Čo po rodičovskej dovolenke?

bertica.h
7. črc 2008

Ahojte.
Vedeli by ste mi,prosím poradiť?
Za 3 mesiace má dcéra 3roky.Snažíme sa otehotnieť,ale nejako sa,bohužiaľ nedarí 😢
som zamestananá na dobu neurčitú.
Mala by som sa 6.10.2008 vrátiť do práce.V polovici září sa mám ozvať ao to so mnou vypadá,či som tehotná..alebo čo..doba sa kráti...Dcéru nám ale nezobrali do školky ,babičky a ostatná rodina žije na SR,takže jediná varianta pokiaľ neotehotneim ,je ostať s nou doma.(vlastne..aj ked otehotniem ,ale to by som bola na neschopenke).inak nám neostáva nič iné,ako zaevidovať sa na ÚP?

Zaujíma ma,čo by sa dialo,keby som bola vedená na Úrade práce a oni by mi našli zamestnanie a ja by som ho odmietla...Zobrali by mi dávky a "vyhodili"z evidencie?
Alebo čo je lepšie?Poprosiť zamestnávateľa,či by mi miesto nepodržal do 4rokov Viktorky a dúfať,že za ten čas otehotniem?(to má zas výhody výberu varianty čerpania RP a dostávania nemocenskej).
Keby som bola na ÚP a otehotneim automaticky dostávam to pomalé čerpanie RP,že?
je možné poberať RP 3600kč aj nemocenskú?

Ćo by ste mi poradili?
Ďakujem pekne

😉

osamela
7. črc 2008

Ahoj bertica. Ja som požiadala o predĺženie materskej dovolenky. V pohode mi to schválili, takže som bola na materskej 4 roky. Ale u nás sa dá materská predĺžiť až na 5 rokov. No najlepšie by bolo sa o tom informovať na úrade práce sociálnych vecí a rodiny. Prajem veľa šťastia s otehotnením.

sophia.nelly
7. črc 2008

To, čo píše osamela nie je pravda. Ak som to správne pochopila, tak bertica žije v Čechách a poberá rodičovský príspevok podľa českého práva. Na Slovensku je však nárok na rodičovský príspevok len do 3 rokov od narodenia dieťaťa, ale môžeš ostať akože doma aj po 3. roku veku dieťaťa a štát za teba platí poistné na zdravotné poistenie, ale už nedostaneš okrem prídavkov od štátu ani korunu. Čiže po túto dobu sa nemusíš evidovať na ÚP, ale si bez príjmu. Je to vhodné pre ženy, ktorých muži veľa zarábajú a oni sa ani nechcú nejako profesne realizovať a je im jedno, koľko budú doma. Ale zamestnávateľ ti miesto nemusí držať /ak sa nedohodnete/. Ako je to však v Čechách, to neviem.

holly1
7. črc 2008

bertica, a zaměstnavatel ti avizoval, že pokud neotěhotníš a přesto zůstaneš doma, že s tebou rozváže PP? Třeba na tebe počká, takže budeš moci zůstat doma do 4 let věku dítěte a do té doby otěhotníš nebo dáš dceru do školky...? Nebo zkus najít jinou školku, příp. někoho na hlídání. Nepovolil by ti zaměstnavatel třeba 1/2 úvazek? To se hlídání hledá líp

bertica.h
autor
7. črc 2008

ahojte.
zamestnávatel mi povedal,že mám zavolať a uvidíme.Ći som tehotná,alebo čo..
Už mi dosť vyšiel v usterty..hlavne teraz,ked vie,že do práce vlastne nenastupim nikdy už.Pretože sme sa odstahovali stovky km daleko..
Ale je to korektné všetko,verím,že by mi to predlžili na 4roky.Ich to vlastne nič nestojí a pomocť myslím,že by mi rady pomohli.
cghůva do uvahy nepripadá.Pýtajú tu okolo 100kč/hod.a to ani moj manžel nezarobí.Nemali by sme ju z čoho platiť.

bertica.h
autor
7. črc 2008

´dakujem za odpovede..zabudla som

holly1
8. črc 2008

no tak to nevypadá špatně, takže se na ÚP asi registrovat nebudeš muset, tak ještě počkej přes prázdniny, třeba otěhotníš a když ne, tak ti to zamtel asi prodlouží, to bude v pohodě, uvidíš.

bertica.h
autor
8. črc 2008

Ďakujem. 😉 😉

maca793
8. črc 2008

ja by som najradšej otehotnela, hodila sa na PN, alebo išla ďalej pracovať. ÚP nie je to naj riešenie.

maca793
8. črc 2008

mne končí v máji 2009 rodičovská dovolenka a už teraz mám strach, či sa niekde zamestnám. na úrad nechcem ísť, roboty je dosť ale ja si nemôžem dovoliť chodiť na smeny, lebo deti nemám kde nechať a nemal by kto po ne chodiť do školy a škôlky.
takže len dúfam, že si niečo nájdem vhodné a v celku dobre platené.

bertica.h
autor
9. črc 2008

samozrejme,niesom nadšená tým,že by som mala byť na UP.
mysleli sme,že sa nám do tej doby podarí otehotnieť,ale nevidím to ružovo,tak myslím aj na zadné vrátka.
´dalej pracovať nemožem ísť,to som písala,alebo nemám kam dať malú.
bývame v Ćechách,v brne.do školky sa hlásilo 60detí,zobrali 12..nemáme tu ani trvalý pobyt..proste nám ju nezobrali.Dokonca nemá ani 3roky.
taká blbá,bezvýchodisková situácia.
A sme mysleli,že nejako bude..je to ešte horšie ☹

poupe
9. črc 2008

takhle to vypada blbe,asi nemate vlastni byt,proto se nemuzete prihlasit,ja bych hledala skolku,v Brne jich musi byt hafo,hlavne se nestresuj at jsi v pohode a muzes otehotnet,drzim palce 🙂

gapa
9. črc 2008

bertica,
bola som v podobnej situácii, na RD, chceli sme druhe dieťa, potratila som, takže museli sme s tehotenstvom čakať a zistila som, že firma sa rozpadá. A hladaj si novú prácu s 3-ročným dieťaťom po RD a s častejšími návštevami u lekárov. Dostala som výpoved z nadbytočnosti a pred ukončením výp. doby som zistila, že som tehotná. No ešte to nebolo na lekárske potvrdenie tehotenstva. ☹ 😢
Ale chvalabohu som sa poprahrabovala v paragrafoch a vdaka dobrým vzťahom so zamestnávatelom som ešte zamestnancom (no už len chvílu, firma sa ruší) a som na PN.

Takže hlavu hore! Ak máš dobré vzťahy so zametnávatelom, ešte sa dá!

Potom si treba ustriehnuť aj to, aby si mala nárok na materskú. Neviem ako je to v čr, no na slovensku okrem najmenej 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (čo platí myslím aj v čr) musíš mať trvajúce nem.poistenie alebo byť v ochrannej dobe z ukončeného NP. A teda ak nastupuješ na MD počas neplateného volna ( lebo zamestnávatel môže na Slovensku poskytnúť podla ZP len rodič.dovolenku do 3-och rokov dieťaťa, ak je zdravé; potom už musí žiadať neplatené volno, čo znamená prerušenie nem.poistenia), by bol asi problém s nárokom na materskú. Teda vlastne ani neviem, ako sa v čr rátajú dni čerpania rodič.dovolenky do 270dní nem.poistenia (na slov. sa rátajú ako dni nem.poistenia, ak trvá prac.pomer)
Nuž ale to už predbieham 😉
Tak vela štastia, ešte máš čas.

gapa
9. črc 2008

a ozaj, dobre tomu rozumiem, si zamestnaná v čechách?

bertica.h
autor
9. črc 2008

Gapa..si zlatáale ja vobec nerozumiem čo si mi tým chcela povedať 😅
Áno,som zamestnaná v ČR.
Akože:keby mi moj zamestnávateľ vyhovel,neplatil by mi nič,od štátu by som dostávala Rp ale v prípade,že by som chcela potom materskú pri druhom by som si sama musela platiť Zdrav.posietnie aj soc.poistenie?Alebo aj malej?

No,čas veru nemám.tento cyklus+ešte jeden.
A toto ma stresuje tak,že sa to ani snád nepodarí 😠 😠

Ďakujem ti 😉 🙂

gapa
9. črc 2008

bohužial ti neviem odpovedať. si v SR a radšej to už pliesť so Slovenskom nebudem, lebo sa mi zdá, že na Slovensku je to prísnejšie (bolo viac reforiem), tak ta budem zbytočne stresovať (aj ked by bolo východisko, no platné na Slovensku). Ozaj píšem o tom vo vedlajšej téme
A nemá to význam, ked to nebude pravda v 4echách. No musíš informácie hladať. ☹ 😉 🙂

Tak nech sa darí, resp. ja už som potom hovorila/hovorím, nech je tak, ako má byť ... Sú veci, ktoré človek proste neovplyvní a trápiť sa nimi nemá význam (aj ked je ťažko sa netrápiť) ... 🙂 🙂

binki
11. srp 2008

já bych zkusila ten částečn úvazek a platit chůvu nebo si to protáhnout (ovšem bezplatně) na další rok, vím, že se školkama v čr (znám Brno) je dost problém, existují i soukromé
začít jako osvč není před dalším těhu výhodné a tak ještě zbývá práce, kterou bys mohla dělat doma, tzn. jiný zaměstnavatel...

babulik22
24. zář 2008

ahojte,potrebovala by som sa opytat,ze kamaratka predtym nez zistila,ze je tehotna dala vypoved.ale materska jej bola riadne vyplacana.teraz je uz 4mesiace na rodicovskej dovolenke.chcela by som sa zanu opytat ci bude mat po skonceny rodicovskej dovolenky cize 3rokoch narok na niake peniaze keby,ze sa zaeviduje na urade prace kym si najde zamestnanie,lebo som citala,ze ked neplaty nezamestnanecke a dobrovolne do socialnej poistovni,tak nema narok na nic.dakujem za odpoved

gapa
24. zář 2008

babulik,
ak si nebude platiť "dobrovolné poistenie v nezamestnanosti" v sociálnej poistovni (platí sa 2% z vymeriavacieho základu, minimálne z minimálnej mzdy), tak nárok na podporu mať nebude.
Predpokladám, že sa zaregistruje na UP do evidencie nezamestnaných den po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa. Sledujú sa 4 roky späť (od zaregistrovania). Ak mala v týchto 4-och rokoch prac.pomer na dobu neurčitú (čo predpokladám), tak aby mala nárok na podporu v nezamestnanosti, musí byť v týchto posledných 4-och rokoch aspon 3roky t.j. 3x365dní poistená v nezamestnanosti.

TAkže treba to zistiť, kolko dní v tomto období už poistená bola (od ukončenia PP už PvN nie je) a ak ešte stíha splniť túto podmienku, tak sa radšej poistiť. Ale nenechať to na poslednú chvílu, aby nejaké dni nechýbali.

babulik22
24. zář 2008

gapa dakujem 🙂

szivem
24. zář 2008

ak mi viete niektora poradit,po skonceni materskej by som chcela ostat doma s malim na predlzenej materskej,samozrejme ked sa dovtedy nauci chodit a pojde do skolky tak nie,je totiz epileptik a ma oneskoreny vyvoj,s"manzelom" nie sme zosobaseny,tak neviem ako sa to v takychto pripadoch berie.Mam narok na nejaky financny prispevok alebo nie?Ak je dieta vysoko rizikove,berie sa to niekde do zohladnenia na predlzenie materskej?

zajkka
11. srp 2012

co mam robit?zabudla som sa nahlasit na urad prace po materskej,ktora mi skoncila uz v juni.....ako som mohla na to zabudnut.Jedine co som mala v hlave bol,ze uz nedostanem matersku a musim si hladat pracu.Asi ma panboh potrestal.lebo mi bolo dobre,manzel zarobi dobre.Bojim sa ako je to zo zdravotnou teraz za tie ☹ mesiace,lebo uz je august.....PROSIM POMOC,ASI NEBUDEM ANI SPAT 😠 porodila som styri deti a nahlasenie sa na urad bola samozrejmost po skonceni MD.ja tomu nechapem

sissy27
12. srp 2012

@zajkka v prvom rada ťa nepotrestal boh -alebo skús túto výhovorku použiť na úradoch, či to pomôže 😀 a rada - vydrž do zajtra (ver mi, aj prežiješ, aj spať budeš normálne) a zavolaj si na všetky úrady - vrátane zdravotnej poisťovne - dajú ti doplatiť tie chýbajúce dva mesiace, povedia ti presnú sumu a povedia ti, čo ďalej...
inak príspevok ako keby išlo o život 😀

zajkka
12. srp 2012

@sissy27 😀 ja ked som si vcera na toto spomenula,tak som nerozpravala asi 15 minut a vsetci sa ma pytali,ze co sa mi stalo.Opytala sa ma na to sestra len tak nahodou ked sme boli u nich na navsteve,ze ci som nahlasena.Ja som nazaj poctivec v takychto dolezitych veciach,ale takuto dlhu dobu si nespomenut na takuto važnu vec....ja ani teraz tomu nechapem.Sissy,ale ja som sa naozaj v noci budila,nespala som dobre.A to o Bohu je pravda,clovek musi padnut na hubu asi aby sa spamatal.Ja som na to prisla vcera vecer.Drzte mi palce,velmi sa bojim zajtra.Pistovnu si doplatim aj keby som mala posledne peniaze.Sestra mi pvedala,ze to som s tych mojich deti taka blba už asi 🙂

zajkka
12. srp 2012

@sissy27 a dakujem ti velmi pekne za odpoved

sissy27
13. srp 2012

@zajkka ver mi, toto naozaj nie je boží trest 😝 proste si zabudla, to sa stáva aj lepším 😀 alebo teda ak toto považuješ za boží trest, tak gratulujem - lebo ak to má byť to najhoršie, čo sa ti v živote stane, tak si najšťastnejšia žena pod slnkom... a to doplatenie zdravotky tiež nebudú určite posledné peniaze - neviem presne koľko to je (na to oni majú tabuľky a vzorce) - inak ak by som ja mala posledné peniaze, tak určite ich investujem inak ako do štátneho rozpočtu 😎

zajkka
13. srp 2012

@sissy27 maš pravdu,trepem blbosti,ale ja som bola v takom strese,nepoznam zakony a bala som sa velkej sumy,som taky blbec...10 rokov na materskej a tak.Viem,ze sa stavaju ovela horsie veci v zivote a toto je dnes uz pre mna malickost,bola som na urade a povedali mi to iste, doplatit dva mesiace 😉 .Dakujem ti este za to,ze si mi tak pomhla,bola som o 50% kludnejsia.DAKUJEM