2letá rodičovská, ale doma 3 roky. Jak jste to měly vy?

ally8
30. dub 2014

Holky, uvažuji jakou variantu si zvolím. Jsem zaměstnaná. Nárok mám i na douletou variantu. Chci ale určitě zůstat doma tři roky. Můžu si ale zažádat o čerpání těch 11.400,- měsíčně do dvou let věku dítětě?
Jasně, že ten třetí rok nedostanu nic. Můžu jít ale třeba marodit, pokud otěhotním? Aby mi stát platil alespoň tu nemocenskou? Odvádím státu dost vysoké daně, tak alespoň v době, kdy budu doma s dětma, chci toho využít co nejvíc. Jak vy jste to řešily?

jesjaja
30. dub 2014

@ally8 šla jsem na tříletou a až jsem otěhotněla po roce a půl co jsem byla doma, změnila jsem to na dvouletou. Daně jsem odváděla také docela velké, ale hrát si kvůli tomu na nemocnou, je proto srsti

lenka5731
30. dub 2014

Abys mohla čerpat nemocenskou na druhé těhotenství nebo něco jineho, musíš předtím nastoupit po první rodičovské do práce. Já to řešila tak, že jsem po dvouleté rodičovské šla na rok na plný úvazek pracovat.

elllenka
30. dub 2014

Já měla dvouletou variantu- tenkrát se ještě volilo jestli 2,3 nebo 4ři roky. Ale po dvou letech jsem si rodičovskou prodloužila ještě o rok. Rok jsem byla doma zadarmo. Co se týká neschopenky, to záleží na domluvě se zaměstnavatelem. Když si požádáš o rodičovskou dovolenou je pak nástup zpět do práce daný a dřív tě přijmout nemusí, zvlášť kvůli neschopence. Ale kdyby ti to vyšlo ke konci rodičovské tak bys jen nenastoupila do práce- do práce bys donesla neschopenku.
Jinak já si myslím, že je lepší odčerpat peníze co nejdřív a sama si to rozdělit, nikdy nevíme co náš stát s rodičovskou udělá, jak ji změní.

elllenka
30. dub 2014

@lenka5731 : nemusíš po první rodičovské nastoupit do práce, když už tak je lepší navázat na rodičovskou hned neschopenkou. Pak hodně klesají peníze z neschopenky, když se neodpracuje rok, ale třeba jen pár dní :( ale nejsem účetní, ta by to vysvětlila lépe 🙂

mabe
30. dub 2014

Ja mela u prvni dcery 2roky rodicaku,tehu nevyslo hnedka,tak jsem byla rok zadarmo doma.pak po 3letech jsem sla hnedka na neschopenku rizikovy tehu. Takze do ptace jsem vubec nenastoupila.

ally8
autor
30. dub 2014

@elllenka No to si taky myslím, že je hloupost jít třeba na 2,3 měsíce do práce. Pokud bych měla zůstat doma na nemocenské, tak hned po rodičáku. Jen si nejsem jistá, jestli můžu čerpat nemocenskou po dvou letech rodičovské. Musela bych tu rodičovskou ukončit.... si myslím. Nevim.

lenka5731
30. dub 2014

@elllenka asi máš pravdu, ale stejně by musela mít u zaměstnavatele ukončenou rodičovskou, aby mohla čerpat neschopenku. Pokud bude mít u zaměsnavatele domluvenou rodičovskou na tři roky a po dvou letech jim pošle neschopenku, tak si akorát poklepou na čelo (nebo se pletu?). Z pohledu zaměstnavatele mi to přijde docela jako sviňárna takhle kalkulovat. Když už dvouletou rodičovskou, tak buď nastoupit do práce a nebo navázat druhým dítětem. Nevím no.

suzief
30. dub 2014

Asi to budu řešit podobně jako ty, chci na dva roky s tím, že bych ten třetí byla doma zadarmo, kdyby se hned nedařilo otěhotnět podruhé. I proto uvažuji, že si z rodičovské budu část ještě odkládat bokem na tento případ.
Jak tu kdosi psal, kdo ví, co nám stát udělá s penězmi. taky platím velké daně a klidně využiji všeho, co mi stát nabízí bez okolků, s tím bych problém opravdu neměla.🙂

lenka5731
30. dub 2014

@suzief z hlediska státu to naprosto chápu, ale být zaměstnavatelem, tak zaměstnankyně, která má dvouletou RD a pak jde na půl roku na neschopenku a pak další dítě by mě dost naštvala. Každý si asi musí rozmyslet, jak má jisté zaměstnání a všechny ty okolnosti okolo. 🙂

lenka5731
30. dub 2014

teda já vycházím z toho, že neschopenku platí zaměstnavatel, ale možná se to za ty roky změnilo. Pokud jsem uplně mimo mísu, tak se omlouvám 😀

petkula
30. dub 2014

@ally8 můžeš být doma s dítětem až do 4 let věku dítěte, stát za tebe bude platit nemocenské pojištění, akorát se to musí hlásit na pojišťovnu. Budeš vlastně "žena v domácnosti" a jsou tam nějaké omezení, že třeba dítě, které dáš do školky, tak tam nemůže být déle jak 4 hodiny denně. Zeptala bych se na to nějaké účetní. Já jsem totiž OSVČ a trochu jsem se o to zajímala ale ty, když jsi zaměstnanec, tak to bude jinak - myslím, že si nebudeš muset platit zdrav. a sociální pojištění - na rozdíl od OSVČ.

ally8
autor
30. dub 2014

@lenka5731 Z pohledu zaměstnavatele to fakt neřeším. Ten náhradu za mě má, ví že plánuji dvě děti hned za sebou. Může mu být uplně jedno, jestli jsem na rodičovské nebo na neschopence, on mi max. zapllatí prvních 14 dnů nemoci, pak to platí stát. Na zaměstnavatele fakt nekoukám, ten s námi taky zachází jak se mu chce. Jsem u něj 10 let, tak ho už dost dobře znám.

ally8
autor
30. dub 2014

@lenka5731 jo, jo. Neshopenku platí stát. Zaměstnavatel jen prvních 14 dnů. Určitě bych ho o nic neošidila 🙂

suzief
30. dub 2014

@lenka5731 kdybych byla zaměstnavatelem, tak bych počítala se vším, co může udělat zaměstnanec, u velkých firem je to asi jedno u živnostníků je to pak taky jiná káva, 🙂

petrajurinova
30. dub 2014

@ally8 je rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem. Ze zákona máš nárok rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte a po tu dobu ti zaměstnavatel musí držet pracovní místo - to řešíš se zaměstnavatelem. A peníze jsou rodičovský příspěvek, který řešíš se sociálkou/pracákem a s kterým nemá zaměstnavatel nic společného. Délku a částku pobírání příspěvku si můžeš nějakým způsobem korigovat prostřednictvím úřadu sama.

ally8
autor
30. dub 2014

@petrajurinova jo, jo. To vím. Já řeším situaci, kdy si u zaměstnavatele zažádám o tříletku, ale od státu právě jen dvouletou, aby mi vyplatit všechny dávky do dvou let věku dítěte. Ten třetí rok, bych oznámila u zaměstavalte ukončení rodičovské a následující den pošlu neschopenku. Budu tak mít zaplacenou celou výši rodičovské a vlastně nebudu třetí rok doma zadarmo. Mělo by to tak jít.

elllenka
30. dub 2014

@lenka5731 : ano rodičovská musí být ukončená. na rodičovské není nárok na neschopenku

elllenka
30. dub 2014

@ally8 : když budeš mít rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele nahlášen na 3roky tak to nefunguje tak, že ho můžeš kdykoliv zkrátit. To ti musí odsouhlasit zaměstnavatel. Když ti změnu neodsouhlasí máš smůlu a musíš být doma do 3let, ze zákona nemá povinnost tě přijmout dřív.
Něco jiného je, když zaměstnavatele požádáš o rodičovskou na 2roky a potom to budeš chtít prodloužit- do 3let ti musí vyhovět.
Dokonce se dá se zaměstnavatelem domluvit i pozdější nástup do zaměstnání ( ve školce většinou přijímají děti v září a dítě se narodí třeba v červnu), ale i toto je jen na vůli zaměstnavateli jestli vyhoví nebo ne.

elllenka
30. dub 2014

@ally8 : jestli uvažuješ o možnosti mít děti do dvou let, tak požádej zaměstnavatele o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a v případě potřeby to můžeš kdykoliv prodloužit na 3roky- podle situace.

ally8
autor
30. dub 2014

@elllenka jo, to jsem taky četla. Takže já si u zaměstnavatel radši zažádám o 2 letou a pak budu každý měsíc žádat o prodloužení do té doby než případně otěhotním. Asi tak to bude nejlepší. Pak si nechám vystavit neschopenku následující den po ukončení rodičovské. Vyčerpám tak celou výši rodičovské a navíc můžu třetí rok mít vyplacené nemocenké dávky. Pokud bych neotěhotněla, budu normálě doma do tří let věku dítěte.
Snažím se prostě využít toho, abych mohla vyčerpat celý rodičovský příspěvek, přitom být doma do tří let a ještě čerpat neschopenku. Mělo by to tak jít. díky 🙂

elllenka
30. dub 2014

@ally8 : po měsíci, to je docela blbý abys ho nenaštvala. On pak nebude vědět na čem je. A neschopenku taky nedostaneš hned když se ukáží dvě čárky ( teda moje doktorka hned neschopenku nedává, čeká až se těhotenství potvrdí z ultrazvuku) tak to pak prodlužuj aspoň o 3měsíce 😉
Jde o to, že když se na tebe zaměstnavatel naštve, tak po rodičovské se tě může velmi rychle zbavit a s dětmi najít práci je v této době hodně těžké.

ally8
autor
30. dub 2014

@elllenka chápu, jak to myslíš. Víš popravdě, já mám stejnak zaječí úmysli a nejsem si jistá, jestli se tam chci vrátit. Ale chápu, že bych ho tím mohla naštvat. Vše promyslím

elllenka
30. dub 2014

@ally8 : chápu tě, ale pokud máš relativně dobrou práci, případně dobrou pracovní dobu, třeba jsi schopná se i na pracovní době domluvit, víš jak to tam chodí tak je škoda o práci přijít. Jinde máš 3měsíční výpovědní lhůtu a když to kolem sebe vidím ( já to ted řešit nemusím) tak je lepší mít něco jistého, pokud to aspoň trochu jde ( dojíždění, vyzvedávání ze školky) a časem najít něco jiného. U nás teda byl první rok ve školce katastrofa, malá pořád nemocná, ted už ji do školky radši ani nedávám, abych něco nechytla a to by nový zaměstnavatel asi netrpěl.
Ale zatím se tím nemusíš trápit, nech to na dva roky s tím, že si to můžeš prodloužit kdykoliv a uvidíš co pak bude.

nonnni
30. dub 2014

Me akorat zarazi, ze nekdo jde dobrovolne na neschopenku, notabene s malym ditetem doma. Omezene vychazky po celou dobu tehotenstvi je priserna predstava, to neberes v potaz, ze pokud budes tehotna pres teplejsi obdobi, tak stejne budes muset byt nejdele v sest vecer doma?

Jestli jste velka spolecnost, tak se te stejne zbavi uplne v pohode, pokud bude chtit. Nastvany, nebo nenastvany, tam bych to zase moc neresila.

butterfly
30. dub 2014

Díky za tuto diskusi. Zrovna řeším něco podobného. Mám se teď vracet po 2 letech do práce s tím, že jsem těhotná. Těhotenství jsem uvedla na vstupní prohlídce u závodního lékaře a je z toho velký problém. U nás je infekční prostředí a těhotenství se řeší buď tak, že zaměstnankyně jde na neschopenku nebo předstírá až do konce, že těhotná není a šéf se tváří, že to nevidí. Já už to mám ale oficiálně v papírech.
Přemýšlím tedy že nenastoupím - buď půjdu na neschopenku nebo si prodloužím rodičák do 3 let (bez nároku na rodičovský příspěvek). Přikláním se ke 2. variantě - radši žádné peníze a mít svobodu pohybu než neschopenku s omezenými vycházkami.

nonnni
30. dub 2014

@butterfly na rodicovsky prispevek narok mit budes, na druhe dite. Nahlas se na socialce a budes mit placene alepson zdravotni pojisteni.

Resim to same, v praci mi konci smlouva koncem cervna, TP mam v polovine listopadu a do ochranne lhuty se vejdu v pohode a neschopenku bych take dostala (vek a dalsi libustky), ale ta predstava byt zavrena cele leto doma...to mi za ty penize nestoji ani omylem a s malym ditetem by to byl uz upne ocistec a vuci nemu totalne nefer...

alisek
30. dub 2014

@lenka5731 platí první 3 týdny (dříve 14dní), pak platí stát

alisek
30. dub 2014

@ally8 byla jsem doma zadarmo jak píše @nonnni je to dost nefér ke staršímu dítěti, neomezené vycházky jsou minulostí

jara
30. dub 2014

@ally8 Jé, zrovna řeším také tento "problém"..Sice mi zbývá ještě půl roku,ale ředitel mě uhání už teď, abych se vyjádřila, jak to vidím dál...chci si zajít ještě na úřad a poptat se, co a jak...

ally8
autor
30. dub 2014

@alisek no je fakt, že jsem nad vycházkama taky přemýšlela. Určitě nechci kvůli penězům sedět denně doma s mimčem. Ale mám výhodu, že mamka je každý den v jednu doma z práce a také tchýně je učitelka celé léto vlastně doma a bydlí v naší ulici, takže určitě nebude prcek sedět kvůli mým vycházkám se mnou doma, to bych nedopustila. Navíc nikdo neví, jak mi fakt bude při dalším těhotenství. Může se stát, že opravdu budu muset zůstat v klidu na rizikovém a pak bych stejnak nemohla někde pořád lítat.
A současný zaměstnavatel je právě takový, že k smrti nesnáší, když zůstane ženská doma s nemocným dítětem. Určitě by mi to netoleroval, proto uvažuji, že se tam už nevrátím. Ale vše je daleko, musím to promyslet. Není to jen tak.