Dodatečné prodloužení rodičovské dovolené, je to možné?

maarika
11. dub 2014

Ahoj holky,mám dotaz.
Jsem na rodičovské dovolené.Mám ji nastavenou na 3 roky.To je do června 2015.Pokud bych se,dejme tomu,příští rok v únoru rozhodla,že bych chtěla rodičovskou prodloužit o rok.Bylo by to možné??Musí mi z té částky 220 000kč něco zůstat,aby se to rozložilo do toho 4tého roku???
Omlouvám se,jestli píšu jak blbec,ale snad mě některá pochodpíte o co mi jde 🙂
Díky

j.a.n.i
11. dub 2014

@maarika No, to je právě otázka o co ti jde - pokud opravdu o rodičovskou dovolenou, tak ta nad 3. narozeniny dítka prodloužit nejde. Pokud ti jde o prodloužení rodičovského příspěvku, tak to jde a ano musí ti na ten poslední rok z 220 000,- něco zbýt, ale prodloužení rodičáku neznamená, že bys mohla zůstat o ten rok déle doma z práce, to si stejně musíš domluvit se zaměstnavatelem a je otázkou, zda ti to dovolí, pokud ano, pak by se jednalo o neplacené volno.

maarika
autor
11. dub 2014

@j.a.n.i no,ono jde o to,že já zaměstananá nejsem.Díky těhotenství jsem přišla o práci,takže se vlastně nemám kam vrátit,ale ráda bych zůstala s prckem doma do jeho 4tých narozenin.Ale vlasntě vůbec netuším,jak na to.Zda to půjde,nebo co proto mám případně pak udělat.Nejraději bych byla,kdybych znovu otěhotněla,ale tak nikdy nevím,zda to půjde atd.takže tak,no...

maarika
autor
11. dub 2014

@j.a.n.i a můžu se ještě zeptat,proč nejde prodloužit na 4 roky?Já právě,když jsem šla na rodičák,tak mi bylo sděleno,že si můžu tu částku 220 000kč rozdělit na 2,3 nebo 4 roky

j.a.n.i
11. dub 2014

@maarika Jak jsem psala tak rodičovský příspěvek si rozložit můžeš. Rodičovská dovolená je něco jiného, ale když nejsi zaměstnaná, tak tě to nemusí trápit, na RD jsou pouze ti, komu trvá pracovní poměr.

maarika
autor
11. dub 2014

@j.a.n.i aha a když si to teda rozložím,tak min částka pro výplatu rodičovského příspěvku je 50kč? A pak budu vedena jako osoba pečující o dítě? Omlouvám se,že se ptám,jak tatar,ale vůbec v tomhle nemám znalosti.... ☹

j.a.n.i
11. dub 2014

@maarika Ne, pak budeš vedena jako osoba pobírající rodičák - jako doposud, jako osoba pečující o dítě bys byla vedena, kdyby sis rodičák neprodlužovala.

zickemartina
12. dub 2014

@maarika
rodicak si prodluzivat nemusis pokud chces byt osoba pecujici o dite - to muzes byt i jako zena v domacnosti co se stara o dite mladsi 7 let - stat za tebe bude hradit pojisteni, ale nedostanes ani korunu. (max pridavky na dite 9pokud na ne vas rodiny prijem dosahne. pokud neni prace neni v tom smysl - leda ze se rozhodnete co nejdriv aby nejaky prijem byl rozlozeny z tech 220000kc.

maarika
autor
12. dub 2014

@zickemartina no,já bych ráda,kdyby mi rodičák navazoval na další 🙂 Ale tak nevím,zda to půjde a tak.Takže si raději zjišťuju info už takhle dopředu,abych věděla 🙂 Mě právě jde o to,aby za mě stát platil pojištění 🙂 Takže koukám,že můžu být v klidu a zatím nad tím nemusím přemýšlet 🙂

vilibalda
12. dub 2014

@maarika Nejsem si jistá, ale mám pocit, že rozdíl mezi tím, že si prodloužíš rodičovský příspěvek nebo zůstaneš doma jako osoba pečující o dítě do 7 let, je v tom, že při rodičáku můžes dát dítě neomezeně do školky. Pokud už rodičák nebudeš pobírat a budeš doma jako osoba pečující o dítě, do školky může dítko jen omezeně. Ale nevím, jak je to přesně. Pojištění za Tebe bude platit stát tak jako tak 🙂 Ještě mě napadá, že jsou možná nějaké výhody, když se jde z rodičáku na rodičák, ale to netuším. Možná je to jen můj subjektivní pocit, ale přijde mi lepší brát rodičák třeba jen 200 Kč měsíčně než být doma jako osoba pečující o děti.

j.a.n.i
12. dub 2014

@vilibalda Je to přesně tak, rozdíl je v tom omezení školky, jinak je to celkem fuk, pokud tedy člověk nemá ŽL, tam rozhodně prodloužit rodičák.

biene007
22. dub 2014

@j.a.n.i Ahoj, řeším podobný problém jako tazatelka s tím, že ale zaměstnaná jsem. Tedy v 02/2015 mi končí rodičovská, ale ráda bych si jí protáhla na 4letou (v mezičase snad otěhotnět) a hodlám se dohodnout se zaměstnavatelem na prodloužení z oznámených 3 let na 4. Úřad práce mi to prodlouží, peněz budu pobírat o to méně, rozloženo o těch 12 měsíců. Proč by mi musel zaměstnavatel dávat neplacené volno, jak píše výše? Udělala jsem tedy chybu hned na počátku a měla jsem zaměstnavateli oznámit, že nastupuji na 4 letou rodičovskou, abych byla krytá? To by mi taky přece nedávali neplacené volno na období 3-4 roky dítěte, ne? Děkuji za odpověď! 🙂

j.a.n.i
23. dub 2014

@biene007 Protože 4 letá rodičovaká dovolená neexistuje, ta je dle zákoníku práce maximáln do 3 let věku dítěte. To, že se dá rodičák pobírat až do 4 let s tím nemá nic společného. Tedy bude nutné požádat o neplacené volno a je na zaměstnavateli, zda ti ho povolí nebo ne, pokud ne, tak budeš muset buď nastoupit nebo ukončit pracovní poměr.

biene007
23. dub 2014

Diky, uz jsem to tak nejak zjistila... Proste je to na prd 😢

dobrý den,chci se jen ujistit rodičovský příspěvěk jsem si rozdělili do 2let a 9 měsíců dítěte peníze na prodloužení už nemám,ale mám se zaměstnavatelem smlouvu na dobu neurčitou tak tedy si zřejmě mohu prodloužit u zaměstnavatele na dobu dokud dítěti nebudou tři a bude za mě zaměstnavatel platit alespon zdravotní a sociální? děkuji

xpila
3. únor 2015

@yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená jsou dvě rozdílné věci. Do kdy jsi nahlásila v práci rodičovskou dovolenou?

ano já vím mám jen rodičovský příspěvek měla bych to mít u zaměstnavatele do tří let,ale radši se podívám.Dočetla jsem se,že mi to zaměstnanec musí do tří let věku dítětě povolit tak se jen ujištuji