4letá RD, jakou zvolit délku rodičovského příspěvku?

irisi
11. kvě 2014

Ahoj potřebovala bych od Vás zkušenějších poradit. Mám dvojčata a za chvíli mi skončí pobírání mateřské dovolené. Chtěla bych s dětmi být doma 4 roky, abych si je aspoň trochu užila při současném hektickém způsobu přežívání 🙂. Průběhem a množstvím peněz v určitém okamžiku nejsem svazována, jelikož jsme na děti čekali dlouho a finančně výkyvy pokrejeme (např. nemusím třeba rok pobírat příspěvek, pokud by to mělo nějaké výhody)....
Mé dotazy:
1)Jakou zvolit formu délky rodičovské dovolené vůči zaměstnavateli? Hned na začátku zažádat o 4letou variantu (s odsouhlasením zaměstnavatele na poslední rok neplacené volno) nebo zvolit tříletou a pak zažádat o prodloužení neplaceném volnem s rizikem nuceného nástupu či dání výpovědi z mé strany? Je nějaké omezení vzhledem ke školce?Mohli by do ní chodit, když budu na RD?
2)Jakou zvolit délku pobírání rodičovského příspěvku? Jsou nějaké výhody či nevýhody ( v oblasti daní, pojištění,odpisů pro manžela, školky,případného přivýdělku) pobírat 2, 3 či 4letou variantu? nebyl by problém v rodinném rozpočtu kdybych si ho vybrala za dva roky, ale ani v rozložení na čtyři

Moc Vám děkuji za rady a pomoc. Přeci jen bych nechtěla udělat nějakou chybu, abych toho litovala. Je a bude to má jediná rodičovská v životě 🙂

bajana
11. kvě 2014

tak pokial nie su problem financie, tak rozhodne vybavit RD rovno na 4 roky....jedina nevyhoda je, ze ak by si isla do prace skor, nikto ti uz chybajuce peniaze z RD nedoplati...
- ak si z regionu, kde je problem so skolkami, je jedno, ci si alebo nie si na RD, ako 3-rocne ti ich nemusia vobec vziat...
- neplatene volno by som neriskovala...podla toho, co pises, nemozes si zvolit RD na 4 roky, ak si zamestnana? to som netusila...
- a mozno sa mylim, ale je logicke, ze cim dlhsie si oficialne na RD, tym dlhsie ulavy na teba manzel ma....tzn. ak si na neplatenom volne, si vlastne zamestnana a teda manzel nema za teba ulavy na dani, nie?
celkovo by som sa asi nespoliehla na podobne dohady, ake som tu previedla ja, ale radsej by som si skocila na socialku a tam sa na vsetko opytala....

j.a.n.i
11. kvě 2014

@bajana Možná by bylo dobré odpovídat jen na to co člověk ví...
- rodičák je možno klidně pobírat současně s prací, takže dřívějším nástupem o nic nepřijde
- RD je ze zákona maximálně do 3 let, delší být nikdy nemůže, takže neplacené volno (či konec pracovního poměru) jsou jedinné možnosti
- mýlíš, úlevy na dani nemají nic společného s RD, ale s příjmem za rok, tedy dokud bude bez příjmu, jsou úlevy na manželku, klidně celý její život

@irisi
1) Těžko říct, oboje má svoje rizika, při požádání rovnou se ti může stát, že se něco změní a ty bude chtít/potřebovat nastoupit a nepůjde to, naopak při opačném postupu ti prodloužení nemusí zaměstnavatel dovolit. Plus tedy s tím neplaceným volnem teď taky nemusí souhlasit. Jinak žádné omezení školky při RD není, ale na RD si jen do 3 let a to většina školek dítko nevezme...
2)Jelikož se aktuálně nevolí 2, 3 či 4 letá varianta, ale částa a ta jde každé 3 měsíce měnit, tak je vlastně úplně fuk, co zvolíš, protože to lze oprativně měnit, dokud nevybereš celých 220 000,- Každopádně pokud budeš skutečně doma ty 4 roky, tak si nech nějakou část rodičáku i na ten 4. rok, protože kdybys ho neměla, tak už by při neplaceném volnu omezení školky bylo, pokud bys chtěla, aby za tebe zdravotní platil stát.

elllenka
11. kvě 2014

@j.a.n.i : můžu se zeptat? Já to co jsi odpovídala Bajaně znám trochu jinak:
- rodičovský příspěvek se může pobírat a zároveň u toho pracovat, ale nesmí jít o stejné pracovní místo.
- RD je ze zákona až 4ři roky s tím, že zaměstnavatel má povinnost držet pracovní místo 3roky (že to ve skutečnosti zaměstnavatelé nedodržují to je teď vedlejší)

j.a.n.i
11. kvě 2014

@elllenka
Ne, to, co píšeš platí při práci při pobírání PPM, nikoliv rodičáku, při rodičáku žádné omezení není, můžeš klidně pracovat na HPP na svém původním místě a pobírat rodičák.

Zákoník práce
§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

elllenka
11. kvě 2014

@j.a.n.i : začínám v tom mít pěkný chaoz.
Jsem nastupovala do zaměstnání dřív a řešili jsme právě to, že nemůžu dělat na stejné pozici, dokonce prý vadí i stejné oddělení. Nakonec jsme to vyřešili jednoduše, díky tomu, že jsem měla rodičovský příspěvek už vyčerpaný. A nebo nikdo u nás ve firmě nevěděl jak to přesně je ...

Asi znám tedy nějakou starou úpravu, člověk aby byl stále ve střehu :(

j.a.n.i
11. kvě 2014

@elllenka To spíš, mě taky naše mzdovka tvrdila, že budu mít jako neprovdaná delší mateřskou - věc, která už neplatí minimálně 5 let, možná déle. Ono určité omezení u rodičáku bývalo, ale to bylo někdy před rokem 2009.

irisi
autor
11. kvě 2014

@j.a.n.i děkuji mnohokrát, diky tobe se m to zprehlednilo a lepe se rozhodnu ...
@bajana diky za snahu,tady na socialce nic.nevedi a na úřadu prace jsou neochotny ☹...jeste ze se mohu odborné zeptat zde

Preji příjemný klidný vecer a noc

mammut
28. čer 2014

@j.a.n.i Můžu se zeptat? Po přečtení mnoha diskuzí už vím, že rodičovská dovolená je jen do 3. roku dítěte, další prodloužení je možné pouze neplaceným volnem. Ale nikde jsem nenašla, jak je to v případě, že mám prodlouženo pobírání rodičovského příspěvku do synových cca 3,5 let, v práci se dohodnu na neplaceném volnu. Jak je to se zdravotním pojištěním? Musím to hlásit na pojišťovně nebo je to "kryté" ÚP? A co školka? může syn v tom půl roce trvání neplaceného volna a pobírání RP navštěvovat školku?

mammut
28. čer 2014

@j.a.n.i ještě mě napadlo, jak by se ten půl rok započítával do důchodu? Neplacené volno se nejspíš nepočítá, ale kdybych pobírala RP?

j.a.n.i
6. črc 2014

@mammut No, na zdravotní pojišťovně je potřeba to nahlásit, protože UP to nikam nehlásí, tedy pojišťovna se nijak nedozví, že ještě bereš rodičák. Školku může navštěnovat bez omezení. A na důchod se počítá péče o dítě do 4 let a je úplně jedno, zda bereš rodičák ne bo ne.