Vanocni cukrovi-peceni v zahranici

britney
13. pro 2009

Ahoj,
nevim, zda tady uz takova tema je, ale jsem v zahranici (UK) a rada bych upekla nejake typicke ceske vanocni cukrovi, jenze moc zkusenosti nemam, ale hlavni problem je, ze nevim, zda tady sezenu potrebne suroviny jako jsou k dostani v CR ( mouckovy cukr, polohruba mouka, vanilkovy cukr, hruba & hladka mouka....) nebo jak se tady jmenuji...
Myslim linecke slepovane, vanilkove rohlicky - no proste typicke vanocni...
Prosim, kdo tady zijete poradte. Diky. B.

nevestinka2010
13. pro 2009

cau britney, dobre tema 😉
ja sem v irsku takze podobny pripad 😉
neco malo bych taky upekla, ale linecke teda urcite ne, na to nemam vykrajovatka a ani doma jsme je nedelaly
mouckovy cukr sezenes - icing sugar, mouka tu byva vetsinou jen hladka a na cukrovi nekupuj tu self raising (ta uz ma v sobe prasek do peciva na zkypreni), kup plain flour
jinak me potesil Lidl, tam maji uz i mlete mandle (ty davam do vanilkovych rohlicku), vanilkovy cukr tu asi neni, ale zas sezenes pravou vanilku - takovy ten lusk (hledej v koreni, v tescu by mohlo byt, nebo v nejakem shopu se zdravou vyzivou a organic korenim)
hrubou mouku pokud vim na cukrovi nepotrebujes, to vetsinou jen hladkou
ja udelam jeste i kokosky, ty jsou jednoduche a strouhany kokos tu sezenes (Lidl i jinde) a pak budu delat nejaky nepeceny kulicky a ja mam jediny problem, cim nahadit cesky tuzemsky rum 😀 nemam ani kapku 😀
no a jinak koukni i do obchodu k polakum, urcite mate v UK taky 😀
tak hodne zdaru, ja zitra jdu kupovat ingredience a pak pripravim testa a pristi sobotu neco napecu

britney
autor
13. pro 2009

Diky moc, ja byla v nejakych polskych obchodech- kde maji i ceske zbozi- ale vyber nic moc....
Zajima me jaky maslo mam dat....

nevestinka2010
13. pro 2009

ja koupim nesolene normalni poctive maslo

britney
autor
13. pro 2009

ted me napada, jaky mam koupit ja... my normalne kupujeme soleny Lurpak... da se v Lidlu koupit poctivy maslo? ja se nikdy o vareni nijak nezajimala- takze zkusenosti nulovy... tedy v CR jsem jednou napekla cukrovi s babickou a povedlo se ale vsechny suroviny byli v dosahu 😀

nevestinka2010
13. pro 2009

tady ano, vetsinou nekde jedno nesoleny normalni maslo maji

lotris
13. pro 2009

Baby drzim vam palce. Ja sice zijem v Norsku ale je to asi rovnake s tovarom ako u vas. 😝 Minuly rok som musela fakt improvizovat vo vsetkom. Ani vykrajovacky na linecke som nezohnala len take velke na perniky. Takze som pouzila pohare a stamprliky na vykrajovanie. Nasla som tu len jedno maslo co nebolo slane. Puding namiesany uz s cukrom. Lekvar tu nemaju ani ziadnu marmeladu len dzem ktory vyteka ked sa pecie. Rum len ten jamajsky alebo aky to je. Je trochu iny. Muka len hladka. Ja chodim po obchode a ked sa mi nieco uzda pouzitelne tak to kupim a doma testujem. 🙂 Tak vela chuti do pecenie. 😉

andula30
13. pro 2009

Ahojte baby ja zijem tiez v Norsku suroviny jasne ze ine ako u nas niektore veci mam z domu nakupene zlaty klas, vanilka..... 😀 ale zato pecem kazdy tyzden a na vianoce tiez urcite budem, ono vzdy sa da z tych receptov nieco vybrat skusat a nieco s urcite napecie miesto rumu ja davam len esenciu nieco sa da najst u poliakov nieco zaimprovizovat vela napadov beriem z mmb slovenskeho aj ceskeho, ale jedno tu neviem najst a dost mi na pecenie chyba salko 😀 Nech sa vam dobre pecie 😉

soanpe
13. pro 2009

jejda, já sice nežiju v UK, ale kupuju výýýborný irský máslo ve zlatým obalu , co se do ČR dováží 😉
vanilkový cukr nepoužívám.dávám vanilku 😉 mučkový cukr si vyrobíš v mixeru z klasickýho cukru 😉

mufinka1
13. pro 2009

britney: da se tu pect cukrovi uplne v pohode, ja pekla pernicky, linecke, loni jsem delala vosi hnizda atd atd,

kdyz neco nesezenes treba v polskem shopu ( jako treba piskoty na vosaky) tak si muzes spoustu veci objednat pres www.halusky.co.uk, prodavaji vpodstate vsechny ceske a slovenske veci co si tu jen muzes prat - pres vanilkovy cukr, po mouky nebo gambrinus pro manzu 😀

a jak se zminovalo, na peceni pouzivas vpodstate jen hladkou mouku = plain flour, sodu bikarbonat sezenes, baking powder/prasek do peceni taky takze neni problem 🙂

jinak doporucuju si veci vozit treba do zasoby z CR, ja to tak delam s urcitym korenim, ktere je tu bud moc drahe nebo nesezenu ( jako steak 7 pepru nebo tak neco co mame radi)

Ohledne masla, tak me prijde, ze Lurpak ( my teda kupujeme nesoley) chutna uplne stejne jako ceske maslo ( nebo jakekoliv jine maslo tady) 😉

peppapig
13. pro 2009

Ahojky kucharinky, ja taky ziju v UK a za ty roky menim nazor, ze prakticky vsechno na co jsme zvykle z rodne zeme je mozne tady v obchodacich ci obchudkach sehnat nebo dobre nahradit. A navic, ja pise mufinka je tu on line obchudek www.halusky.cz 🙂

Ja na peceni moc nejsem, ale na Vanoce se obetuju. Minuly tyden jsme pekly linecke, vyslo krasne. Druhu masla je tady vic nez dost, my mame radi Lurpak neslany (kostka ci pudlicko). Mam pocit, ze vanilkovy cukr jsem videla jednou v Tescu, ale taky se da nahradit (lusky vanilky+cukr).

Mam otazecku, chci delat rumove kulicky (mam tuzemak z CR 😝 ), pouziva se 100% tuk, aby to pekne ztuhlo. Kdo ma odzkousenou jako znacku? Diky predem

rimmel
14. pro 2009

POLSKE OBCHODY TO ISTIA 😀 😀

peppapig
14. pro 2009

rimmel, ja ty polske obchody nemusim, mozna obcas nejakou tu blobasku, ale jinak ty jejich vyrobky za moc nestoji a maji to neuveritelne predrazene. Minule jsem objevila ceskou mouku u Indu, kdo by to byl rekl 🙂

ikke
14. pro 2009

v NL sice nedostat vela veci, na ktore som zvyknuta, ale mnohe veci sa daju nahradit alebo nakombinovat:

polohruba a hruba muka - kombinacia beznej hladkej muky a krupicovej muky
praskovy cukor sa tu vyskytuje iba v baleni po 250g; do cesta sa da nahradit nerafinovanym cukrom (je tu jemnejsi nez krystalovy)
vanilkovy cukor mame, ale da sa aj namiesat z krystal cukru a vanilky (alebo iba nechat tycinku vanilky v nadobe s cukrom, on by z nej mal chytit aromu)
zlaty klas je bezne dostat v ca. 1/2kg baleni pod nazvom custard
rum som kupila najlacnejsi aky bol dostat, je to naozajstny rum, nie lieh s aromou, tu dostat "zlaty" aj "biely", kupila som zlaty; ale bezne dostat aj rumovu aromu
maslo nastastie tiez dostat, slane aj neslane
horsie je to so stuzenym tukom (cera a pod. na cokoladu), ten tu existuje iba soleny, to si dovazm zo SK 😅
polotucnu horcicu nahradzam svedskou horcicou z IKEA
aj bryndzu som uz vyrabala - z fety a kyslej smotany 😀
zatial som nenasla idealnu klobasu do kapustnice, bud tu dostat len take susaky alebo polosurove klobasy na grilovanie 😝
v bioobchode som minuly tyzden objavila klasicke Caro (obilninova kava)
tvaroh na pecenie treba kupovat taky, aby mal co najvacsi obsah tuku, inak z neho upeciete gumennu podrazku 😝
atd.

peppapig
14. pro 2009

ikke, takze stuzeny tuk se tu fakt neda koupit (myslim v UK), to se mi nechce verit 😒

ikke
14. pro 2009

v holandsku som nasla iba soleny 😝 (pouzivaju ho na pecenie masa)
to uz radsej namiesto neho pouzit obyc. margarin alebo maslo napr. do cokoladovej polevy; slana cokoladova poleva je fakt hnusna 😀

perelandra
14. pro 2009

peppapig, skus pozriet v Tescu. videla som tam nejaky solid vegetable oil, tusim sa to vola crisp'n dry. ale nemam odskusane. a cokopolevu robim bez stuzeneho tuku ci masla, len v double cream rozpustim cokoladu v pomere 1:1.

peppapig
14. pro 2009

perelandra, dekuji, urcite se po tom podivam, pak povim jak to dopadlo 🙂

britney
autor
14. pro 2009

Diky za tipy.
Kolegyne v praci mi dala tip (je Slovenka) na pure Ceskoslovensky obchod- tedy zadny napul s Polskym. Je to v Londyne, kousek od me prace 😕 to jsem nemela ani tucha!
Po praci jsem tam zajela a nakoupila Heru, slovenske maslo, mouky... Jen ten mouckovy cukr nemeli!
Je to to same co Icing sugar?? Ten jsem koupila v Tesku.
Ted jeste formicky ci vykrajovatka, nevim kde.... V tesku meli jen velke na Gingerman bread....
Ale aspon neco mam uloveneho....

nevestinka2010
15. pro 2009

No vidis! to je supr, jo cukr moucka je icing sugar a ten maji vsude
ja vcera vyrabela uz prvni varku nepeceneho cukrovi - kulicky a tycinky a supr!
cokoladovou polevu delam jen z hodne tmave cokolady a plotucneho mleka 😉
peppapig> ja bych na kulicky pouzila prave nesolene maslo, nejak me nelaka predstava, ze jim ztuhly ceres nebo nejaky takovy tuk 😅

janulle22
15. pro 2009

holky pardon, ze jsem lezu ale potrebuji rychle poradit...na kolik se pecou medvedi tlapky a jak dlouho...???dekuji moc...

beruska2x
15. pro 2009

pecou se tak na 170, podle trouby a dokud nevybehnou pak na jednu zvrchu tuknes prstem... jen potrebujou dyl na rozlezeni 😅 tak mi to prijde dlouho 😕

janulle22
15. pro 2009

berus dekuji...
jak na rozlezeni?

beruska2x
15. pro 2009

no kdyz je upeces tak jsou tvrde, aby se v krabici rozlezely - zmekly tak se pracny pecou cca 3 tydny pred vanoci 😨

je to jedno z cukrovi co se pece nejdrive, pac mu to nejdele trva 😉

beruska2x
15. pro 2009

az je vytahnes z trouby tak je nech chvilku stat a pak vyklepni ale nesmis je nechat vystydnout uplne nebo to nedostanes ven 😉

janulle22
15. pro 2009

ja nevim,ale tchynka je pece dycky v tuhle domu a jsou mekke, mozna zalezi na testu nevim...jj dekuji uz se pecou tak snad se dopecou v poradku... 😀 a ten cas asi odhadem nevis?

beruska2x
15. pro 2009

ja bych rekla max 10 minut ale zalezi fakt na troube a velikosti formicek...

janulle22
15. pro 2009

tak sem je pripalila... 😠 bych si naliskala...ted nevim esi to vyhodit nebo se to tim cukrem ztrati

beruska2x
15. pro 2009

jestli je to malinko tak se to ztrati jestli vic tak to bude horke ☹

britney
autor
15. pro 2009

Cau, diky,
zase tady panikuju, jak to vubec pect... Tedy budu az v sobotu, ale ted se mi vybavuje, ze doma v CR jsme vzdy pomazali nejakym sadlem ten plat ci jak se to jmenuje (u nas na morave to byl plutvan) pred tim nez to slo to trouby, jenze ja nevim, cim tady to mazat? maslem....?
Muzete mi nekdo poslat recept pls na pavy linecky? DIKY moc...
🙂 🙂

janulle22
15. pro 2009

berus ty uplne cerny sem vyhodila ty malinko jsem nechala a budu doufat, ze se s cukrem ztrati🙂... jeste mi zbylo kousek testa tak vecer dodelam a snad se povedou... 😀