Recepty při těhotenské cukrovce. Poraďte

petula7.
10. říj 2009

Ahoj holky mohla by jste mi některá poradit co si vařit při těhotenské cukorvce? Hledala jsem jínde na netu, ale nějak jsem nic nenašla, tak snad mi tady poradíte přímo nějaký recept. dík moc

misakulicka
20. říj 2009

Doporučuju zajít do knihovny---zda tam nemají Kuchařku pro diabetiky...myslím, že to napsal Ivan Rameš....mě moc pomohla.

editah222
20. říj 2009

Peťulo - super jsou různé vaječné omelety se zeleninou (teda pokud máš v pořádku cholesterol). Já jsem si dost často dělala omeletu s cuketou, která má strašně málo sacharidů. Dělám to na způsob španělské tortilly než jako naši omeletu. 2 drobné cukety nakrájím na tenká kolečka, opeču na oleji, přihodím na kostky nakrájenou šunku a zaleju vajičkem nebo dvěma. Opeču z obou stran. Je to syté, dobré a s minimem sacharidů 🙂 Jde přidat i sýr, který nemá skoro žádné sacharidy.

misicka455
20. říj 2009

Holky super diskuze já kolikrát už taky nemám inspiraci tak doufám, že se to tu rozjede 😉

editah222
21. říj 2009

Uvedné recepty jsou pro 2 porce

Krůtí maso s brokolici:
- 180g krůtího masa, olej, 150-200g brokolice, 10g hl. mouky, sůl, popř. koření podle chuti
Krůtí maso nakrájíme na proužky, orestujeme na oleji, zaprášíme hladkou moukou, ooslíme a podlijeme vodou a dusíme doměkka. Očištěnou a omytou brokolici rozdělíme na malé růžičky a přidáme k masu. Krátce prohřejeme.
1 porce obsahuje 6g sacharidů a 275kcal
Vhodná příloha jsou brambory v odváženém množství

Řízky na zelenině
- 200g vepřových řízků, 100g zmrazené zeleniny, 60g nakl. okurek, 30g oleje, sůl, kmín, pepř
Vepřové plátky na okrajích nakrojíme, naklepeme, posolíme a okořeníme. Opečeme na oleji, přidáme zeleninu a dusíme pod pokličkou. K měkkému masu přidáme okury nakrájené na kostičky a ještě chvilku dusíme.
1 porce obsahuje 3g sacharidů a 280kcal
Vhodná příloha rýže

Banánový salát s jahodami
- 200g banánů, 100g jahod, 1dl ušlehané šlehačky
Banány a jahody nakrájíme na kousky a dáme do ledničky vychladit. Podávme se šlehačkou.
1 porce 28g sacharidů, 275kca

Ovesný mozeček
- 100g ovesných vloček, 20g oleje, 30g cibule, 1 vejce, 2 stroužky česneku, sůl, sekaná petrželka + další koření podle chuti
Ovesné vločky podlijeme malým množstvím vařící vody a nechám 1-2 hod. stát, aby nabobtnalo. Na pánvi na troše oleje zpěníme cibulku, přidáme vločky a uvaříme hustou kaši, terou osolíme a okořeníme. Přidáme vejce a mícháme až ztuhne, přidáme utřený česnek, posypeme nakrájenou petrželou.
1 porce 38g sacharidů, 340kcal
Vhodné mazat na černý chleba (ale bach na sacharidy v pečivu)

editah222
21. říj 2009

Tofu se žampiony (taky rozpis na 2 porce)
- 150g tofu, 100g žampionu, 60g cibule, 20g oleje, pepř, mletý kmín, sůl
Tofu osušíme a nakrájme na kostky, opečeme na polovině oleje. Na druhé polovině oleje osmahneme nakrájenou cibulku, zalijeme 2 lž. vody a dusíme do vysmahnutí. Pak k ní přidáme na plátky nakrájené žampiony, osolíme, okořeníme a dusíme. Opečené tofu promícháme s houbami a pak ještě cca 6 minut zapékáme.
1 porce 7g sacharidů, 240kcal
Vhodná příloha jsou zase brambory

Brazilská polévka
- 100g hovězího masa, 20g oleje, 1 zelená paprika cca 50g, 50g rajča, 50g sterl.fazolek, 50g cibule, majoránka, kmín, mletý pepř, 1/2 masoxu, 1/2l vody, sůl
Sekanou cibuli zpěníme na oleji a krátce osmahneme s drobně pokrájeným masem. Podlijeme trouchou vývaru, osolím a dusíme. K témeř měkkému masu přídáme pokrájené sterilované fazolky, proužky zelené papriky, zalijeme masoxovým vývarm, okořeníme špčtkou kmínu a majoránka a dovaříme doměkka.
1 porce - 8g sacharidů, 190kcal

Zeleninové polévky s libovým masem jsou při cukrovce super skoro všechny, pokud je nezahušťujeme jak je u nás často zvykem 🙂

Tyhle recepty mám všechny vyzkoušené z doby kdy jsem se sama trápila s těhu cukrovkou. Jak bude chvilka tam sem ještě pár přidám.

misicka455
21. říj 2009

Edi díky dneska jsem vyzkoušela omeletu nakrájela jsme si tam ještě pár žampiónu a trochu sýra a byla to mňamka 🙂

misicka455
2. lis 2009

Tak co nějaké nové nápady?

misicka455
9. lis 2009

Kapr v zelenině pro diabetiky
Popis: na jednu porci

Přísady:
1 porce kapra, sůl, 1 lžička oleje, citrónová šťáva, česnek, mletá paprika, pepř, 30 g cibule, 40 g sterilovaných okurek, 3 lžíce kečupu, 30 g jablek, chilli
Postup přípravy:
Kapra pokapeme citrónem a necháme chvíli odležet. Rybu osušíme, potřeme česnekem, osolíme a posypeme červenou paprikou a pepřem. Opečeme na pánvi po obou stranách. Maso vyjmeme a na pánvi udusíme (v asi 3 lžících vody) zeleninu – cibuli, okurku, jablko nakrájené na nudličky. Až je zelenina měkká, vmícháme kečup a případně dle chuti chilli. Prohřejeme a zalijeme kapra.

misicka455
9. lis 2009

Gratinované brambory

Popis:

Přísady:
4 středně velké nové brambory, 750 g rajčat, 1 svazek pažitky, 1 okurka, 125 g kysané smetany, 75 g strouhaného sýra,1 lžíce másla, sůl, pepř, 3 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce oleje, příp. tabasko
Postup přípravy:
Omyté brambory dáme do pekáče, přikryjeme a upečeme v rozehřáté troubě na 220°C. Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme, pažitku nasekáme a okurku rozkrájíme. Brambory rozpůlíme a vydlabeme. Teplotu trouby snížíme na 200°C. Vydlabané vnitřky brambor rozmačkáme na kaši, smícháme s kysanou smetanou, sýrem, máslem, osolíme a opepříme. Přimícháme část rajčat a pažitky. Směsí naplníme brambory a 20 minut zapékáme. Zbylá rajčata a pažitku smícháme s okurkami, ochutíme limetkovou šťávou, olejem a tabaskem. Podáváme s plněnými bramborami.

seb
14. lis 2009

ahoj holky, tak jsem právě dozvěděla, že mám taky těhucukrovku :( , tak určitě nějaký z receptů tady vyzkouším, ta vaječná omeleta zní jednoduše, tak to bude asi první můj pokus, děkuju za rady
ono se při cukrovce nesmí pečivo ? a co potom snídáte ? 😕

misicka455
29. lis 2009

Holky tak co nějaké dálšií nápady co jíst?

pajcula
Autor odpověď smazal
Zobraz
karamelka001
8. čer 2012

Vyzkoušela jsem tenhle koláč, je moc fajn.
Stévie jako sladidlo je dobrá...

http://www.foodstyle.cz/products/recept-pro-teh...

luciebrizova
23. dub 2014

konečně jsem tu stránku zase našla 😅

elnika
23. črc 2014

Ahojky.Tento týden mi zjistila mudr po testu OGTT těhu cukrovku s hodnotami na lačno 5,33 po hodině 9,3 a po dvou hodinách 7,7.Jsou tyto hodnoty hodně vysoké nebo jen zvýšené?V poradně mají dovolenou,tak čekám a nevím co zatím jíst,tak akorát nejím sladkého nic,jinach chleba,nízkotučný sýr,eidam 30%,žervé a žervé s pažitkou a nějakou šunku jim a k tomu vždy půl papriky.Sním dva krajíce se sýrem a šunkou a půl papriky je to moc?Na oběd si dám třeba filé na másle s kmínem a solí a trochu brambor,ráno snídám rovněž chleba,sýr,papriku.Myslíte,že je to tak správné?Alespon zatím než skonči v poradně dovča a prvně si mě tam pozve?Děkuji za všechny rady a názory.Jsem z toho úplně na nervy.

krounka
26. říj 2014

@petula7. Ahoj,držela jsem dietu na těhu cukrovku cca 4 měsíce a musela jsem pravidelně posílat své diabetoložce rozpis jídelníčku na celý den i s recepty a taky výsledkem měření glykemie glukometrem. Zapisovala jsem to do tabulky a mám takhle zpracované jídelníčky na celé dny i s přesným počtem sacharidů. Pokud chceš,pošli mi tvůj email a já ti to tam pošlu v příloze,sem by se to nevešlo. Určitě ti to usnadní spoustu práce a počítání,vím,že to bylo časově nejnáročnější 🙂 Kolikrák mi jídlo vystydlo,než jsem si spočítala a odvážila to správné množství na talíř..

loriane
11. lis 2014

@krounka
Dobrý den, mohla byste mi prosím ten Váš rozpis poslat na můj email. Byla bych strašně ráda.
loriane@centrum.cz
Děkuji moc

anezka1
13. lis 2014

Já čerpala z těchto stránek:http://www.tehotenskacukrovka.cz/. Je tam i vzorový jídelníček na celý týden. Za chvíli jsem se už naučila jaké množství čeho asi můžu, např. krajíc chleba a půl k snídani apod.. Vážila jsem cca týden a pak už to tak náročný na čas nebylo. Navíc jsem chodila do práce, takže veškeré jídlo jsem si připravovala den dopředu a roztřídila do krabiček. od snídaně až po odpolední svačinu, večeři jsem už měla doma a pak se zase vrhla na vaření. Jelikož nejsou porce nějak veliké, nezbralo to tolik času. Na druhou stranu jsem za tu cukrovku ráda, jelikož jsem se naučila jíst pravidelně, vyváženě a hlavně zdravěji. Dnes už trochu hřeším, ale snažím se pořád. A hlavně, když jeden den nemám zeleninu, večer mi je blbě, nebo když mám mezi jídly větší pauzu (při cukrovce je rozmezí mezi jídly 2-4 hodiny), taky se mi dělá slabo.
Tak tak to bylo u mě 🙂

eliska_v
10. led 2015

@krounka : mohla bych poprosit taky o zaslání na mejlik
eliska.vancova@seznam.cz

Děkuju moc

milushm
14. led 2015

@krounka Ahoj, taky teď řeším těhotenskou cukrovku a byla bych moc vděčná za zaslání Tvého jídelníčku na e-mail milush@seznam.cz Moc díky, M.

horakova_katka
14. led 2015

Mohla bych take poprosit o zaslani jedelnicku.tento tyden jsem se dozvedela,ze mam tehotenskou cukrovku a do diab.poradny mam jit az za tyden.Moc dekuji.muj email: horakovak24@seznam.cz

kuk17
18. led 2015

Ahoj, můžu taky poprosit o zaslání jídelníčku na email: janickafi@centrum.cz Moc děkuju, J.

luciejancarova
18. led 2015

@krounka Ahoj, prosím prosím také o zaslání jídelníčku na email: luciejancarova@seznam.cz Moc děkuju, Lucka 😉

krounka
19. led 2015

Ahoj,koukám,co vás tu je,všem pošlu. mlouvám,se jestli někomu přijde dvakrát,protože si nepamatuji,kam jsem posílala a kam ne 🙂

alpet
30. led 2015

@krounka Ahoj,mohla bych taky poprosit o zaslání jídelníčku na email:petrajiruskova@seznam.cz Moc děkuji,Petra

iivvccaa
1. únor 2015

Ahoj, moc prosím také o zaslání jídelníčku na email pleskacovaiva@seznam.cz
Moc moc moc díky 🙂

vikynka33
1. únor 2015

@krounka ahoj, pokud můžu poprosit, tak mi jídelníček pošli na vikynka33@seznam.cz. Nastoupila jsem dnes na mateřskou a moc nevím, co si vlastně vařit. Doteď jsem jedla obědy jen s kolegy v restauracích. 🙂. Předem moc díky! Verča

krounka
2. únor 2015

Poslala jsem všem,co mě žádali o recepty. Dejte kdyžtak vědět,kdyby to někomu nedorazilo. 🙂

ancii
19. únor 2015

Ahoj, taky moc prosím o zaslání receptů, na e-mail anciib@seznam.cz. Už nevím, co jíst🙂
Díky moc

vikynka33
19. únor 2015

@krounka tak mě žádný mailík nedorazil. ☹ Můžeš prosím zkusit ještě na druhý: brtnova.veronika@seznam.cz ? Předem díky! Verča