Vyměňme si recepty na vánoční cukroví

klara_kik
23. lis 2016

Kdo se u vás víc těší na cukroví, vy, děti nebo dokonce manžel? Asi každý máme své oblíbené druhy, ale také to chce čas od času změnu. Máte už vytipovanou nějakou novinku na tento rok nebo novinku z loňska, která vám zachutnala? Podělte se s námi o zajímavý nebo výjimečně dobrý recept a třeba tu samy objevíte své nové oblíbené cukroví ;)

Já od dětství miluju vosí hnízda, ale pokud bych vám měla dát tip na méně tradiční recept, tak jsou to naše rodinné dortíčky s mandlí – skvělá kombinace čokolády, marmelády a mandle – nejmilejší cukroví mé sestry:

Těsto:
140 g mletých ořechů, 20 g kakaa, 200 g polohrubé mouky, 180 g másla, 150 g cukru, 2 žloutky

Postup:
Těsto je hodně drobivé, tak to chce pevnější nervy, ale stojí to za to. Vyválíte si silnější plát cca 3 mm a vykrajujete tvary. My děláváme podlouhlejší kosočtverce, na kterých mandle vypadá moc pěkně. Upečené tvary se slepí marmeládou, vršek se polije čokoládou a na ni patří půlka oloupané mandle.

sarka49
23. lis 2016

Krásné vykrajovatko hvězdičky 😍

terezet
23. lis 2016

Musím říct, že pečení cukroví ráda přenechávám babičkám... Většinou jenom pro atmosféru upečeme nějaké perníčky nebo sušenky. Mám hrozně ráda sladké, ale když ho peču sama, tak mi tak nechutná 😉 Letos se chystám vyzkoušet ne tak úplně vánoční klasiku, ale nějaké čokoládové pralinky nebo tento super jednoduchý karamel: http://carujeme.cz/snadne-lahodne-karamely-s-co...

drex951
23. lis 2016

Já se těším na pečení, přítel zase na konzumaci. Vosí hnízda jsem loni musela do Štědrého dne 2x přidělávat, dělám náplň ze salka, másla a rumu, ale vzpomínám, že máma plnila vaječňákem. Docela mě to láká, ale odrazují mě diskuze kde často píšou amatérské pekařky jako já, že se jim vaječňák vpil do těsta a to riskovat nechci 🙂
Na letošek mám naplánovanou klasiku + https://www.nepecenecukrovi.cz/recepty/medove-k... Domácí medovník dělám často, takže kuličky musím prostě zkusit 🙂

kuliseks
23. lis 2016

My milujeme kokosové cukroví, jakkoli je třeba jednoduché 🙂 třeba raffaela... uvaří se salko, smíchá se strouhaným kokosem a dělají se kuličky, do kterých se dá mandle, mňam 🙂 Nebo kokosky: ušlehá se sníh, smíchá s kokosem, moučka cukrem a tvarují se malé kokosky, které se na pečícím papíru upečou. Prostě v kokosové jednoduchosti je krása 🙂 aspoň pro mě, manžela a švagra🙂

germaine
23. lis 2016

Za mě nejlepší vánoční cukroví 😀 sice tekutý, ale skvělý!

patrusa
23. lis 2016

deti mam male, tak ted moc nepecu, ale inspirovat se necham 🙂

zsh
23. lis 2016

@kuliseks můžeš mi dat přesně poměry na kokosky prosím? 🙂

monika51
24. lis 2016

@drex951 🙂 Něco jako u nás... taky nevydržej. Toho vaječňáku se neboj. Já ho dávám taky. U nás hnízda vydržej max 3 dny, takže nějaké vsakávání opravdu nehrozí (krom trochy na piškot) 🙂

drex951
24. lis 2016

@monika51 Je fakt, že u nás by taky hned zmizely 🙂 Tak asi opravdu zkusím, vaječňák jsem měla snad naposledy jako malá 🙂

kuliseks
24. lis 2016

@zsh ahoj známá nevěstinko! 🙂 posílám recept. Sice cukru dávám trochu míň a dělám dvojitou dávku, ale to je podle chuti a přání pak už na každém. Taky záleží na konkrétní troubě, za jak dlouho to je no. 🙂 Krásné Vánoce!

kropenatka
24. lis 2016

NEJLEPŠÍ perníčky !!! zkuste a už nikdy nebudete dělat jiné.. nechápu maminky co dělají perníčky a pak čekají aby změkly.. moje děti je milují a musí je sníst hlavně co nejdříve 😀

zsh
24. lis 2016

@kuliseks dekuju, krasne Vanoce i vam 😉

mrskato
24. lis 2016

@kropenatka ukládám a odpoledne zadělám, zítra vyzkoušíme, láká mě tam ta čokoláda 😀 díky 🙂 Mám svůj recept, ale ráda vyzkouším nový 🙂

elisset
24. lis 2016

Já přidávám do kokosek tvaroh jsou pak krásně vláčné 🙂.

kuliseks
24. lis 2016

@elisset tak to vyzkouším 🙂 u nás to chvilku trvá, než změknou no. A jaký tvaroh a kolik tak?

elisset
24. lis 2016

@kuliseks
4 bílky
špetka soli
150 g krupicového cukru
1 vanilinový cukr
70 g měkkého tvarohu
200 g kokosu

Pečou se teda trochu déle než klasické, cca 15-20 minut 🙂

kuliseks
24. lis 2016

@elisset zní to dobře, vyzkouším! díky

elisset
24. lis 2016

@kuliseks není zač 🙂

klara_kik
autor
24. lis 2016

@sarka49
To ano! Já mám pro vykrajovátka celkově nějakou slabost a hlavně když jsou trošku méně tradiční. Máme i moc pěkné silikonové formičky, kdyby se vám hodily: www.oblekamesechytre.cz/vanocni-dekorace

lu88cie
24. lis 2016

Ahoj holky.my peceme uz tyden.zacinali jsme pernicky,pak jsme delali jezky z lineckeho testa,linecke,pracny a vcera strojkove rohlicky.zbylo mi spousta bilku tak jsem premyslela co s nimi a objevila jsem recept na sladky chlebik.potrebujete 8bilku,200g hrube mouky,150g cukru moucky,1lzicka prasku do peciva+kandovane ovoce,orisky mY dali i kokos.
Bilky vyslehat na tuhy snih a postupne prislehat cukr.potom postupne primichat(neslehat)mouku a PDP.pridat ovoce a nasekane orisky.peceme v dortove forme vylozene pecicim papirem a prikryte alobalem.160stupnu asi 40minut.pred koncem peceni alobal sundejte.zkuste spejli.testo se nesmi lepit.nam moc chutnal

klara_kik
autor
24. lis 2016

@drex951
Moje maminka dělávala vosí hnízda vždy těsně před Vánoci a dělala jich
tolik, že se snad ani nedalo je před Vánoci sníst 🙂 Ale pravda, pak dlouho
nevydržely... Ta náplň ze salka se nám taky víc osvědčila, ale myslím, že
vosí hnízda se prostě zkazit nedají, zvlášť jejich milovníkům, ať je náplň
jakákoli 🙂 Medové kuličky jsem zvažovala už loni, taky mě moc lákají, tak
možná zkusím váš recept. Děkuju za tip!

drex951
24. lis 2016

@klara_kik Dneska jsem v obchodě kroužila kolem vaječňáku a nakonec ho nevzala, takže asi zůstanu opravdu u toho salka 😀
Já jsem loni dělala rumové kuličky a moc mi nejely, medovník milujeme, přítel už po něm asi měsíc vzdychá, ale neměla jsem na pečení teď vůbec čas, takže doufám, že kuličky ho mile překvapí 🙂

vequi
26. lis 2016

Loni jsem dělala poprvé vaječňák a v rodině měl velký úspěch,... letos ho udělám znovu a podaruju 🙂 Mňam 🙂

elisset
26. lis 2016

Tento vajecnak delam kazdy rok letos to musim vymyslet jinak kdyz jsem tehotna.

kajulda
26. lis 2016

Čautě ženy 🙂 doufám, že nepíšu blbě. Prosím, nemáte některá recept na těsto, které se dá tvarovat do podoby ježků? Linecký se roztejká a jiný jsem nenašla. Díky

lu88cie
26. lis 2016

Mam tento.delame podle nej jezky cely rok😊

kajulda
26. lis 2016

lu88cie, díky, ten jsem taky našla a i zkoušela, jenže mě se to těsto rozlije po plechu a vypadá to jako přejetý 😀

lu88cie
26. lis 2016

@kajulda Fakt?tak to je divny.ja podle nej pecu asi 4roky a nikdy se mi neroztekli.mam jeste jeden recept.poslu zitra.

kajulda
26. lis 2016

Mě se to fakt rozjede v placku. Ok, budu se těšit 😉

klara_kik
autor
27. lis 2016

@vequi
Souhlasím, mňam! 🙂 A jako dárek je také perfektní…