Chtějí vrátit rodičák ve výši mateřské

maks
17. dub 2018

Máte někdo zkušenost s vrácením přeplatku rodičovské dovolené? 29.3.jsem nastoupila na mateřskou, což jsem byla na Úp nahlásit. Stejně mi přišel papír, že mám vrátit přeplatek přes 1700 Kč přičemž jsem měla řidičák 8300 Kč. Logicky chápu, že nelze pobírat dvě dávky v měsíci, ale jde mi o to, že se mi nezdá, že to je tolik. Vždyť jde o 3 dny. Poměrově to nesedí. Mateřskou jsem dostala právě za ty tři dny 1700 Kč, to mám vrátit celou mateřskou, ale úřadu práce za rodičovskou? Nezdá se vám to divné? Samozřejmě v dopise není ani číslo účtu kam to vrátit. Mi přijde, že už si ty úřady z těhotných dělají srandu, už jsem tam byla kvůli tomu 5x. :(

digiivca
17. dub 2018

Těmi dvěma dávkami v měsíci myslíte mateřskou a rodičovskou? Já jsem je totiž taky měla. Měla jsem to poměrově část mateřskou a část rodičovskou.

maks
autor
17. dub 2018

@digiivca ano rodičák a mateřskou jen 3 dny

digiivca
17. dub 2018

Už jsou to dva roky zpětně, ale já jsem tedy měla mateřskou v měsíci kratší než rodičák

leniczka23
17. dub 2018

Rodicak mas nastavej mesicne na kolik? A celkem za ten mesic ti prisla materska+rodicak kolik?

maks
autor
17. dub 2018

@leniczka23 rodičák 8300 Kč (je to zbytek z těch 220 tis.) + mateřská 1700 Kč (jen za 3 dny)

karlajasmine
17. dub 2018

Je to tak správně, nemůžeš za daný měsíc dostat víc než 8300, tak musíš úřadu práce vrátit celých 1700

bartakova_veronika
17. dub 2018

přesně jak píše karlajasmine .... nedávno jsem si byla zařizovat rodičovskou dovolenou a sama mi nabídla, jestli si nechci rodičovskou vzít až další měsíc, protože mi stejně víc vyplatit nemůžou než dopočet do 7333 kč které jsem si nastavila. Mateřská mi skončila 11. dubna kde to vychází něco kolem 6 000 a rodičovskou by mi tedy doplatili pouze těch 1000 kč co vychází dopočet do rodičovské, tak jsem si rodičovskou nechala až od 1. května kdy dostanu celou částku ... tudíž pokud vám bylo proplacena rodičovská v celé výši kterou jste měla nastavenou a dostala ještě mateřskou 1700 kč tudíž to po vás z tohoto důvodu chtějí vrátit ...

maks
autor
17. dub 2018

@bartakova_veronika dobrá ale tak to bych měla vrátit poměrově rodičák úřadu práce ne? Ten mi to napsal. Takto je to celá částka kterou jsem si v podstatě odpracovala v hodnotě té mateřské. Asi to neumím dobře popsat

betelgeuzz
17. dub 2018

@maks sice je to nelogické, já se nad tím taky pozastavovala, ale oni si na žádný poměr nehrají. Dostala jsi mateřskou za 3 dny a rodičák je jen do výše těch 8300, takže přeplatek nad to chtějí vrátit.

bartakova_veronika
17. dub 2018

@maks to sice ano .. správně vám neměli rodičovskou vyplatit v plné výši ale jenom doplatit o těch 1700 méně s tím že zbytek vám měli dát v dalším měsíci ... nevím proč si to úřad práce neohlídal .. mě právě na to hned při žádosti rodičovské upozornila předeme, že by mi právě rodičovskou doplatili dle hodnoty mateřské .... tudíž bych nemohla dostat za 11 dní mateřské + plnou výši rodičovské kterou jsem si nastavila ... proto jsem také raději odložila o měsíc později, protože by mi stejně rodičovskou doplatili jenom pár stovkami ....

maks
autor
17. dub 2018

@bartakova_veronika tak si budu myslet, že nás stát okrádá, protože bych brala v pohodě, kdyby částku 8300 Kč vydělili 31 dny a vynasobila bych 3 (dny za kterou jsem dostala mateřskou). Tak by vyšlo nějakých 803 Kč a né 1700 Kč.

mariti
17. dub 2018

@bartakova_veronika nevím, zda Ti rozumím, ale v dalším měsíci přece bude tazatelka brát mateřskou a ne rodičovskou, ne? zbytek rodičáku (pokud je nějaký) ji propadne. Jinak já jsem taky vracela, ale rodičák za celý měsíc. Čekala jsem na dokument o mateřské, a pak mi na UP řekli, že už je pozdě na to zarazit další platbu, takže jsem ji poslala obratem celou zpátky. Ale myslím, že jsem nastupovala na MD 1. v měsíci, tak se to nepletlo dohromady.

mariti
17. dub 2018

@maks ano, logicky vzato, máš pravdu. Ale v tomto asi nelze hledat tak úplně logiku, bohužel. Už je to jedno, ale zeptám se - proč jsi nenastoupila až prvního - nešlo to z nějakého důvodu?

maks
autor
17. dub 2018

@mariti nešlo, termín porodu mám 11.5.a 6 týdnů - maximum kdy se dá jít na mateřskou bylo 29.3., ikdybych šla 8 týdnů před, vyšlo by to ještě hůře. Jinak to nešlo prý říkala sestra na gyndě :( by mě zajímalo, jak to dělají ostatní

bartakova_veronika
17. dub 2018

@mariti spíš já jsem to špatně přečetla ... až teď jsem to pochopila 🙂 omlouvám se ... v tom případě před nástupem na mateřskou si měla částku navýšit tak, aby nevzniklo ve stejný den mateřská i rodičovská ... též jsem na to byla upozorněna, pokud bych otěhotněla v době, kdy ještě pobírám rodičovskou a nastoupila bych na mateřskou dříve než bych si vybrala tu rodičovskou tak by mi to zbytečně propadlo a proto je dobré si částku navýšit tak, abych nepřišla o zbytek rodičovské dříve než nastoupím na další mateřskou ...

bartakova_veronika
17. dub 2018

ještě jednou se omlouvám a beru zpět mé komentáře, nějak jsem si to špatně přečetla a brala jsem přechod z mateřské na rodičovskou nikoliv obráceně ...

maks
autor
17. dub 2018

@bartakova_veronika problém je, že jsem to měnila v lednu a to jsem nevěděla, kdy nastoupím. Ale stejně jsem pochopila, že se to vyplácí za měsíce, ne za dny, nebo ne?

bartakova_veronika
17. dub 2018

@maks právě že pokud se pobírá v daném měsíci rodičovská a následně se nastoupí na mateřskou tak nelze proplatit obojí a příjde se o zbytek rodičovské ... tedy takhle mě to alespoň bylo řečeno. Proto mi radila, abych si vybrala raději předčasně částku rodičovské, pokud vím, že jsem těhotná a následně nastoupím na mateřskou ... pokud jste to měnila v lednu, to už jste pravděpodobně mohla vědět, kdy nastoupíte na mateřskou ... já jsem třeba termín mateřské věděla hned už někdy ve 14 týdnu těhotenství ... naštěstí tuhle věc řešit snad nebudu muset neboť správně dřív jak za 2 roky od porodu bych otěhotnět neměla tak by mi to teoreticky mělo vyjít do konce rodičovské ...

patocek
17. dub 2018

Maminy prosim jak je to stehotenstvim a ukonceni smlouvy.kdy je lepsi otehotnetdriv nez mi prodlouzi ouvu a nebo az kdyz ji prodlouzi ale je tu i varianta ze mi ji neprodlouzi .. :(

patocek
17. dub 2018

Smlouvu

maks
autor
17. dub 2018

@bartakova_veronika jo bohužel v tomto jsem neznalá, důvěřovala jsem úředníci, samozřejmě jsem oznamovala termín porodu, věděla to, kdy půjdu na mateřskou ale o řešení mě neinformovala, dala jsem to do konce března s tím, že o ty dny přijdu ale nechápu prostě tu částku. Přijde mi za tři dny děsně vysoká. A kolik mám na mateřské by jim do toho nic být nemělo, to jsem si sama odpracovala :(

lachtanice86
17. dub 2018

@patocek máš odpracovano 270 dnu za poslední 2roky?

lachtanice86
17. dub 2018

@patocek těch 270 dnu kdy jsi byla ucastna na pojištění je první podmínka, druhá že budeš na ppm nastupovat ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě, která je tak dlouhá jako poslední zaměstnání, maximálně však 180dnu do dne před nástupem na ppm. Na ppm se nastupuje 6-8tydnu před porodem

bartakova_veronika
17. dub 2018

@maks s tou částkou bohužel neporadím jak to počítají jenom mě právě upozornila pouze na to že když nastoupím na mateřskou a zároveň budu ještě na rodičovské tak o zbytek peněz příjdu ... tak jakok když nastoupím po mateřské na rodičovskou tak mi akorát dorovnají tu částku co jsem si žádala a podle mě kdybych měla vyšší mateřskou než žádost o rodičovskou tak je možné že by to po mě také chtěli vrátit ... proto je dobré se vyhnout v daném měsíci aby se pobíralo obojí .... naštěstí jsem měla příjemnou slečnu, která mi vše podrobně řekla jak se věci mají, abych o nic zbytečně nepřišla ...

patocek
17. dub 2018

No ted budu mit druhej ok odpracovany

karlajasmine
17. dub 2018

@maks 3 dny nebo 20 dni je uplne jedno.. proste strop je 8300Kc za mesic, a pokud dostanes penez vic, musis to cele vratit... ja jsem sla na materskou 12.8., a nedostala jsem za tech 2 dni z rodicovskeho prispevku vubec nic, protoze materska za zbytek mesice byla vyssi.. proste to tak je 🙂 Bud rada, ze od statu neco dostavas, mame se tu opravdu oproti jinym zemim velmi dobre.. mam zname po celem svete a vsechny mi neskutecne zavidi, ze muzu sedet 3 roky doma a jeste za to dostavat penize.

karlajasmine
17. dub 2018

*12 ne 2