Rychlé moučníky, koláče, bábovky. Poraďte nové recepty!

macek28
16. únor 2007

Holky kuchařinky,mám mlsné děti a pořád musím péct.Ráda bych uvítala nějaké nové recepty!Tak pište,předem dík! 😝 😝 😝

dhav
25. únor 2007

Ahoj holky a Zdeni, právě chci napsat, že ty Šalamouny jsou dobrý a fakt rychlý. Nám to taky chutnalo, protože už nejsou..."sežrali" jsme celý plech 😀
...tak v týdnu zkusím třeba ty řezy z těch margotek..raději koupím 3 jelikož je miluju, tak je mi uplně jasné, že jednu zblajznu hned 😀

macek28
autor
26. únor 2007

Holky jsem ráda,že Vám chutnalo!Zas napíši další dobrotu,jo?M 😝 😝 😝

macek28
autor
28. únor 2007

Holky,dnes jsem dělala Tiramisu na menší oslavičku.

TIRAMISU

500g sýru Ricotta nebo nízkotučného tvarohu,1kelímek smatany na šlehání,200g dětských piškotů,100ml silné kávy,2 kávové lžičky rumu,cukr a kakao Granko na posypání.

Tvaroch nebo sýr Rocotta vložíme do misky,přidáme cukr dle chuti a prošleháme.Uvaříme kávu,ochutíme dvěma lžičkami rumu a necháme vychladnout.Ušleháme smetanu a lehce vmícáme do základu.Piškoty naskládáme do dortové formy a zakapeme kávou s rumem.Střídavě skládáme vrstvy piškotů a krému.Povrch posypeme kakaem.

já to ještě prokládám třeba mandarinkami v plechovce,nejlépe je to uložené do druhého dne!

halka
1. bře 2007

tak k tomuhle tiramissu bych měla nějaké výhrady - nemá to být ricotta ani tvaroh, ale mascarpone, nemá to být rum, ale amaretto a nemá to být granko, ale tmavé kakao - nejlépe holandský typ. Všechno lze běžně prodat a ceny nijak závratné.......

macek28
autor
1. bře 2007

Halka,já to dělám jak jsem napsala a všem to moc chutná!Jinak Tvé výhrady beru a holky,at si to dělají jak chcou,ne?

martik
1. bře 2007

A já na tiramisu používám Lučinu 🙂 Záleží na receptu. A Macek nenapsala, že je to PRAVÉ tiramisu 😉 , tudíž se to dá "ošidit" náhražkami aneb co dům dal 😀 😀
A nikdy si ještě nikdo nestěžoval, ale všichni se olizovali a chválili 🙂

halka
1. bře 2007

jo, jasně, věřím, že je to dobré, ale já si myslím, že pokud to má být tiramissu, tak z originálních surovin, proč to mám nahrazovat? Nevidím důvod... a věř, že olizovat se budou ještě víc 😉 😉

martik
1. bře 2007

Jasně, ale někdy to prostě doma není a když se rozhodnu, že hned teď a nikdy jindy, tak na to stačí i ty "náhražky" 😀 😀 😀

halka
1. bře 2007

tak to jo 😀

macek28
autor
4. bře 2007

Co takhle bábovku na snídani...?

Pudinková bábovka

2balíčky pudinku s vanilkovou příchutí,5vajec,1 hrnek čtvrtlitrák pískového cukru,,půl hrnku oleje,1 hrnek solamylu,půl balíčku prášku do pečiva,špetka nastrouhané kůry z citronu,1 balíček vanilkového cukru,tuk na vymyzání bábovkové formy a strouhanka na vysypání.

Ušleháme žloutky s cukrem a olejem.Přidáme solamyl,puding,prášek do pečiva,citronovou kůru,vanilkový cukr a nakonec vmícháme sních ušlahaný z 5ti bílků.Těsto nalejeme do tukem vymyzané a strouhankou vysypané bábovkové formy.Pečeme asi 45 minut,před podáváním pocukrujeme moučkovým cukrem. 😝

macek28
autor
4. bře 2007

Nebo je libo bleskový makovec...?

Bleskový makovec

1hrnek čtvrtlitrák mletého máku,3/4 hrnku pískového cukru,1 balíček vanilkového cukru,1 hrnek polohrubé mouky,1/2 balíčku prášku do pečiva,,1 hrnek mléka,1 vejce,1 lžíce rumu,1/2 lžíčky skořice,tuk na vymyzání a hrubá mouka na vysypání pekáče nebo bábovkové formy.

Mak promícháme s cukrem,vanilkovým cukrem,moukou a práškem do pečiva.Přidáme mléko,ve kterém jsme rozšlehaly vejce,rum a skořici.Umícháme těsto a vlejeme je do tukem vymazaného a hrubou moukou vysypaného pekáče nebo bábovkové formy.Zvolna pečeme,dobrou chut...! 😝

miska99
4. bře 2007

ahojte. necital som zatial vsetky prispevky ale ak vam to pomoze ja ked nemam praskovy cukor tak dam dva krat do mlynceka na kavu cukor krystal a zomeliem. je to to iste. ak chcete velmi rychlo sa da upiect aj toto:
2 smotany, 2 vanilky, ovocie, ja davam marhule zavarane alebo jahody, cukor praskovy, trocha skorice, piskoty okruhle. smotanu kyslu vanilku skoricu a cukor podla chuti zmiesam, to okruhlej tortovej formy poukladam piskoty a marhule prelejem polovicou smotany, zas dam piskoty a marule a zalejem zvyskom. vrch posypem grankom a dam to do chladnicky na dve hodky zatuhnut. mne to chuti tak moc ze som to robila aj dva krat za tyzden. teraz som to obmezdila 🙂 ak chcete tak piskoty mozete trochu namocit do vody z marhul. ak to tu uz bolo tak prepacte

siduska
4. bře 2007

PISKOTOVA TORTA

4 kysle smotany
3 piskotove balenie tie okruhla
1 vanilinovy cukor
podle chuti krystalovy cukor
ovoce kazdy ake ma rad
ja dava jahody a mandarinky s plechovky
skoricu

do tortovej misi poukladame piskotky, vymiesame si dve smotany s krystalovym curkrom, tak dve polievkove lyzicky a usypeme polovicu vanilkovy cukor, to prepiesame, na piskoty poukladame polovicu s plechovky manadariniek a jahod, to zalejme s tou vymiesanou smotanou, zase poukladame piskoty, ovocie, a dalsie dve smotany si vymiesame s cukrom a aj s skrociou, to zalejeme a dame do chladnicky na 5 hodin a je to.
dobru chut

zirafka105
4. bře 2007

Moje oblibena je HRNKOVA BUCHTA:

2 vejce | 1 hrnek cukru krystal (ja to delam normalne z krupice) | 1 sáček prášku na pečení | 2 hrnky polohrubé mouky | 1/2 dcl mléka | 1/2 dcl oleje | ovoce nebo lesní plody

Vezmu rucni slehac, prosleham vajicka s cukrem, pak tam postupne pridavam zbytek, naleju na pecici papir na plechu, nahazu na to ovoce (nejradsi merunkovej kompot, ale da se jakejkoli, klidne i vic druhu) a pecu cca 15 minut.

Zlepsovaky: Mliko a olej neodmeruju, ale vezmu hrnicek a dam do nej asi ctvrtku mlika a olejem doleju tak do pulky. Testo vylepsuju ruznymi zpusoby - pridat par lzic kakaa, kokosu, naky rozinky, lamanou cokoladu (nebo cokopecicky), po upeceni pocakat cokoladovou polevou,...

A tuhle jsem zkousela MLECNY REZ a byl taky nam nam... Ma to bejt jako ten mlecnej rez od Kinder...

6 vajec, 9 lžic polohrube mouky, 7 lžic cukru krupice, kakao, 1 smetana ke šlehání, 1 stužovač, 1 tvaroh ve vaničce (polotučný), moučkový cukr na dochucení náplně

Vyšleháme žloutky s cukrem a kakaem (tolik kakaka, aby těsto mělo tu správnou barvu), pak přidáváme střídavě sníh z bílků a mouku (nemusíme se tak snažit, aby sníh nespadl - coz se mi jako "snehove zacatecnici" desne hodilo). Upečeme v hodně vyhřáté troubě asi za 10 minut. Měla by nám vzniknout ne moc vysoká placka. Vyšleháme šlehačku s cukrem a stužovačem a zašleháme do ní postupně tvaroh. Potom upečenou placku rozřežeme na menší obdélníky (jednotlivé porce) a každý z nich podélně rozřízneme (kdo je škovný, může se pokusit rozříznout nízkou placku celou). Jednotlivé porce slepíme pořádnou vrstvou náplně a dáme vychladit do ledničky..

Zlepsovaky: Nejak se mi nechtelo se babrat s rozrezavanim platu, takze jsem napln normalne namazala nahoru (plat byl mistama dost tenkej) a taky to slo. Napln jsem ochutila medem a az pak troskou mouckovyho cukru - chutnalo to daleko lip. A nesleham extra slehacku a pak do ni tvaroh, ale proste pekne na zacatku smicham slehacku, ztuzovac, tvaroh a sleham to, co to jde. Napln se ze zacatku zda dost tekuta, ale v ty lednicce fakt ztuhne. Jo a prej se to da i nahore pocakat cokoladou, to jsem ale nezkousela (chlap si to posypal grankem a chutnalo mu to taky 🙂)...

macek28
autor
4. bře 2007

Holky,díky,že písmenkujete!V týdnu něco nového zkusím!M

dhav
5. bře 2007

Ahoj děvčata taky přispěju jedním receptíkem je to jednoduché, rychlé a chutné:
1šlehačka,200g cukru moučka, 250g hl.mouky, 3 vejce, 1prdopeč, 1van.cukr,
všechno smíchat
není toho moc, dělám to do většího pekáče, pokud chcete na velký plech, tak dvojnásobnou dávku...
pekáč vymazat a vysypat moukou a nalít těsto, může se polovina obarvit kakaem a máte mramorovou buchtu....je to za chvilku hotové a nábobí se moc neušpiní 🙂

mirka19
5. bře 2007

Ahoj holky. Nestihla jsem si přečíst celou diskusi a tak doufám, že se nebudu opakovat. Nevěděla jsem, jak se tato buchta jmenuje, takže ji jednoduše nazýváme Mouková buchta. A je vážně hrozně dobrá. A úplně nejlepší ještě teplá.
Smícháme v jedné míse 3 hrnky polohrubé mouky, 1 hrnek cukru písek, 1 prášek do pečiva.
V druhé míse smícháme 3 tvrohy, 3 vejce, 1 vanilkový cukr, 1 hrnek cukru písek a 1 a půl hrnku mléka.
Na vymazaný plech nasypeme 1/3 sypké hmoty, na to vylijeme tekutou směs z druhé mísy a nahoru nasypeme zbytek sypké hmoty. Nahoru ještě nastrouháme 1 celé máslo (dobře vychlazené, jinak moc nejde strouhat). Pečeme chvíli z prudka, pak trošku ztlumíme a pečeme, dokud nevznikne tmavě zlatá kůrčička. Ta je vůbec nejlepší. TAk jestli to některá z vás zkusíte, tak dejte vědět jak to dopadlo. Ale u nás vždycky dobře. A to vůbec nejsem extra kuchařka.

4a
7. bře 2007

Já přihazuju muffiny. Je to rozpis na 12 kousků, přesně jak je plech. Dávají se do papírových košíčků a do toho plechu.

Muffiny od Omy
1 vejce
1/16 l oleje
10 dkg cukr krystal
1 sáček vanilkového cukru
1/8 l mléka
22 dkg mouky (z toho 1/2 hladké a 1/2 polohrubé)
2 kávové lžičky prášku do pečiva
cca. 1/4 l drobného ovoce - borůvky, maliny atd. i mražené

trochu skořicového cukru na posypání.

Uvedené suroviny smícháme. Vznikne hutná hmota. Přidáme ovoce dle libosti. Já miluju mražené maliny nebo borůvky. Dáme do papírových košíčku v plechu na muffiny, jsou zaplněné cca do 2/3. Posypeme troškou skořicového cukru. Dáme péct na cca 30-40 min do vyhřáté trouby na 180 stupňů.

halka
8. bře 2007

zirafka - k té hrnkové buchtě - 1/2 dcl oleje nebo mléka není půl hrnečku, to je víc než 2 dcl. 1/2 dcl je nějaké zvláštní - dost malé množství...

karla6
9. bře 2007

olejová buchta:

- smíchám:
40 dkg hladké mouky
20 dkg práškového cukru
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
4 vejce
2 dcl mléka
2 dcl oleje

- vyleju na plech na pečící papír (nebo vymazaný herou a vysypaný hrubou moukou nebo strouhankou)

- pokladu ovocem (jedno jestli čerstvým nebo kompotem) nebo smíchám s kandovaným ovocem nebo do části přidám kakao a trochu mléka - pak je to mramorované, to už prostě záleží na fantazii

- peču cca 20 min na 200 ˇC

- pokud vám to bude připadat málo "nakynuté", je možné s práškem do pečiva přidat příště špetku jedlé sody.

karla6
9. bře 2007

fantastická bábovka

základní těsto:
50 dkg polohrubé mouky
25 dkg cukru
1 kypřící prášek do pečiva
(opět doporučuju přidat ještě špetku jedlé sody, není nutné)
1 vanilkový cukr
3 vejce
2,5 dcl mléka
2 dcl oleje

- naliju do bábovkové formy vymaštěné herou a vysypané hrubou moukou
- peču na 190 ˇC cca 1 hodinu

no, a před vylitím do formy opět záleží na fantazii, např:
- část vyliju do formy a do druhé části přidám kakao a trochu mléka - mramorovaná

- smíchám všechno těsto s rozinkama, kandovaným ovocem nebo s kousky hořké čokolády nebo s namletými ořechy, atd.

je jednoduchá a fakt výborná

mona81
10. bře 2007

teda holky vy mi dáváte zabrat. Já čtu toto téma poprvé a je skoro 22hod. Teď jste mi udělali takové chutě (zvláště když je člověk těhu, že?) a už je na pečení dost pozdě. Nejvíc se mi sbíhají sliny na to tiramisu. Jsem vám všem vděčná za recepty. Já jsem na pečení antitalent, nebo spíš jsem nemusela péct, protože jsem žila buďto v německu, kde jsem pracovala od rána do večera a teď když jsem v čr tak jsem s rodinkou, kde se mi dostane všechno až pod nos. Čekám ale malou, takže se musím osamostatnit a opravdu se mi šikne tahleta diskuze s receptama, které lze levně a hlavně SNADNO připravit. 😉 Díky moc a pište ať se taky něco přiučím 😀

jamina
10. bře 2007

Pro milovnice kokosu,řezy Raffaelo:

1 hrnek moučkového cukru
2 vejce
1 hr. mléka
2 hr. PH mouky
1/2 hr. oleje
1 prášek do pečiva
Posyp:
1 hr. strouhaného kokosu
1/2 hr. moučkového cukru
1 smetana ke šlehání

Utřít/ručním šlehačem zamíchat vejce s moučka cukrem, přidat mléko, PH mouku, olej, prášek do pečiva. Vylít na vymazaný, vysypaný plech. Smíchat cukr moučka s kokosem a hustě posypat. Péct cca 30 min. na 170st. Kokos musí lehce zrůžovět, nepřipálit, pak hořkne!Hned jak vyndáme z trouby, vařící polít smetanou. Nechat vystydnout, jestli je nesníte, na noc do lednice.

4a
10. bře 2007

jamina,
to ten koláč vážně poleju smetanou, neušlehanou, prostě tekutou?

mona81
11. bře 2007

ahojky holky, neznáte někdo recept na crosianty? Díky moc 🙂

halka
12. bře 2007

Nezkoušela jsem, vypadá to docela složitě, ale pokud vyzkoušíš, dej vědět:

recept na máslový croissant:

Ingredience:
500 g hladké mouky (nejlépe typu 00) + cca 50 g na podsypávání 60 g krupicového cukru 50 ml mléka 30 g droždí (Nabila používá sušené) špetku soli 250 g másla, vychlazeného 2 vejce + 1 žloutek
Na potření:

1 vejce rozmíchané v mléce
--------------------------------------------------------------------------------
Doba přípravy: 40

Chlazení + kynutí: 5 hodin

Pečení: 15 minut

Počet porcí: 12-15 croissantů

Příprava jídla:
1. Mísení
Mouku se špetkou soli prosijte do mísy. Přidejte cukr, sušené droždí a poté vyklepněte vejce.
Vmíchejte žloutek a vlijte mléko. Směs zpracujte nejprve vařečkou a potom rukama, nejdřív v míse a pak na pracovní ploše poprášené trochou mouky. Pokud máte hnětač, klidně svěřte tuhle část přípravy stroji.

2. Tvárná hmota
Těsto zpracovávejte tak dlouho, dokud není krásně pružné. Zkuste je cvičně natáhnout – pokud se objeví trhlina, hněťte dál. Mísu pak přetáhněte fólií na potraviny a těsto v ní nechte 10 minut odpočívat.

3. Natlučte máslu
Chladné máslo rozbalte, ale nechte je na obale a poprašte moukou. Potřebujete totiž změnit jeho tvar z kostky na placku, a to jde dobře tlakem válečku. Mouka zabrání jeho přilepování. Nerozohněte se ale příliš, aby máslo neztratilo souměrnost i tvar a z obalu ,neodešlo‘.

4. Geometrie

Odpočaté těsto rozválejte na pomoučené pracovní ploše (ideální je plocha chladná, například kovová nebo kamenná) do symetrické placky – obdélníku s kulatými rohy. Máslo položte doprostřed na pomyslnou diagonálu a pěstí je pěkně vtlučte do těsta.

5. Psaníčko
Sejměte obal a placku másla roztlačte prsty, aby byla stejně (asi 1/2 cm) vysoká. Těsto přeložte přes střed másla jako obálku. Nechte ho až půl hodiny odpočívat v chladu. Pak ho rozválejte vždy od středu válečkem (švy nahoru), aby se máslo spojilo s těstem. Přeložte napůl jako knihu a dejte na půl hodiny do chladu.

6. Rozválejte a skládejte
Těsto rozválejte od středu ke krajům tak, aby vznikl dlouhý pruh o síle asi 3/4 cm. Ten podélně složte na třetiny (přeložte těsto nejdřív z jedné kratší strany směrem dovnitř a pak z druhé). Složené těsto vraťte na hodinu do chladničky.

7. A znovu...
Chladné složené těsto otočte k sobě tak, aby překlady byly ‚na boku‘, a znovu je rozválejte – vždy od středu k okrajům – na známý dlouhý pruh. Složte již popsaným způsobem, dejte vychladit... Abyste dosáhli kýženého lístkování, je nutné opakovat celý proces třikrát. Pak už rozválený pruh neskládejte.

8. Krájejte
Šikmými řezy teď rozkrájejte těsto na úzké trojúhelníky, základ budoucích ‚tureckých půlměsíců‘. Aby se při stáčení nekroutily a vytvořily pěkné růžky, udělejte asi 2cm zářez uprostřed kratší strany každého trojúhelníka.

9. Rolování Eiffelovky
Od naříznuté strany rolujte směrem ke špičce. Při první otočce přidržujte cípy od sebe jako nohy slavné věže. Croissanty klaďte na pomaštěný a moukou vysypaný plech.

10. Zasloužený odpočinek
Povrch loupáčků potřete a nechte je na teplém místě asi 3/4 hodiny kynout. Troubu předehřejte na 180 stupňů a pečte je v ní 15 minut.

Tajemství Croissantu
Přes svou zcela francouzskou image vznikly croissanty údajně v Maďarsku. Při obléhání Budapešti koncem 17. století se totiž Turci snažili v noci podkopat pod hradbami města, ranní ptáčata pekaři však stihli zburcovat obranu. Toho dne pak na důkaz vítězství nabylo budapešťské pečivo tvaru tureckého půlměsíce – croissantu. Ten se stal hitem i v nedaleké Vídni. Marie Antoinetta, narozená v Rakousku, jej potom přinesla do Paříže. Za pár desetiletí už croissant ve Francii zdomácněl natolik, že se stal symbolem tamního životního stylu.

1. Slaný
Křehké vrstvy si báječně rozumí i se slanou náplní, jako je šunka a sýr. Můžete je samozřejmě i krátce zapéci – croissant se rozvoní, sýr zvláční...

2. Klasický
K ranní kávě je nutné vychutnat si croissant naprosto čerstvý, pokud možno ještě teplý. A se skvělou domácí zavařeninou.

3. Čokoládový
V Nabilině cukrárně Must zapékají kousek čokolády i do ‚čokoládového chlebíčku‘ – ten má hranatý tvar, ale peče se ze stejného těsta jako croissant.

Tajemství křehkých vrstev croissantu spočívá ve správné teplotě másla, v překládání, chlazení a rozvalování těsta. Jedno s druhým totiž souvisí – máslo se dobře spojí s těstem jen tehdy, pokud má správnou teplotu. Těsto s máslem půjde dobře rozválet, jen je-li vychlazené. A konečně, typické vrstvičky se vytvoří, pouze pokud těsto několikrát přeložíte a rozválíte. Pro úplnost je nutné podotknout, že receptů na croissant je minimálně tolik jako vrstev v něm. Existují verze s droždím i bez, verze pracující se stejným množstvím másla a mouky, zato bez vajec... Na chlazení, překládání a válení se však shodují všechny. A výsledek za tu trochu práce stojí.

jamina
12. bře 2007

4a,
ano, prostě to poleješ tou smetanou, těsto a kokos to vcucnou a je to krásně vláčný. Myslim, že by to šlo nahradit i míň tučnější verzí

halka
12. bře 2007

jamina, je to dávka na celý velký plech nebo je toho méně?

cazadora
12. bře 2007

Teda holky to jsou dobroty mňm jednomu se seběhnou sliny 😀 a jinak raffaelo řezy znám a mohu jen doporučit je to lahoda.

4a
12. bře 2007

jamina,
ještě, hrnek dvoudecák? třídecák?