Chceme porodné a rodičák na 24 měsíců

jani001
10. říj 2013

Ahoj,mám jednu otázku se kterou si nevím rady.Nemám nárok na mateřskou a tak bych chtěla porodné.ale zároven byhom chtěli s manželem rod.přís.na 24měsícu.
Jde mi o to, zda má někdo zkušenost s tím na žádost o porodné napsat určitou částku a na žádost o rodičák vyšší např.po povýšení manžela v zaměstnání?řeší to stejný uřad?je možné že by nám mohli něco z toho vzít?jestli je zde někdo kdo tomu opravdu rozumí budu ráda!popř.ještě klik musí manžel brát abychom dostali rodičak na 24měsícu?
moc děkuji všem kdo mi odpoví

lucieandrlova
11. říj 2013

Podívejte se sem: http://m.penize.cz/materska-dovolena/245770-por...
Jsou tam i kalkulačky, kde si to můžete spočítat. Nejsem si jistá, zda jde pobírat maximum rodič. příspěvku, když nevznikne nárok na mateřskou... Nejlépe se zeptat na Úřadu práce. Pokud nechcete v místě bydliště, zavolejte na Call centrum...
Jinak myslím, že částka na 2 roky byla na příjem 26000 Kč hrubého, ale pořád se to mění, možná to je jinak.

j.a.n.i
11. říj 2013

Jo, rozhodně by vám to porodné mohli vzít a ještě by taky mohli zahájit trestní stíhání pro podvod a dobře vám tak, vymýšlet si příjmy podle toho jak se hodí a nehodí, kde to jsme? A už vidím manželovu účetní, jak se celá žhavá vymýšlí nějaké fiktivní příjmy a riskuje svoje problémy...

ivabend
11. říj 2013

Nevim jestli se to nejak za poslednich 8 mesicu nezmenilo, ale pokud neni narok na materskou, nejde zvolit vysi rodicovskeho, je automaticky na 4 roky. Alespon tak mi to rikali na urade kdyz jsem to resila ja. Nezalezi na vysi prijmu partnera. A porodne je vzdy stejna castka, jen se vypocitava z prijmu domacnosti zda vznikne narok na porodne, pokud prijem obou (nebo vsech se kterymi bydlite) prevysuje 2,5nasobek zivotniho minima, na porodne narok zanika. Ale jak pise Lucie, urcite se zkus preptat. Kazdou chvilku to meni, tak treba je to zase jinak. 😉

madrilena
11. říj 2013

v tomhle se podvádět nevyplácí; úřady jsou propojené a přijít na to nedá práci; jo, já bych taky chtěla porodné, to by se asi líbilo všem 😒

pejtho
12. říj 2013

To bychom asi chtěly všechny, ne? 🙂

Na porodné mají nárok pouze ti jejichž příjem domácnosti dosahuje max. 2,4 násobek životního minima. Což-pokud chcete žádat o dvou letý příspěvek zřejmě není váš případ.
Takže v tomto případě můžete jen mateřskou nechat napsat na manžela a volit výši RP podle jeho platového výměru. Ale to už vám podrobnosti řeknou na úřadě - nemám zkušenost, jak to s převodem na manžela chodí.

Jinak o oboje rozhodně nežádejte-na takový podvod se přijde a byl by průšvih. Nelíbí se nám to asi žádné, že žijeme ve státě, který příliš nepodporuje mladé rodiny s dětmi, ale už je to tak a pokud nejste právě sociální případ, tak buďme rádi, alespoň za něco 🙂