Zdravé recepty a hypoalergenní dieta. Podělme se o zkušenosti

luthien.k
5. bře 2010

Na základě tématu "Biodítě s trochu jiným životním stylem" zakládám téma pro ty, kteří se chtějí zdravě stravovat nebo pro ty, kteří mají nějaká omezení ve formě alergií či nesnášenlivostí, ale přesto se snaží o zdravý životní styl 😉

Bylo by dobré u jejich názvu uvádět, zda je recept vhodný při nějaké dietě, podobně jako to je na www.varimezdrave.cz (bezlepkový, bez BKM, bez vajec, hypoalergenní obecně apod.)

Také dávejte prosím jen recepty vyzkoučené a osvědčené 😉

Tak děvčata, těším se na vaše recepty!!!

cora73
11. dub 2010

no ved to,ze ci tam nie je nejaky prepocet,ale asi to bude od oka...no nic,treba asi vyskusat... 🙂

perla200
11. dub 2010

a odkedy môžu detičky tieto recepty?

erinka83
11. dub 2010

cora, musíš od oka, stejně každý sladí jinak 🙂

erinka83
13. dub 2010

cora, tak jsem čistě náhodou něco našla 🙂 Je to z Kapesního biolexikonu - JAroslav Foršt:

"Ekvivalent sladění - šálek melasy odpovídá asi 3/4 šálku medu a polovině šálku cukru." Já mám doma ještě ječmenný a rýžový sirup, bude to asi na úrovni té melasy, javorový sirup je sladší, ale ten med asi nejvíc....

cora73
13. dub 2010

erinka,jeej,diki,asi take nieco to bude,ale co asi mysli pod "salkem"....
malu kavovu salku alebo klasicky hrncek,co su aj hrncekove recepty.. 😕

idem si kupit ten javorovy sirup,jacmeny nemozem kvoli celiakii..

erinka83
13. dub 2010

cora, to už tu nepíšou 🙂 Ale řekla bych, že šálek bude asi 2dcl, hrnek 2,5dcl, ale to je jen moje dedukce... Každopádně to stejně budeš muset nějak odhadnout podle toho, jak sladíš, já sladím málo...

cora73
13. dub 2010

erinka,este raz dik,fakt to bude chciet oskusat,ja praveze sladim vela,ale teraz mienim prestat,ideme vyhanat z tela candidu.. 😀 😀 😀

erinka83
13. dub 2010

hm, tak teď jsem pekla perník a místo cukru jsem tam narvala ječmennou sladěnku a je to celé jakési divné 😀 Nevím, jestli tou sladěnkou nebo tím, že jsem tam narvala žitnou mouku... Je hrozně nízkej a lepkavej ☹ No ale jíst se to dá 😀

cora73
14. dub 2010

to je hlavne... 😀 😀 myslim,ze ide iba o zvyk,a ked to ma byt zdravsie,tak sa to zje..ja som tiez kopec jedal ozelela pri celiakii,a zijem... 😀 😀 nevravim,ze by som si nedala Horalku,ale da sa to vydrzat.. 😉

lu777
2. únor 2012

holky mám dva dotazy:

- dá se nějak udělat mák naslano?? nebo to je blbost 😅 😅 já jsem teď vyřadila cukr úplně (zkouším to kvůli neustálým problémů s dutinama, na který skoro nic nepomáhá a fakt nechci pořád brát atb... i jsem momentálně vyřadila dočasně mlíko, ale to jen dočasně)
no a tak mě napadlo že pak mák (abych dohnala vápník) jedině nějakým sirupem a nebo jestli by se nedalo naslano 😝 😝 jako dají se tím sypat nějaký tyčky nebo tak, ale to je nemletý, nevím jestli to to tělo zpracuje??

- když pečete, co používáte místo cukru? respektive třeba mám doma rýž. sirup ale netuším v jakým poměru to tam prsknout... 😕 taky mám agáv. sirup ale ten je drahý a toho je škoda, to tak na kaši a tak....
poradíte nějaký ne moc drahý sladidlo a kolik toho dávat? 😕

lu777
2. únor 2012

a vidím že tu probíráte melasu... ale ta je trochu hořká, není? 😕

erinka83
16. únor 2012

@lu777 no já jsem moc s experimentama se sladama nedošla ☹ radši dám třtinovej cukr, bojím se, že by se to nepovedlo 😒
Akorát linecký těsto s rýžovým sirupem nebo ječmennou sladěnkou a pak banánovou buchtu s medem....
Melasa hořká není, malá ju má ráda jen tak na lžičku 🙂

kvacka
11. dub 2012

Pridam recept na karobovu natierku, bez mlieka, bez vajec, bez lepku, pozor nevhodne pre osoby citlive na orechy a semena!

2 polievkove lyzice sezamovej pasty tahini
1 pripadne 2 polievkove lyzice karoboveho prasku
1 polievkova lyzica (pripadne viac podla konzistencie) javoroveho sirupu alebo melasy

vsetko dobre vymiesame, v pripade, ze je pasta prilis tuha, pridam este javorovy sirup alebo melasu. vhodne pre vsetkych, ktori zle znasaju kakao a nemozu mlieko, namiesto NUTELY

cora73
13. dub 2012

ahojte kocky,na stranke Mimibazar.sk som dala pridat v Receptoch kategoriu "Bezlaktozove jedla",tak sup sup s bezmliecnymi a bezlaktozovymi receptami... 😀 😀 😀

vavrenka
1. čer 2012

tak pridam trosku do mylna: bezlepkova a bezmliecna kasa s prirodzene sa vyskytujucimi cukrami (nedosladzovana sacharozou) vynikajuca pri nedostatku zeleza (nie pre deti/dospelych alergickych na orechy): idealne cerstvo pomlete proso (mnozstvo zavisi od toho, aku hustu kasu chcete) varit vo vode, do ktorej pridam na kusky nakrajane susene marhule albeo brusnice, alebo oboje 😉 .
Po zovreti sa vari cca 5-8 minut. Medzitym si do misky prichystame zomlete mandle/uvarenu mandlovu kasu, mlety kokos a to zalejeme uvarenou kasou. Na osladenie pouzijeme neprisladzovanu detsku ovocnu vyzivu, popr. varene ovocie, ci bylinku steviu. Vsetko zmiesame a podavame teple. Moja mala to zboznuje, robim vacsie mnozstvo a kasu si davam s nou, je to fakt veelmi dobre 😉 a plne zeleza! (kokos, susene marhule a brusnice, mandle a proso).
Vynikajuca obmena je- idealne cerstvo pomleta celozrnna ryza. Vtedy varime po zovreti cca 10min. Niekedy pridavam do zmesi pred varenim lyzicu pomletej pohanky, je plna rutinu a inych vitaminov a minerlov. Ale samotnu pohankovu kasu nerobim, malej az tak velm enchuti, ma prilis vyraznu chut..