Vánoční cukroví. Napište recept

zdenicka
27. říj 2007

Vanoce se blizi,a ja premyslim co zas budu letos pect.Urcite mate kazda naky svuj oblibeny receptik na nakou tu dobrutku.Podelte se,at mam nakou inspiraci.

zdenicka
autor
1. lis 2007

petaka mohla by jsi sem hodit recept na ty Brnenske dorticky a na pernicky?diky moc.

petaska
1. lis 2007

Takže Zdeni:

Brněnské: 10 dkg cukru
10 dkg oříšků
35 dkg hl. mouky
20 dkg tuku (dávám půl na půl máslo a heru)
2 žloutky
2,5 dkg kakaa
vanilkový cukr

Těsto uhněteme a necháme klidně i přes noc v lednici. Pak se vykrájí-dělám kolečka- a upeče-peču je vždycky s lineckým na jednom plechu, řádek těch a řádek těch, abych poznala, kdy je vyndat 😉
A pak se slepí krémem-máslo, cukr a kakao, podle chuti. Nakonec se namočí do čokolády a navrch se dá půlka mandle. Anebo cokoli jiného, ale s tou mandlí to dělala babi, tak to tak dělám taky 🙂

No a perníčky:

50 dkg hl. mouky
25 dkg cukru
2 lžíce medu (může být i trošku víc)
lžička sody
2 vejce
perníkové koření-buď koupené, anebo já si utluču hřebíček, skořici a badyán
a můžeš si to těsto dobarvit kakaem-já ho trošku dávám 😉
A těsto zase nechávám do druhého hne v lednici, aby se dobře proleželo.
A pak už jen vyřezávám a peču a zdobím...

Tak ať chutnají 😉
Jo a oboje píšu celé dávky, i když já dělám už jen poloviční. Záleží na tom, jak moc jste na tyhle vánoční mňamky
😉

zdenicka
autor
1. lis 2007

je diky moc,ty brnenske urcite udelam,uz mam na ne chut ted!!!VYpada to moc pekne.

petaska
2. lis 2007

Tak a teď čekám nějaký recept zase já 😉

extravaganca
2. lis 2007

petaska:K těm brněnským dortíčkům...na kolik dáváš troupu a dáváš je na vymazaný plech nebo na pečící papír?

petaska
2. lis 2007

Všechno dávám na papír-je to bez čištění, nelepí se to, prostě je to snažší 😉
A peču asi tak na 150 a případně trochu přidám, když se mi to nějak nezdá...Záleží hodně na troubě, to se musí odpozorovat. A jak dlouho to v troubě má být, tak to je fakt jen podle barvy-stopnu si první várku, než se vybarví, a podle toho peču to ostatní 😉

extravaganca
2. lis 2007

petaska:Bezva,díky moc 😉

lenkazdenek
2. lis 2007

Ahoj tak já dělám každoročně okolo 13druhů cukroví,beztak většinu snědí návštěvy a manža 😀 Většinou začínám klasikou (linecký,rohlíčky,kokosový pracny,ořechy,vídeňské hvězdičky,kokoswová srdíčka)pak nepečený(vosí hnízda,kokosový kuličky,piškotový salám,mini baumty) + 3 nocý receptíky
TAk vám hodím receptík na tatrankové kuličky:
0,200 másla
0,150 cukru
vanilkový cukr
3 nastrouhané tatranky
2 lžíce kakaa a kokos na obalení
Vše smícháme a dáme na chvíli do chladu,poté tvoříme kuličky které obalujeme v kokosu 😉 🙂

linda02
2. lis 2007

lenkazdenek: prosím tě ten cukr moučkový? 😉

lenkazdenek
2. lis 2007

Linda,jj moučkový 😉

linda02
2. lis 2007

díky 🙂 🙂

petaska
2. lis 2007

Lenkazdenek: tak to asi prubnu-vypadá to nenáročně a tatranky má přítel rád 😀

lenkazdenek
2. lis 2007

Prubněte holky, já je dělám každý rok a bohužel málokdy do vánoc vydřží,manžel je vždycky najde dřív 😀

marketv
2. lis 2007

ahoj holky, tak jste mě navnadily a dám sem recept, který u nás zatím vyhrává. Je jednochý, ale moc dobrý 🙂

takže těsto, které se peče:
10 dkg másla
5 dkg cukru
15 dkg hladké mouky
1 žloutek
troška citronove kury
zpracované těsto necháme půl hodinky odpočinout, potom vykrajujeme tvary. Vzhledem k tomu, že se to slepuje s těstem, které se nepeče, tak se osvědčily u nás kolečka 🙂

Těsto, které se nepeče:
25 dkg moučkového cukru
2 dkg kakaa
2 lžíce rumu (klidně i trošku více 🙂 )
3 dkg másla
3 dkg mletých ořechů
troška citronové kury

pečené a nepečné těsto slepíme marmeládou a polijeme hustou citronovou polevou a doprostřed dáme oříšek

Tak ať chutná 🙂

petaska
2. lis 2007

Hmmmm, tak nevím, abych si toho na to letošní pečení nevzala trochu moc 😅 Tohle taky vypadá mňam 😉

marketv
2. lis 2007

Petaska, to je mňam. Tento druh a vanilkové rohlíčky se u nás pečou z dvojité dávky 😀 Jo a taky ořechy, tchýňka má světlé, my zase tmavé 🙂

petaska
2. lis 2007

Tak to u nás se dvojité dávky nedělají, zato peču těch cca 13 14 druhů. A něco dodá tchýně-třeba domácí raffaelo nebo marokánky-ty miluju, ale nedělám je-ani nevím proč... 😅 Možná to změním! 😀

petaska
2. lis 2007

I když vlastně letos asi budu ráda, když vůbec něco upeču... 😎

marketv
2. lis 2007

No my jsme s manželem zatím sami dva, takže se peče jenom to, co opravdu sníme 🙂 ale je jasné, že naši a naši dělají více druhů, možná i právě kvůli nám, takže máme nakonec taky z každého něco 😎 Já jsem zatížená na čokoládu, ořechy a kokos. To co nemusím, tak je biskupský chlebíček a různé kandované ovoce 😒

lenkazdenek
2. lis 2007

No holky já jsem taky zvědavá jak to pečení budu s měsíčím mimčem zvládat 😅
ale včera jsem dělala linecký(manžel dostal strašnou chuť 😀 ) a pohodička za chvilku hotový,tak myslím,že to snad zvládnu

petaska
2. lis 2007

Tak to já bych si pečení s měsíčním mimískem zvládla jedna dvě-Honzík se totiž budil jen na krmení, takže pohoda 😉
Zato teď to asi bude mazec! Hlavně budu muset nějak zatarasit přístup k troubě-pomalu se sápe do vyšších pater...A taky si musím koupit minutku, abych to všechno nespálila 😅
Pak to slepování a zdobení půjde snad líp-to můžu dělat i v obýváku a prcek se tam zabaví s hračkama.

Market: Co je tmavý a s ořechama, to dlouho nevydrží 😉

lenkazdenek
2. lis 2007

Petaska,tak doufám,že bude to naše hodný stejně jako to tvoje 😉 přinejhorším pomůže manža 😀

petaska
2. lis 2007

Tak přítel taky pomáhá...hlavně konzumovat 😀
Když budeš chtít péct, myslím, že není nic lepšího, než dát mimčo někomu do kočárku a vystrčit je na vzduch. Jenže to u nás teď bohužel nejde, neb malej je krapet závisláček na mamince a když je mami v nedohlednu, tak je zle 😠
Tak ať to zvládnete 😉

lenkazdenek
2. lis 2007

Díky 🙂

linda02
3. lis 2007

lenkazdenek: tak jsem právě dokoulela tvůj recept a maximálně doporučuji všem. Je to vynikající. Mňaaaaaaaaaaaaaaaaam 🙂 🙂 🙂
PS: já teda dělala dvojitou dávku. 😀 😀 😀 jdeme na návštěvu tak pár vezmu s sebou. Ale fakt jen pár. 😀 😀 😀

sisidani
3. lis 2007

Ahojky
Asi každá méte svůj osvědčený recept na linecké a tak já přidám svůj receptík. Upečete si jakýkoli tvar lineckého, já na vánoce peču hvězdičky nebo zvonečky ( menší tvary), slouží jako spodek k receptu, který vám napíšu.

Bílé těsto
25dkg sušeného mléka
1 ztužený tuk
25dkg mletého cukru
Uděláme z toho hmotu, vyválíme nejlépe přes folii a vykrajujeme.
Dáme na rovnou desku a necháme do druhého dne tuhnout, druhý den lepíme marmeládou na linecké tvary.

lenkazdenek
4. lis 2007

Linda ,děkuji 😵

madeleine
4. lis 2007

Ahojte, ja mam niekolko overenych receptov este z mojasvadba.sk zozbieranych na http://fotoalbumy.azet.sk/made.at.home/?i9=00a4... v zalozke Advent a Vianoce

Moj oblubeny (teda skor manzelov) a robim ich kazdy rok tak tristo:

Linecké kolieska od Martušky
• 750g hladkej múky
• 250g práškového cukru
• 2 žĺtka
• 500g stuženého tuku (Hera, Palmarin)
• 1 vanilkový cukor
• 250g džemu podľa chuti
Tuk je najlepšie vyložiť a nechať chvíľu odstáť v izbovej teplote. Do preosiatej múky nasekáme stužené tuky, posypeme práškovým cukrom a pridáme žĺtky a vanilkový cukor. Cesto dobre premiesime. Rozdelíme na množstvo, ktoré môžeme vyvaľkať. Ostatné odložíme do chladu, lepšie sa s cestom potom pracuje. Rozvaľkáme na doske na cca 2 – 3 mm hrubý plát. Vykrajujeme plné spodné kolieska a horné kolieska s prázdnym, alebo zdobeným stredom. Pečieme na vymastenom plechu, alebo na papieri na pečenie v
rúre rozohriatej na cca 180°C asi 10 – 15
minút do ružova. Odporúčam odsledovať prvú várku a keď začnú jemne ružovieť od plechu už piecť len minútku. Po upečení zliepame lekvárom, Nutelou, či inou pevnejšou zmesou a strážime pomocníkov aby viac nezjedli ako zlepili. 🙂 Z jednej dávky cesta získame asi 80 koláčikov s priemerom 3,5cm a hrúbkou 3mm (rátam už zlepené)

petaska
9. lis 2007

Vánoční pekařky, nějak se to tady zaseklo...No třeba sem někdo koukne, až začne ta pravá pečící sezóna, což už nebude dlouho trvat 😉

berry07
9. lis 2007

petaska, těš se, zítra najdu SUPER recept od kamarádky a nacvakám ho sem, je to BOMBA!