Recepty maminek

petise
28. dub 2009

Ahojky 🙂
takže tady máme prostor pro tipy, co k papčení, a to nejen pro ty naše bobíšky, ale i pro nás 🙂

petise
autor
28. dub 2009

od Hanip : toto jsme měli včera výborné s těstovinama Kuřecí prsíčka s houbami na paprice:4 kuř.prsíčka,150 g žampionů,2 červené papriky,1 střední cibule,100 g másla,250 ml smetany,1 lžíce hladké mouky,sůl,pepř,slaká paprika.POSTUP:Na másle osmažíme nakrájenou cibuli,přidáme na plátky nakrájená prsíčka,orestujeme a vyjmeme.Na cibuli osmažíme plátky žampionů,nudličky nakrájené papriky,osolíme,opepříme,přidáme sladkou papriku,mírně podlijeme,vložíme prsíčka a dusíme doměkka.Maso vyjmeme a uschováme v teple.Štávu se žampiony zaprášíme moukou,zalijeme smetanou a necháme přejít varem,nakonec vložíme prsíčka a podáváme.

petise
autor
28. dub 2009

od ingridsu: Hráškový krém: zeskovatím cibulku na másle, přidám lžičku pol.mouky..přidám vodu, kterou dochutím dětskou bylinkovou solí,když se voda vaří, přisypu trochu hvězdiček, až do změknutí, potom dvě kostky tav. sýru (kibidoo,kdo má odvahu, dá Smetanito), míchám až se sýr roztaví, potom přidám hrášek v konzervě, prohřeju. Já skoro všude nacpu trochu petrželových natě. Když se vaří z mraženého hrášku, tak se dá zároveň s těstovinkou.

petise
autor
28. dub 2009

Tipy, co k obědu od ingridu: rajskou polívku s hvězdičkami, masovozeleninové vývary /kuře,hově.),hráškový krém s taveným Kibidoo, polívka z červené čočky,batátem, mkrví a vločkama, pol. čočková s bramborem1 a mlíkem, okyselená jogurtem, maso (i doma mleté-kuře,tele,vepř). na strouhané zelenině s kaší, dětská svíčková z telecího s celozr.těstovinami, zapečený květák (politý bílým jogurtem se zamíchaným vejcem, posypané sýrem), rajská omáčka s hov. a těstoviny, rizoto zeleninové, nebo masozeleninové, občas místo rýže vařím s kuskusem, přidám domácí kompot. Kuře na paprice s těstov.....všechno vařím jakoby "dětsky", tzn. minimálně, nebo vůbec zahušťuju (spíš rozmixuju a tím se jídlo zhustí), dětská vegeta, místo smetany mlíko...

petise
autor
28. dub 2009

od zuhav: a přidávám dva recepty - pro fandy zdravé výživy (je to i pro alerdžiky ) (ta stranka na recepty uz byla zalozena????)

Rajská omáčka (co vlastně není zcela rajská..a tudiž ji mohou i alerdžici)

Uvařit zeleninový vývar (osvědčený DM či domácí). Na oleji osmahnout cibuli, přidat 2 na kostky nakrajene mrkve + menší červenou řepu, možno přidat i červenou papriku (tu ja nedavala). Zalít vývarem, přidat hřebiček a 1 skořici (dát do gázy a ponořit to tam) a nechat 20 min. podusit. Pak přidat 1-2 lžíce rajčat.protlaku (nejlepe bio - maji v DM, ja dala loupaná rajčata z dm) a vše rozmixovat. Přidat 1 lžíci kokos.krému (já dala kokos mlíko) a 1 lžíci kukuř. škrobu.. je to grandiozní RAJSKÁ
dělala jsem k tomu vločkové knedlíky..2 hrnky oves.vloček oprat pod studenou vodou a pak zalít horkou vodou (ne moc, prostě aby z toho mohlo být těstíčko), nechat hodku dve ulezet, udelat z toho knedlík či noky a dát je do vařící slané vody..

Zeleninová polívka s cizrnou
1 petržel, pár ružiček brokolice, 1 větší cibule, 2 menší stroužky česneku, zelenin.vývar (já dávám ten z DM), 2 hrnky uvařené cizrny, sojovka

přes noc namočit cizrnu do studené vody; ráno (ale klidně i později ) uvařit do měkka. do horkého vývaru dát vařit na nudličky nakrájenou petržel a růžičky brokolice, na oleji orestovat cibulku do sklovata. cibulku pak přidat do vývaru. cizrnu s trochou vývaru rozmixovat, nalít do vývaru a chvíli povařit. pak přidat rozdrcený čensek a dochutit sojovkou. je fakt mnamoooozníííí
ale pozor - mene mnamozní jsou prdy po ní..to byly rány

petise
autor
28. dub 2009

od Hanip: hážu recept na guláš bez míchání:byl boží,já ho dělala s kolínkama:potřebné přísady:1 kg vepř.masa(nejlépe z plecka),3 větší cibule,5 stroužků česneku,2 čaj.lžičky guláš.koření,3 čaj.lžičky sl.ml.papriky,3 polévkové lžíce solamylu,sůl,pepř,2 masoxy,1 l vody.Postup:maso a cibuli nakrájet,smíchat ostatní suroviny,pořádně promíchat(masoxy rozpustím v malém hrníčku a pak doliju do 1 l vodu),dát vše do pekáče přikrýt alobalem apéct na 230 st.asi 1,5 hod.Nedolívat vodu,nemíchat a nesundávat alobal!!!!!výborné s chlebem,těstovinama a knedlíkem

sylvinka
28. dub 2009

Peti, díky!!!!

Recepty od Aco:
ŠPENÁT S KUŘÁTKEM A BRAMBOREM( někdy dám i knedlík ), vše uvařím jako pro nás jen dávám míň česneku a soli špetku

KVĚTÁKOVÁ POLÉVKA : osmahneš cibulku s porkem, pak zaliješ buď vodou nebo mlékem / já teď už dala mléko ), a dáš tam uvařit květák a brambory nakrájené na kousky, dochutíš trochou bylinkové podravky. Když je zelenina měkká hodím tam lžíci dětské krupice na zahuštění a povařím a pak už jen přidám povařit rozkvedlané vajíčko a podávám s čerstvou pažitkou

PANGAS A BAZALKOU A RAJČATY : do zapékací mísy dám pangase spolu s rajčátky a posypu bazalkou, trochu podleju vodou a na vrch šupnu dva plátky másla. A dusím v troubě cca 20min na 170st.Podávám s bramborama

ZAPEČENÝ LILEK SE ZELENINOU : do zapékací mísy dám na kostičky nakrájený lilek, květák, brokolici, mrkev, dětskou šunku. Podliju trochou olivového oleje a dám do trouby na 150st, mazitím si dám uvařit brambory. Když mám brambory uvařené šupnu je k zelenině a zaleju omáčkou kterou si připravým z cca 200ml smetany, jednoho rozšlehaného vajíčko a nastrouhaného tvrdého sýra. Zapékám dokud není zelenina měkká.

sylvinka
28. dub 2009

Další náš zamilovaný 😉

ŘÍZKY V JOGURTU
bílý jogurt , 2 vajíčka, 4 stroužky česneku pepř, sůl, popřípadě grilovací koření, nebo jakékoliv podle chuti.
Naklepané, nasolené,opepřené řízky se do toho dají minimálně na 24 hodin a poté obalíme do strouhanky a usmažíme. Mňamka.

sylvinka
28. dub 2009

Další nasyslené z únorovek - omlouvám se autorkám, ale nepamatuju se, který byl čí 😅

kari rizoto:na cibulce orestuji ochucené kuř.maso pokrájené na nudličky,přidám kari,může i nemusí být tavený bo jiný sýr,brokolice,šunka,paprika-prostě cokoliv dle chuti-zaliji smetanou krátce povařím a přidám uvařenou rýži
celé případně posypu na talíři sýrem a je to
***

Od Labell:
z bramborového těsta udělat šulánky široké zhruba jako palec, uvařit a nakrajet na širší kolečka. Uvařit klasika bešamel a do něj přidat provensálské koření. Na panviččce osmažit kousky kuřecího masa jen osolené a opepřené. Bramborové kolečka a kuřecí maso vhodíme do bešamelu to celé do zapékací misky, posypat tvrdým sýrem a na chvilku nechat zapect..dokud kurka není načervenalá. A nebo se už ani davát do té zapekačky nemusí, jen se nandá na talířky a zasype sýrem.
***

střední porek nakrájet a osmažit, přidat asi 25 dkg anglické slaniny(nakrájené),chvilku dusíme, uvařit brambory, nastrouhat balkánský sýr.Směs dáme na brambory a posypeme balkánem. Nám to moooc chutná
****

kuř.řízky se rozklepou a udělají se z nich kapsy,ty se naplní sýrem,šunkou a kouskem libečku(ten být nemusí),zapíchne se to párátkem a obalí v trojobalu.Pekáč se vymaže celým máslem a nakladou se obalené kapsy,celé se to zalije smetanou a nechá se péct v troubě do změknutí,podává se nejlépe s bramborovou kaší

sylvinka
28. dub 2009

MŇAMKA PANA ZUHAVÁKA 😎
vykostene veprove kotlety (mozno nahradit i vepr.rizky ci kurec.rizky,chutna tez dobre) se poradne posypou z obou stran sladkou cervenou paprikou (pocet ks zalezi na poctu stravniku a velikosti jejich hladu ).pak se daji do maslem vymasteneho pekace, tesne vedle sebe.zalejou se smetanou (smetana zluty kelimek - kdyby to varil nejaky chlap ) tak, aby byly pod ni uplne zkryty (vetsinou nam staci 1 kelimek pro 4 kusy masa).posype se 3 druhy hrube nastrouhaneho syra - doporucuji zvolit hodne chutove odlisne syry, urcite jeden at je uzeny, vrstvu delam vzdy tak 1 cm. pak vse znovu posypat paprikou (kdo ma rad ostre, tak klidne sladkou promichat s palivkou) a dat pect do trouby cca 40min. Podavat s varenym bramborem a kompotem (klido i salat, ja mam k tomu rada hruskovy kompot). Jo a nenechat v pekacku ani kapku stavy nazbyt, ta je nej! Je to kouzlous mnamozos Uvaril mi to MM jeste za svobodnych casu k narozkam a ja ho obdivovala, do jake slozitosti se to pustil. pak mi rekl recept a nechtela jsem verit, ze je to tak ajnfach

labell
28. dub 2009

Vepřové maso osolíme a opepříme a vmáčkáme do něj strouhanku. Opečeme na pánvičce, dáme do zapíkací misky a na to vyklopíme dvě skleničky pokrájené Moravanky. Podlejeme nálevem s jedné Moravanky. Výborné s br.kaší.

sylvinka
28. dub 2009

MŇAMKA PANÍ ZUHAV (pro Kubu a jiné děti):

2 polevkove lzicky ovesnych vlocek se zaliji cca 60ml tepleho mleka (UM) a nechaji se 5 min naboptnat.pak se k ni prida 1 nastrouhane jablko a vse se to pomixuje dohladka. dle libosti lze jeste dolít mliko (UM) ci vodu. ja to ale nechala tak huste a je to mnamka. do kubouse i do mne do padalo jedna radost nealergici muzou prisladit i medem, pro starsi ditka bych tam klido dala na dochuceni trocha skorice. bych neverila, co z jabka a par zrnek obili muze byt za mnamku (to je jako oliz ).

prami
28. dub 2009

ahoj,

tohle jsem dnes na radu kamarádky vařila a bylo stráášně dobré,dokonce i Márince to chutnalo 😉

suroviny od oka,z bylinek jen sušenou bazalku,pouze zlehka jsem to osolila- pórek+ mrkev+ bylinková zakyska-úžasná chut,ani se mi nechtělo věřit.

http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=40817

a slintám nad receptem od Labell- to udělám,ňam,pak prubnu rodinné dobroty oD Sylvinků

hankapelech
29. dub 2009

VEPŘOVÉ MASO S MUŠKÁTOVÝM OŘÍŠKEM:Maso nakrájím na tenké plátky,osolím,opepřím a posypu trošičku muškátovým oříškem.Na oleji zpěním 1 větší cibuli,zapráším 1 lžící hl.mouky,po chvíli přidám plátky masa které orestuji a pak zaleju troškou studené vody,vařím cca 30 min dokud masíčko není úplně měkké,výborné s vařeným bramborem.

acornika
29. dub 2009

MILÁNSKÉ TĚSTOVINY PRO DĚTIČKY
Dáme si uvařit těstoviny, my máme nejradši vrtule. Pak zesklovatíme na olivovém oleji jarní cibulku, ochutíme bylinkovou Podravkou. Přidáme nakrájené žampiony a dětskou šunku ( můžou být i kuřecí prsa na nudličky ), zaprášíme moukou, zalijeme mlíkem nebo smetanou a necháme vařit do změknutí hub. Pak přidáme malý rajský protlak, bazalku, oregáno a česnek a necháme ještě povařit. Těstoviny zalijeme omáčkou a posypeme trochou nastrouhané sýra

KUŘÁTKO S ŽAMPÍKOVOU OMÁČKOU
Celé kuře nebo jen prsíčka vložíme do zapékací mísy, trochu osolíme, posypeme nakrájenýma žampionama a majoránkou, na vrch dáme dva plátky másla, podlijeme trochou vody a dáme péct. Na olivovém oleji si zesklovatíme pórek, ochutíme bylinkovou Podravkou. Přidáme nakrájené žampiony a dětskou šunku. Zalijeme vodou a necháme dusit. Pak přidáme dvě bílé Activie a dvě kostičky taveňáku Kiri nebo Kidiboo. Necháme povařit, zahustíme mlíkem s dětskou krupičkou nebo moukou. Nakonec dochutíme bylinkama: petrželka, bazalka, oregáno atd…Podáváme s přílohou a naporcovaným kuřetem které omáčkou trochu přelijeme

SVÁTEČNÍ KRŮTA NA MEDU
Celou krůtu ( nebo kuře ) vložíme do zapékací mísy, pod něj dáme dva plátky másla. Kuřátko hojně pomažeme medem smíchaným s 2kávovýma lžičkama pomerančové šťávy a trochou grilovacího koření. Pak posypeme trochou skořice a tymiánu. Dále přidáme nakrájený ananas a na plátky nakrájený pomeranč. Podlijeme trochou vody s pomerančovou šťávou ( pokud to neděláme pro dětičky můžeme podlít i bílým vínem )a dáme péct. Občas masíko podléváme výpekem. Podáváme s opékanými bramborami.

zuhav
29. dub 2009

OMÁČKA A LA ZNOJEMSKÁ PRO DĚTI
Na oleji osmažíme 1 na kostky pokrájenou cibuli, přidáme 1 kořen petržele (tež na kostky pokrajený), zalijeme horkým zeleninovým vývarem a do měkka dusíme. Pak přidáme 1 - 2 lžíce kokosového mlíka a rozmixujeme. Dáme opět na ohen, přidáme 1 nakrájenou okurku v láku (nejlépe kvašenou...ale já dala sterilku, kvaška holt doma nebyla), dochutíme sojovkou a zahustíme 1 lžící kukuř. škrobu. Podávala jsem s rýží, maso dle libosti (resp. podle toho jak masujete...), ja doporucuji k tomu tofu.
Uvedené množství odpovídá tak 2 osobám, pro více zdvojnásobit 😉

zuhav
29. dub 2009

OMÁČKA A LA RAJSKÁ PRO DĚTI

Uvařit zeleninový vývar (osvědčený DM či domácí). Na oleji osmahnout cibuli, přidat 2 na kostky nakrajene mrkve + menší červenou řepu, možno přidat i červenou papriku (tu ja nedavala). Zalít vývarem, přidat hřebiček a 1 skořici (dát do gázy a ponořit to tam) a nechat 20 min. podusit. Pak přidat 1-2 lžíce rajčat.protlaku (nejlepe bio - maji v DM, ja dala loupaná rajčata z dm - jsou výborná a jen za dvacku) 😉 a vše rozmixovat. Přidat 1 lžíci kokos.krému (já dala kokos mlíko) a 1 lžíci kukuř. škrobu..
Dělala jsem k tomu vločkové noky..2 hrnky oves.vloček oprat pod studenou vodou a pak zalít horkou vodou (ne moc, prostě aby z toho mohlo být těstíčko), nechat hodku dve ulezet, udelat z toho noky a dát je do vařící slané vody..
😉

zuhav
29. dub 2009

ZELENINOVÁ POLÉVKA S CIZRNOU PRO DĚTI

1 petržel, pár ružiček brokolice, 1 větší cibule, 2 menší stroužky česneku, zelenin.vývar (já dávám ten z DM), 2 hrnky uvařené cizrny, sojovka

Přes noc namočit cizrnu do studené vody; ráno (ale klidně i později 😅 ) uvařit do měkka. do horkého vývaru dát vařit na nudličky nakrájenou petržel a růžičky brokolice, na oleji orestovat cibulku do sklovata. cibulku pak přidat do vývaru. cizrnu s trochou vývaru rozmixovat, nalít do vývaru a chvíli povařit. pak přidat rozdrcený česnek a dochutit sojovkou. možné zahustit kukuřič.škrobem (já zahuštuji, abych mohla s tim cestovat do terénu..je tak menší pravděpodobnost vylití 😅...navíc je to dost výživné, takže stačí jako hlavní jídlo 🙂)

je fakt mnamoooozníííí!! 😵 😵 ale pozor - mene mnamozní jsou prdy po ní 😝 ..to byly rány 😀

zuhav
29. dub 2009

😀 omlouvám se..přehledla jsem, že rajské a zelenin. polivce tu udělala reklamu už petise 😀 díky ,peti!!! 🙂

petise
autor
29. dub 2009

ZELENINOVÁ POLEVKA S VLOČKAMI

1 porce: 1 hrnek vody, 1 brambor, kousek kedlubny, mrkev, petržel, 2 list špenátu, 3 kapky oleje, obilné vločky.

Brambor oloupeme, zeleninu očistíme a omyjeme. Nakrájíme na kostičky a vaříme doměkka. Asi 5 minut před onecem vaření nasypeme do polévky obilné vločky. Do vařící polévky nakonec ještě přidáme nadrobno nakrájený špenát a hned ostavíme. Přikápneme olej.

SVAČINKA Z ČERVENE ŘEPY

1 čajová lžička rozvařených jáhel, polovinu jablka, kousek červené řepy, 3 kapky oleje

Červenou řepu i jablko najemno nastrouháme. Přidáme jáhly a olej azamícháme. Můžeme zředit kojeneckou vodou.

POHANKOVÁ KAŠE S TVAROHEM

1 porce: 5 plévkových lžic vařené pohanky, 2 polévkové lžíce měkkého tvarohu, 1 banán, přírodní cukr, citron

Uvařenou pohanku smícháme s tvarohem a nadrobno nakrájeným banánem. Malinko přisladíme a okyselíme sitronem. Můžeme ozdobit třeba nakrájeným jablkem

holky, tyto dvě svačinky jsem ještě nezkoušela, tak pak pisněte, jestli to děcka jedly
🙂

lu777
29. dub 2009

tohle je kradený recept, z Ano, šéfe!

francouzská pizza

těsto na pizzu (vlastní nebo hotový korpus) pomažeme tučnou zakys. smetanou smíchanou s dvěma stroužky česneku a solí a pepřem... na vrch dáme kolečka cibule opečená na kostičkách slaniny...
peče se asi půl hodiny při asi 150 C

je to rychlý a dobrý! 🙂 určitě by se dala udělat i zdravější varianta pro děti, tzn. míň česneku a místo slaniny třeba strouhaná mrkev podušená na másle s tou cibulí apod...

prami
29. dub 2009

je to blbina,ale napíšu tip,pro ty co mají rády tuňáka v konzervě-taky rada od kámošky a můj dnešní oběd a opravdu skvělé.

toustový chleba(tmavý),plátek sýra,tuňák,sýr,chleba- hodit do toustavač- hotovo,tot vše a fakt si pochutnáte 😉

verunka62
1. kvě 2009

výborné - maso s duš.mrkví
http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=43577

fru
1. kvě 2009

koukám, že lu dala recept na pizzu, tak já hodím super recept na těsto..
2 kelímky jogurtu, 4 kelímky hl.mouky, špetka soli, 1 prášek do pečiva, dobře zpracovat, v případě potřeby přidat ještě mouku
potom to dám na vymazanej plech a rukou to namačkám po celým plechu
tohle množství vystačí na 2 plechy určitě

jinak dělala jsem včera panenku s omáčkou z pytlíku od vitany..Omáčka 4 pepřů, bylo to výborný..tip pro ty, kdo nejsou velký kuchařky.. 😉

fru
1. kvě 2009

tohle je mňamka..kdo má rád sladké.. 🙂
http://www.ceskatelevize.cz/program/detail.php?...

fru
1. kvě 2009

když děti zlobí a nestíháte složitou přípravu oběda..
ITALSKÉ KUŘE
4 ks kuřecích stehen
5 rajčat
1 velká cibule
10 brambor
2 papriky
oregáno,
bazalka
sůl a pepř
olivový olej
200 g tvrdého sýra
Na plech dáme olivový olej, nakrájíme rajčata a brambory na čtvrtky, cibuli na kolečka a papriku na plátky. Vše okořeníme oregánem, bazalkou, solí a pepřem, přidáme okořeněná k. stehna a v troubě pečeme do měkka. Na závěr posypeme strouhaným sýrem a dáme zapéct.

hankapelech
5. kvě 2009

PÉŘOVÁ BUCHTA:20 dkg moučkového cukru,4 vejce(chvíli lehounce třeme),20 dkg hladké mouky,1 prášek do pečiva,1dcl oleje,vše promícháme,a těsto rozetřeme na vymazaný plech.Uvaříme 2 vanilkové pudinky v 1 l mléka,a horké nalejeme na těsto a dáme péct na 180 stupn'ů 20 minut.Buchtu nechám chvíli zchladnout(ne moc)a na horkou rozetřeme 4 zakysané smetany(kdo chce sladší já přidávala 2 vanilkové cukry).Buchtu posypeme skořicovým cukrem.

lu777
5. kvě 2009

Fru: už jsem si to zkopčila to se u nás užije 😀 😀

TVAROHOVÉ KNEDLÍKY

1 tvaroh, 1 vejce, trochu mléka, od oka polohrubá mouka
udělat těsto, dovnitř třeba švestky nebo jablka nebo jahody
házet do vařící osolené vody... zkontrolovat, že je ovoce uvařené!

GRILOVANÉ OVOCE

silnější kousky ovoce (např. jablka, banány, hrušky, meruňky..) dát na pečící papír, pokapat limetkou nebo citronem a dát do trouby pod gril na zhruba 5 minut dokud ovoce nezměkne. K tomu trochu jogurtu, třeba s kapkou medu nebo javorovým sirupem

SNÍDAŃOVÉ PŘEKVAPENÍ
2 lžíce oves. vloček, 3 lžíce vody, 3 lžíce mléka, 1 lžíce bílého jogurtu, 75 g jemně nakrájených rozinek nebo jiného suš. ovoce
vložíme do mísy a necháme přes noc v ledničce. Před jídlem přidáme jedno malé strouhané jablko.
V zimě se dá lehce ohřát.

lu777
6. kvě 2009

ještě vlastnoruční recept

ZAPEČENÝ BULGUR
uvaříme bulgur (většinou se vaří asi 2 minuty a pak 20 minut stojí... do vody se přidá trochu oleje nebo i sůl nebo bylinky, dá se vařit i v bujonu)
bulgur smíchat s opečenou cibulkou, sýrem (nejlépe mozzarella, na malé kousky), rajčaty (můžou být i z plechovky, taky na malé kousky), osolit, dochutit např. čerstvou nebo sušenou bazalkou

pro dospělé přidat i pesto (kdo má odvahu, může dát i dětem, ale je tam kešu většinou)...

nebo lze přidat pesto z rajčat 😉

dát do vymazané mísy, poklást kousky másla a zapéct na asi 180 C, trvá to tak půl hodinky

je to rychlá a zdravá ňamka 🙂

lu777
7. kvě 2009

Aco: tak koukám, že ten recept na ty karboše (nebo palačinky či co to je) sem už dala Sylvinka!
takže: http://www.poslirecept.cz/recept/zdravi-na-tali...