Zdravé recepty a hypoalergenní dieta. Podělme se o zkušenosti

luthien.k
5. bře 2010

Na základě tématu "Biodítě s trochu jiným životním stylem" zakládám téma pro ty, kteří se chtějí zdravě stravovat nebo pro ty, kteří mají nějaká omezení ve formě alergií či nesnášenlivostí, ale přesto se snaží o zdravý životní styl 😉

Bylo by dobré u jejich názvu uvádět, zda je recept vhodný při nějaké dietě, podobně jako to je na www.varimezdrave.cz (bezlepkový, bez BKM, bez vajec, hypoalergenní obecně apod.)

Také dávejte prosím jen recepty vyzkoučené a osvědčené 😉

Tak děvčata, těším se na vaše recepty!!!

luthien.k
autor
5. bře 2010

HA dieta, bezlepková dieta, bohaté na vápník

Jáhelné šišky s mákem (z biokuchařky hanky zemanové)
250 g syrovým jáhel
špetka soli
150 g kukuřičné hladké nebo polohrubé mouky (lze použít i hladkou špaldovou-těsto pak nebude tak žluté)
3-5 lžic maizeny (kukuřičný škrob)

na dochucení:
máslo
opražený a namletý mák
sladký sirup (rýžový, pšeničný, javorový...)

Uvařte jáhly, vychladlé je smíchejte s moukou a maizenou. Vypracujeme tuhé těsto, podle potřeby lze přidat vodu.Tvořte malé úzké šišky.Pokud část rozmixujete budou šišky jemnější a kompktnější.
Vyrobené šišky krátce povařtte v osolené vodě, vytahujte hned jakmile vyplavou, dejte stranou aby vychladly
Šišky orestujte na tuku s trochou sirupu a lehce je zkaramelizujte. Dejte na talíř a posypte opraženým a namletým mákem a oslaďte pořádně sirupem.

Jáhelné těsto jde i použít jako knedlíčky do polévky nebo plněné osmahnutou cibulkou, špenátem či ovocem. Jde to i ze sušených švestek, předem je namočíme a dovnitř dáme mandli.

Vařila jsem včera a je to dobré 😉

luthien.k
autor
5. bře 2010

HA dieta, bezlepková dieta

Pohankové placičky (vlastní recept 😉)

Ingredience:
200 g pohanky, 2 mrkve, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 - 2 vejce (nebo Vajahit), hladká pohanková mouka (i jiná), rýžové mléko, vločky nori, Solčanka, majoránka, sůl, olej

Postup přípravy: Pohanku připravíme podle návodu (propláchneme, zalijeme osolenou vodou 1 : 1,5, povaříme 2 - 3 minuty, nesléváme a dáme na cca půl hodiny dojít do peřin :o)) a necháme vychladnout. Mrkev nastrouháme najemno, česnek také, cibuli najemno nakrájíme, vmícháme do pohanky spolu s vejcem a kořením, přilijeme trochu mléka a zahustíme moukou tak, aby vznikla hmota, ze které je možné vytvarovat placičky. Smažíme na rozpáleném oleji, je možno i péct v troubě jako zdravější a lehčí variantu. Podáváme se zeleninovým salátem.
Manžel tvrdí, že jsou lepší, než klasické bramboráky 🙂

zitaje
5. bře 2010

dobra tema. 🙂
Uz som to sem kedysi hadzala do neviem ktorej temy, nase oblubene: jablkove knedlicky.

obsahuju iba jablka a muku, cize vhodne napr. pri bezmliecnej, bezvajecnej diete

Nastruhame jablka, posypeme mukou, rukami vypracujeme cesto. Muky treba tolko, kolko jablka znesu, aby vzniklo tuhsie, ale poddajne cesto, asi ako ked sa robia tvarohove gulky. Mokrymi rukami tvarujeme gulky, ktore vyvarame v slanej vode.

Daju sa jest na sladko s makom, ale my sme ich mali uz aj ako prilohu k spenatu 🙂 .

barica
6. bře 2010

ty jo, uplne se mi pri cteni sbihaji sliny🙂 musim se uplne styden, mam uz nekolik let bezlepkovou dietu a varim vice mene klasiku s pouzitim bezlepkovych surovin... kdyz vidim, co se da vsechno vymyslet?! chce to koukam jen trosku tvorivosti🙂!

ted zrovna pecu susenky, mam recept od kamosky, musela jsem ho upravit na bezlepkovy, tak pokud se podari, tak ho sem hned soupnu, zatim z trouby voni krasne!

zitaje
6. bře 2010

My s lepkom problem nemame, ale zrovna tento recept sa urcite da urobit aj bezlepkovo.
Povodne je len bezmliecny a bezvajecny, a mam dojem ze som sa nechcal inspirovat tymi receptmi, co ste pisali v teme "biodite".
1/2 hrnceka psena a 1/2 hrnceka cervenej sosovice uvarime v bujonovej vode do makka, moze to ostat take mokre. Do vychôladnutej zmesi zamiesame pretlaceny cesnak a nadrobno posekanu cibulu, trochu olivoveho oleja, zahustime mukou, dala som aj ovsene vlocky a psenicne klicky, pridame kadeco podla chuti - ja som dala umeocot, petrzlenovu vnat a drvene lanove semienka. Opekame na panvici tenke placky z oboch stran. Velmi su chutne.
Idem k nim urobit este dusenu zeleninu. Dobru chut! 🙂

erinka83
6. bře 2010

* bez mléka, bez vajec

Karobový perník

2 hrnky mouky (dala jsem 1 hrnek žitné, půk hrnku pohankové a půl obyč polohrubé), 1/4 hrnku třtinového cukru (sladím málo, příště chci zkusit melasu), 1 prášek do pečiva (z DM), 1,5 lžíce karobu, 1-2 lžíce perníkového koření, 1/4 hrnku oleje, 1 hrnek vody (možná bude chtít víc, vyzkoušet 🙂 ), 2 lžíce marmelády (nějakou pikantní, třeba rybízovou)... vše našup zamíchat, péct asi na 175°C

barica
7. bře 2010

holky, tak uz jsem vyzkousela pohankove placky i jablecne knedlicky a moc jsem si pochutnala!!!

mandlove susenky:

250g mouky (ja davam pul na pul Schar mix B a jahlovou)
80g mleteho trtinoveho cukru
100g mletych loupanych mandli
100g tuku (u klasicke mouky mozna trosku vic, to nemam ozkousene)
1 vejce
1 lžíčka kypřícího prášku

smíchat, vypracovat testo, vyvalet a vykrajet tvary dle libosti, pecu 10min. pri 180 stupnich, vychladle pokapu horkou cokoladou.

erinka83
7. bře 2010

* bez lepku, bez mléka, bez vajec

Jáhlové kuličky (inspirace Biohanka a Alemari z varimezdrave.cz) - cca 30ks

100 g jáhel, 400 ml vody nebo jablečného džusu (měla jsem pů na půl), 50 g sušených datlí (meruňky, rozinky...), 50 g krájených pražených loupaných mandlí (neměla jsem), 1 lžíce medu (javorový sirup...), kokos na obalení (kukuřičná strouhanka?), může být vrchovatá lžíce sušeného nápoje Ovesmilk apod.

Uvařit jáhly ve vodě až do odpaření, potom zamíchat pokrájené ovoce, mandle, med, může být ten sušený nápoj, nechat vychladnout a podle konzistence těsta přidat kokos, nebo přisladit, prostě podle chuti... Tvarujeme kuličky, obalujeme v kokosu a dáváme do košíčků...

šlo to celkem dobře, tím džusem to dostalo výbornou chuť, u návštěvy měly velký úspěch 😵

luthien.k
autor
7. bře 2010

Bezva, už se těším, až vyzkouším ty jablečné knedlíčky a pak asi karobový perník 😉 Tak jen houšť!!!

luthien.k
autor
7. bře 2010

Kapustová polévka s mořkou kapustou (řasou)

Ingredience:
asi půl hlávky kapusty, cca 5 menších brambor, 1 větší mrkev, 1 cibule, malá hrst mořské řasy "mořská kapusta", pohanková krupice, zeleninový bujón (Wurzel) - nemusí být, kmín, Solčanka, koření Horalka, 1 střoužek česneku, rýžový nápoj Zajíc

Postup:
Dáme si do většího hrnce vařit vodu s celou cibulí. Mezitím si připravíme brambory na malé kostičky a kapustu na tenké nudličky, mrkev nahrubo nastrouháme. Když začne voda vařit, přidáme kmín, brambory, kapustu, mrkev a zeleninový bujón. Vaříme do měkka. Ke konci zavaříme krupici dle potřeby (nebo dětskou krupičku), přisypeme rýžový nápoj podle chuti a namočenou a nakrájenou mořskou kapustu. Dochutíme kořením.

erinka83
8. bře 2010

Ty jabkový knedlíky znám, jsou výborný 😵 Se skořiří a ořechama 😵 😵 Musím je zas udělat 🙂

tymothy
8. bře 2010

Tak já vám taky pár recepty přispěju. 🙂

Cizrnová pomazánka

* bez lepku, mléka, vajec

Ingredience: 1 hrnek cizrny, 1 cibule, hrst pažitky, sůl

Postup: Cizrnu namočíme přes noc do vody, ráno ji uvaříme doměkka a rozmixujeme. Jemně pokrájíme cibuli a pažitku, přidáme k rozmixované cizrně a podle chuti osolíme.

tymothy
8. bře 2010

Špaldové halušky

* bez mléka

Ingredience: 200g špaldové hladké mouky, 250g špaldové hrubé mouky, 2 vejce, 150g strouhaných syrových brambor, 2 lžičky soli, 300ml vody

Postup:Do velkého hrnce dáme vařit neosolenou vodu - než začne vřít, připravíme těsto. Smícháme mouku, nastrouhané brambory, vejce, sůl a přidáme vodu - tak aby bylo těsto hladké a drželo pohromadě (nesmí být příliš řídké nebo příliš tuhé). V menších dávkách ho protřeme přes síto na halušky do vroucí vody. Občas zamícháme, chvilku povaříme a vyndáme na síto.
Můžeme pokapat olejem a podávat se zelím, bryndzou, s cibulkou, pažitkou, případně zakysanou smetanou (nealergici) 🙂 nebo upraženou anglickou slaninou - to je nezdravá verze pro mého muže. Také je lze podávat jako přílohu k omáčkám - například rajské, houbové....

tymothy
8. bře 2010

Zázvorové sušenky

* bez mléka, vajec, lepku

Ingredience: 90g javorového sirupu (dá se nahradit jakýmkoliv jiným sirupem - rýžovým, datlovým,... nebo medem), 60 g tuku (rostlinného nebo másla), 125g hladké pohankové mouky, 1/2 lžičky mletého zázvoru, 1/2 lžičky jedlé sody, 1 lžíce přírodního cukru

Postup: V kastrůlku rozpustíme tuk s javorovým sirupem - poté necháme směs vychladnout. Do mísy prosejeme mouku, zázvor, jedlou sodu, vychladlý sirup s tukem a přidáme cukr. Z těsta tarujeme kuličky a poklademe je na dobře vymaštěný plech (dál od sebe) - poté je rukou trochu zploštíme. Pečeme cca 15 minut při 180°C.

tymothy
8. bře 2010

Cizrna na paprice

* bez mléka, vajec

Ingredience: 1 cibule - nakrájená, 1 paprika (kapie nebo jiná), 3 lžičky sušené bazalky, 3 - 5 ks bobkového listu, 1 lžíce slunečnicivého oleje, 1,5 lžičky červené papriky, 2 hrnky uvařené cizrny s trochou nálevu, 2 hrnky vody, 1 kostka zeleninového bujónu, 1 hrnek sojového (ovesného, rýžového) mléka, 1,5 lžíce hladké mouky, sójová omáčka, sůl

Postup: Na oleji osmažíme zlehka cibulku, přidáme papriku a dusíme asi 5 minut. Zasypeme mletou paprikou, zamícháme a hned zalijeme vodou. Přidáme bazalku a bobkový list. Vsypeme předem uvařenou cizrnu s trochou nálevu a chvilku spolu povaříme.
Do sojového mléka zašleháme mouku a vlijeme do směsi na plotně. Za občasného míchání vaříme do zhoustnutí. Ochutíme sojovou omáčkou a solí - před podáváním nezapomeneme vyndat bobkové listy. Výbornou přílohou k tomu jsou celozrnné těstoviny, ale dá se podávat i klasicky s knedlíkem.

tymothy
8. bře 2010

Červená čočka po bulharsku

* bez mléka a vajec

Ingredience: slunečnicový olej, 1 velká cibule, 1 velká zelená paprika, 2 rajčata, zeleninový bujón, bazalka, 4 hrnky vody, 1 hrnek červené čočky, 3/4 hrnku alternativního mléka (sojové, rýžové...)1,5 lžíce hladké mouky

Postup: Cibuli, papriku a rajčata pokrájíme na menší kostičky a dusíme na oleji cca 5 minut. Ochutíme, zalijeme vodou a přidáme červenu čočku a zeleninový bujón. Vaříme asi 10 minut - do rozvaření čočky. V mléce rozšleháme mouku a vmícháme k čočce, vaříme do zhoustnutí.
Podáváme s chlebem a karbanátkem - třeba tím, jak popisovala nahoře Luthien (pohankové placičky) - jsou moc dobré, také je dělám, jen místo mrkve dávám kapustu nebo brokolici. A před smažením je obaluju ve strouhance. 😉

erinka83
8. bře 2010

Luthien, ty jahelný šišky je potřeba smažit?? To je práce navíc😀

luthien.k
autor
9. bře 2010

eri, no nemusíš je smažit, ale jsou tak moc dobré, jak se obalí v té zkaramelizované hmotě 🙂

Tymothy, Ty ses rozjela 😉

tymothy
9. bře 2010

No ale obávám se, že už jsem skončila. 😔 Ještě mě napadá pár receptů z jahel, tak je sem taky hodím.

luthien.k
autor
10. bře 2010

Holky, jaký názor máte na houby? Já je občas vařím a včera se to docela povedlo:

Žamionová omáčka s pórkem

* bez mléka, bez lepku

Žampiony (nebo jiné houby, z hlívy by to taky bylo dobré), pórek, cibule, rýžové mléko, rýžový Zajíc, hladká rýžová mouka, Solčanka, kmín, sůl, olej

Cibulku na kostičky orestujeme lehce na oleji, přidáme nakrájené houby a kmín, restujeme chvíli, až zlátnou, přidáme pórek, ještě chvilku restujeme, osolíme, podlijeme trochou rýžového mléka a dusíme pod pokličkou. Když je skoro hotové, přilijeme rýžové mléko (asi půl litru) s rozkvedlanou moukou (asi dvě lžíce) a několika lžicemi rýžového Zajíce (podle chuti) a provaříme. Nakonec ochutíme Solčankou, případně i solí.
Podáváme na těstoviny, šlo by i jako omáčka na přírodní krůtí řízek třebas 🙂

luthien.k
autor
10. bře 2010

Ještě jsem zapomněla důležitou ingredienci, a to citron!!! Na konci dochutíme citronem, rýžové mléko je trochu sladké, ale když se to dochutí, je to fakt mňamka 🙂

erinka83
13. bře 2010

* bez lepku, bez mléka, bez vajec 🙂

Pohankorýžové palačinky

150 g pohankové mouky, 50 g rýžové mouky, lžíce amarantové mouky (nmusí být), špetka soli
Umíchat řídké těsto a nechat 4 hodiny v klidu odpočívat (nechala jsem 3 a stačilo). Palačinky se dělaly dobře a taky byly moc dobrý 🙂

Luthien, myslím Fořt psal, že houby nejsou výživově hodnotné a hlavně těžko stravitelné, takže až pro větší děti... Já mám teda houby ráda 🙂

erinka83
13. bře 2010

Jo, zapomněla jsem vodu 😀 Odhadem tak 400 - 450 ml....

jaron
14. bře 2010

Sójová majonéza

- bez lepku
- bez vajec
- bez mlieka
(nevhodná pri alergii na sóju)

- menej tuku (a kvalitnejší druh tuku)
- menej energie
- bez cholesterolu

• 2 dl sójového nápoja ALFA BIO
• 5 kopcovitých lyžičiek kukuričného škrobu
• citrónová šťava z ½ citróna
• 0,8 dl oleja
• 2 sterilizované uhorky
• soľ

Zamiešame sójové mlieko so škrobom, uvaríme na hustú kašu. Necháme vychladnúť (nerobiť z teplého). Dáme do nádoby na mixovanie, pridáme nakrájané uhorky, citrónovú šťavu, olej a vymixujeme na jemno. Podľa potreby dochutíme citrónovou šťavou a soľou.
Používame ako bežnú majonézu (na pečené zemiaky, zemiakový šalát a pod.)

Obmeny: Do hotovej majonézy môžeme zamiešať nakrájanú pažítku, petržlenovú vňať a pod.

postup s foto na:
http://www.zivotazdravie.sk/recepty-kz-zlate-mo...

Nám to veľmi pripomína kupované sójové majonézy, ktoré sú však podstatne drahšie. Pri zamiešaní napr. do zemiakového šalátu je takmer na nerozoznanie od obyčajnej majonézy.

luthien.k
autor
14. bře 2010

eri, já myslela houby pro nás dospěláky 🙂
jaron, škoda, že mi sója vadí... 😒

tymothy
15. bře 2010

Luth, já mám houby ráda a vařím je vcelku často - ne, že bych je měla každý den, ale tak jednou týdně je do něčeho přidám.

tymothy
15. bře 2010

Já tady mám ještě restík z těch jahelných receptů, jak jsem kdysi slibovala.

Jahelník

* bez lepku, dá se udělat bez mléka (i když v původním receptě je)

Ingredience: 250g jáhel, 0,5l mléka (případně vody), 100g přírodního cukru, 1 vanilkový cukr, špetka soli, 250g směsi sušeného ovoce a oříšků (např. rozinky, švestky, jablka, meruňky, lískové nebo vlašské ořechy, mandle,...), 4 vejce, 30g másla (případně rostlinného tuku)

Postup: Jáhly několikrát spaříme vroucí vodou a nasypeme je do osoleného a oslazeného mléka (eventuelně vody) a na mírném plameni vaříme do změknutí za stálého míchání. Ještě do horké hmoty vmícháme oříšky a ovoce - necháme vychladnout a vmícháme i žloutky. Ušleháme sníh z bílků a vše opatrně promícháme. Připravenou kaši přesuneme do vymaštěné zapákací mísy, uhladíme povrch, pokryjeme ho tenkými plátky másla nebo tuku a pečeme ve středně vyhřáté troubě.
Výborný je i s čerstvým ovocem.

zitaje
15. bře 2010

tymothy, my robime take podobne, bud z psena (jahly) alebo z pohanky, a volame to zapekane pseno (pohanka).
Je to vlastne taky nakyp.
Uvarime vo vode pseno alebo pohanku.
Vymiesame 2-3 vajcia s cca. 2-3 lyzicami hnedeho cukru, zamiesame tvaroh, namocene hrozienka, pripadne do psena davam niekedy marhule, do pohanky susene slivky. Zamiesame uvarene zrno. Pecieme vo vymastenej a vysypanej zapekacej mise. Ak date menej cukru (treba vyskusat, ja varim od oka, zavisi od mnozstva psena / pohanky), moze sa pred podanim poliat sirupom, ked je cukru viac, ani netreba.
U nas velmi popularne jedlo. 😉

cora73
10. dub 2010

ahojte,ak chcem do kolacov miesto klasickeho bieleho cukru pouzit bud med,alebo javorovy sirup,alebo nejake ine sladidlo,aky je pomer,mate to niektora vyskusane? Alebo idem podla 100 g = cca 0,1 litra ? Alebo od oka?

zitaje
10. dub 2010

Cora, ved daj hnedy alebo trtinovy cukor 😉 .
Inak neviem, ale myslim ze to cesto alebo teda to, co sladis, bude mat inu konzistenciu, ked namiesto prasku nalejes nejaku tekutinu.