Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

j.a.n.i
22. kvě 2011

@elllenka Teď to nějak nechápu... To jestli chci v práci udělat daně nebo ne se podepisuje až zpětně, neb teď těžko můžu vědět jestli nebudu během roku pracovat ještě někde jinde. A jinak je celkem jedno, jestli ti vyúčtování udělají v práci nebo si podáš DP sama, výsledek by měl být stejný. Ale já si ho třeba raději podávám sama, tak nějak ze zvyku, a taky v práci nemusí vědět z jakého úvěru uplatňuju odpočet úroků a podobně.

elllenka
22. kvě 2011

@j.a.n.i : U nás to chce mít účetní podepsané teď, dá se říct po tom co má vyřízené daně pro zaměstnance za minulý rok :( Musíme jí to podepsat před vyplněním. To mě kolikrát štve, protože podepisuji více méně nevyplněný formulář, jen moje údaje. A vůbec nevím jaké daně mi budou vracet to se dozvím až z výpletní pásky :( Tak já úvěr nemám mám jen penzijní připojištění o kterém stejně ví- firma mi na něj přispívala. Takže je to jedno. Navíc těm co to nedělá tak dává přehled příjmů dost pozdě, pak mají zhruba měsíc na zpracování a odevzdání na finančák :(

jajdaelda
22. kvě 2011

@elllenka Nevím,jestli jí spíš nepodepisuješ, že chceš uplatnit slevu na poplatníka na stávající rok a zpracovat daňové přiznání za rok uplynulý. Nevím,co za nevyplněný formulář vyplňuješ, myslím,že by to mělo být jen to růžové lejstro. A co se týká termínů odevzdání přehledu příjmů,tak by to měla dát do 15.února,takže pokud zaměstnanec požádá před tímto termínem a ona to do půlky pnora nedodá,tak bych si promluvila s jejím nadřízeným 😉

j.a.n.i
22. kvě 2011

@elllenka Já bych řekla, že měsíc je na "zaměstnanecké DP" moře času... ale souhlasím s @jajdaelda, taky bych řekla, že se podepisuje jen ta sleva na poplatníka... resp. přece to podepisuješ ty, tak podepíšu jen to co chci, ne? A to růžové lejstro, no ono se tam toho fakt moc nevyplňuje, jen údaje o tobě, zda chceš uplatňovat slevu na poplatníka, odečet na dítě, případně manželku a zda chceš nebo nechceš udělat vyúčtování daní... a ještě je ten formulář na 3 roky, takže pak už se tam fakt doplňují 2 slova a 3 podpisy.

elllenka
22. kvě 2011

@j.a.n.i : aha takže to jsem asi podepsala to co popisujete a já myslela, že je to kvůli daním. Omlouvám se účetnictví a tmuto nerozumím :( jsem takový samouk :( - to co jsem podepisovala bylo růžové 🙂 a na rok 2011.
Ted jsem ze sebe udělala blbce, ale aspoň jsem o něco chytřejší- děkuji

j.a.n.i
22. kvě 2011

@elllenka V pohodě 🙂 já u tohodle formuláře taky nikdy nevím, do kterých kolonek se mám potrefovat...

leni155
14. čer 2011

Ahoj, pokud se v tom někdo trochu orientujete, můžete mi poradit? Nedokážu se teď, když je malému necelých 5 měsíců, rozhodnout, jestli s ním budu do 2 nebo 3 let. Na jedné straně jsou finance a na druhé věci k nezaplacení - jeho důležitý rok života. Napadlo mě, že bych vzala 2 roky (rodičovský příspěvek 11 400) a pak, když uvidím, že mě prostě potřebuje a já ho nedokážu opustit, tak bych zůstala doma bez jakéhokoli příspěvku. Třeba si najdu práci na zkrácený úvazek...
Jak je to ale v té době s placením sociálního a zdravotního pojištění? Platí ho i v té době stát? Nevíte někdo?
Dík

damada
14. čer 2011

@leni155 sociální stát neplatí (snad za nikoho?), zdravotní platí stát za osoby celodenně pečující o děti do 7 let (tzn. od 2 do 3 let může na 5 dní v měsíci do školky, nebo od 3 let 4 hodiny denně)

j.a.n.i
15. čer 2011

@leni155 Důležitá otázka je, máš trvající pracovní poměr nebo ne?

leni155
15. čer 2011

Ahoj, zaplať pánbůh, stále mám 🙂

j.a.n.i
16. čer 2011

@leni155 Tak pokud máš trvající práci, tak i když se rozhodneš zůstat ten třetí rok doma zadarmo, tak ti to zaměstnavatel musí povolit a ty bys byla stále na RD, protože ta může být až do 3 let věku bez ohledu na to jaký zvolíš rodičák. Sociální a zdravotní platí stát. A buď můžeš ulovit nějaký zkrácený úvazek bokem, nebo se dohodnout se zaměstnavatelem a nastoupit na částečný zpět.

gumidek
20. čer 2011

Ahoj🙂

Na minulé stránce jsem psala dotaz ohledně proplácení neschopenky po ukončení dvouletého rodičáku, když jsem znovu těhotná.
A teda musím vám napsat, že nakonec mi i zaměstnavatel neschopenku proplatil - po mém tvrzení, že jsem žádala jen o dvouletou variantu rodičovské dovolené a pár mailech, ve kterých jsem naší účetní přesvědčila, že nárok na proplacení neschopenky mám, jsem jí nakonec donutila, že se začala o problematiku zajímat a neschopenku mi proplatili🙂 Takže se člověk jen nesmí dát, musí si všechno sám nastudovat a pak účetní vysvětlit, že je vlastně na svém místě úplně k ničemu...

j.a.n.i
20. čer 2011

@gumidek Tak pokud má člověk čím podložit své tvrzení, že žádal pouze o dvouletou RD, tak není co řešit... horší je to když to čím podložit nemá, pak je to jen na ochotě zaměstnavatele...

gumidek
21. čer 2011

@j.a.n.i Neměla jsem to čím podložit (bohužel), jsem si toho vinna sama - měla jsem si předem zjistit, co všechno musím zajistit a nespoléhat na informace od účetní. Takže to je jen info pro ostatní, že účetní se rozhodně nedá věřit a člověk se nesmí nechat odbýt, protože ani účetní evidentně neví vše (a za svým nárokem na proplacení neschopenky bych si stála i dál, například i za cenu medializace, což v práci vědí).

pawlinka30
1. zář 2011

ahoj holky.prosim mam dotaz.Pracuji ted na dohodu o provedeni prace.Chteli bychom miminko,ale tak min.v pulce pristiho roku.Chci si nechat udelat prac.smlouvu,jak dlouho musim prac.s prac.smlouvou abych pak mela narok na placeni materske od zamestnavatele a bude mi muset drzet misto?Moc mi na tom miste zalezi,ale miminko chceme brzy,nejsem uz totiz nejmladsi🙂

j.a.n.i
1. zář 2011

@pawlinka30 270 dní a aby ti držel místo, tak musí být na dobu neurčitou, nebo určitou, ale třeba na 5 let.

nojina
6. zář 2011

AHOJ HOLKY prosím poradíte mi někdo? Jsem momentálně na dvouletém RP. Dříve jsem byla OSVČ, momentálně mám živnost pozastavenou. Chceme druhé dítě. Mám nárok když otěhotním na PPM nebo na RP? Z čeho se vypočítává? Děkuji

vojtisek2007
7. zář 2011

@nojina pokud znovu neobnovíš živnost a nepřihlásíš se znovu k dobrovolnému nemoc.pojištění tak nebudeš mít na mateřskou nárok

nojina
7. zář 2011

@vojtisek2007 Díky moc za odpověď, koukala jsem, že se v tom vyznáš. Já v tom- teď jak je vše po novém plavu. Když se nepřihlásím k nemocenskému, mateřskou mít nebudu a dned mi dají 4letou variantu rodičáku že? Když obnovím živnost, začnu platit nemocenské- tj. i důchodové 180 dnů před nástupem na meteřskou budu si pak moct vybrat i rodičák? Díky

nojina
7. zář 2011

@vojtisek2007 Ještě jeden dotaz, když obnovím živnost při rodičáku, tak o rodičovský příspěvek přijdu ne?

j.a.n.i
7. zář 2011

@nojina Nepřijdeš, proč bys měla?

luciferka29
23. zář 2011

Ahoj holky
skončila mě 2letá RD, bohužel skončil i zaměstnavatel a ted jsem na UP, mám nárok na odstupné které asi nedostanu, protože není z čeho. Zjistila jsem že jsem těhotná zatím podle testu nemám potvrzeno od doktora asi 5týden. Chci se zeptat co bude lepší zůstat na UP nebo jít na neschopenku??? Díky

j.a.n.i
23. zář 2011

@luciferka29 No, to záleží na tom, jak je to dlouho, co skončila zaměstnavatel, nárok na neschopenku totiž máš pouze 7 dní po skončení pracovního poměru, pak už ne.

luciferka29
23. zář 2011

@j.a.n.i to jo ale spíš kde jsou lepší peníze na UP je dva měsíce 65% další dva 50% a měsíc 45% z výdělku a nevím jak se počítají peníze na neschopence když jsi na pracáku

vojtisek2007
23. zář 2011

@luciferka29 z práce bys měla 60% z hrubého platu - nemocenskou - ale musíš na ní nastoupit do 7mi dnů od skončení prac.poměru, jestli je to už dýl a ty jsi na úp neschopenku nedostaneš

klara.t
23. zář 2011

Asi jsem trochu mimo téma - mně se podařilo otěhotnět do dvou let a stihnu porodit ještě před koncem rodičovské. Co mě ale zajímá je, jestli mi i u druhého dítěte bude muset zaměstnavatel držet místo. A také do kdy mu musím oznámit, že čekám druhé dítě a tím pádem nenastoupím po uplynutí této dvouleté rodičovské do práce. Musím mu to oznámit asi i písemně co? Nevíte někdo, jak by to mělo vypadat? Jaké použít věty? @j.a.n.i. @vojtisek2007 holky prosím poraďte mi 😅 díky moc.

tkanicka
23. zář 2011

@j.a.n.i
@vojtisek2007
mám před sebou rozhodování o délce rodičovské. Doteď jsem byla přesvědčená, že zažádám o dvouleté vyplácení RP a v práci nahlásím RD na dva roky s tím, že když nestihnu porodit druhé dítě než mi skončí, tak si požádám o prodloužení RD do 3 let věku dítěte a budu po tu dobu doma "bez peněz", potom porodím a budu pobírat mateřskou jako při prvním dítěti a budu si pak moci zvollit znovu i variantu RP (pokud vše zůstane dle současných podmínek). Dnes mi ale kamarádka řekla, že jí na úřadě řekli, že když nestihne v tomto případě porodit druhé dítě do dvou let toho prvního, tak si pak nemůže vybírat variantu RP. Je to tak, nebo se úřednice plete?

jop
23. zář 2011

zajímá mě to samé co tkanicku, poradíte?

j.a.n.i
23. zář 2011

@klara.t No, jelikož budeš další PPM vyřizovat zase přes zaměstnavatele, tak se to dozví nejpozději při té příležitosti, tudíž mu to nijak písemně oznamovat nemusíš, jestli chceš tak nějak neoficiálně, aby s tebou nepočítal, tak to samo můžeš 🙂 A jinak ti zase bude držet místo, max. do 3 let věku dalšího dítka, případně třetího, atd...

j.a.n.i
23. zář 2011

@tkanicka Úřednice v tom má bordel, je podstatné, že ti trvá pracovní poměr a pak můžeš volit rodičák stále, bez ohledu na to, zda by další bylo do 2 či 3 let, případně i později, pokud by bylo později, tak pak jen řešíš co s těmi X měsíci mezi - zda nastoupíš do práce nebo budeš na neschopence, ale nárok na PPM a výběr rodičáku máš stále.