Vánoční cukroví. Napište recept

zdenicka
27. říj 2007

Vanoce se blizi,a ja premyslim co zas budu letos pect.Urcite mate kazda naky svuj oblibeny receptik na nakou tu dobrutku.Podelte se,at mam nakou inspiraci.

kyri
18. pro 2007

jo, tak už jsem se dočetla i k tomu lineckýmu,
ty koule - nepečený, jen z krupičky, rumu, kokosu, hrozinek a nevím, co dál, budu dělat taky, jen napíšu mámě, jak na ně 😅 a pak to sem lípnu - jsou hotový razdva, nepotřebujou odležet, tak se daj dělat i 23. večer 😉

kyri
18. pro 2007

jo, ještě jsem koukala na webovky jednoho "číňana" (www.khur.cz) a má tam i zdravý cukroví:

Trochu „zdravého“ cukroví J

Tyto recepty jsem dostal od svých známých, tímto jim děkuji.

Perníčky

0,5 kg špaldové nebo žitné mouky, 16 dkg Hery ( oleje nebo palmového tuku ), 1 celé vejce, anýz, fenykl - umeleme, 1 lžička skořice, 4 - 6 větviček badyánu, 2 lžíce sladovitu.

Rozmixujeme tuk s vejcem a sladinkou ( nejlépe ručním šlehačem ) a postupně přidáme mouku a koření. Vypracujeme těsto. Pokud je hodně suché, přidáme trochu vody. Těsto předěláme do mikrotenového sáčku a necháme alespoň 2 hodiny v lednici. Potom vyválíme a vykrajujeme různé tvary a pečeme na plechu potřeném olejem.

Pracny

1,5 šálku strouhaných ořechů, 1,2 šálku špaldové mouky, 1 žloutek, 3 lžíce sušeného sladovitu, 2 lžíce karobového prášku, 3 lžíce oleje, trochu skořice a voda na zvláčnění.

Žloutek, karob a olej rozmixujeme. Pak postupně přidáváme suchou část, trochu vody a vypracujeme těsto. Necháme v lednici asi hodinu odležet. Formičky vymažeme olejem a vysypeme moukou, naplníme je těstem, uhladíme a pečeme. Po vyklopení je jemně posypeme sušeným sójovým mlékem.

Jáhlové koláčky

Uvaříme hrnek jáhel do měkka. Do vlažných jáhel zamícháme trochu celozrnné mouky ( špaldové, rýžové nebo pohankové ) a vypracujeme těsto. Z něho pak vytvoříme kuličky a malou skleničkou v nich uděláme důlek. Zapečeme.

Náplň: Povaříme kousek tofu, rozmixujeme se švestkovými nebo hruškovými povidly bez cukru, nakonec přidáme rozinky. Náplň dáme do důlku, koláčky posypeme kokosem a krátce zapečeme.

Sójové vanilkové rohlíčky

cukr přírodní 50g, máslo rostlinné 120g, mouka pšeničná celozrnná 150g, mouka sójová hladká 100g.

Postup: Sójovou mouku na pánvi krátce opražíme, necháme prochladnout a smícháme s celozrnnou moukou, cukrem a rostlinným máslem. Přidáme několik lžic vody a vypracujeme vláčné těsto, které necháme v lednici odpočinout. Z těsta tvoříme malé rohlíčky, které pečeme asi při 155 st. do růžova. Ještě horké je obalujeme v cukru.

Chalvové kuličky

Suroviny na 12 kuliček: ½ hrnku sezamových semínek, 2 polévkové lžíce vlašských ořechů nasekaných nadrobno, 2 polévkové lžíce rozinek nakrájených nadrobno, 1 a ½ polévkové lžíce medu.

Sezamová semínka opražte nasucho do světle hněda a po vychladnutí rozemelte na kávovém mlýnku. Přidejte ořechy, rozinky a med. Ohebnou stěrkou vypracujte na těžkou masu, připomínající husté tukové těsto. Z hmoty vytvarujte kuličky a nechte v lednici vychladnout.

Jablečné delikatesy

Suroviny na plech: 4 větší jablka, 100 g slunečnicových semínek, skořice, rozinky, tmavý cukr, 2 lžíce Flóry, citronová kůra.

Jablka nastrouhejte nahrubo a smíchejte se skořicí, citronovou kůrou a rozinkami. Na rozehřátou pánev dejte dvě lžíce Flóry a přidejte tmavý cukr. Až se cukr „roztaví“, přidejte jablečnou směs. Smíchejte dohromady tak, aby se vytvořila ucelené hmota. Odstavte ze sporáku. Po malých kouskách naneste jablečnou směs na pánev. Každý oválek můžete ještě ozdobit vlašským nebo lískovým ořechem. Nechte v rozehřáté troubě péct asi 15 minut. Konzumujte až vychlazené.

Tmavá linecká kolečka

150 g celozrnné nebo špaldové mouky, 70 g hladké mouky, ½ malého hrnku tmavého cukru, 1 sáček vanilkového cukru, 100 g Flóry light.

Stejně jako u klasického receptu vytvořte i z těchto surovin těsto, které pak nechte zhruba dvě hodiny odležet v chladničce. Poté rozválejte na požadovanou tloušťku a můžete začít vykrajovat oblíbené tvary - kolečka, srdíčka apod. Tvary dejte na vytřený plech a nechte pár minut v předehřáté troubě. Dvojice „slepte“ marmeládou s vyšším podílem ovoce, bez přídavku cukru.

petaska
18. pro 2007

Kyri, tak ty chalvový koule musím udělat-chalvu miluju 😉

ene
19. pro 2007

Tak jsem dopekla dalsi dva druhy a uz vazne koncim - 12 druhu musi stacit 😀 😀 Nakonec jsem udelala nasledujici, jsou vyborne:

Mrkvičkové cukroví
- není tolik sladké a vykrajuje se na silnějších plackách

400 g hladké mouky, 250 g ztuženého tuku (Omega), 150 g jemně nastrouhané mrkve, citronová kůra a šťáva z 1/2 citrónu, moučkový a vanilkový cukr na obalení

Skořicové čtverečky
- těsto je vynikající, ale hrozně se drobí, nevím, jestli v tom má být nějaký fígl, možná trošičku méně mouky.. Má se lepit marmeládou, ale to by se mi rozsypalo v ruce 😅 Ale za tu chuť to fakt stojí 😵

250 g hladké mouky, 180 g tuku (napůl máslo a hera), 90 g mletých ořechů, 90 g cukru moučka, půl lžičky skořice
Druhý den slepujeme meruňkovým džemem a po ztuhnutí potřeme buď čokoládovou nebo rumovou polevou. Dozdobíme půlkou lískového oříšku.

bielanevesta
21. pro 2007

Orechové rohlíčky

3 bílky
25 dkg práškový cukor ušĺahať v pare.
Pridať 10 dkg najemno namletých orechov a zamiešať.
Na mierne vymazanom plechu(može sa dať aj pečiaci papier) nastriekať rohlíčky. Pečieme pri miernej teplote, skor sušíme.
KRÉM= 4 celé vajcia
3 veĺké lyžice kakaa
10 dkg práškový cukor
Všetko ušĺaháme v pare do zhustnutia. Vymiešame 25 dkg masla do peny a zmiešame s vychladnutým
krémom. Nastriekame na rohlíčky a polejeme čokoládovou polevou

iza
23. pro 2007

Vánočka s rumovými rozinkami(hutná, tučná, nezdravá 😀 )
60dkg hladké mouky(pokud možno 00)
20dkg moučkového cukru
12dkg droždí
20dkg másla
2žloutky
1celé vajíčko
1vanilkový cukr
mléko na zadělání
ostrouhaná citronová a pomerančová kůra(1citron,1pomeranč)
trocha soli
15dkg mandlí
10dkg hroyinek
1dcl rumu
1vajíčko na potřební vánočky

Postup :
Nejprve si připravíme kvásek.
Rozinky namočíme do rumu a necháme do druhého dne(pak je teprve scedíme)

Jedno celé vejce + žloutky třeme s cukrem a tukem, pak přidáme mouku , kvásek, citronovou a pomerančovou kůru, vanilkový cukr a vše zaděláme vlahým mlékem(já to zadělávám tím mlékem,které mi "zbylo" z kvásku)Těsto dobře propracujeme, přikryjeme utěrkou a necháme přes noc kynout(těsto musí kynout nejlépe 10hodin, zadělávám tak v 21 večer a v 7ráno dělám vánočku, jo a šoupnu ho na noc k topení).
Teprve do nakynutého těsta vpracujeme rozinky a nakrájené mandle(nakrájené na nudličky..část si jich necháme v celku na dozdobení vánočky).
Upletenou vánočku ještě necháme na plechu tak 30minut kynout(dávám jí na pečící papír a na plech). Pak jí dozdobíme mandlemi a potřeme rozšlehaným vajíčkem. Nejprve pečeme v horké troubě,ale po 15minutách plamen zvolníme,aby se nám vánočka nepřipálila(já ze začátku peču na 6ku apak dávám na 3).Peče se to celé tak 45minut.

Tak ať chutná..končím, jdu vytáhnout vánočku z trouby..hezké svátky 🙂 🙂

iza
23. pro 2007

JO vánočku pak ještě posypu moučkovým cukrem 😉

krista
18. říj 2008

trisestri • Včera ve 12:44
mnoho inspiraci http://hospodyne.mojerecepty.sk/category/vanocn... nuž čas nam leti a zanedlouho nas čeka planovani nakupy a pak pečeni

pipisek
3. lis 2008

oživím tohle téma a hodím do placu naprosto jednoduchou vánoční štolu (případně velikonoční bochánek) 😀
Odpadá pletení vánočky a hlavně kynutí, takže je to blesková akce! Peču ji už asi 5 let a pokaždé s úspěchem. Na velikonoce udělám z těsta bochánek a mazanec je raz dva.

Vánoční tvarohová štola bez kynutí

370 g hl. mouky ( já dávám půl na půl s polohrubou)
150g rozpuštěného másla nebo Hery
125g cukru krupice
1,15 prdopeče
250g tvarohu (zkrátka 1 kostka nebo vanička, pozor- ta vanička nesmí být nízkotučný, moc teče, raději polotučný) ale nejlepší je klasický měkký tvaroh v kostce
2 vejce
1 van. cukr, rozinky, mandle, oříšky, kandované ovoce
rum - nešetřete!!! lepší je ale naložit aspoň na týden rozinky do rumu, to je pak lahůdka 😀

Mouku smíchat s prdopečem, přidat cukr, vanil. cukr, rozpuštěný tuk, vejce a tvaroh. Přísady propracujeme ručním šlehačem. Těsto přendat na pomoučený vál, zapracovat rozinky, oříška, kand. ovoce. Vytvarovat štolu...vyválet placku 3cm silnou, delší okraje složit proti sobě tak, aby se ve středu dotýkaly. Potom přehnout podélnou stranou ještě na polovinu. Já ale udělám normální šišku jako knedlík. Raději z uvedeného množství dělám dvě menší štoly, peču vedle sebe na plechu na pečícím papíru. Než strčím do trouby, zapíchnu ještě do štoly špejle, jako se píchají do vánočky, aby se mi nerozjela do stran. Chce to vychytat hustotu těsta, protože každý tvaroh je jiný a tím pádem je různě husté těsto.
Peče se na 180 st v elektrice nebo na 160 v horkovzduchu, plyn 2-3 stupeň.
Horkou potřít rozp. máslem s rumem a hustě zasypat moučkovým cukrem.
Peču jich každý rok aspoň 6, zabalená v celofánu a ozdobená větvičkou je štola moc hezká pozornost na návštěvu.

Tak hodně zdaru a pokud jsou dotazy, ráda poradím.

pipisek
3. lis 2008

OPRAVA

toho prdopeče je 1,5 sáčku, omlouvám se!!!

lenkarybicka
5. lis 2008

Ahoj holky,potrebovala bych poradit,kdy bych mela zacit pect vanil.rohlicky a linecke kolacky aby byly dobre ulezene.Poradite?

pipisek
5. lis 2008

ahoj rybko 😉
já je dělám kolem Mikuláše jako první cukroví s perníčkama. A mám dobrý recept, loni jsem ho dělala podruhé a jsou super. Ani se s nima nepatlám jako že bych tvarovala rohlíčky v ruce, vykrajuju je kulatým vykrajovátkem a je jeden jako druhý. Jestli chceš, hodím sem recept.Možná máš nějakej rodinnej vyzkoušenej, tak abych se s tím zbytečně nepsala 😉

lenkarybicka
5. lis 2008

ahoj,to by bylo bezva,napis prosim.

pipisek
6. lis 2008

takže tady jsou ...

Vanilkové rohlíčky

150g hl. mouky
20g cukru krupice
špetku mleté vanilky ( nebo dát míň cukru a pak přidat vanilinový cukr, loni jsem v DM koupila van. cukr s pravou vanilkou, byl to malý pytlíček, takže jsem použila ten)
lžičku jemně strouhané citr. kůry
50g mletých mandlí loupaných
110g změklého másla
1 žloutek

Vypracovat těsto, uložit na 20min. do lednice a pak tvarovat rohlíčky a péct na 140st. horkovzduch nebo 140 v elektrické troubě. Pečeme do bleděrůžova 12-15min.Horké obalit v moučkovém cukru nejlépe taky s vanilkou.
Já mám ale úžasný vylepšovák, těsto vyválím tak na 1cm placku a kulatým vykrajovátkem vykrojím u kŕaje placky kolečko, pak vykrajovátko posadím taky, aby polovinou bylo ve vykrojeném kolečku a polovinou vedle, vznikne půlměsíček /rohlíček/ a tak vykrajuju pořád půlměsíčky až je hotovo. Doporučuju, je to rychlé, všechny jsou stejné a odpadá to, že tvarovný rohlíček má třeba tenkou špičku a ta se pak pálí.
Snad jsem to napsala srozumitelně, škoda, že tady nejde kreslit 😀

pipisek
6. lis 2008

Jo a dělám dvě dávky, jedna je celkem málo 😉 sice to pak všechno porozdávám, tak aby bylo dost.

a ještě jeden oblíbený recept...

Skořicové rohlíčky (nebo cokoliv vykrojeného...srdíčka, kolečka, čtverečky)

280g hl. mouky
120g mletých nebo jemně strouhaných ořechů
200g másla
100g moučk. cukru
půl lžičky skořice (klíďo celou)
citr. kůra jemně strouhaná

Zprarovat těsto a nechta asi 30min. odpočinout v lednici. Pak tvarovat rohlíčky, nebo vykrajovat, může se i protlačit strojkem, nebo dát do formiček. Pečeme asi na 170 st 8 minut, ale to je jen orientačně, záleží na troubě. Horké obalit v cukru smíchaném se skořicí.

Jsou rychlé,dobré a u nás se moc nejí cukroví s krémem, takže my rádi tohle "suché".

Tak hodně zdaru !!!

lenkarybicka
6. lis 2008

dekuji moc,pochopila jsem to a urcite to vyzkousim!

pipisek
8. lis 2008

lenkarybička

ještě k tomu kdy péct, aby se cukroví rozleželo...ono hodně záleží, kde pak to cukroví je uskladněné. já ho dávám na balkon do papírových krabic a ty krabice ještě do igelitové tašky. a rohlíčky upečené na začátku prosince se mi do Vánoc rozleží dobře. taky záleží , když to mám venku, na počasí, když je vlhko, je to uleželé dřív.
moje máma peče až tak 10 dní před Vánocema a má to uleželý hned, má na to super sklep. takže takový sklep v rodinném domku je luxusní 😉
chce to vyzkoušet.....něco jiného je plněné cukroví (např. ořechy) to se ten tuk z náplně nacucne do těsta a je to rozleželý hned. ořechy u nás taky bodujou, hlavně mi vždycky ujede ruka s rumem do náplně 😀 a vosí hnízda drží dlouholetou první příčku (tak taky rumem nešetřím 😝 )

lenkarybicka
10. lis 2008

pipisek ty me ctes myslenky,zrovna jsem se te chtela zeptat jak je skladujes!dik za radu.Vosi hnizda mame taky moc radi,mnam mnam 😅

leandre
11. lis 2008

ahojky, nemáte někdo nějaké zajímavé recepty na dobré a zdravé cukroví pro děti? Malý toho moc nesní, ale jak to uvidí, bude chtít taky a nechci mu dávat moc to klasické cukroví. A také nevím, když je mu teď 14 měsíců, jak třeba recepty s oříšky jsou vhodné a my s oříšky děláme skoro všechno 🙂 (oříšky jsou holt nejlepší)

pipisek
12. lis 2008

ahoj, já jsem té starší holce dlouho dávala jen linecké. oříšky by určitě neměl jíst, je ještě malý, mám sama 15 měs. holčičku a určitě dostane zase max. linecké jako tenrát ta starší.
no ono by se jim takhle malým asi obecně to cukroví dávat nemělo, ale nejmenší zlo bude něco bez krému a bez ořechů....

marfushenka
14. lis 2008

Mám prosbičku. Včera jsme v Tescu koupili super vykrajovátka na sušenky. Ráda bych je malému upekla místo cukroví na Vánoce. Nevíte někdo recept na sušenky zhruba pro 10 měsíční mimi?

zdenicka
autor
21. lis 2008

Ahoj, tak po roce se opět blíží doba pečení.Musím se podívat po něčem novém.Vloni jsme od vás upekla 2 nové druhy a osvědčily se , byly výborný.Tak chci zase zkusit něco nového.tak jdu znova pročíst diskuzi.
Recept, taky žádný nemám pro mimi, my máme o něco větší mimi,ale nevím, zda jí dáme něco ochutnat, mimo piškotů nic sladkého neměla.
Já peču, tak 3 týdny dopředu, perníčky 4. A plním, tak týden vánocemi.

pipisek
21. lis 2008

zdravím pekařky 😀

číhejte na tohle....neuvěřitelné 😲

http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=29276

kopcik
22. lis 2008

ahoj holky. zbožňuji raffaelo, jednou to upekla i jedna paní mamce na vánoce. neznáte náhodou recept? dík

pipisek
22. lis 2008

já mám recept, ale nepeče se to 😉

Raffaelo

200g kokosu
2 dcl slazeného kondenz. mléka např. Tatra nebo Salko
loupané mandle

Kokos+mléko spojit, vytvořit kuličku, dovnitř vtisknout oloupanou mandli a dotvarovat. Vyválet v kokosu. Můžeme vložit do ozdobného papírového košíčku. Je dobré přidat do směsi trochu Amaretta.

Nedělala jsem to, ale letos bych chtěla. Tak jestli budeš rychlejší, dej mi vědět, jaký to je. Dík !!!! Vypadá to dost jednoduše, tak mě to zajímá.

zdenicka
autor
23. lis 2008

Týjo z toho minibazaru, to vypada moc hezky a ty kuličky rafaelo taky, říkam si, jestli je taky letos neudělám.

kopcik
24. lis 2008

pipisek: díky moc. vyzkouším o víkendu 😉

pipisek
24. lis 2008

kopcik
není zač, pak sem písni, jak to dopadlo, jestli je to dobré apod.Sama jsem zvědavá, mě se to líbí svou jednoduchostí, mám na to vše koupené, ale říkala jsem si, že to udělám až těsně před Vánocema. Takže postřehy uvítám 😉

enee
25. lis 2008

ahoj, mám výborný recept na vanilkové kuličky, je te první cukroví, co u nás doma mizí:

25 dkg hl. mouky
20 dkg másla
1 van. cukr
2 dkg cukru moučka
1 žloutek

vypracovat těsto, udělat na palec silný váleček, odkrajovat asi 1-1,5cm špalíčky, do kterých se zatlačí 1 lískový oříšek, to vše se uválí v dlani do kuličky a peče se dorůžova, obalujte v cukru s vanilkou

dobrou chuť 😅 😅 😅

sarusinek
30. lis 2008

ahoj, dostala jsem od tchyne kupu vlasskych orisku - vyloupanych - coz je super, ale vetsina druhu, co jsem zvykla pect, je s liskovyma. Takze bych ocenila nejakou inspiraci na bezne i originalni cukrovi s vlasakama. Diky za jakoukoli inspiraci 😉