Recepty pro kojící maminky

werminka
20. bře 2008

Ahoj holky, mám prosbičku na vás, co kojíte svoje miminečka 🙂 co si vaříte k jídlu? Jako kojící spoustu věcí nesmíme - a mě docházejí recepty a nápady co vařit. Jestli máte některá nějaký jednoduchý receptík - budu moc ráda, když mi ho napíšete.............. 😉

luisa2
22. bře 2008

Ahoj Werminko,mam uplne stejny problem. Mame doma 3tydenni mimi a ja vubec nevim co varit. Bojim se neco snist,protoze ma mala pak prdiky. Takze taky doufam,ze nekdo napise nejaky jednoduchy recept . P

werminka
autor
24. bře 2008

Ahoj LUISA2 🙂 no, ať čekám jak čekám, žádný receptík se tady neobjevuje ☹ TAk uvidíme, jestli se někdo ozve... 😉

vrtule83
26. bře 2008

Holky a co třeba těstoviny zapečené s kuřecím masíčkem, brokolicí a bešamelem? Je to žrádlo a nic rizikového. Malá bude mít 10 měsíců a musím si dávat na jídlo pořád bacha jelikož je malá hodně citlivá a po všem možném se mi osype.

andilek
26. bře 2008

tak já jsem taky tápala a občas jsem si uklohnila řízky, ryby, zapečené těstoviny, obalovanej sýr, rajská omáčka, guláš (ochuzenej o cibuli), polívky, svíčková, kuře, francouzské brambory, ....

klara.t
12. led 2010

Oživuji téma a moc moc doufám, že se podělíte o nějaké recepty na jídla pro kojící maminky. Všude se píše, co jíst nemáme, kvůli alergiím nebo prdíkům, ale nikde jsem nenašla nápady co vařit. Dříve jsem totiž vařila samá jídla co byli bud na cibulce, nebo dost kořeněná či jinak nevhodná.

Mám doma ani né dvoutýdenní mimi, tak je toto téma pro mě důležité.

Já zrovna baštím dušenou mrkev, kterou mi navařila manželova babička. Takže recept neznám. Je to ale na kolečka nakrájená mrkev, podušená, je v nějaké šťávě s vepřovým masem. K tomu brambor. Toť jeden tip.

Pak jsem už měla flíčky (šunkofleky), králíka a vepřové na kmíně s knedlíkem (starým), polévku.

Myslím, že vhodná je i koprovka (kopr je vhodný pro kojící matky), rajská s těstovinama nebo rýží, prý i svíčková, zeleninové rizoto (bez hrášku, cibule..) např. posypané strouhaným sýrem, různé plátky na přírodno (nebo řízek) s bramborem, těstoviny např s tuňákem, nebo nějak zapečené (máte nějaké tipy?), plátek masa zapečený se sýrem atd.

To vše jsou známé recepty, tak je nevypisuji konkrétněji. Ale prosím prosím, znáte li nějaké lehké recepty pro kojící matky, tak nám je sem napište. Budu moc ráda a jiné maminky taky.

tymothy
12. led 2010

Já prvních pár měsíců přežívala na pečených bramborách s česnekem a olivovým olejem. Nevím, jestli je zrovna česnek doporučovaný jako vhodná potravina, nicméně tohle bylo jedno z mála jídel, které M. snášela. Také můžu doporučit jakékoliv ryby (třeba pečené na kmíně). A potom pohankovou sekanou bez masa - recept na ni dám na konec příspěvku 😉

Nevím, jestli je zrovna vhodné se řídit bezhlavě všema sepsanýma radama, každé dítě je individuální a vyhovuje mu něco jiného. U nás je to zkomplikované ještě alergií na bílkovinu kravského mléka, takže kdybych se stravovala podle doporučení z knížek, asi bych umřela hlady. 😉 Kromě mléčných výrobků jím zhruba od 3. měsíce všechno, ani v koření nebo cibuli se vůbec neomezuju a M. žádné problémy nemá.

Tady je ještě ten recept...
Uvařím pohankovou lámanku na kaši a nechám ji vychladnout. Potom do ni dám nakrájenou zeleninu (kapustu, brokolici nebo květák - podle toho, co vaše miminko toleruje - mě se osvědčila brokolice), lehce orestovanou cibuli - ta už by neměla nadýmat, klepnu do toho vajíčka, osolím, přidám koření - v tomhle případě spíš bylinky, hodí se např. majoránka a zahustím to strouhankou. Z téhle směsi udělám šištičku a dám ji péct do trouby - povrch potřu olejem. Jako příloha se hodí bramborová kaše.
Druhá verze je, že se z této směsi dají udělat karbanátky, které se obalují ve strouhance a osmaží se - tyhle karbanátky se hodí k rajské omáčce, nebo se dají jíst samotné třeba se zeleninovým salátem.

tymothy
12. led 2010

A také se dají vařit sladká jídla, například žemlovka, rýžový nákyp, jahelník - to je vpodstatě rýžový nákyp, jen jsou tam místo rýže jáhly (a navíc se do něj přidávají oříšky)

mariekaterina
13. led 2010

Holky já jsem jedla všechno, kromě nadýmavých jídel i cibuli (ne sirovou) a moc jsem nekořenila protože jsem atopik, opravdu záleží na miminku jak to všechno snáší. Ale co můžu doporučit tak jsem pila FENYKLOVÝ čaj i 3 denně 🙂 Ten mi pomáhl a nemusela jsem řešit co sním 😉

Jinak v porodnici první den nám dali čerstvý chleba a čočku s párkem 😀

klara.t
13. led 2010

Díky holky.
Mě také v porodnici dali hrachovou polévku....taky se projevila...byla to bezesná noc, kdy malá měla prdíky. Taky čerstvé pečivo nám dělalo problémy. Ted už je to docela v pohodě.

Zítra bych měla mít k obědu bramborové placky, pozítří kotlety s bramborama zapečené se šlehačkou no a o víkendu rajskou s kolýnkama. Tak snad nebudou prdíky. Myslím, že to bude v pohodě.

Nějaké další tipy na jídla?

tymothy
13. led 2010

Ještě mě napadají knedlíky s vajíčkem a k tomu nějaký kompot. To by mělo být také neškodné. 😉

artepeli
9. únor 2010

Ja hlavne nemela ani moc casu varit si, takze to u me vyhravalala jidla spichnuta za deset minut a zaroven bezpecna:

Polevky:
mrkvova - mrkev podusit na masle, podlit, 10min varit, zahustit vajickem nebo detskou krupickou
kminova - hrst kminu povarit ve vode 10 min, pak jsem to scedila, zahustila vajickem
spenatova - uvarit spenat ve vic vody, ochutit soli, pridat mleko nebo zakysanou smetanu
kdyz bylo vic casu tak vyvary
Z cervene cocky

Testoviny:
osvedcily se mi panzani expres trojminutove - treba s kukurici a syrem, nebo s cuketou opecenou na masle

Ryze:
stridala jsem ruzne druhy (na rizoto, jasminova, indianska) s nejakou mrazenou zeleninou nebo se spenatem a cottage
jako jina (a rychlejsi) varianta kuskus

Maso:
hlavne grilovane na bylinkach

Salaty:
zeleny ruzne druhy + jablko + syr + jogurt
zeleny + okurka oloupana a odzrnikovana + kukurice
ovocny salat - meloun, hrusky, jablka

klara.t
21. únor 2010

artepeli: díky za tipy, mám ale pár dotazů.

kukuřice nenadýmá? jakou mraženou zeleninu jsi používala? napadá mě jen mrkev a tedy ta kukuřice, pže hrách, květák i fazolky nadýmají. Jak děláš rýži se špenátem (mraženým?) a cottage sýrem? taková kombinace by mě ani nenapadla.
ten zelený salát také nenadýmá? Co ledový salát? okurka také myslím nadýmá, nebo když jí vyzrníčkuješ tak už ne? Mám prďavé dítě, tak mám strach ze všeho nadýmavého. 😅

luvie
24. únor 2010

Holky, tak vidím, že můžu být ráda, že Kačka je v phodě, jím skoro všechno (ne ostrá jídla). A když si nejsem jistá, jistím to fenyklovým čajem nebo do jídla přidám kmín.

Ale nějaká doporučení:

Zeleninová polévka: (případně kvasnicová)
Osmahnu cibulku (přidám kvasnice, také osmahnu). Nakrájenou bramboru a vodu, trochu povařím, přidám zeleninu mraženou - jakou máte rády - dávám mrkev, hrášek, kukuřici (kuku NENADÝMÁ, hrášek ano), brokolici, růžičkvou kapustu, atd. Posolím, přidám majoránku, příp. kmín, vařím do měka.
Dle chuti můžete na konci přidat třeba tavený sýr s nivou, nebo lehce zalít smetanou/mlékem.
Dělám ji hustou, takže ji mám jako hlavní jídlo.

Sezamové brambory:
Uvařím bra,bory ve slupce, oloupu, nakrájím.
Na pánvi lehce osmahnu hrst sezamových semínek na oliv. oleji, přídám brambory, osolím, příp. opaprikuju, opeču do křupava. Pokapu citronem a sním 🙂

Kuskus s tuňákem:
Připravit kuskus dle návodu na obalu, přimíchat konzervu tuňáku, česnek, tavený nebo tvrdý sýr. bylinky dle chuti.

Zapečené brambory:
Uvařím brambory ve slupce, oloupu, nakrájím. Pokladu je na naolejovaný pekáč, přidám zeleninu (kuku, brokolici, růž. kapustu), česnek, balkánský sýr (je slaný, takže nedosoluju), příp. ještě nahoru eidam nebo hermelín, zaleju smetanou, příp. i vajíčkem. Můžete přidat uvařené kuř. maso.
Zapeču.

když si ještě na něco vzpomenu, dopíšu. O víkendu mi vaří muž, něco zbude i na týden, někdy zajdem na oběd do centra. malá mě moc vařit nenechá 🙂

sexi.polibek
15. bře 2010

Včera jsem dělala těstovinový salát s krabími tyčkami a fakt výborný.. znám ho s cibulí ale tu jsem nahradila čerstvou paprikou takže recept je paprika, těstoviny, krabí tyčky, majonéza a trošku soli

slavkah
16. bře 2010

me bylo receno , ze muzu jist vsechno co jsem jedla v tehotenstvi, ze je na to mimi zvykly a nema to na prdiky vliv, ze vsechny mimi maji prvni tydny problemy se strevy a nezalezi to na strave, bylo mi to receno laktacni poradkyni

m_michalka
6. dub 2010

Holky myslíte že vadí tepelně upravený chleba? Např. toastovy chleba opečeny v topinkovači??Díky moc!

klara.t
6. dub 2010

ten by měl být OK

m_michalka
6. dub 2010

A co kypřící prášek v buchtách? 🙂

klara.t
6. dub 2010

ten raději ne. Mě malá řvala i po kynutých ovocných knedlíkách, takže nic se droždím nebo kypřícím práškem nejím. Teda vlastně ne hned první den. Někdy si buchtu dám druhý den.

pampusik77
7. dub 2010

já teda jím úplně všechno,ze začátku jsem si trochu dávala pozor a po 3.měsíci jím úplně všechno-zelí,luštěniny.... a malý je naprosto v pohodě 🙂

klara.t
8. dub 2010

Tak zrovna baštím dobré rizoto.

Půl kila mletého vepřového se osmahne na oleji v hluboké pánvi (já už pod to nejdřív dala malou cibulku), mezitím si uvaříme 2 sáčky rýže (já mám takové ty větší sáčky - chci oběd pro 2 na 2 dny). Ty pak vysypeme na to maso, zamícháme, trochu osolíme, opepříme a přidáme kečup (ano kečup! né moc, ale dost na to, aby to bylo do červena). Ted jsem tam přidala malou plechovku kukuřice, minule žampiony. Chvliku vše ještě restuju na té hluboké pánvi. Je to moc dobré.

rimmel
8. dub 2010

ja robim rizotko podobne ako ty klara ale ked varim to masko na cibulke, pridam sol, korenie, cerv.papriku-vela a na male kusky nakrajanu mrkvu, susene hriby, a hrasok, pripadne tu kukuricku a jeden strucik cesnaku, stipku vegety. 🙂

som vam sem vhupla co 😀

klara.t
9. dub 2010

to zní taky dobře, ale asi to není pro kojící maminy, když je tam dost koření, česnrk a hrášek 😉

rimmel
10. dub 2010

klara neviem, ja som vzdy korenila takto a stale kojim a nemala somproblemy..aj mi to doki povedala ze papat mozem co len chcem, samozrejme som sa vyhybala chilli..ale inak som papala cokolvek, babatko si takto aj navykne na nove chute. 🙂

rimmel
10. dub 2010

dokonca som a stale, papam kapustu! kyslu ci cerstvu 😉

rimmel
10. dub 2010

klara nesmies to brat vsetk privazne, ved toho hrasku nespapas kilo...pri kojeni sa naozaj moze papat uplne vsetko ale s mierou a tiez je to pre babatka dobre, tie nove chute. mozno aj preto je maly dnes taky jedak 😀
ale hovori sa ze ak napr si das tu kapustu kukacke a zistis ze z toho viac prdi mala tak nabuduce si das menej alebo vobec.
ved kojenie nieje choroba a nemalo by byt nicim "obmedzovane" co myslis co robia deti mexickych matiek? tie papaju same stiplave veci 😀

klara.t
10. dub 2010

No já už to taky tak nedodržuju, ale luštěniny nebo zelí to se bojím. a to jsem v listopadu s mužem naložila 2 sudy kyselého zelí a ted ho nemůžu ☹ on si ho vždy dává a dělá mi chutě.
já vůbec nevím, proč se nemá moc solit, pepřit, kořenit.......snad že by dítěti pak mléko nechutnalo? nevím, ale sůl používám,ale přiměřeně a do polévky také dávám bujon nebo pol.koření, protože to jinak ochutit neumím.
cibulku už jsem dala do rizota a OK. čerstvou ale riskovat nebudu.

rimmel
10. dub 2010

klara ved to je blbost, kto ti to povedal??ze nie moc solit?! 😀 😀 a kapustu sikludne daj nic zle sa nestane
ja aj cerstvu cibulku si dam...a nic..naozaj papam uuuuplne vsetko a nic nerobi ziadne problemy a ak aj mliecko chuti inak, bude to velmi nebadatelne.

klara.t
13. dub 2010

Tak další tip: halušky se špekem a brynzou (bez zelí)

pak jsem už taky měla ovocné knedlíky, ne z kynutého těsta, ale z tvarohového těsta

včera jsem vařila toto http://www.labuznik.com/recipe.php?ID=2882 ale bez křenu s více hořčicí (já dala kremžkou)

zdeniii
30. dub 2010

Ach jo holky, já ať sním cokoliv tak se malá trápí... už nevím co jíst ☹(