Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Sladkosti při mononukleóze. Je nutná dieta?

hrbinka
13. črc 2018

Ahoj všem. Chtěla jsem poprosit, nemáte vyzkoušené nějaké sladkosti, třeba domácí, co bych mohla dát dcerce při dietě s mononukleózou? Je mi jí chudinky líto. Dávám med a marmeládu, ale ráda bych jí třeba i něco ukuchtit, aby si taky mohla dát.

ter
13. črc 2018

@hrbinka ahoj, nechci znevazovat nazor vaseho osetrujiciho doktora, ale v soucasne dobe uz se dieta u mononukleozy nepouziva. Samozrejme - neni na skodu jist zdrave, vynechat mastne a podobne veci (alkohol- ale to asi neni pripad dcery), ale rozhodne to neni o tom, aby jedla pul roku jen kure na vode. Zkus zjistit nazor na nejakem “modernim” pracovisti (ja mam treba zkusenost z infekcniho ve FN Bohunice Brno). Nezakazuje se uz kdyz tak ani sport a pohyb - spis jen kontaktni a takove, kde hrozi uraz, rozhodne je mozne ted v lete jit na vylet nebo zaplavat.

ter
13. črc 2018

@hrbinka takze - asi ani “normalni” sladkosti v rozumne mire by nevadily ;)

drzticka81
13. črc 2018

Ja bych nedavala takove ty tucne sladkosti-cokolada,promazane oplatky apod. třeba bych upekla piskot-promazala tou marmeládou....nebo bych udelala krem z tvarohu (bud odtucneneho nebo polotučného,muze byt i s pudinkem)…..nebo něco s jogurtem......a ovoce k tomu......myslim,ze i susenky typu piskoty,bebecka,nejake nemazane proste 🙂)) ja držela zlucnikovou dietu a jedla jsem sladkosti tohoto typu 🙂)))

urtica
13. črc 2018

@hrbinka mononukleozu jsem měla. Moje máma mi dělala poháry z nízkotučného tvarohu. Smícháte trošku vanilkového pudinku s tvarohem, osladíte, můžete přidat i želatinu. Do sklenice pak na střídačku vrstvíte piškoty, kompotované ovoce a tvaroh - necháte ztuhnout (část tvarohu lze i trošku obarvit kakaem , aby to bylo barevnější). Milovala jsem to 🙂. Další možností jsou tvarohové knedlíčky z dětské krupice - recept najdete na internetu. Ještě mě napadají pusinky - ty jsem mohla o Vánocích.

urtica
13. črc 2018

@ter Ahoj, mohu poprosit o nějaký zdroj? Sama jsem jsem se nedávno léčila s játry, tak by mě to zajímalo...

zmrzlinka
13. črc 2018

Pokud jsou jaterny testy v poradku prisna dieta se uz mononukleozy nedodrzuje.Syn ji prodelal a jaterky mel dobry a omezili jsme cokoladu a smazene veci.Jinak jedl normalne.

bubbi
13. črc 2018

@hrbinka upeč jí perníčky, pokud je má ráda. Když měla dcera mononukleózu, tak to byl u nás nejvděčnější "mls" 😉

hrbinka
autor
14. črc 2018

@bubbi Super nápad, ty mě nenapadly. U nás je všichni milují, hned napeču😊

hrbinka
autor
14. črc 2018

@zmrzlinka Právě že máme jaterky vyšší a ještě i ledviny mají horší výsledky. Dcera má dvacet kilo v sedmi letech a hrozně to s ní zamávalo. Takže se snažíme dodržovat a upravovat co to jde. Zlepšení je vidět už po pár dnech, kdy jsme vysadili tuky apod. a zakázali sport.

zmrzlinka
14. črc 2018

@hrbinka tak to chce fakt dietnejsiu stravu.Syn mel klidovej rezim cca pul roku a hodne pak marodil.Pomohl nam sirup Multisanostol.Ale trvalo cca rok nez se z toho vyhrabal

ter
15. črc 2018

@urtica ahoj, zkusim ti dohledat nejake ucebnice. jinak studuju lekarskou fakultu v brne a byla to ta jedna z nejhlavnejsich informaci, ktere jsme si ze staze na detskem infekcnim odnesli 🙂 kazdpadne jde konkretne o mononukleozu - ze podle nejnovejsich poznatku jaterni dieta a zakaz sportu nemeli na prubeh vliv ani pri vynechani diety a naopak pohybu se nic nezhorsilo (a je to zbytecne trapeni deti + uplny zakaz sportu ma pak jeste spatny dopad na telo). co se tyce jinych onemocneni jater, nedokazu rict, to je vzdycky na konkretnim osetrujicim lekari (jsou nemoci, kdy je dieta vazne nutna). zkus se zeptat toho sveho, jak jsi na tom ty 🙂

urtica
15. črc 2018

@ter Super, děkuji za info! U mě se jednalo o polékovou hepatopatii, ale je pravda, že stravovací doporučení, která jsem dostala, nebyla zdaleka tak přísná jako při té mon., kterou jsem prodělala v roce 2002 (a to jsem měla nyní výsledky testů podstatně horší).

ter
15. črc 2018

@urtica drzim palce, at jsi co nejdrive v poradku ;)

urtica
15. črc 2018

@ter Děkuji, naštěstí se na to přišlo včas a bylo to ještě vratné...

ter
15. črc 2018

@urtica jeste ze tak ;)

babanci
3. srp 2018

Pekla jsem lehké piškotové moučníky s odtučněným tvarohem a ovocem. A taky pudinky se sojového nebo kokosového mléka. Moje dcera měla mononukleózu už jako dospívající slečna, dlouho neměla jaterní testy v pořádku. Od té doby se dala na zdravý životní styl a dneska se od ní učím, jak zdravě jíst.

Sem začni psát odpověď...

Odešli