Svíčková. Jak na ni?

raculka
24. lis 2006

Ahoj, nějak se mi nevede uvařit dobrou svíčkovou.Ta moje omáčka má takovou nevýraznou chuť.Neporadí někdo,jak na ni? Jaké koření dělá nejvíc chuť té správné svíčkové?
díky moc za tipy 😉

r123
10. led 2007

ahoj tak já svíčkovou dělám taky z halali mám to od své mamky jen tam přidím koření!pěkně si na plech naliju aspoň dvě skleničky halali a koření a do toho vložím maso zakreju to a nechám tak den dva uležet a maso jen občas obrátím aby nasáklo pěkně celý!pak to jednoduše strčím do trouby-tak jak to je a občas to podleju a až je maso hotový tak ho vytáhnu a ta zelenina s tou štávou co zůstane na plechu se vleje do hrnce(dělám to přes ceďák-u nás zelenina mopc nefrčí a je to pak jemnější)hrnec hodím na plotnu podle potřeby doleju vodu teda já dávám na půl vodu na půl mlíko povařím a pak už to jen zahustím a přidám smetanu vzhledem k tomu že to ředím mlíkem tak stačí jedna.a maso pak nakrájím a hodím ho do omáčky-nám to tak víc chutná!!! 😀

halka
21. únor 2007

nezkoušela jsem, ale chystám se na ni:

Ingredience:
700 g hovězí pečeně (nejlépe z jatečného býka) 200 g slaniny, nakrájené na klínky 3 větší mrkve 1 malý celer 1 velkou petržel 2–3 cibule 200 g nakládaných brusinek 2 lžíce plnotučné hořčice 20 ml octa 3 citrony, oloupané, zbavené bílé vrstvy a nakrájené + 1 citron pokrájený na plátky (na ozdobu) 1 lžičku sušeného tymiánu 4–5 bobkových listů 8 kuliček nového koření 200 ml rostlinného, například slunečnicového oleje 120 g másla, rozdělených na třetiny 2 lžíce cukru krupice 2 lžíce soli 2 lžíce mletého bílého pepře 200 g zakysané smetany (nemusí být)
Na zátřepku:

250 ml smetany ke šlehání 2 lžíce mléka 2 lžíce hladké mouky
--------------------------------------------------------------------------------
Doba přípravy: 30

Pečení: 75-90 minut (podle kvality masa)

Počet porcí: 4

Byli jste s receptem spokojeni?

Dejte mu palec!

(130 palců)
Příprava jídla:
1. Mrkev, cibuli, celer a petržel nastrouhejte na hrubém struhadle. V kastrolu rozehřejte třetinu oleje se třetinou másla a osmahněte v něm zeleninu. Pozor, zelenina se nemá dusit – proto se také strouhá nahrubo.

2. Po třech až čtyřech minutách přihoďte bobkový list, tymián a nové koření. Smažte ještě tři minuty a směs zasypte cukrem. Promíchejte a cukr nechte zkaramelizovat – to je jeden z klíčových okamžiků, který rozhoduje o chuti celé svíčkové.

3. Přidejte nakrájené citrony, dvě lžíce brusinek a hořčici. Všechno znovu osmahněte, přilijte ocet a nechte ho vyvařit. Doplňte dvěma lžícemi vody
a promíchejte. V tuhle chvíli vzniká základ správně navinulé omáčky.

4. Maso na několika místech nařízněte a do otvorů zatlačte slaninu tak, aby pokud možno nevyčnívala. Máte-li špikovací jehlu, můžete proužky slaniny protáhnout po celé délce masa. Troubu předehřejte na 220 °C, horkovzdušnou na 200 °C.

5. Maso ze všech stran rovnoměrně osolte a opepřete a stejně rovnoměrně ho opečte na pánvi na zbylém oleji a druhé třetině másla. Vložte do pekáče, přidejte zeleninový základ a pomalu pečte. Po upečení slijte omáčku a maso uchovejte v teple.

6. Z omáčky vyberte celá koření a rozmixujte ji. Připravte si zátřepku (tak jí říká Dalibor; jinde se setkáte i s názvem ‚záklechtka‘), která omáčku zahustí, zjemní a dochutí: mléko, smetanu a mouku spolu prošlehejte a nechte dvacet minut odpočívat.

7. V kastrolu nebo velké pánvi přiveďte omáčku k varu
a přilijte do ní zátřepku. Mimo oheň vmíchejte poslední kousek másla; omáčka pak bude už úplně sametová a získá barvu kávy s mlékem.

8. Přelijte omáčku zpátky do pekáče k masu. Svíčkovou můžete nechat rozležet i do druhého dne. Maso podávejte nakrájené na plátky, přelité omáčkou, s brusinkami, citronem, případně (zakysanou) smetanou.
A pochopitelně s knedlíkem!

Tip Apetitu:
OZDOBNÉ VYŠÍVÁNÍ
Špikovací jehla do výbavy šéfkuchaře (i aspirujícího amatéra) určitě patří. Slaninu nechte před protahováním ztuhnout v chladničce. Nakrájené úzké proužky uzavřete do jehly a protáhněte masem, v němž se díky mechanismu jehly pěkně usadí. Největší výhoda? Profesionálně vypadající výsledek. Špikovací jehla Tescoma, 55 Kč, k mání v běžné síti domácích potřeb.

Několik kroků k lahodnému úspěchu

1. Promyšlená kombinace zeleniny: Svíčková se absolutně neobejde bez té kořenové: mrkve, celeru, petržele. Ani cibule nesmí chybět. Dále pečení, nikoli dušení masa. Jenom tak se dá dosáhnout opravdu vyvážené chuti, protože si samo maso zachová dostatek šťávy, kterou má správná pečeně mít.

2. Brusinky zakleté přímo do omáčky: Jednoduše geniální tah, který (spolu s povařením citronu) dodá svíčkové nezaměnitelnou chuť.
Také maso z jatečných býků. Je šťavnaté, obsahuje víc bílkovin než kravské a je celkově chutnější.

3. Vyvážená kombinace koření a dochucovadel: Použití běžné plnotučné hořčice možná vypadá jako laciný trik, ale při uvedeném postupu dodá právě tahle přísada omáčce hladkost a přispěje k žádoucí sladkokyselosti. Nemusíte mít obavy, pokud se vám výsledná chuť zdá ostřejší – varem se zjemní.

kalie
12. bře 2007

Ahoj, moje mamka byla expert a tak mi ji i naučila, za chvilku hotovo.. Kupte kousek hovězího zadního (velice tmavé maso skoro bez tlustého), od Hame zeleninu, celé to naházejte do tlakového hrnce s trochou vody a soli. Nechte uvařit, tak stačí jen smíchat smetanu s moukou, můžete i trochu smetany nalít rovnou do tlakového hrnce, jen musí být vše ve velkém varu a zbytek smíchat s tvou moukou v tom kelímku. Pak jen vyndat maso šlehačem přímo v hrnci vše rozmixovat do hladka. Maximálně trochu přidat cukru a citrónu...i můj muž, který ji nikdy neměl rád se může po ní utlouct.. můžu i najít přesně o kterou lahvičku od Hame jde, ale stojí cca do 15 kg. A to se vyplatí netrápit se s krájením 😉

halka
13. bře 2007

no já teda nevím, ale ¨ve tvém receptu mi chybí slanina, cibule, koření.... a ta zelenina je při přípravě svíčkové stěžejní, nevím, jestli jedna sklenička za 15 korun to může nahradit....

msunny
13. bře 2007

Tak my teda svíčkovou vaříme,nepečem... Myslím,že to tu už někdo psal jako rychlosvíčkovou...ale maso normálně nakládáme,jen ho místo do trouby hodíme do hrnce. Jo mixujem tak,že dáme pár lžic zeleninky,naběračku omáčky a lžičku brusinek a pořád dokola,dokud je co přidávat 🙂

artichoke
4. črc 2007

tak to já tedy dělám svíčkovou - hospodskou, jak mě ji naučila mamka - šéfkuchařka v hotelích...zvládne ji každý a chlapi se po ní můžou utlouct je to totiž taková ta poctivka z hospod..jestli někdo bude chtít recept, tak písněte.Nebude ho sem rozepisovat, nevím jestli by o to vůbec někdo stál 😅

etinka
2. srp 2007

Ahoj, já dělám též svíčkovou podle mojí mamky, která mě jí naučila. Do tlakáče dám maso (hovězí nebo třeba i králičí), přidám pytlík zmrazené zeleniny pod svíčkovou, osolím, přidám pár kuliček nového koření, celého pepře, jalovce, 2bobkové listy, trošku tymiánu a celou cibuli na hrubo krájenou. Toto vše vařím cca půl hodiny, pak vyndám maso, omáčku zavařím šlhačkou smíchanou s hladkou moukou a propasíruji všechnu zeleninu dovnitř. Je to rychlé, hotovo je za chvilku a celé naší rodině moc chutná... 🙂

lenkazdenek
2. lis 2007

Holky já mohu na svíčkovou doporučit zeleninu HALALI je fakt skvělá,navíc už je trošku kořeněná a líp se mixuje 😉

skuli
3. lis 2007

Ahoj holky.Tak moji svíčkovou si všichni moc chválí,zrovna včera jsem ji dělala.Koupím asi kilo masa.Buď falešnou svíčkovou,ale stačí i krásné zadní hovězí.Maso prošpikuji slaninou.Do tlakáče dám olej,jednu cibuli nakrájenou,maso ze všech stan opeču,až zbělá.Do toho horkého oleje dám tak lžičku cukru krystal.Míchám,až se rozpustí,udělá se takový karamel,přidám lžíci hořčice a zaleju vodou.Přidám bobkový list,nové koření,celý pepř a zeleninu pod svíčkovou a dávám navíc ještě tak 2 mrkve,ať je omáčka krásně růžová.Někdy dávám zeleninu čerstvou,podle času-mrkev,petržel i celer,ale mrkve nejvíce.Zavřu tlakáč a nechám tak půl hodiny,až je maso měkké.Pak ho vyndám,koření vyhodím,zeleninu rozmixuji,dám smetanu na šlehání a zahusím moukou v mléce nebo ve vodě rozmíchanou.Přidám ocet podle chuti.Je to mňamka.

myschka
3. lis 2007

já náložím maso na dva dny do halalí. Po dvou dnech ho vytáhnu očistim od halali a dám do římského hrnce, obložím koř. zeleninou a dvěma na čtvrtky nakrájenými cibulemi, přidám koření a 1,5 hod peču. pak maso vyndám a nakrájím a zeleninu se šťávou přeliji do hrnce, přidám smetanu a lžičku hořčice a rozmixuji, většinou se nemusí ani zahuštovat. někdy to chce ještě trochu octa a může se dlabat🙂

caira
3. lis 2007

delate mi desne chute, skoda, ze mame jen remosku a nefunkcni troubu ani tlakac bohuzel nemame, jinak bych ji taky zkusila 🙂

mamina
21. lis 2007

Jednoduchej,rychlej a skvělej recept od kámošky.Dělala jsem ji i z jelena pro myslivce a říkali,že tak skvělou svíčkovou v životě nejedli!! 😀

Svíčková,která se nedá skazit!!

1/2 l vody,lžíce octa,2 cibule,rozkrájet mrkev,celer,petržel,6 kuliček nového koření,6 celého pepře a 5 bobkových listů

5 minut povařit,do vlažného vývaru přidat maso,nechat přez noc uležet
druhý den na másle zapěnit cibuli,přidat naloženou zeleninu-až začne hnědnout,přidat maso a uvařit do měkka,maso vyndat,koření vyhodit,zeleninu i s vývarem rozmixovat,dosolit,dosladit a zahustit šlehačkou (já používám plnotučný mlíko-není to tak těžký na trávení)Kdo má rád pikantnější,může do základu přidat trochu plnotučný hořčice.

Přeju dobrou chuť!!

aponchie
23. lis 2007

takze na tuku osmahneme na nudlicky nakrajenou mrkev petrzel celer cim vic tim lip az se to skoro jako pripaluje cerna atd porad michame smrskne se to na minimum,pridame krapet cukru aby to zmeltovatelo a ziskalo chut i nadech,pridame na drobno nakrajeny spek nejlepe domaci a uzeny ale klidne obyc,n.koreni,c.pepr.citron,platky,pridame maso bud hovezi nebo klidne i veprove je to uplne jedno omacka bude chutnat stejne,cely kus nebo radeji dve pulky at je to rychleji dame do zeleniny a restjeme az se to zatahne tzv.pote zalejeme vodou aby maso bylo zcela ponorene a varime na mirnem ohni do meka,pote maso vyjmeme a dame vychladnout,z omacky vybereme koreni a zbytek rozmixujeme na jemno,dochutime cukrem octem,a zalejeme jednou slehackou treba meggle nebo radsi dve zlute podle chuti ...

werronik
12. pro 2007

Tak já naložím prošpikované vepřové maso (hovězí nám nechutná) s petrželí, mrkví, celerem, tymiánem, novým kořením, pepřem, bobkovým listem, kari a vegetou a zaleju vodou.
Druhý den udělám v hrnci asi ze 3 lžic cukru karamel, přidám 2/3 zeleniny z masa s nálevem a vařím. Zbytek zeleniny a maso dám péct a ještě nahoru přikrájím slaninu.
Po uvaření vyndám koření a rozmixuju zeleninu, zahustím moukou s mlékem a nakonec přidám zakysanou smetanu a pár kapek citronu a nahoru kousek másla.
Ten karamel udělá krásnou barvu a tu zvláštní chuť, kterou cítíte ve svíčkové v restauraci a pořád nemůžete přijít na to, co to je.
Mňam, mňam...

kkkata
8. led 2008

Ahoj holky,
docela se stydím, vařit neumím, teprve s tímto uměním začínám...
Strašně moc bych se chtěla naučit dělat svíčkovou. Hledám na netu recept, ale každý je jiný a já jsem fakt bezradná - nevím, který recept prubnout, který je opravdu OK 🙂
Mohly byste mi, prosím, napsat recept na toto vynikající jídlo, jak ho děláte doma Vy? Potřebovala bych ale opravdu podrobný návod - co, kolik, jak.... Prostě jak pro blbce 🙂
Hloupá fakt nejsem, jen to vaření... no prostě naprostý začátečník 😢
Moc moc prosím, poraďte!!! Chtěla bych se naučit výbornou svíčkovou a překvapit rodinku 🙂
A to samé s rajskou omáčkou - jsou to moje nejoblíbenější jídla, tak bych se je chtěla naučit. Tak jestli můžete, podělte se o tyhle dva recepty. Moc moc prosííím!!! 🙂
Předem děkuju za pomoc!

many
8. led 2008

teda vy mi děláte chutě holky 🙂 já dostávám hlad a ze všeho nejvíc bych si teď dala svíčkovou 😀

kkkata
8. led 2008

ARTICHOKE, mohla bys mi napsat ten tvůj recept na tu hospodskou svíčkovou od mamky? 🙂 Můj mail je prcek111@seznam.cz nebo na tyhle stránky. Myslím, že nejsem jediná, koho by to zajímalo... Předem moc děkuju - hospodské svíčkové jsou prý nejlepší 🙂

many
8. led 2008

jééééééééééééééééééé 😝 😝 😝 mňam mňam
taky bych si jí stáhla 😀

aponchie
3. bře 2008

jsme oba s manzelem kuchari a milujeme svickovou hned pujdu dneska jednu uvarit jak to tady ctu zase mam chute.holky co pouzivate steril.zeleninu tak je lepsi kdyz uz nemuzete cerstvou tak mrazenou smes pod svickovou ale vzdycky tu zeleninu rozmixovat do omacky ne ji vyhodit! 😀 a hlavne ten cukrik a karamel to je ta bozi vune chut i barva!

hypo
21. bře 2008

nevim jestli to tady uz nepadlo ale mam recept na rychlosvickovou (myslim ze je z TV) a ja ji delam dost casto protoze nemam cas na vyvareni 🙂

500g hovezi maso,1-2 balicek mrazene zeleniny pod svickovou (pra dve osoby staci 1 ks), sladka smetana, zakysana smetana (ja pouzivam spis citron na okyseleni), divoke koreni (koreni na divocinu nebo jak se to presne jmenuje), 3 cibule, pripadne slaninu na prispikovani, sul

postup: maso zeleninu a cibuli dame do papinaku, osolime a dame varit. Va papinaku te je za chvilku hlavne at se nevyvari voda. Az je maso mekke vyndame, zeleninu rozmixujeme pridame koreni na divocinu, smetanu, citron ochutime jeste pomixujeme povarime a dochutime co nam chybi (sladkost kyselost kazdy podle chuti) pro pripadne zahusteni pouzivam instantni jizku

Je pravda ze to stale vychytavam a je stale lepsi a lepsi, poprve no moc svickovou nepripominalo 🙂

mama04
21. bře 2008

holky dala jsem se ted do ní poprvé tak snad se mě povede, a dávám vše od oka 😀

mama04
22. bře 2008

A povedla se 😀 😀 😀 😀 😀

vanusak
22. bře 2008

Hypo, to bude ta, co dělám já podle Prima vařečky 😉 Je fakt rychlá a prakticky nerozpoznatelná od pravé (a hlavně není tak tučná těžká)! Naposledy jsem ji dělala v papiňáku s králíkem a za hodinu bylo hotovo! Mňamka.

sofie321
16. lis 2017
Uživatel sofie321 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od sofie321.

Ahoj, já jsem vařila podle tohoto receptu a povedla se na výbornou 🙂

http://receptyprokazdeho.cz/svickova-smetane-karlovarskym-knedlikem/

popelka1984
16. lis 2017

Já na to používám vepřové plecko které v celku upeču na kmíně, ničím nešpikuji protože se mi ze špeku zvedá žaludek, někdy to dělám z králíka, toho nepeču ale vařím v hrnci se zeleninou. Taky jsem jedla z kachny a bylo to výborné. Omáčku udělám tak že na kostičky nakrájím mrkev, celer, cibuli. V hrnci zpěním cibuli, na to zeleninu, trošku osolím ať to pustí šťávu, po chvíli tam dám cukr krupici, přidám bobkový list a nové koření, po pár minutách zaleju vodou, osolím. Když je zelenina měkká tak to rozmixuji. Kdyby to bylo řídké tak zahustím moukou rozšlehanou s vodou, ochutím troškou hořčice, octa, cukru.