Vánoční cukroví. Napište recept

zdenicka
27. říj 2007

Vanoce se blizi,a ja premyslim co zas budu letos pect.Urcite mate kazda naky svuj oblibeny receptik na nakou tu dobrutku.Podelte se,at mam nakou inspiraci.

petaska
10. lis 2007

Tak to jsem zvědavá! Sem s tím, ať ty Vánoce stojej za to 😀

berry07
10. lis 2007

KROKANTOVÉ PEČIVO

těsto: 400g hl. mouky
100 g cukru moučky
250 g másla
+ sůl, 2 lžíce kakaa, 4 lžičky citron. kůry

- uhněteme těsto, dáme ho na 30 min. do lednice

krokant: 2 lžíce medu, 120 g cukru, 80 ml smetany, 80 g másla
- toto vše svaříme ( v teflon. kastolku a přidáme 200 g mandlových
lupínků a 40g citronátu/kand. ovoce )
Vykrájíme tvary (silné asi jako linecké n. malinko silnější ), na plechu a pečicím papíru dáme do chladu na 30 min.(třeba i ven na mráz), potřeme žloutkem, naneseme hromádku krokantu, pečeme asi na 175 st.

Rady : dělám kapříky, aby byla plocha na krokant
hlídat troubu, aby krokant moc nezkaramelizoval dotmava
pečivo má krásně karamelovou barvu, nejlepší je, když se trochu odleží
krokant se pečením trochu "rozplizne", tak ho nedávejte až k okraji
těsta

kajule
10. lis 2007

Holky, tak až najdu ten můj kouzelnej sešítek, tak vám sem taky něco nacvakám. Teď ale pište, piště, ať se můžu inspirovat. 😉

zdenicka
autor
10. lis 2007

ono ot tu bude raz dva to pecici obdobi,ja uz se pomalu chystam na loupani orisku,to mi taky zabere furu casu.

petaska
10. lis 2007

Zdeni: tak na to se teda netěším, ale na to pečení...to už bude jiná 😉

pekkra
10. lis 2007

Tak taky přispěju jedním receptíkem. Je to sice pracnější,ale fakt moc dobré. Dělám každé vánoce.
Pařížské hvězdy:
Čokoládové těsto - 120 g moučk.cukru,380 g másla,2 vejce,400 g hl.mouky,35 g kakaa,citr.kůra

Linecké těsto - 160 g cukru,450 g hl. mouky,350 g másla,1 vejce,2 žloutky,citron.kůra,vanilkový cukr

Pařížský krém - 250 g smetany,80 g krupic.cukru,100 g čokol. na vaření,40 g kakaa,50 g ztuženého tuku

Na čok. těsto na vál prosejeme mouku, cukr a rozdrobíme máslo, přidáme vejce, citr.kůru a kakao a vypracujeme tuhé těsto a necháme odležet v ledničce 3 hodiny. Vyválíme asi 3mm silný plát a vykrajujeme spodní hvězdičky. U hvězdiček z lineckého těsta postupujeme stejným způsobem. Pečeme v troubě ma 180 stupňů. Hvězdy ze světlého těsta pečeme na obrácených formičkách na košíčky,aby dostaly správný tvar.
Na krém přivedeme k varu smetanu, cukr a čokol., pak odstavíme a přidáme tuk. Po vychladnutí dáme do chladničky nejméně na 12 hodin. Vyšleháme do krému.
Čokol. hvězdy potáhneme čokol. polevou, slepujeme s lineckými hvězdami krémem a ozdobíme po krajích bílou čokoládou.

petaska
10. lis 2007

Pekkra: teda to musí být mazec! To prostě musím zkusit a obávám se, že moc dlouho nevydrží 😉 Ten krém je vlastně skoro totéž, co dávám do těch košíčků, jak jsem tady už psala, tak to bude najednou...Ale kdy to chci všechno upéct? To teda babo raď! 😀

zdenicka
autor
14. lis 2007

holky,kdy mam tak zacit pict pernicky,nikdy jsme je nedala a je letos je chci zkusit.

petaska
15. lis 2007

Zdeni: S perníčkama začínám tak první týden v prosinci a na Štědrej jsou krásně vláčný. Ale záleží na těstě, každý je jiný 😉

karolina123
15. lis 2007

ahoj holky nemáte nějaká tip na vánoční cukroví něco neobvyklého nebo dobrého a třeba ne moc pracného a laciného v dnešní době znáte to 😉

zdenicka
autor
21. lis 2007

petaska:jak jsi psala ten recept na ty kosicky,to se pak cely poleje tou cokoladou?a ty pernicky jak jsi psala tn recept,ty delas ten prvni tyden v prosinci?

mamina
21. lis 2007

Mě se osvědčilo místo klasického másla(ta nová cena-BRR) 😠 používat Stella extra ve stejném množství.Vyjde to podstatně levnějc(teď zrovna je v Tescu v akci za 9,90),chuťově je to k nerozeznání a není to těžký na trávení...Znáte ten pocit,že máte v žaludku kámen,protože jste snědly pár kousků cukroví?... ☹
Jinak chytáček:zkuste do klasickýho lineckýho těsta přidat trochu citronový kůry a trošku obyčejnýho cukru nahradit vanilkovým.Udělá to zázraky!A když se stane,že je blbá mouka a těsto se trhá,poradila mi babička přidat do toho prostě trochu kypřícího prášku na pečení a pak to po opečení obalit v cukru-taky s trochou vanilkovýho.Ať se daří a nic nespálíte.. 😀

zdenicka
autor
22. lis 2007

mamina:taky davam citr.kury,je to fakt chutove dobtre.Letos jsem si koupila uz v sacku,nezkouseli jste ji nekdo?jestli je podobna jako nastrouhana z citronu?

petaska
23. lis 2007

Mamina, taky dávám citrón i vanilkáč a linecký je pak fakt mňam 😉
Zdeni:jj ty košíčky se pak celý polejou, resp. já ty krémy nechám chvíli ztuhnout a prostě to namáčím 😉 A na perníčky se chystám příští týden-asi...jestli budu mít sílu-malej pořád špatně spí, tak jsem jak mátoha ☹
Ale nějak se na pečení těším, tak tu sílu určitě najdu 🙂
I když už jsem se dohodla s mamkou a babi, že udělají rohlíčky, ořechy a vosí hnízda-prostě to, co se jen tak nevyválí a nevykrájí 😉

zdenicka
autor
23. lis 2007

a namcis jen ty krema,nebo cely kosicek,jako i ten spodek?

petaska
23. lis 2007

Jen tak, aby byl pokrytý ten krém 😉

vanusak
23. lis 2007

Teď tady všude koluje mailem toto a určitě zkusím😀 :
http://www.beremese.cz/album/view.php?vImageID=...

petaska
23. lis 2007

Vanusak: tak to je něco! 😀 Když mi zbyde čas a síla, asi jich pár pro taťku udělám 😉 😀

nika70
23. lis 2007

Ahoj holky.....mamina:dobrý tip s tou Stellou, to vyzkouším 🙂

vanusak
24. lis 2007

Teď jsem upekla dvoje, jedno jsou VANILKOVÉ ROHLÍČKY podle manželové mamky a jsou vynikající, z nich mi zbyly 4 bílky a tak jsem rovnou udělala druhé, tzv. "HUBENÉ LUPÍNKY"

1. VANILKOVÉ ROHLÍČKY

280g hl. mouky
200g tuku
80g písk. cukru
1 vanilk. cukr
100g mletých lísk. ořechů
2 žloutky

Vytvarované rohlíčky pečeme na suchém plechu (příp. na pečícím papíře) ve středně vyhřáté troubě. Mírně vychladlé obalujeme v cukru pudru.

2. HUBENÉ LUPÍNKY

4 bílky
60g cukru
140g polohr. mouky
50-100g lískových ořechů, mandlí apod. (vcelku!)

Do našlehaných bílků vmícháme cukr, mouku a ořechy. Opatrně, ale řádně smícháme a vlijeme do formy na biskupský chlebíček. Teprve 3.den po upečení krájíme na co nejtenčí plátky a rozložené na pečícím papíře pečeme v mírně vyhřáté troubě do světle růžova.

vanusak
24. lis 2007

P.S. Z rohlíčků mi zbyly 4 bílky, protože jsem dělala rovnou ze 2 dávek 😉

vanusak
24. lis 2007

A ještě přidám jedno, které teprve péct budu:

ROHLÍČKY Z OVESNÝCH VLOČEK

200g hl. mouky
200g opražených oves. vloček
150g másla n. jiného tuku
půl balíčku PrDoPeče
150g moučk. cukru
2 vanilk. cukry
1 vejce
3 lž. mléka

Vytvarované rohlíčky pečeme na vymaštěném plechu (příp. na pečícím papíře) ve středně vyhřáté troubě. Mírně vychladlé obalujeme v cukru pudru.

petaska
24. lis 2007

Tý brďo, koukám, že už začínáte! Já se teprve příští týden chystám na perníčky a potom to ostatní...Ale do Vánoc je akorát měsíc čas, tak to snad stihnu. Konec konců jako loni 😉

zdenicka
autor
24. lis 2007

tyjo ,to uz pecete jo?Ja se chystam taky nejdriv na pernicky.To mam v planu behem pristihi tyden a hlavne vylouskat orisky.

ene
25. lis 2007

Uz mam napeceno, jenom jeste premyslim, jestli udelat cokoladu. Jak dlouho pred Vanoci se da udelat? 😅

petaska
25. lis 2007

Ene: už jsem se lekla, že pečeš nějak moc dopředu, ale koukám na tvůj termín a už to chápu 😉
Ale s čoko neporadím, tu nedělám 😒

ene
25. lis 2007

Jj, letos jsem musela zacit brzy, bez vlastniho cukrovi to nejsou Vanoce a nikdo jiny mi to moje nenapece 🙂)

petaska
28. lis 2007

Tak holky, včera jsem napekla perníčky, dnes je zkusím ozdobit, jestli bude čas a síla a kupodivu to bylo docela v poho. Malej v sedm zalehnul a nechal mě je hezky vykrájet. Akorát se budil, když jsem je pekla, ale nic se nespálilo, tak fakt pohoda. Docela jsem si připadala jako magor, ale měla jsem z toho pečení úžasnej pocit a radost-asi jsem se na to fakt těšila 😅 😉 😀

zdenicka
autor
29. lis 2007

petaska,ja se na to chystam zitra.ted jsem 2 dny lpuskala orisky na ostatni cukrovi.Mohla by jsi je vyfotit a hodit do alba,abych se pokochala.Ja se taky tesim na peceni.Mala je jeste mala,tak to snad bude ok.

terezkaaa
29. lis 2007

Holky, já mám z vás depku...mně se tak do ničeho nechce....ani na to teda nebudu mít vlastně čas-mám zkouškový...Já ale vlastně ani nevím pro koho bych pekla...max pro návštěvy...já ani parter sladký nemusíme,malej ještě na to nemá zuby....Jediný, co udělám, budou perníčky-miluju to zdobení a mám na to docela talent 😀 a pak si je vystavuju tak různě po bytě-i na stromeček 🙂