Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

jop
23. zář 2011

@j.a.n.i takže chápu to správně tak, že když mám RD do 2 let věku dítěte, tak pokud před 2. rokem věku dítěte zaměstanvateli oznámím, že chci RD do 3 let věku dítěte (tj. jsem stále zaměstnaná), tak mám u druhého dítěte stejnou výši PPM jako u prvního děcka + možnost zvolení délky RD u druhého dítěte, pokud porodím do 3 let věku prvního dítěte? 🙂) Díky za odpovědi.

luciferka29
24. zář 2011

@jop a jde to i v případě že je zaměstnavatel v likvidaci??

klara.t
24. zář 2011

@j.a.n.i. díky, to jsemsi myslela. Já jen, aby nebylo pozdě, pže tu PPM si budu vyřizovat vlastně až někdy v 8mém měsíci nebo kdy to bude. Tak aby mi pak třeba něco neřekl.

jop
24. zář 2011

@luciferka29 záleží na tom, jestli pracovní poměr trvá nebo skončil.

luciferka29
25. zář 2011

@jop pracovní poměr skončil, bohužel a my ani nevěřili že ještě otěhotním, několikrát ivf a asi po měsíci skončení prac.poměru jsem otěhotněla ted jsem na Up a nevím co bude lepší jít marodit nebo ne

j.a.n.i
25. zář 2011

@luciferka29 Nemusíš řešit, co bude lepší, protože na nemocenskou nemáš na UP nárok, takže není co řešit. Maximálně jim můžeš donést papír od doktora, aby tě neposílali na nabídky firem, ale to je tak všechno k čemu ti bude.

j.a.n.i
25. zář 2011

@jop Jojo, přesně tak. Případně (pokud bys chtěla) tak můžeš ve 2 letech nastoupit zpět do práce a i kdybys mezi mateřskými odpracovala třeba jen 3 měsíce, tak nárok stále máš a počítala by se ti buď ze současného platu nebo z toho před první mateřskou, podle toho, který by byl vyšší.

jop
25. zář 2011

@j.a.n.i díky moc, myslela jsem si to, ale nebyla jsem si stále jistá 🙂

luciferka29
25. zář 2011

@jop
@j.a.n.i , tak by pro mě bylo lepší, jít na nějaký měsíc dělat, pak třeba marodit aby mě nezanikl nárok na lepší mateřskou(měla jsem docela dobrý výdělek z předchozího zaměstnání)

luciferka29
25. zář 2011

Ještě to napíši celé co mě poradíte.
Měla jsem rodičák na dva roky, v srpnu jsem rozvázala poměr se zaměstnavatelem z důvodu likvidace firmy.
Teď jsem na UP, tři měsíce nic nedostanu, protože mám nárok na odstupné které nedostanu, protože není z čeho. A pak mě UP platí penízky z výpočteného předchozího platu po dobu 5měsíců. Co pro mě bude lepší finančně, najít si práci na chvilku nebo zůstat doma? Můžeme třeba počítat že mateřskou jsem měla asi 15tis a od pracáku dostanu kolem 10. Kdybych zůstala na UP, kolik dostanu mateřskou? Těhotná jsem asi 5tt
Moc díky

vojtisek2007
25. zář 2011

@luciferka29 když zůstaneš v evidenci úp nebudeš mít na mateřskou nárok - budeš mít ode dne porodu rovnou rodičák a finančně asi bude vždycky lepší mít práci než být za určtiá % doma.....

luciferka29
25. zář 2011

@vojtisek2007 myslíš že kdyby mě někdo zaměstnal třeba na tři měsíce a pak bych šla třeba marodit?

vojtisek2007
25. zář 2011

@luciferka29 pokud budeš mít zaměstnavatele můžeš jít marodit klidně hned....

kvelika
24. lis 2011

cauky vsichni mam takovy dotaz. Jsem uz z toho vseho zmatena.Chtela jsem se zeptat jak to je s tim novym zakonem o RD. Chteli bychom se snazit o druhe miminko ale nevim jak to je s tou 2letou variantou.Mame doma 10mesicni holcicku narozena v lednu 2012 a na RD jsem nastoupila v cervnu 2012. Nevim jestli musim porodit do dvou let dcerky tedy do ledna 2013 nebo staci porodit do cervna 2013 kdy me konci RD na 2roky. A kdybych to nestihla porodit do dvou let ditete do ledna 2013 a byla bych cca 4mesice tehotna jestli podle noveho zakona kdyz jsem zamestnana na neurcito mela narok na neschopenku a pak rovnou na Materskou ? A jak by se me neschopenka a MD pocitala jestli podle prvniho ditete. Protoze jsem slysela ze kdybych nestihla porodit a do dvou let ditete a nastoupila bych na neschopenku tak ze by se me pak MD pocitala z neschopenky . Proto vam pisu nevim co je na tom pravdy. Dik moc vsem za radu. 😖

j.a.n.i
24. lis 2011

@kvelika Je to blbost, z neschopenky se nikdy nic nepočítalo ani nepočítá a žádná pravidla ohledně nároku na MD se nemění.

bury
25. pro 2011

Poradíte mi někdo, prosím?
V březnu mi bude končit dvouletý rodičák. Doufala jsem, že znovu otěhotním, ale nestalo se. Ráda bych ještě zůstala doma. Co musím všechno udělat? Zaměstnavateli jsem nehlásila, jak dlouho budu doma. Spíš mi jde o to, jestli si musím platit zdravotní apod. A pokud ne, kde a co musím nahlásit. Díky.

j.a.n.i
25. pro 2011

@bury Pokud si zaměstnavateli nehlásila jak dlouho budeš doma, tak je to stejné jako kdybys nahlásila 3 roky, takže nemusíš dělat vůbec nic a budeš dál na RD, akorát už nebudeš brát rodičák.

mlha99
25. pro 2011

@j.a.n.i jani můžu se zeptat a když by nahlasila 2 roky v práci a chtěla zustata do 3 let dítete doma, samozrejme uz bez rodicovskoho prispevku tak ji musi v praci podrzet místo a nebo mas smulu,kdyz po tech 2 letech nenastoupí?

j.a.n.i
25. pro 2011

@mlha99 Ne, může to v pohodě protáhnout 🙂 jen to musí nahlásit, nejlépe písemně.

mlha99
25. pro 2011

@j.a.n.i
Takže já když jsem nastoupila na MD od 27.11.2011 a ukončení MD mám 9.6.2012, a mám nějakou letošní dovolenou 14 dní + by měl vzniknout nárok na dovolenou za rok 2012 bych měla nahlasit v práci od 10.6.2012 nástup na dovolenou do… a od nástup na rodičovskou dovolenou do věku dvou let dítete.
Od 10.6.2012 NAHLASIT ČERPÁNÍ RODIČÁKU na sociálce, ale v práci nahlasit nastup na rodičovkou dovolenou až po vyčerpání dovolené? chápu to správně? A v případě, že bych nestihla otěhotnět do 2 let prvního dítete, bych to protáhla do 3 let, s tím, že by mě nemeli vyhodit v práci a meli by mi to podržet do 3 let , ju?

Moc děkuji za odpověd🙂

j.a.n.i
25. pro 2011

@mlha99 Jojo, přesně tak.

mlha99
25. pro 2011

@j.a.n.i moc ti děkuji🙂 jsi zlatíčko🙂

bury
26. pro 2011

@j.a.n.i díky moc - jsi zlato. A na sociálce musím zažádat o to, abych mohla být doma? Musím si pak platit sama zdravotní a sociální, nebo jak to je?

j.a.n.i
26. pro 2011

@bury Ne, nikam nic nehlásíš, ty prostě si stále na rodičovské dovolené, nic se nemění, sociálce je úplně fuk jestli bereš rodičák nebo ne.

bury
26. pro 2011

@j.a.n.i díky za odpověď. Ještě že tě tu (a ostatní rádkyně) máme, protože paní na úřadech jsou občas dost mimo. Naše mzdovka je zase šíleně nepříjemná, takže i když ví, tak neporadí.

nobilis
2. led 2012

Ahojky! Mohla bych prosím některou z vás poprosit také o radu? Pobírám rodičovský příspěvek do dvou let věku dítěte. Synovi budou dva roky 21. 5. 2012. U zaměstnavatele jsem před RD písemně (mailem mzdové účetní) nahlásila, že budu na rodičovské dovolené do 3 let věku syna. Snažíme se nyní o druhé mimi, a protože už nestihnu odejít na druhou mateřskou někdy kolem května, budu tedy od května bez rod. příspěvku, ale stále na RD, to chápu. Až otěhotním, chtěla bych odejít na rizikové, abych pobírala na nemocenskou, ale to by znamenalo, že musím změnit délku té mé zvolené RD, tj. napsat znovu té účetní, že chci do práce nastoupit už po synových druhých narozeninách, 22. 5., ale místo nástupu tam ten den doručit neschopenku. Je to vůbec možné? Není to skoro podvod? Připravit je na to, že nastoupím, a pak dodat papír, že jsem na rizikovém (nebo jen nemocná?). Myslíte, že to tak lze udělat? A mám ohledně toho komunikovat s účetní, nebo do toho zatahovat nadřízeného? Nebo mám vyložit karty na stůl a až otěhotním, říct to té účetní, že finančně se mi vyplatí, aby mi zkrátila RD na ty dva roky místo nahlášených tří a pak si mě tam vést jako nemocnou? Omlouvám se za dlouhý odstavec. Předem moc děkuji za odpovědi / názory / podobné zkušenosti. 🙂

j.a.n.i
2. led 2012

@nobilis No, upřímně to podvod tak trochu je. A hlavně, nestačí zaměstnavateli oznámit, že chceš nastoupit dříve, on s tím musí souhlasit, což je čistě na něm, jestli bude, protože pokud za tebe má náhradu, nemá pro tebe práci, nebo vytuší, že to chceš kvůli neschopence, tak je hodně pravděpodobné, že tě s tím pošle do háje.

nobilis
2. led 2012

@j.a.n.i Díky za odpověď. Říkala jsem si, že je to hodně na hraně a lidově řečeno o hubu. Každopádně pokud by se nejednalo o snahu přejít na neschopenku, právo na zkrácení rod. dovolený ze 3 let na 2 roky mám, nebo ne? Ať už si zaměstnavatel myslí cokoli, ať už podezírá, že dotyčná zase otěhotní, vyhovět by měl a měl by umožnit návrat do práce po dvou letech, pokud by nerušil místo, pobočku apod., ne?

j.a.n.i
2. led 2012

@nobilis Ne, právě že nárok nemáš, pokud už jednou o nějakou dobu pořádáš, tak ji nemůžeš jednostranně zkracovat, je to vždy na dohodě. Pouze na prodloužení nárok máš, protože ti ZP dává právo o RD kdykoliv požádat i opakovaně, takže při prodloužení jakoby žádáš o další.

rorryandrejka
3. led 2012

Ahojte!chtěla bych se zeptat v unoru si půjdu zažádat a rodičovskou dovolenou-s partnerem přemýšlíme že zvolíme dvouletou,ale mam obavy že když do dvou let nestihnu otěhotnět či porodit druhe dítě a s prvním dítětem bych chtěla zůstat doma do jeho tří let-jak je to pak s penězi ten poslední rok? brala bych něco?a jak by to bylo kdybych otěhotněla až v tom třetím roce s mateřskou?měla bych narok na ten příspěvěk,mateřská a rodičovska dovolena jako u prvního?nebo bych nedostala žádné peníze do porodu?děkuji za odpovědi 🙂