Do jaké doby od porodu si musím požádat o RD?

finlay
7. srp 2012

Ahoj maminky,

do jaké doby od porodu si musím požádat o RD (na mateřskou nemám nárok) a případně o porodné? Je to nějak limitované?

smoulanda
8. srp 2012

To by mě také zajimalo 🙂 🙂 Jelikož udajně nemám nárok na MD 😒

anomis7
8. srp 2012

Ahoj mamky,
popravdě řečeno by mě taky zajímalo jak to je s RD?Pořád pátrám ale nic jsem nenašla. ☹

j.a.n.i
8. srp 2012

O rodičák můžeš požádat vcelku kdykoliv po narození dítka, ale dá se žádat max. 3 měsíce zpětně, takže pokud pořádáš později a nemůžeš volit ani přes partnera, tak se o část rodičáku připravíš.
Pokud ale volit přes nárok partnera můžeš, tak je to defacto fuk, neb maximální částka je 11500,- (má-li partner dostatečně vysoký příjem), takže to je rodičák vyčerpatelný za 19 měsíců, takže i kdybys žádala až v roce, tak se to pořád do 4 let stihne... pokud se tedy dřív nenarodí další dítko, to zas o zbytek přijdeš.
A o porodné lze požádat do roka od narození dítka.

anomis7
11. zář 2012

měla jsem dojem,že se o RD žádá těsně předtím než ti skončí pomoc v mateřství?A ono je to ještě komplikovanější. 😝 Dcerka bude mít 3 měsíce v říjnu a mně nikdo nic neřekl.Tak díky za zprávu.

citun
11. zář 2012

Zde by to mělo být dopodrobna vysvětlené. 🙂
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

j.a.n.i
11. zář 2012

@anomis7 Jo, je to ideální 🙂 nicméně není to podmínkou...

anomis7
12. zář 2012

čau holky,tak jsem si okopírovala co psali na portále na který jste mi dali odkaz a můžu Vám říct,že je to dost zajímavý.Ještě jednou díky. 😉

matilduska
15. bře 2013

O RD sa ziada tesne pred ukoncenim MD, dajme tomu 1,5 - 1 mesiac pred koncom, nech ma clovek rezervu, Najprv sa ozvi zamestnavatelovi, pokial zena pracovala na dobu neurcitu pre MD. Zamestnavatelovi je nutne oznamit ako dlho planujes RD a on ti musi potvrdit papier, ze suhlasi a dava ti dovolenku na to obdobie, ten papier je Ziadost o cerpanie rodicovskej dovolenky. Treba zajst na socialku, tam daju daky iny papier, ktory si potom vezmes na Urad prace. Tiez si v medziobdobi po MD mozes vybrat riadnu dovolenku od zamestnavatela, ktora zene prislucha za cely rok, ak v danom roku odrobila myslim min. 6 mesiacov? do tych mesiacov sa pocita aj MD ako odrobene mesiace, nie RD. V case, kedy si po MD budes akoze cerpat normal dofcu u zamestnavatela ti prislucha normalny priemerovany plat, zaroven vsak uz clovek bude i na RD a dostane i tento prispevok. Financne to velmi potesi pred obdobim financneho sucha na RD. I ked to je len cca mesiac.