2. dítě se narodí během RD, mám změnit výši rodičáku?

lucinda85
27. bře 2013

Prosím nemáte někdo podobnou zkušenost jako já? Mému synovi je 21 měsíců a já jsem ted zjistila že jsem těhu. Další mimčo by se mělo narodit konec listopadu -začátek prosince 2013. Mateřskou mám ale až do června 2014. Myslíte že by to šlo ještě změnit z té tříleté varianty tak abychom měli více penez a nepropadlo to vše státu? Jde mi hlavně o to, aby mi chodil rodičák do doby než zase nastoupím na mateřskou.

leg
27. bře 2013

Ahoj, záleží na tom jakou tu verzi rodičáku pobíráš. Pokud máš ještě tu starou, kdy se volila délka a stát ti poté měl přerozdělit 236 tis, tak s tím nic nenaděláš a o ty peníze přijdeš. Ale pokud máš už tu novější, kdy si volíš částku a stát ti rozděluje max. 220 tis, tak v tom případě bych tam ihned šla, že chci vyplácet to maximum, co můžou.

eficenka
27. bře 2013

můžeš si měnit výši rodičáku každé 3 měsíce.... max. výše je 11500 , ale musíš mít určitý příjem (nebo nechat vypočítat na manžela)

arbilia
27. bře 2013

Ano,určitě!

blondynka400
27. bře 2013

Změnit to jde vždycky 😉 (tedy jestli jsi měla PPM nebo v den porodu byl otec dítěte účastník na nemocenském pojištění) Já jsem přecházela před necelým rokem ještě ze staré verze RP (měla jsem čtyřletou variantu) na novou a měnila jsem si částku. Akorát mi to i vyšlo, že jsem pak do porodu brala tu maximální částku 11500. Takže není pravda, že ikdyž máš starou verzi RP, o nějaké peníze přijdeš, přejít se dá. Ale platí pro tebe pak při přechodu ta částka 220 tis.
Spočítej si kolik ti zbývá peněz, vyděl to počtem měsíců do MD a vypiš formulář pro změnu 😉

pejtho
27. bře 2013

Pokud máš termín začátkem prosince, budeš nastupovat na MD už někdy v říjnu. A vzhledem k tomu, že máš tříletou variantu až do června 2013, tak si nyní můžeš nechat vyplácet částku 11.500 Kč. To je ta nejvyšší možná částka a i tak něco státu propadne, ale alespoň méně 🙂
Doufám, že se nepletu a je to tak. Určitě by ti ti řekli na sociálce 🙂

anetka1701
27. bře 2013

Určitě změnit!! Vypočítej si, kdy budeš nastupovat na mateřskou a zajdi si to vyřídit na sociálku. Není to problém, jenom přejdeš ze starého systému na ten nový :o)

keila
27. bře 2013

Určitě přejdi a čerpej maximum, ať státu moc nenecháš.

ffiinnkkaa
27. bře 2013

Navýšit jsi to určitě můžeš a je úplně jedno jestli si do teď jela podle starého či nového systému. Já letos taky navyšovala a přešla jsem ze starého na systém nový. Vůbec to nevadí..nesmí se prostě překročit částku 220 tis. Výšší částky jsou, ale ovlivněny výši denního vyměřovacího základu. A pokud to nevýjde Tobě může to vyjít manželovi. 😉

tkanicka
27. bře 2013

přejít můžeš, ale pozor jestli máš starou variantu, jestli budeš mít z čeho čerpat (sníží ti tu celkovou částku podle nové varianty) a musíš samozřejmě splnit pravidla pro volbu čerpání. Já si třeba měnila starou dvouletou na novou dvouletou, abych dostala za měsíc o stovku víc 😉

llluckaaa
27. bře 2013

Hned zítra si zajdi na sociálku a zažádej si o změnu. Asi vyřízení chvilku potrvá (a možná budeš muset dokládat svůj předchozí příjem), ale ať je to co nejdříve a nepropadne ti moc peněz 😉 Určitě to jde přejít ze starého tříletého rodičáku na nový dvouletý, ne že ne 🙂

adelkav
27. bře 2013

Pokud to stihneš udělat do konce měsíce, tak ti zvýšenou částku vyplatí už za březen. Jen si ověř, jestli tam mají tvůj vyměřovací základ, který byl pro mateřskou. Po mě ho chtěli a musela jsem jet na sociálku, aby mi ho vystavili, protože ho tam paní neměla.

aideen
27. bře 2013

Určitě zajít hned zítra na sociálku a nechat si to změnit. Pěkně si to vypočítej, kolik ti chybí dočerpat a to si rozpočítej do termínu porodu druhého dítěte. Já to tak taky měla 🙂 Přece to tam zbytečně nenecháš 🙂

kacenka1987
27. bře 2013

Určitě!!!!! Honem utíkat na sociálku. Takto příjdeš řekněme o 7600x 7měsíců do června, to je 53200Kč. Když si to hned ještě tento měsíc půjdeš změnit tak za březen již dostaneš 11500 Kč tak jak počítám, měla by si to vyčerpta celé!! 🙂
Teď je důležité zajít na odbor, kde Ti dají papír na přechod na nový systém tj. celková suma 220.000Kč a je důležité pokud jsi měla příjem vyšší než 16.500hrubého nebo manžel,aby si mohla čerpat až těch 11500Kč. Vem si kalendář propočítej kolik už si vyčerpala, kdy nastupuješ na druhou PPM 6týdnů před TP a uprav si to.
Jako jediné o co příjdeš, že podle staré Tvé varianty je celková suma čerpání 235.600 Kč a nyní je 220.000Kč, ale to je jen 15600Kč o proti Tvým 53.000Kč 🙂

gabulinkal
28. bře 2013

Jestli je rodičák ta nová varianta tak tam ta změna jde, ale u té staré varianty to nešlo.