2letá rodičovská, ale doma 3 roky. Jak jste to měly vy?

ally8
30. dub 2014

Holky, uvažuji jakou variantu si zvolím. Jsem zaměstnaná. Nárok mám i na douletou variantu. Chci ale určitě zůstat doma tři roky. Můžu si ale zažádat o čerpání těch 11.400,- měsíčně do dvou let věku dítětě?
Jasně, že ten třetí rok nedostanu nic. Můžu jít ale třeba marodit, pokud otěhotním? Aby mi stát platil alespoň tu nemocenskou? Odvádím státu dost vysoké daně, tak alespoň v době, kdy budu doma s dětma, chci toho využít co nejvíc. Jak vy jste to řešily?

j.a.n.i
4. kvě 2014

@spagatice Není to pravda, z pohledu úřadů nejsi osoba pečující o dítě, ale osoba na RD, pokud máš trvající pracovní poměr. Rozdíl je třeba v tom, že jako osoba pečující o dítě bys mohla dávat dítko do školky jen na 4 hodiny denně, kdežto jako osoba na RD ho tam můžeš dávat na celý den (pokud ti ho tedy před 3. rokem někde vezmou).

joo
5. kvě 2014

@kyti75 jo tak toto mi rekli take, vubec se toho neboj neni to pravda.nemusis brat 50kc mesicne.pracak ma infolinku zavolej si tam, jsou tam moc ochotni a vysvetli ti to. Ja se tenkrat s urednici tak dohadala, oni maji u nas problem se vsim.

ally8
autor
5. kvě 2014

@amallie Jo, máš pravdu. Určitě to zvážím. Možná tu marodku nebudu hrotit a budu normálně doma. Přinejhorším bych si nechala napsat neschopenku až třeba posledních 4,5 měsíců. Celý rok dodržovat vycházky atd. to by byl asi fakt vopruz 🙂 Ale to víš, pokud mám brát nemocensku cca 13 tis. nebo nic, tak to taky musíme zvážit, kvůli rozpočtu atd. Když nebudu brát nic, tak se mi budou stejnak výlety a podobné akce těžko realizovat, protože na to nebudou finance. No, uvidíme. Je to ještě daleko. Každopádně si příspěvek vyberu do dvou let, a pak děj se vůle boží. 🙂 Nikdo neví, co a jak bude. Může se opravdu stát, že druhý těhu nebudu mít tako pohodové a budu muset opravdu dodržovat klidný režim, nedej bože zůstat ležet ☹ A pak bych tu neschopenku určitě využila. Tak si pak nechci tlouct hlavu, že stejnak musím dřepět doma a ještě zadarmo.

spagatice
5. kvě 2014

@j.a.n.i Hele já nejsem úřednice 😉 , ale z vlastní zkušenosti vím, že ve chvíli, kdy mi došly poslední peníze z úřadu, mi poslali dopis o tom, že u nich jakoby končím a to vůbec nevěděli jestli pracuju, nebo jsem dál doma 😉

j.a.n.i
5. kvě 2014

@spagatice No, protože ty pořád motáš RD a pobírání rodičovského příspěvku, to jsou 2 naprosto rozdílné věci. A je logické, že vybráním peněz ti z úřadu napíší, že ti končí rodičovský příspěvek, ale to vůbec neznamená, že by tím automaticky končila i RD = rodičovská dovolená = omluvené volno z práce do max. 3 let věku dítěte s placenými odvody státem.

amallie
5. kvě 2014

@ally8 zvaž jeste jednu věc a to nejaky odkládani peněz stranou, protoze bys nebyla první, která pak brečí, ze dítě nema ve školce, těhotná neni a peníze taky nejsou..... Muže se totiz stát, ze příspěvek výberes a těhotná nebudeš. Takovejch pripadu jsem viděla v okolí několik. Bez peněz, otěhotnět se nepodařilo, ačkoliv první dítě bylo hned, do prace se vrátit neslo, neb nebyly pro malé dítě jesle a byl problém na světe.

ally8
autor
5. kvě 2014

@amallie samozřejmě, finanční rezerva je v tomto období podle mě naprosto nutná. Už v době, kdy jsem plánovala těhotenství jsem měla rezervu, takže s tím počítám.

spagatice
5. kvě 2014

@j.a.n.i Ne ne, to jen ty mě nechápeš 🙂 , já vím, že obojí je něco jiného 😉 . Ale to je jedno 😉

spagatice
5. kvě 2014

@j.a.n.i Každopádně pokud stát platí pojištění do těch tří let nebo než matka nastoupí do práce i když už nepobírá rodičovský příspěvek, tak je to jen dobře 😉 . Ale potom je zřejmě nutné se s nimi domluvit? Ta péče o dítě do 7 let věku se tedy zřejmě týká doby od tří let, kdy se matka nevrátí do práce, ale zůstane s dítětem doma.