Sirup z rýmovníku

luccyy1987
20. srp 2018

Ahoj maminy, nemáte prosím někdo ověřený recept na sirup z rýmovníku? Nějak mi kytička přerostla, tak bych ji ráda zužitkovala.

rosa106
20. srp 2018

Záleží jestli za studenta či chcete vařit. Dělám obě varianty. Buď nechám den/dva dny v hrnci s převarenou vodou louhovat listy rymovniku spolu s kolečky citronu, pak to zcedim, dam vařit, přidal cukr, čekám až to zhoustne a je to.
Nebo pokrájím lístky rymovniku na menší kousky, taktéž citron bez kůry a do zavarovacky vrstvim prave rymovnik, pak citron, nakonec zasypu cukrem a opakuju až do te doby než je zavarovacka plna, pak zavru, dam někam na světlo, aby se to rychleji rozpouštělo a nechám to několik dni být. Občas protrepu a ono se z toho začne tvořit tekutina. Po několika dnech/týdnech zcedim, zavru, dam do ledničky a je to 🙂

mikiva
20. srp 2018

Taky se mi premnozil, ale zatim jsem delala jen repelent a ted o vikendu mast. Kdybys potrebovala jeste nejak zuzitkovat 🙂
@rosa106 Jakou ma ten sirup trvanlivost a je potreba mit v lednicce?

vendelinka08
20. srp 2018

Holky..dostale jsem take rymovnik..a vlastne nevim jak ho nejlepe vyuzit...

vendelinka08
20. srp 2018

@mikiva jak se prosim dela ta mast? A na co vse se pouziva?

mikiva
20. srp 2018

@vendelinka08 Delala jsem tuhle - ale zatim je cerstve v lednicce, nemela jsem prilezitost vyzkouset v praxi 🙂
Mast z rýmovníku
Budete potřebovat:

20–30 středních lístků rýmovníku
200 g tuku (nejlepší je vepřové sádlo nebo kokosový tuk)
Postup:
Tuk rozehřejte a přidejte čerstvě natrhané lístky rýmovníku. Udržujte stálou teplotu a nechte asi dvě hodiny luhovat. Občas promíchejte. Pak odstavte, nechte vychladnout a na čtyřiadvacet hodin uložte do lednice. Druhý den znovu rozehřejte a postup zopakujte. Nechte zchladnout a ještě vlahé přeceďte a mast slijte do připravených nádobek či skleniček. Skladujte v chladu. Používejte k promazávání hrudníku při potížích s průduškami a k masážím chodidel při nachlazení. Mast je také vhodná na promazávání vysušené kůže, při lehkých popáleninách nebo kožních zraněních. Více na: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-vyrob...

rosa106
21. srp 2018

@mikiva Jelikož je tam v obou případech použit cukr, tak to nějakou dobu vydrží, myslím, ze rok klidně. Po otevření pak uchovavam v lednici, jinak mám ve sklepe

betelgeuzz
21. srp 2018

A máte s tím sirupem zkušenost, pomáhá? Taky mám teď čerstvě vyrobený, tak jsem zvědavá.

luccyy1987
autor
21. srp 2018

Našla jsem právě ten jak se vaří,ten se objevuje nejčastěji.. Děkuju za recept. Uz se louhuje ☺️doufam že bude fungovat. A s tou masti super tip, zkusim to taky mám ho faaakt hodně