2letá RD, sociální a zdravotní pojištění během 3. roku

kathyxkathy
24. črc 2012

Rozhodla jsem se pro 2.letou variantu RD, alelánuji nastoupit do práce až po třech letech. Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním během třetího roku RD? Je potřeba jít na jit někde úřad?

nannynka23
24. črc 2012

no mne pani na socialke povedala , že pred koncom mojej dvojročnej varianty mám prist a nahlasit že chcem ostat ešte rok , na čo mám právo a potom budem doma na neplatenej rodičovskej , len bude za mna štát platit zdravotnú a vek sa započítava do dochodku .
maximálne možem byt doma do 4.roku dietata , potom si už musím platit sama soc aj zdrav.

pampeliska1
24. črc 2012

@kathyxkathy je to přesně tak, jak píše @nannynka23 . Jen je myslím ještě třeba se jít nahlásit na pojišťovnu, že ještě budeš 3. rok doma, tam napíšeš nějaké čestné prohlášení, že pečuješ o dítě a je to vyřešené. Taky to tak plánuju udělat.

j.a.n.i
24. črc 2012

Pokud si stále zaměstnaná, tak nikam nic hlásit nemusíš (maximálně tedy zaměstnavateli, pokud tam máš nahlášeny taky pouze 2 roky), protože bez ohledu na zvolenou délku rodičáku můžeš být na RD až do 3 let věku dítka.

berinka1
24. črc 2012

dneska jsem zrovna byla na OSSZ, doma muzes byt prakticky do 4 let a je ti to pocitano jako nahradni doba, ktera je jako v zamestnani, do te doby se nemusi platit soc.a zdrav. protoze je za tebe plati stat (pokud uz nepobiras RP) a nejsi zamestnana, je potreba to ale nahlasit jak na soc.,tak zdrav. Pokud bys byla jako OSVC, tak od te doby co nepobiras RP musis platit zalohy jako hlavni cinnost, u pobirani RP by to byla vedlejsi.