2letá rodičovská, ale doma 3 roky. Jak jste to měly vy?

ally8
30. dub 2014

Holky, uvažuji jakou variantu si zvolím. Jsem zaměstnaná. Nárok mám i na douletou variantu. Chci ale určitě zůstat doma tři roky. Můžu si ale zažádat o čerpání těch 11.400,- měsíčně do dvou let věku dítětě?
Jasně, že ten třetí rok nedostanu nic. Můžu jít ale třeba marodit, pokud otěhotním? Aby mi stát platil alespoň tu nemocenskou? Odvádím státu dost vysoké daně, tak alespoň v době, kdy budu doma s dětma, chci toho využít co nejvíc. Jak vy jste to řešily?

ally8
autor
30. dub 2014

@alisek nově už zase platí jen 14 dnů 🙂 Od letošního roku.

ally8
autor
30. dub 2014

@nonnni Ne, určitě to beru v potaz. Stavíme barák, takže ikdyž budu muset být doma, dítko může být s dětma na zahradě. Navíc moje i manželovo rodiče bydlí kousek od nás, takže prcek nebude omezován mojema vycházkama.

alisek
30. dub 2014

@ally8 fakt jo, tak to jsem nějak zaspala, no jen doufám, že nezaspal náš účetní 🙂

alisek
30. dub 2014

@ally8 já byla pár měsíců doma na neschopence a bylo to hrozný, pořád hlídat čas atd.

terezapetrova
30. dub 2014

@suzief jsem treti rok doma zdarma a stejne se nedari otehonet, nicmene Tvuj plan jsem mela taky 🙂

vercik83
1. kvě 2014

@butterfly pokud je neschopenka z důvodů,že bys pracovala v rizikovem prostředí a ne kvůli zdraví,může ten,kdo ji vystavovat napsat žádost myslím na OSSZ o neomezeně vycházky.

butterfly
1. kvě 2014

@vercik83 Díky, zkusím ověřit u doktorky. Teď jsem objevila v jiné diskusi (https://www.modrykonik.cz/forum/zamestnani/na-p...), že pokud zaměstnavatel pro mě nemá práci, jde o překážku ze strany zaměstnavatele se 100 %ní náhradou mzdy. I když nevím, jestli se to někdy někomu podařilo u zaměstnavatele prosadit, pokud člověk nechce vyhrožovat Státním úřadem inspekce práce.

vercik83
2. kvě 2014

@butterfly teoreticky té do PN nemůže natlacit když nejsi nemocná.ale je pravda,aby sis zse nedělala zlo na období až se budes chtít vrátit.no tak poptej a děj vědět jak to dopadlo.

j.a.n.i
2. kvě 2014

@vercik83 Tak to rozhodně nemůže a taky neudělá, protože on NESMÍ vystavit neschopenku z jiného, než zdravotního důvodu, takže on si nějaký zdravotní důvod v tom případě musí vymyslet a tedy na sebe rozhodně nebude upozorňovat žádostí na OSSZ.

stanulap
4. kvě 2014

Holky já mám podobný problém, dala jsem si rodičák do 2 a 1/2 let dítěte, ale v práci jsem si zažádala o povolení rodičovské dovolené do 3 let dítěte. Teď jsem zjistila, že mě do práce vezmou opravdu až ve třech letech dítěte, takže budu půl roku bez peněz. Na neschopenku nemůžu, když jsem jako na rodičáku, najít si práci jako vedlejšák nebo na dohodu s dvěma dětmi taky asi nebude jednoduchý, takže jsem teď v pěkné kaši. Nicméně to píšu jen proto, abyste si pořádně zjistily, jak se věci mají, abyste nedopadly jako já 🙂 Hlavně jakým způsobem se vyřeší sociální a zdravotní pojištění...

ally8
autor
4. kvě 2014

@stanulap tak to je nemilé. Ženský jsou prostě v tomhle fakt omezené. Vůbec najít práci, když máš doma malé děti je problém. Zaměstnavatelé mají strach, že budeš pořád doma. Tak držím palce,at to ten půl rok nějak zvládnete - finančně.

stanulap
4. kvě 2014

@ally8 díky moc 🙂

ilonne
4. kvě 2014

@ally8 A co případný částečný úvazek? Měla jsem to v plánu stejně jako ty, i s ohledem na to, že An se nám doslova a do písmene povedla na první pokus. Zažádala jsem o příspěvek na 11tis. a zaměstnavatele o RD na dva roky. Počítala jsem s tím, že před koncem RD otěhotním a pak budu doma na neschopence. Nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme druhé, když bylo An 18m a trvalo nám to skoro rok. Mezitím mě šéf ještě před koncem RD oslovil, jestli se nechci vrátit na částečný úvazek. Měla jsem zajištěné hlídání, bylo to zrovna přes prázdniny a mamka je učitelka. Od října jsem přešla na plný úvazek. V práci mi pomohli s nalezením jesliček. Tak odvádím víc než slušné daně a náš sociální systém mě štve. Na druhou stranu jsem stejně měla v plánu se na částečný úvazek vrátit i při RD, pokud bych měla hlídání. Což bylo pro okolí vcelku nepochopitelné.

smolinek
4. kvě 2014

@stanulap ahoj, něco podobného řešila sestra. Ty sama si musíš vystavit vyjádření důvodu, proč nemůžeš nastoupit do zaměstnání ( v 2,5 letech dítěte - důvod třeba, že ti ho nevzali do školky a nemáš ho kam umístit) Zaměstnavatel ti to potvrdí a to pak doneseš na sociálku, tam vydají vyjádření a to předložíš na svoji zdravotní pojišťovnu. Tím pádem za tebe stát bude platit soc. a zdravotní do té doby než nastoupíš do zaměstnání. Nejlépe ti poradí účetní, na sociálce moc ochotní nejsou.

eva118
4. kvě 2014

@stanulap pokud jsi na rodičovské dovolené,i když bez rodičovského příspěvku, tak za tebe sociální a zdravotní stále platí stát a ve třech letech věku dítěte nástup do práce.

misi791
4. kvě 2014

ahoj, taky právě řeším tuhle věc, přemýšlela jsem, že bych zaměstnavateli řekla, že chci na 3 roky RD ale příspěvek bych brala do 2 let dítěte. Chtěli bychom pak druhé mimčo. S tím, že když by se nedařilo, tak bych si příspěvek prodlužovala. Akorát nevím, když otěhotním v době, kdy budu brát příspěvek, tak pak hned o něj přijdu nebo jak to je? Nebo se příspěvek může pobírat do doby než budu mít mateřskou na druhé dítě?

j.a.n.i
4. kvě 2014

@smolinek To, co píšeš je blbost, do 3 let věku je nárok na RD (ta nemá nic společného s pobíráním rodičáku) a po dobu RD platí odvody stát a rozhodně se nemusí dokladovat žádné důvody proč nenastupuješ, je to čistě tvoje věc a už vůbec se s tím nechodí na sociálku a pak na zdravotní pojišťovnu. Zdravotní pojišťovnu u zaměstnance řeší zaměstnavatel.

j.a.n.i
4. kvě 2014

@misi791 Rodičák můžeš brát až do nástupu na další mateřskou.

stanulap
4. kvě 2014

Na personálním mi to paní zjišťovala, sociální za mě bude do tří let dál platit sociálka a zdravotní bych si měla platit sama, nebo mě zaměstnavatel může převést do skupiny "matky pečující o dítě" a zdravotní za mě platit.

pampeliska1
4. kvě 2014

@stanulap nene, je to tak, jak píše @j.a.n.i nic si platit nemusíš, protože rodičovský příspěvěk a rod.dovolená jsou dvě různé věci, které se řeší u dvou různých institucí (zaměstnavatel a úřad práce) a zaměstnavatel neřeší, že jsi doma zadarmo. Prostě se nahlásí u zaměstnavatele rod.dov.na 3 roky a jsi doma 3 roky (déle už by se to řešilo maličko jinak, hlavně jde o to, že zaměstnavatel ti nemusí poskytnout rod.dov. delší než 3 roky). Taky jsem to tak měla nahlášené, ale teď už nastupuju na druhou ppm.

smolinek
4. kvě 2014

@j.a.n.i : Ano to co píšeš je pravda, s tím se přít nebudu, nárok tam je. Já dokládám jen to, že zdravotní pojišťovna si to vyždádala. Sestra vyčerpala RD dávky s tím, že ji ještě zbývá několik měsíců do konce RD ( tedy do 3 let dítěte ). Nejdříve volala na sociálku, jak to bude,když by zůstala ještě doma, jak si psala automaticky to platí stát, ale nedostáváš už dávky. Načež ji přišlo od zaměstnavatele, že jim volali ze zdrav. pojištovny, že potřebují doložit, to že sestra budu doma do 3 let dítěte. Tím pádem sepsali se zaměstnavatelem žádost, že z důvodů nepřijetí do školky, ....atd, že bude čerpat RD do 3 let věku dítěte a nastoupí do zaměstnání až pak. S tím pak šla na sociálku, kde dostala vyjádření, že bude doma do 3 let dítěte a že ji již nenáleží možnost čerpání dávek a toto vyjádření pak předala na svoji zdrav. pojišťovnu. Buď se někde stala chyba ze strany jejich a nebo zaměstnavatele, ale tohle doložit musela, jinak jsem se s tím nikdy nesetkala.

smolinek
4. kvě 2014

@j.a.n.i : napsala jsem to blbě, že musí. Spíš je dobré si to vyzjistit u zaměstnavatele, vše obvolat , prostě se radši zajímat, než něco prošvihnout.

j.a.n.i
4. kvě 2014

@smolinek To je ale neschopnost zaměstnavatele, měl odpovědět, že má nahlášenou RD do 3 let... (a ať neotravují 🙂 )

kyti75
4. kvě 2014

Mam taky 2letou variantu, v praci jsem nahlasila 3letou. Na urade mi bylo receno, ze kdyz za ty dva toky vycerpam vsechny penize, nemuzu zustat doma na RD, ale bude mi ukoncena. Minimalni mesicni castka je 50kc. Takze mesic pred 2rokem syna si pujdu rodicak prodlouzit na 3roky, budu pobirat okolo 100kc mesicne. Syn je v breznu, ja jsem ucitelka, idealni nastup v zari, do skolky mi syna v breznu nevezmou a babicky 400km daleko☹

pampeliska1
4. kvě 2014

@kyti75 jak by ti ji mohli ukončit, vždyť to jsou dvě rozdílné věci... 😲 a hlavně úřad práce nemá co "kecat" do toho, že máš se zaměstnavatelem domluvenou RD na 3 roky a stejě tak zaměstnavatel neřeší, že jsi doma zadarmo. Je to zvláštní, že všude podávají rozdílné info 😕

spagatice
4. kvě 2014

@kyti75 Ale ona vám RD z jejich pohledu opravdu skončí. Budete doma a na úřadech nahlásíte, že se staráte o dítě do 7 let věku (samozřejmě s tím, že to nebude do sedmi let)

ally8
autor
4. kvě 2014

Je mi jen divné, když rodičovská se může libovolně prodlužovat až do 3 let věku dítěte, tak proč by sociálka a zdravotka neměla hradit za mě pojistné. Taky mám za to, že rodičovský příspěvěk, tedy peníze od státu, nemají nic společného s rodičovskou dovolenou. Takže pokud si veškerý příspěvek vyčerpám do 2 let, ale doma zůstatanu až do 3 let, by jim mělo být úplně jedno.

pampeliska1
4. kvě 2014

@spagatice právě že neskončí, protože rod.dovolená se řeší se zaměstnavatelem a ne s úřadem práce. Možná to tak bylo dřív, když bylo dáno jasné čerpání rod.příspěvku na 2,3 nebo 4 roky, ale to jen hádám. Ale teď, když si matka může čerpat rod.příspěvěk dle libosti (a samozřejmě dle nároku odvíjejícího se od platu/mzdy), tak se to takto řešit nemusí.

spagatice
4. kvě 2014

@pampeliska1 Já vím, z pohledu zaměstnavatele můžeš být doma ty tři roky (tak jak jste domluvený), ale z pohledu úřadů jsi osoba, která pečuje o dítě. Tím pádem jsi doma, nic nedostaneš, ale pojištění za tebe stát zaplatí.

amallie
4. kvě 2014

@ally8 ja jsem měla první RD 2 roky, resp. Do 2 let veku dcery, od státu jsem si vyčerpala příspěvek, v jejich necelých dvou letech jsem otěhotněla podruhé, takže jsem si u zaměstnavatele prodloužila RD az do nástupu na druhou MD a měla jsem klid
Kdyz bys chtěla čerpat nemocenskou, tak si musíš dat u zaměstnavatele zadost o kratší RD a pak donest neschopenku, pokud mas lékaře, co si vymysli, ze jsi rizikově těhotná. Počítej ale s tím, ze budeš muset byt celou dobu doma, tzn. ne pojedeš na víkend, ne půjdeš večer ven, budeš s malým dítětem sedět doma, nebo ho das babičkam, jak píšeš. To se lehce plánuje ted před porodem, ale pak to nejspíš budeš vidět jinak, možná i to plánovaný otěhotnění atd....