Rychlé moučníky, koláče, bábovky. Poraďte nové recepty!

macek28
16. únor 2007

Holky kuchařinky,mám mlsné děti a pořád musím péct.Ráda bych uvítala nějaké nové recepty!Tak pište,předem dík! 😝 😝 😝

lekno
17. srp 2008

RÍBEZĽOVÝ KOLÁČ
CESTO:
500g polohrubej múky
Štipku soli
1 vanilkový cukor
1 Hera
1/2 kocky kvasníc
4 žĺtky (ak sú vajíčka moc malé, dávam aj 5-6 vajec)
Trocha vlažného mlieka na kvások (asi pol pohára)
SNEH:
4 bielky
300g práškového cukru
1 vanilkový cukor (nemusí byť, ale ak je, koláčik krajšie vonia 😉 )
1/2 litra červených ríbezlí (buď čerstvé alebo z mraziaka- vtedy treba vopred rozmraziť)

POSTUP: z kvasníc, mlieka a 4 kávových lyžičiek cukru spravíme kvások.
Do misky dáme múku, štipku soli, vanil. cukor, premiešame, pridáme Heru, žĺtky, kvások a vymiesime cesto. Hneď ho rukou roztlačíme na vymastený plech a necháme 1/2 hodinu až hodinu kysnúť. (Podľa potreby, záleží od kvasníc).
Po vykysnutí ho dáme piecť do vopred vyhriatej rúry na 180°C. Medzitým si z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, potom do neho pridáme práškový a vanilkový cukor a stierkou na cesto primiešame ríbezle.
Keď je už na vrchu trochu zapečený (NIE ÚPLNE UPEČENÝ! Na to pozor!), vylejeme naň sneh z bielkov a necháme ešte chvíľu zapiecť.
Koláč je vďaka kyslím ríbezliam osviežujúci. Mňam!

sjuzi
14. zář 2008

Ahojte kočky, pred týždňom som od známej dostala skvelý recept na koláč. Dokonca nepotrebujete nič mixovať, či vymiešavať... 😵

Bleskový koláč:
2 poháre múky
1 pohár pr.cukru
1 prdopeč
1 pohár mlieka
3 vajcia
polovicu masla
ovocie

Vymastíme si plech a naň nasypeme rovnomerne polovicu množstva múky zmiešanej s cukrom a pr.do peč. Na to navrstvíme ovocie (napr. my sme dávali drobné hrozno) na to rozsypeme druhú polovicu múky s cukrom a prdopeč. A to celé potom zalejeme mliekom s rozmiešanými vajíčkami a na to nastružlikáme maslo. Dáme upiecť, kým nie je povrch zlatistý.
Je naozaj skvelý. My sme si ho piekli v takom menšom vyššom plechu, takže bol pekne vysoký. Vraj je vynikajúci ak sa medzi vrstvy múky dá na ovocie ešte i tvaroh z vanilk.cukrom. Tak skúste...
🙂

roasha
15. zář 2008

tak som skusila bleskovy kolac...................podaril sa..................viac ho robit nebudem................100ludi-100chuti..... 😅

urcite by som si pochutila viacej na bublanine,celkom je mi luto hrusiek a cucoriedok,co som do bleskoveho dala..... 😅 😒 😒
..............ale proti gustu ziaden disputat............ 😒 😅

sjuzi
16. zář 2008

Hmmmmm, tak to mi je ľúto, že vám nesadol... ak sa môžem spýtať, tak čo konkrétne ti nechutilo?

Nám chutil veľmi, v rodine si všetci hneď písali recept... 😉

roasha
16. zář 2008

ja mam rada krasne"nadychane" kolace,tento bol na moj vkus "tazky".
zhruba su v nom ingred.ako v bublanine-ta je krasne lahucka/radsej nech mi zaberie o 10min viac miesanie/ 😀 ... 😵 .....co tento nesplna... 😅

lekno
17. zář 2008

Roasha, skús ten perník, čo som vyššie písala, ten je dobrý. Možno ti bude chutiť. A tá bublanina mi najviac chutila s jahodami 😉

roasha
17. zář 2008

lekno aj pernik skusim,to je tiez rychlovka. 😉
jahody,slivky nemozem kvoli malej/je na ne silne alergicka/ ☹

lekno
17. zář 2008

Uf, takže nič príjemné... 😒 Ale bublanina sa môže prakticky s hocijakým ovocím 😉 Ja som dnes vytiahla ríbezle z mraziaksa, tak idem ten ríbezľový. Decká sa už nemôžu dočkať. Stále by len chceli, aby som piekla. Hlavne chalani 😉

lekno
17. zář 2008

Z mraziaka som myslela 😀

stolverka
28. zář 2008

roasha, ja som tiež bleskový robila, aj keď viem že sa mi podaril ako mal, bol vyložene zlý. Vôbec nám to nechutilo, manžel bol statočnejší ako ja, ale nikdy by som taký zlý recept nikomu neodporučila.

avanka
28. zář 2008

Ani mne bleskovy kolac nechutil....manzel tvrdil, ze jemu ano, ale on by zjedol aj klince macane v cukre, tak lubi sladke 😀 😀 😀
zdal sa mi tazky, mastny, fuj, este teraz mi je z neho zle 😅 😅
ale sto ludi, sto chuti

domulienka
8. říj 2008

Ahojte citala som si nejake receptiky a pridavam sa aj ja.Teraz je sezona jablk tak u nas fici jablcnik klasicky ale najma obrateny jablcnik. Tak teda tu je receptik: 30dkg.praskovy cukor,25dkg polohrubej muky zmiesat s prdopec.,5 zltkov vymiesat postupne pridavat 8 lyzic horucej vody a 8 lyzic oleja nakoniec sneh z bielkov.Nastruhat jablka,pocukrovat,dat skoricu,plech vystlat alobalom aj boky ,potriet alobal polkou masla/herou/.postruhane jablka dat na alobal a na to vyliat cesto,pecieme cca 45 min pri 180 stupnoch.Este horuce vyklopime,trochu treba poupravovat jablka a na vychladnuty naliat cokoladovu polevu.Kto ma chut moze si kolacik prizdobit slahackou. 🙂

vinka
21. říj 2008

Dobrý večer.Verím a dúfam,že sa tu niekto nájde čo má recept na Merlenku medovú.Strašne by som ho chcela upiect lebo v obchode je to dost drahý koláč.Za všetky recepty dakujem a určite všetky postupne vyskúšam. 😉

stresmenka
21. říj 2008

tak ty si tu vinka a to je čo za koláčik napíš aspoň približne možno taký mám 😀 😀

vinka
21. říj 2008

Strááášne dobrý. 😀 Je to podla starogermánskej receptúry.Aspon sa mi zdá.Normálne ho dostat v hypáči ale 800g stojí 300sk.A tak ma napadlo či náhodou niekto nemá recept.Ale ked ho zoženiem tak ti dám vediet a upečieš ho aj ty. 😀

mimikyky
22. říj 2008

MARLENKA, MEDOVNÍK

POTŘEBNÉ PŘÍSADY

100 g másla, 2PL medu, 250 g cukru, 1 KL octa, 1 PL jedlé sody, 2 vejce a 700 g hladké mouky. Na krém 250 g másla, 1 slazené kondenzované mléko, mleté vlašské ořechy a koňak (nemusí být).

POSTUP PŘÍPRAVY

Ve větším hrnci rozpustit máslo, med, cukr, poté přidat ocet smíchaný se sodou, směs začne trochu kypět, přimíchat vejce, když vznikne hnědá pěna, odstavit z ohně a přimíchat - nejlépe elektrickým hnětačem mouku - jde to ztuha a těžko, ale kdo vytrvá vyhraje :o) Hodinu nechat těsto v hrnci odležet.
Z těsta pak vyválíme 6-7 placek které si vykrojíte formou na dort a přenesete na plech. Každá placka se peče asi 2-3 minuty při 175 stupních jinak příliš ztvrdne. (můžete vyválet na pečícím papíře, nebo mezi foliemi)
Krém se připraví jednoduše - kondenzované mléko se vaří nejlépe 3 hodiny v plechovce (zkaramelizuje) po vychladnutí se ušlehá s máslem a rumem. Komu se bude zdát málo krému může si přivařit ještě karamelový puding + cukr (jen v 250 ml mléka - jeden puding) a přišlehat ke krému z kondenzovaného mléka a másla.
Placky je dobré polít kávou + rum a potírat krémem, poslední placka (nebo upečené odkrojky) se rozstrouhají a smíchají s ořechy a posype se jimy poslední horní placka pomazaná krémem.

dort je dobré nechat jeden den odležet

holly1
23. říj 2008

ahoj, poradí někdo recept na dobré těsto na štrůdl? Kromě koupeného listového se mi nikdy žádné moc nepovedlo. Chtěla bych hlavně, aby bylo hodně vláčné. díky

ukana
27. říj 2008

holly, akurat som sem sla napisat recept na strudlu 🙂 😉

JEDNODUCHA STRUDLA

250g hladkej muky, 150g masla, stipka soli, mlieko, vajicko na potretie

do muky dame zmaknute maslo, stipku soli a vypracujeme cesto. Ak sa nam zda cesto suche, pridame asi 2 lyzice mlieka...vyvalkame tenucke cesto, naplnime (jablka so skoricou, mak+jablka, tvaroh), na plnku este mozeme dat kusky masla, zvinieme, potrieme vajickom, dame na plech ( papier na pecenie tam musi byt alebo plech vytrieme tukom) a pecieme asi 25-30min na 180C.

Plnky dajte viac po celej sirke...ja som robila jablkovu z troch velkych jablk + cukor+ skorica mleta 😵

holly1
30. říj 2008

ukana, díky, zkusím, a žádné vajíčko?

ukana
30. říj 2008

holly, aj ja som sa divila 😀 , ale vajicko len na potretie...

certica
31. říj 2008

ukana, overene? 😀

roasha
31. říj 2008

MRKVOVA TORTA

na cesto:250ml rastlinny olej,najlepsie slnecnicovy
230g prirodny krupicovy cukor
3velke vajcia
230g hladkej muky s 1/2praskom do peciva
1/4lyzicky soli
1lyzicka pernikove korenie
250gkarotky,nastruhana
100g sekanych orechov,alebo mandli

na krem:50gzmaknuteho masla
230g zerve,alebo lucina/bez prichuti/,ja davam klasicky tvaroh
25gkrupicovy prirodny cukor
1/2sacku vanilk.cukor,alebo par krystalikov praveho vanilkoveho extraktu

na ozdobu:nastruhane orechy,alebo nasekane lupane prazene mandle

1.,trubu predhrejte na 180,teplovzdusnu na 160stup.dve gulate formy o priemere 18cm vymastime a vylozime papier.na pecenie./ja vytriem maslom,a vysypem mukou/
2.,v mise pomocou elek.slahaca rozslahajte olej s cukrom,a po jednom pridavame vajcia.
3.,muku a korenie preosejeme do misy a pomocou vacsej kovovej lyzice primiesame k rozslahanym vajciam.vmiesajte karotku,orechy alebo mandle.
4.,zmes nalejeme do foriem a 30-40min pecte.skusime vpichom spajdle.10min nechajte chladnut vo forme,vyklopte na mriezku.
5.,tvaroh a maslo spolu vyslahame do peny,pridame krys.cukor s vanil.cukrom,dobre vymiesame.
6.,ked korpusy vychladnu,odstranime pec.papier,potrieme plnkou,a posypeme posek.orechmi al.mandlami.

/da sa robit aj na plech,ale vtedy pouzite 2x viac plnky/,alebo urobit polovicne mnozstvo cesta,a vyjde jeden korpus.
pokial urobite dva korpusy,da sa v pohode zmrazit.

Takto si ja predstavujem super kolac,je naozaj rozpravkovy. 😵 😵
najlepsi na druhy den,ale tolko nam nezvykne vydrzat. 😀

roasha
31. říj 2008

recept prvy krat pouzili viktorianske kucharky v r.1900,a vedeli kotuhy,co je dobre. 😀

certica
1. lis 2008

roasha, si mi pripomenula obdobie, kedy som v jednej ruke chrumala mrkvu a zajedala vlasskymi orechami 😀 . asi sa k tomu vratim, je to fajn kombinacia a kolac tiez vyskusam, vyzera celkom zdravo

roasha
1. lis 2008

certi skus,zdravo-a chutne. 🙂
nedoporucim sem blbost. 😎 😀 🙂

roasha
1. lis 2008

mne osobne viac chuti kombinacia orechy. 🙂

ukana
3. lis 2008

certica, si pis, ze overene 😀

junovka
3. lis 2008

Je perfektny 😎 Ja davam nemlety mak , a robim dvojnasobnu davku 😀 😀

KREMOVO-MAKOVY KOLAC

CESTO:5 vajec, 250g krys.cukor, 5 PL vody, 200 g maku, 150 g hl.muky, 1,5 CL prasku do peciva

PLNKA:500 ml mleka, 2 vrecuska Zlaty klas, 250 g tuku, 1 van.cukor, rum

POLEVA: 250g pras.cukru, 2 PL citr.stavy, 1PL vriacej vody

POSTUP: Z bielkov uslahajte sneh.Postupne pridajte cukor, zltky, mak a nakoniec muku premiesanu s pars.do peciva. Cesto vylejte na plech/28x35 cm/ , ktory ste vylozili mastnym papierom.Vychladnuty kolac pozdlzne prerezte na 2 pasy, potom kazdy vodorovne prekrojte na 2 platy.Z mlieka a Zlateho klasu uvarte puding.Po vychladnuti don postupne zapracujte tuk vymiesany s van.cukrom a trochou rumu.Hotovu plnku natrite na 2 platy a kazdy zakryjte nenatretymi platmi.Z cukru, citr.stavy a vody vymiesajte hladku hmotu a kolac nou polejte.

power700
3. lis 2008

VÝBORNÝ ŠTRUDL
1/2 kg hladké mouky, 1 Hera, 1 bílý jogurt (malý), 1 vejce.
Do těsta se nedává žádný cukr. Těsto je výborné a vláčné.