2. dítě 2 roky po prvním. Budu mít nárok na 220 000 Kč?

adusmamus
14. pro 2013

Je mozne si zvolit rodicak na 2 roky mesicni castka by byla zhruba 9100kc... (chtela bych do 2let syna porodit dalsi dite) a penize chci vycerpat (220 000kc) a pak budu mit narok opet na 220 000kc na druhe dite nebo jak to je?Chci aby vyrustaly spolu ne kazde dite samo...

laurital
14. pro 2013

@adusmamus V momentě, kdy se ti narodí druhé dítě, začínáš čerpat znovu těch 220 tisíc a vše, co jsi u prvního nevyčerpala, propadá.
RP na dva roky si můžeš nastavit, pokud jsi byla účastníkem ZP po dobu 270 dní v minulých dvou letech, potom máš i nárok na PPM.Jde to pořešit i přes partnera, který musí splnit podmínky pro přiznání PPM.

lukkyna
14. pro 2013

@laurital mám naprosto stejný názor,taky to tak plánujeme do dvou let. Když se pak třeba nezdaři a po dvou letech ještě nebude mimi narozené, bude ti pracák platit aspoň zdrav.a soc.pojištění. Kdežto, když se narodí dřív než sis zvolila rodičák, zbylé peníze propadnou. A já opravdu nechci nechávat státu ani kačku, protože jako 12let poctivě pracující žena 😝 , mám nárok aspoň na nějaký "vratný" 😀

adusmamus
autor
14. pro 2013

@laurital prave to mam pres pritele-vypocitaly me to z jeho denniho vymerovaciho zakladu,ja totiz nepracovala-tak bych automaticky spadala do 4lete....ted kdyz to mam pres pritele mohu disponovat s delkou rodicaku

laurital
14. pro 2013

@lukkyna Kdyby se nezadařilo, tak máš i tak nárok na podporu, je to sice kolem 3000,- měsíčně po dobu pěti měsíců, ale proč to nechat propadnout, když jsi x let platila daně, ne?Ať si sáhnou do svědomí nefachčenka, ty nemáš důvod.Tak ať se zadaří!

adusmamus
autor
14. pro 2013

@laurital jde mi o to,ze syn (5let) vyrustal sam,ted mam mesicniho chlapecka a nechci aby vyrustal taky sam,a ,,tatka,, chce zkusit jeste holcicku,tak bych chtela prave porodit a zaroven dobrat vsechny penize na syna aby to nepropadlo statu...

hojda
14. pro 2013

Jen pozor, kamarádka měnila čerpání, že čekala druhé dítě, tak aby částku vyčerpala a o minimko bohužel přišla, takže brát v úvahu i něco takového 😔

laurital
14. pro 2013

@hojda Délku RP můžeš měnit každé tři měsíce, ne?

hojda
14. pro 2013

@laurital Myslím, že ano, jenže ona už to měla ke konci a pak už nebylo co čerpat.

jija
14. pro 2013

Ja jsem se osobne rozhodovala o druhem diteti s laskou k nemu a ne k penezum. Mela jsem s prvnim dvou letou variantu, kterou jsem dostavala od brezna do listopadu takze jsem statu nechala pres pulku, protoze deti budou od sebe 15 mesicu, ale jsem za to stastna.
Mame s manzelem deti protoze je chceme a ne protoze nam a to nekdo zaplazi. Ja ani manzel jsme nikdy nepobirali podporu, pridavky ani nic jineho.

ffiinnkkaa
14. pro 2013

@adusmamus Na dva roky si lze zvolit pokud máš na to ty nebo otec dítěte dostatečně vysoký denní vyměřovací základ. Pokud se narodí druhé dítě, opět máš nárok na rodičák..

laurital
14. pro 2013

@jija Já s tebou souhlasím, sama jsem alergická na dotazy typu čekám dítě a kolik dostanu popř., co mám udělat, abych dostala...Já i muž jsme nikdy nebyli na UP, přídavky?-co to je? 😉 a dokonce si pamatuji můj první RP ve výši 2500,-....

keila
14. pro 2013

@hojda tak ale peníze ve finále vyčerpala, jen rychleji, ne? Moje ségra otěhotněla neplánovaně s druhým a státu tak nechala 70 tis.

@jija také to tak cítím, ale když už to člověk plánuje, tak proč i nepřemýšlet, jak dostat co nejvíce toho, nač máš nárok?

hojda
14. pro 2013

@keila Peníze vyčerpala,ale pak už nic neměla a musela neplánovaně mnohem dříve do práce.

uztotakbude
14. pro 2013

Připadá mi naprosto normální, že paní nebo slečna uvažuje o tom, jak tom, kdy mít dítě, aby to bylo finančně nejlepší. Ona chce druhé dítě, protože ho chce, ne kvůli prachům. Ale celý život platí státu dost na to, aby pak mohla chtít žít alespoň trošku nějak a ne z ruky do huby. Takže je dobře, že přemýšlí nad tímhle dopředu.

laurital
14. pro 2013

@uztotakbude Tak zrovna zakladatelka státu asi dosud odvedla prd, vzhledem k věku, stáří jejího syna a faktu, že nemá nárok na PPM 😀
Takže daněmi bych se tu moc neoháněla..

keila
14. pro 2013

@hojda jasný, ale peníze získala. Tratná nebyla. Mohla si je ušetřit a když se to pak nepovedlo s miminkem, mohla být doma za to minimum, což je myslím 50,-Kč. Ten objem prostě získala a mohla si ten rozdíl mezi původním obnosem a novým dát pro jistotu na stranu a snažit se ušetřit...

@uztotakbude naprosto s tebou souhlasím. Když jsme plánovali druhé, tak jsem si to šla změnit okamžitě, ať vyčerpám co nejvíc, kdyby se nedařilo, zase bych si to prodloužila, ale určitě hnacím pohonem nebyly peníze, ale touha po druhém dítěti a nízký věkový rozdíl mezi dětmi 🙂 Ale proč to státu nechat?

uztotakbude
14. pro 2013

@laurital A to já zase klidně jo. Někdo to odvede a pak jde na rodičák, někdo jde prvně na rodičák a odvede až potom, ale v konečném důsledku jsou všichni doma stejnou dobu a dostanou zhruba stejné peníze. Protože všichni zhruba stejnou dobu odpracují, v jakém pořadí, zda prvně práce a pak dítě a nebo naopak, je dle mne jedno.

lukkyna
14. pro 2013

@laurital vážně? No tak to je super, zase jsem o něco chytřejší 😀 Díky! Příští týden jdu na FÚ to nahlásit, tak už vážně není o čem přemýšlet 😀

pidisek
14. pro 2013

Holky ja mám dve deti zatím v brisku - a přesto bude rodičák jen jeden bez možnosti pobrat vic... Tak nepočítejte co kolik a kdy, hlavne ze máte a budete mít zdravý miminka...tenhle stát není nám maminkám nakloněn bohužel ☹

laurital
14. pro 2013

@pidisek Já si naopak myslím, že tenhle stát je matkám velmi nakloněn.Kde jinde má žena rodičák v takové výši a kde jinde platí ženě ZP do začátku školní docházky, pokud se rozhodne zůstat doma a pečovat o dítě?O těch neuvěřitelných sociálních dávkách ani nemluvím.
Bych vám přála mít dítě v USA.Tam zacvakáte vše a placené máte tak kolem osmi týdnů.

adusmamus
autor
15. pro 2013

@uztotakbude presne,dekuju za komentar druhe treti dite chci proto aby vyrustal s druhym sourozencem,protoze prvni sourozenec ma 5 let a nechci aby vyrustal kazdy sam...

pidisek
15. pro 2013

@laurital nevím čemu říkáš neuvěřitelně sociální dávky - pokud je matka treba samoživitelka a musí pracovat aby vubec vyžila, například moje kamarádka ma drobný internetovy obchod na ruční domácí výrobky - tedy OSVČ a tudíž ma aspon nejaky chabý příjem za praci z domova - tak nemá nárok vubec na nic !!! Ani porodné ani sociální dávky a pojištěni je tak ze nemusí platit zálohy - ale pak to po přiznání přijmu musí doplatit!!! Nevím co je na tom tak super ve statě kde si politici hrabou a důchodci a matky s detma ryjou hubou v zemi!!!! My nejsme USA!!!!! A dlouho nebudem !!!!

pidisek
15. pro 2013

@laurital tím neříkám ze v USA je to lehký, ale věř ze tady to zas takova pohádka není....nejlehčí to mají matky co vubec nepracují, neb se jim nechce, a nebo mají minimalni příjmy... Pak dostanou prave ty neuvěřitelný sociální dávky....je to začarovaný kruh...,

xdany
15. pro 2013

@pidisek S tím souhlasím, že systém v čr není vůbec vhodný pro svobodné matky - nejde jen o to, že ta částka je minimální, ale taky o to, že téměř neexistují hlídací zařízení - já budu mít mateřskou + rodičák 100% platu po dobu 1.5 roku, pokud budu mít štěstí, tak ho pak vezmou do státní školky, pokud ne, půjde do soukromý, která je ale částečně dotovaná městem, tudíž to nestojí půlku výplaty. Diskutovat nad tím, jestli je to pro tak malé dítě vhodné je bezpředmětné, neb z něčeho žít budeme muset.

Jinak nevím, proč spousta lidí má pocit, že všude jinde to je lepší 😅 A pokud se jim systém v čr nelíbí, nic jim nebrání se odstěhovat.

uztotakbude
15. pro 2013

@laurital Ano. A jistě tam mají také takové srážky ze mzdy, že? 😉

pidisek
15. pro 2013

@laurital pri ceně plínek a mlíku je rodičák ve výši cca 4 t měsíčně dost směšný... Kolik stojí plíny v USA? To je půjde me ono - rodičák sice mas, ale ty ceny vseho....

lucinacka
15. pro 2013

Tady jde spis o to, ze v USA zadny rodicak neexistuje. Matka ma narok na 6 tydnu se snizenym platem a pak uz nedostava vubec nic (a zamestnavatel ji nemusi drzet misto)... Kdyz jsem se znamym z USA zminila, jak to funguje u nas, byli dost prekvapeny..

berenika39
15. pro 2013

@pidisek Ale stát není ten, kdo si pořídil dítě, ten, kdo by měl platit mlíko a plínky. Od toho jsou rodiče. Jen tak dostat od někoho 220 000,-, to se mi nestalo nikdy, a asi nestane. Krom dvou let doma s prckem.
Stát má pomáhat tomu, kdo to potřebuje a ne vlastní vinou se dostane do potíží, díky nemoci, postižení, vysokému věku atd. Ale to, že se někdo rozvede, má děti bez zázemí, bez předešlého zajištění - to je sice velmi nepříjemné, ale není to věc státu. Všude jinde jsou jen první týdny s pomocí, a pak - chlva, jesle, práce, život jde dál.

dasenka25
15. pro 2013

Chybou tohoto státu je to, že vše je založeno na principu solidarity ... Je mi sice jen 25 let, ale hned po střední škole jsem nastoupila do práce, měsíčně jsem si vydělala hodně peněz a nikdy nepobírala žádnou sociální dávku. Kdybych místo vysokých odvodů na sociální pojištění mohla tuto částku spořit, rozhodně bych se teď měla líip a nemusela řešit, jak od státu dostat maximum.

Rozhodně si nechci stěžovat, jen si myslím, že každá z nás vidí situaci subjektivně vzhledem k vlastní situaci

pidisek
15. pro 2013

@berenika39 to snad nemůžeš myslet vázne... Takze matka která se ocitne v úzkých ze zdravotních důvodu ma dite trba st po 30 a je vymodlene si za vse muže sama? Nemá právo mít dite??? Tos me fakt dostala...Odvaha mít dnes dite, kdyz se na tebe chlap vy...je obdivuhodné a ja takový holky obdivuju, nebo mít deti po letech léčeni a výdajů v radu stovek tisíc za doktory ....ty jsi zřejmě vse dostala zadarmo a bez problémů..ano tak by to melo byt ale bohužel život je jinej....Přeju ti at mas zdravé deti a at jsi i ty zdravá a šťastná a uz nikdy více nerikej takové veci...to je fakt hnus..