Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Vegetariánské recepty pro budoucí maminky a miminko. Máte tipy?

MiminkoJsem těhotnáReceptyVegetariánská kuchařkaVegetariánské recepty
janeckovadenimarie
4. únor 2020

Dobrý den prosím o recepty vegetariánské pro nastávající maminky i pro miminko které bude na světě děkuji za inspiraci nápady jen kdo také vegetarián a ví co je potřeba děkuji

olga_
4. únor 2020

@janeckovadenimarie mrkni na Radost ze zdravych deti

amazonkajanik
4. únor 2020

@janeckovadenimarie hele, chápu,že vegetariánství je zdravé,apod. Ale , nebylo by dobré pro začátek dávat dítěti živočišné bílkoviny? Díky masu kdysi naši předci slezli ze stromů,vzprimili se,začali užívat nástrojů a došli do dnešní fáze homo sapiens sapiens. Krom jiného,některé druhy opic také jí maso a bylo u nich vypozorovano užívání nástrojů. Až bude dítko odrostlejsi, tak klidně přejít na vege stravu...

janeckovadenimarie
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
jjasmina
4. únor 2020

@amazonkajanik Já to řešila taky, nakonec jsem se ale rozhodla, že když nejim maso já, neznamená, že to musím vnucovat i ostatním 🙂 Navic kamarádka měla z toho problémy , když kojila. Ale samozřejmě je to na každém 🙂

vendelinka08
4. únor 2020

@janeckovadenimarie aha, to jsem nevěděla že vegetariánství je zdravé, tak přeji ať máte zdravé dítě.

amazonkajanik
4. únor 2020

@vendelinka08 no právě, vegetariánství je zdravé pro plně vyvinutého jedince . Ale jak myslí. Zpočátku,když bude paní plně kojit,tak to bude dobrý, ale průšvih nastává kolem 2roka,kdy to tělo dá najevo, že mu něco chybí. Jako, dá se to nahradit, když nechtějí jíst maso,aby zvířátka netrpěla. Mě nedělá problém na louce chytit lucniho konika a sníst. Jsou to proteiny a vyživová hodnota skoro jako u masa. Ale je rozdíl,udělat si občas detox a nejist maso vůbec. Tchýně a můj chlap by zesileli, mají krevní skupinu 0 a ta prostě maso potřebuje. Kdežto já,jako A bych měla vystačit se zeleninou a rybama

amazonkajanik
4. únor 2020

@jjasmina to je ono. Evoluci jsme se někam dostali a teď chceme ty desítky tisíc let změnit během pár desítek let. Pokud nechci, aby zvířata trpěla, musím pro to udělat něco jiného, než jen, že je přestanu jíst. Mě může dostat, když se učí i psi,aby byli vegani. To je už proti přírodě. Nejsem typ, co má plný mrazák masa, ráda dělám rajskou s pohankovymi knedlíky, sugo na špagety ze sojoveho granulatu. Ale mé tělo si samo řekne. Když jdu a namažu si chleba sadlem a dám vrstvu cibule, tak zpozornim, pac tohle jídlo od dětství moc nemusím a tělo hlásí,že mu něco chybí.

hasara33
4. únor 2020

@janeckovadenimarie podívej vegetariánská strava je v pořádku pro zdravého dospělého jedince, ale určitě ne pro vyvíjecí se dítě, to ti řekne každý lékař 😉 sama nejsem zrovna masožravec, dávám přednost spíše bezmasé stravě a doma máme nastavené pravidlo - maso jednou maximálně dvakrát do týdne 🙂 nicméně dítě kvalitní maso alespoň 3x do týdne potřebuje ke správnému vývoji, poté se přeci může rozhodnout samo zda bude vegetarián či nikoliv ....samozřejmě je to na tobě, ale na tvém místě bych to opravdu ještě velmi dobře zvážila 🙂

jjasmina
4. únor 2020

@amazonkajanik jj já třebba maso nejedla a mám chlapa masožravce, tlačenkovo škvarkový hody apod. Jako zase každej jak chce, ono si to tělo i o to maso řekne no.. v těhu jsem maso nejedla, no měla jsem hrozný krevní testy, tak jsem se k tomu prostě taky donutila a dr mi říká, vy ste se hodně snažila že ? 😀

amazonkajanik
4. únor 2020

@jjasmina jde přeci v prvé řadě o to malé,že. Znám tedy holcinu a ta nemohla maso jednu dobu kvůli zažívání. Prostě ho vyzvracela. Trvalo to dva roky,než se jí to srovnalo a pak jsme ji nemohli dostat od prasete,když se opekalo 😁 neteř je taky vegetarián, chytlo jí to ve 13. Všichni si opékaj spekacky a ona buď rohlík,nebo sýr na gril. Pokud to vezmu z té stránky věci, že ti,kteří se tak rozhodnou,činí tak kvůli zvířatům, je problém v dnešní spotřební době. 10 vegetariánů nevyvazi 30 blbcu,co neumí zacházet s potravinami a tudíž je jim jedno,v čem ta zvířata žijí. 3vystresovana prasata mají stejnou vyzivovou hodnotu, jako jeden pašík u babičky v maštali, tzn že mi na celý den postačí jeden flák kvalitního masa,místo 10 řízků. Navíc naši předci před 100lety měli maso max v neděli a jinak trávili na poli celý den o chlebu,sýru,bramborách,,vodě,mléku a pivu. A jeden takový sedlák (samá šlacha) by srovnal na hromadu dva dnešní hošánky z fitka ...

makronka222
5. únor 2020

Hlavne svoje vegetarianstvi necpi tomu diteti. Maso na rust potrebuji. Sis ho nemela delat. Bude to chudak, az bude mit vaznejsi nemoc, nezvladne ji. Delam na detskym, exotu jako ty, tam mame hafo. Deti trpi silene, jak nemaji silu a jsou bile uz jen z te stravy

janeckovadenimarie
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
neomenia
5. únor 2020

@hasara33 tak každý lékař ji to nerekne, ja treba ne. Neplest vegetarianskou stravu s veganskou stravu, je to rozdíl. VEGETARIÁNSKA strava muze byt zdravá, je - li dobře sestavená. Dle doporuceni ESPGGAN z r. 2014, cituji : " Dobře plánovaná vegetariánská dieta uspokojí nutriční potřeby a dovoluje nor-
mální růst kojenců i větších dětí. Může být však deficitní v oblasti některých
vitaminů, minerálů i makronutrientů.
4. Energetický obsah vegetariánských diet bývá nižší, obecně se riziko zvyšuje se
stupněm restrikce. Kojené děti vegetariánských matek obvykle dobře prospívají
v prvním půlroce života, problémy nastávají při zavádění nemléčných příkrmů
a při odstavování.
5. Kojenci a menší děti by neměli dostávat veganskou dietu."

Viz gastroped. Cz

marvid
5. únor 2020

@janeckovadenimarie Já jsem vegetarián přes 15 let a mám dvě zdravé děti. Těhotenství bez problémů, mladší dcerku stále kojím, má 2 roky, mléka mám pořád hodně. Starší dcerka (6,5) maso nejí - ne proto, že bych to chtěla, ona sama nechce... 2x do měsíce dělám polévku vývar - to sní, jednou za měsíc má chuť na řízek, jednou týdně ji přemluvím na rybu, plus má ráda pomazánku z lososa, to by mohla denně. Jí vejce (máme domácí), bílé jogurty a tvaroh, sýry, mléko kravského nepije, občas kozí, když vyjedeme na farmu. Miluje červenou čočku, cizrnu, fazole a quinou. Nepřipadá mi, že by nějak strádala 🙂 Dbám na kvalitní oleje, užívá rybí, do jogurtu lněný, avokádový, do všeho sypeme konopná semínka, ořechy a ořechová másla jí velice ráda. Nebývá nemocná, je to veselé dítě plné energie. Maso jak známo ve střevech hnije, člověk ho jí víc, než zvládne strávit a to opravdu zdraví neprospívá.

gracinka7
5. únor 2020

Tak jestli jsi si jistá, že je to zdravé a pro dítě vhodné, tak máš jistě dost zkušeností s tímhle typem stravování a tudíž určitě víš, co máš vařit, aby tělo mělo dostatek potřebných živin. Takže nechápu, proč se vlastně ptáš. Pokud zkušenosti nemáš, z dítěte bys svého pokusného králíka dělat neměla.

hasara33
5. únor 2020

@neomenia ja vím jaký je rozdíl mezi vegetariánskou a veganskou stravou nicméně jsem stále toho názoru, že vyvíjející se dítě potřebuje všechny potraviny včetně masa 🙂

jironymou
5. únor 2020

ja se jenom zeptam a nabouram tim konverzaci, ale jak je to s vegetarianstvim ve skolce/skole?Tam maji vsechny deti stejnou stravu?Ve skole je myslim na vyber ze 2 jidel...ale ve skolce?

jironymou
5. únor 2020

@janeckovadenimarie jinak varilamysicka.cz nebo nejak tak...

janeckovadenimarie
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
janeckovadenimarie
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
janeckovadenimarie
autor
5. únor 2020

@marvid přesně tak konečně je tu osoba která to chápe jen jsem chtěla recepty a když víš co děláš tak nic chybět nebude tlco se týče potravin

asinehri
5. únor 2020

Recepty? Haha. Pokud by ta paní opravdu chtěla to dítě živit zdravě vegetariánskou stravou a aby to všechno bylo vyvážené, musela by si nastudovat trochu víc jako jen několik receptů...dávky a formy B12tky, přesné nutriční založení náhrad masa a podobně.

janeckovadenimarie
autor
5. únor 2020

Hahaha tady někdo moc chytrý víte co neodpovidej co vegetariánské stravě nerozumí a když bude mít i mé dítě je moje věc já se nikoho o nic neprosím jak už je řečeno šlo mi jen o recepty a asi nevím co to obnáší jen masožravci si myslíte bůh ví co

hankaros
5. únor 2020

Koukni na Jíme jinak.

llluckaaa
5. únor 2020

Hm, tak tohle nechápu. Někdo chce své dítě už od těhotenství živit vegetariánsky, je přesvědčený, že je to zdravé, ale nezná recepty? 😲 To mi zní jako nonsens 🙄
Jinak tak, jako může být smíšená strava zdravá i nezdravá, tak to platí i o vegetariánské - může být poskládaná zdravě, že v ní nebude nic chybět, ale může být i velmi nezdravá. Chce to si něco nastudovat, umět kombinovat správně potraviny, aby se z rostlinné stravy dobře vstřebávaly látky, jejichž zdrojem bývá především právě maso, a nevynechávat ostatní živočišné suroviny - tím myslím hlavně vejce a ideálně i nějaké sýry a zakysané mléčné výrobky. Někdy je potřeba dohánět např. železo a b12 uměle.
Já omezování živočišných produktů docela fandím, ale ne za cenu toho, že do sebe nacpe místo masa kdovíjaké vysoceprůmyslově zpracované "potraviny" , tím se ta strava fakt neozdraví ☹

Jinak mně se moc líbí inspirace na bezmasá jídla třeba tady:
http://maruskaveg.blogspot.com/
http://www.delicious-blog-lucie.cz/
https://www.jimejinak.cz/

kulisek_28
7. únor 2020

Odkdy je vegetariánství zdravé? Vždycky budou chybět nějaké vitamíny, tak jezte plnohodnotná jídla, a kórt když čekáte mimčo.

kaja2016
9. únor 2020

@amazonkajanik O tom tady ta diskuze neni ne? Kdyz se maminka pta na pozitivni test, tak odpovedi take nejsou ve smyslu zdali v dnesni dobe vubec mit dite a jeli na to zrala, ne.-)

kaja2016
9. únor 2020

@janeckovadenimarie Vyprdni se na ne. Je z tech prispevku citit neznalost. Vetsina lidi vi, ze i podle WHO je vegetarianstvi plnohodnotny druh vyzivy pro cloveka ( i tehotnou zenu), tudiz neni co resit. Vegetariansky se stravuje hromada narodu a zatim nevymreli. Pouze v pripade veganstvi se doporucuje suplementovat tusim vitamin B.

kaja2016
9. únor 2020

@jironymou Existuji vegetarianske skolky. Soukrome. Ve statni skolce mas jen jedno jidlo i v pripade potravinoveho alergie mas pravo si nosit vlastni stravu ( skolka je povinna diteti jidlo ohrat, le v praxi se tomu casto brani). Myslim, ze ani neni vyresen problem, ze se nekdo stravuje jinak napr. Kvuli vire rodiny a podobne. To se myslim bude casem menit.

kaja2016
9. únor 2020

@gracinka7 Promin, ale tvuj nazor pusobi malomestsky a provicne. Sama jsem byla pred tehu vegetarian 10 let z toho 2 roky vegan. Znalosti jsem mela velike, ovsem tehotenstvi je vec jina, to si ani zkuseny vegetarian netroufne bez dalsiho studia, hleda dalsi informace.

Sem začni psát odpověď...

Odešli

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru