Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

j.a.n.i
3. led 2012

@rorryandrejka Třetí rok bys byla doma zadarmo. A jestli bys měla nárok na další PPM, to záleží zda ti bude trvat smlouva.

rorryandrejka
3. led 2012

@j.a.n.i děkuji.tak smlouvu mam na dobu neurčitou,ale raději nebudu riskovat zvolím si variantu na tři roky. 🙂

kaatulka
20. bře 2012

Zdravím všechny....

Měla bych obsáhlý soubor dotazů 😀...Hledala a pročítala jsem kdeco, ale asi mám moc specifický dotaz, tak tu nastíním mojí situaci...

Jsem se synem na dvouleté rodičovské, do práce bych měla nastoupit letos v červenci....Původně jsme s manželem měli v plánu, že nastoupím do práce na pár měsíců a zkusím otěhotnět, jenže se trochu změnily prac. podmínky, nové vedení a s tím spojené snížení mzdy atd...navíc by mě asi ukamenovali, je tam teď za mě záskok, který by musel kvůli pár měsícům odejít a pak bych zase musela někoho nového zaučit atd...nehledě na to, že bych ráda byla prostě se synem doma....Jak jsem pochopila, i kdybych nastoupila do práce a pak odešla na MD, tak PPM by se mi počítalo z toho vyššího základu, tj. brala bych stejně jako u prvního dítěte, nikoliv z nižší mzdy, kterou bych teď měla mít, je to tak?
Takže by mě zajímalo, jestli je lepší zkusit otěhotnět už teď, po vyčerpání RD jít na nemocenskou a rovnou na MD, nebo si v práci prodloužit RD do tří let věku dítěte - je jasné, že bych byla bez koruny, takže bych si musela najít nějakou brigádu nebo půl úvazek, to by ale pořád vyšlo lépe (i časově) než se vrátit do práce, ale nevím jak by se to pak počítalo, jestli by se to bralo jen jako přivýdělek a další PPM by se počítala z platu od zaměstnavatele...A další věc je, že kdybych např. v dubnu otěhotněla, aby mě potom dr. nevypekl, že mám na těch pár měsíců nastoupit do práce, oni by mi místo určitě neuvolnili, co pak?
Omlouvám se za ten román, ale už je na čase, abych to začala pomalu nějak řešit...Díky moc za rady!

martinairena
2. kvě 2012

Dobrý den všem maminkám, chtěla bych poprosit o radu:
jsem na rodičovské dovolené a čerpám rodičovský příspěvek v 2 leté výši. Nyní jsem znovu otěhotněla. Synovi je 12 měsíců, tzn. jestli počítám správně, tak když budu nastupovat na mateřskou 6 týdnů před porodem, tak přijdu o 6 měsíců příspěvku? Pokud ano, dost by mě to mrzelo, protože jsme s tím počítali do rozpočtu. Nelze si nějak vyčerpat ten příspěvek dopředu?
Děkuji
MartinaIrena

j.a.n.i
3. kvě 2012

@martinairena Ne, nelze, 11500,- je maximum kolik se dá mít za měsíc, takže pokud jedeš ještě podle starého systému, tak by sis mohla polepšit maximálně o tu 100,-

mmarkytka
7. kvě 2012

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu:
Synovi byly v únoru 2012 2 roky, rodičovský příspěvek mi skončil v únoru (měla jsem dvouletý), u zaměstnavatele mám nahlášenou tříletou rodičovskou dovolenou (pracovní poměr trvá). Momentálně jsem tedy na RD a nepobírám žádné peníze. Teď jsem znovu těhotná, TP vychází na 22.7.2012. Kdy je pro mě nejvýhodnější nastoupit na PPM? 6 týdnů nebo 8 týdnů před TP, nebo k nějakému konkrétnímu datu?
Děkuji!

j.a.n.i
7. kvě 2012

@mmarkytka Je to celkem jedno, finančně v tom rozdíl není, tak maximálně pokud ti bude PPM končit posledního v měsíci, tak je to o maličko jednodušší s rodičákem, ale ten rozdíl je tak malý, že to snad nemá ani smysl řešit. Možná maximálně spočítat případné krácení dovolené a podle toho nastoupit - počet pracovních dní od začátku roku do nástupu ideálně pod 100.

lucynka46
10. kvě 2012

@j.a.n.i Dobrý den,
koukám, že v těch paragrafech umíte chodit, tak bych se na Vás chtěla obrátit s otázkou. Když mi letos v listopadu končí mateřská (měla bych nastoupit do práce), ale v září jdeme na umělé oplodnění a pokud by se to povedlo, tak jestli by to šlo, nechala bych si rizikové těhotenství. Z čeho se mi bude počítat nemocenská? Z původního platu před otěhotněním (mám smlouvu na dobu neurčitou a stále jsem zaměstnaná) nebo z té mateřské? A kolik procent? Děkuji :o)

j.a.n.i
11. kvě 2012

@lucynka46 Z původního platu před první mateřskou... a vychází to na cca 54% hrubého platu.

lucynka46
11. kvě 2012

@j.a.n.i Děkuji. 🙂

majs
14. kvě 2012

Ahojte, precetla jsem celou diskuzi a konecne jsem diky trpelivym odpovedim na opakujici se otazky pochopila co a jak (doufam dobre🙂. Rada bych se zeptala devcat na trochu odlisnou otazku, pokud budte nektera tak hodna a pokusite se odpovedet. Je to trochu mimo tema, snazila jsem se najit vhodnejsi, ale bylo uz roky mrtve, tak radeji tady.
1. Mam v praci dva pracovni pomery HPP (na plny uvazek) a DPC, vzhledem k tomu, ze DPC probiha v rizikovem prostredi, tak jsem ji v tehotenstvi prestala vykonnavat. Gynekolozka mi vypsala "zadost o vyrovnavaci prispevek v tehotenstvi a materstvi" ze mi OSSZ dá urcitou cast (udajne az 100%) usleho vydelku. Prislo mi to divne, kdyz se jedna o praci nad ramec bezne pracovni doby, ale pry na to mam narok. Donesla jsem to do prace a tam me s tim poslali do haje, ze je to na jinou smlouvu a ze na to narok nemam. Jak to tedy je?
2. Na druhou stranu mi ale v praci rekli, ze si mam pak zazadat o dve materske, ze z kazdeho pomeru dostanu jednu. Pokud vim, tak vyse materske se pocita z poslednich 12 mesicu, ja ale od 4. mesice tehotenstvi DPC nevykonavam, takze kdyz se mi bude vypocitavat z poslednich 12 mesicu pred materskou dovolenou, tak ale 5 mesicu budu mit nulovy vydelek a ten prumer z poslednich 12 tim bude dost snizen. Pokud bych si nechala napsat na ten pomer DPC neschopenku (pry mohu mit neschopenku jen na jeden pomer bez naroku na penize), tak by to byla takova omluvenka. Z ceho by se pak pocitala vyse materske - z poslednich mesicu, kdy jsem tu praci jeste vykonavala? Jak udelat abych nebyla bita na tom, ze jsem tu rizikovou praci prestala v tehotenstvi vykonavat a tim se mi snizil zaklad pro vypocet, kdyz roky predtim jsem ji normalne vykonavala a platila z ni vsechny nalezite dane a pojisteni. Uz za duben jsem tu praci nevykonavala, takze pokud si necham tu neschopenku vystavit ted, tak za duben mam uz smulu nebo se to da napsat zpetne? Moc diky.

dzejnyy
6. únor 2013

@j.a.n.i Vypadáte sběhle v mateřsko-peněžních kličkách. Mohu vás prosím také obtěžovat s dotazem?
Jsem na dvouleté mateřské, PPM pobírám v maximální výši, tj. částku vyčerpám cca po 19 měsících. Dítě rozené 3.1. 2012 tj. vyčerpáme cca v srpnu 2012 (?). Nyní jsem čerstvě těhotná, očekávaný TP 4.10. 2013. Tj. 6-8 týdnů před porodem si mohu zaměstavatele požádat o rodičovský příspěvek (RP?) Tj. skoro okamžitě po doběhnutí PPM...
Pak je tu ještě jedna skutečnosti - mám smlouvu na dobu určitou do 31.12.2013 (smlouvy se budou velmi pravděpodobně všem zaměstnancům prodlužovat (státní správa), ale nevím, jaký bude zájem prodloužit smlouvu i lidem na mateřské...)
Předem Vám moc děkuji za pomoc.

j.a.n.i
6. únor 2013

@dzejnyy Tak to co aktuálně pobíráš je rodičovský příspěvek, nikoliv PPM 🙂
PPM je to, co se pobírá toho půl roku a pak se bere rodičák, takže máš-li maximální, tak to vychází do cca 2 let (předpokládám, že si mateřskou brala), tedy do konce roku 2013, ale při tvém termínu nastupuješ nejpozději 6 týdnů před TP na mateřskou, takže ten rodičovský příspěvek nedobereš.
S tím prodloužením je to otázka, nicméně pokud neplánuješ 3 dítko, tak to nic neovlivní.

dzejnyy
6. únor 2013

@j.a.n.i Joj, koukám, že jsem to pomotala víc, než jsem si myslela. Asi ten vykojenej mozek?
Takže nejpozději 6 týdnů před TP nastupuju na mateřskou, tj. rodičák na 1. dítě nedoberu (to mi nedocvaklo, že je to šoupnuté o těch 1/2 roku). A 6 týdnů před TP začnu brát rodičák na "2 děti současně" nebo PPM? Díky.

j.a.n.i
6. únor 2013

@dzejnyy 6 týdnů před porodem ukončíš rodičák na to první dítě a začneš brát PPM (nejde to brát současně) a po tom půl roce PPM začneš brát rodičák na druhé dítko.

korytnacvocka
5. bře 2013

Ahoj, v dubnu budou dceři dva roky, chci nastoupit do práce na poloviční úvazek. Snažíme se o sourozence, tak mě zajímá, z čeho se pak bude počítat nemocnenská? Jeslti to bude půlka vymeřovacího základu hned od začátku nebo se to bude postupně snižovat každý měsíc podle platu, který budu brát poloviční? Budu vděčná, když mi někdo poradíte, zatím jsem to v diskuzích nenašla:( Díky!

j.a.n.i
5. bře 2013

@korytnacvocka Z toho polovičního platu.

korytnacvocka
5. bře 2013

@j.a.n.i Díky, ale odpověď je nejednoznačná...bude to pořád stejná půlka nebo to nejdřív bude stejné jako z normálního platu a pak se každý mesíc snižovat? Promiň, ale není mi to jasné:(

j.a.n.i
5. bře 2013

@korytnacvocka Bude to hned od začátku z toho platu jaký budeš aktuálně mít.

korytnacvocka
6. bře 2013

Ok,díky za informace!

ladus77
1. dub 2013

@j.a.n.i potřebovala bych poradit ohledně nástupu na mateřskou s druhým dítětem.

Na první dítě jsem si zvolila 2-letou variantu pobírání rodičovského příspěvku a to od října 2011, v září 2012 jsem si to změnila na novou verzi 2-leté varianty, protože byla finančně o něco výhodnější.

První syn je narozen 14.4. 2011, nyní čekáme druhé dítě, na mateřskou dovolenou, 6 týdnů před porodem bych měla podle těhotenské průkazky nastoupit 16.4. 2013, termín porodu je 28.5. 2013.

Zajímalo by mě, jestli v tom není problém, celých 220000,- Kč ještě vybraných nemám. Ale jestli tam nebude problém třeba v zaměstnání nebo s něčím jiným.

A kdy tedy mám ukončit rodičovskou dovolenou s prvním dítětem a nastoupit na mateřskou s druhým? 14.4. nebo 15.4. nebo 16.4. 2013?

katali
2. dub 2013

Také bych potřebovala poradit. Mám smlouvu na HPP na dobu neurčitou a k tomu u stejného zaměstnavatele ještě DPČ. Kvůli těhotenství nemůžu vykonavat svoji práci a jsem od 3. měsíce v neschopnosti a mám i 2 nemocenské lístky. 12.4. Mám nastoupit na PPM. Zajímalo by mě, jak se mi bude vypočítávat mateřská? Zaměstnavatel totiž ukončil všem zaměstnancům DPČ k 31.12.12. Já jsem mu tedy zatím nic nepodepsala, ale od kolegyň vím, ze abych mohla PPM brát i z DPČ tak bych musela v březnu/dubnu vykonat pracovni činnost v hodnotě cca 2800 Kč (což bohužel nejde, poněvadž zaměstnavatel smlouvy zrušil). Poradíte někdo? Díky

germaine
9. kvě 2013

@j.a.n.i Ahoj, mám dotaz, jsem na rodičáku, pracovní poměr na dobu neurčitou...s prvním dítětem bych měla ukončit tříletý rodičák 12.5.2014, uvažujem o druhém dítěti...zaslechla jsem, že termín druhého porodu je do 4 let věku prvního(nebývalo to do 3 let?) pokud bych neotěhotněla do toho věku, do práce se nejspíš už nevrátím, vím něco o odstupném. Musela bych v nové práci odpracovat 270 kal. dní, pokud se nemýlím. To znamená, že pokud budu počítat těhotenství 10 měsíců(40 týdnů) musela bych otěhotnět nejpozději teď v srpnu, aby se dítě narodilo do května 2014?
A pokud by se tak nestalo, je lepší najít novou práci a toho 3/4 roku odpracovat, abych opět měla nárok na PPM... a pokud bych těhu do 4 let byla, ale ještě neporodila, tak je asi nejlepší jít na nemocenskou a pak na PPM, ne?
Manžel totiž tvrdí, že po tom termínu (srpnu) je lepší se nesnažit a počkat...díky za informace.

j.a.n.i
10. kvě 2013

@germaine Je to úplně fuk, klidně se můžeš snažit furt, si stále zaměstnaná, takže těch 270 dní řešit nemusíš. Akorát pokud rozvážeš pracovní poměr, tak bych ustala ve snažení a zase začala až najdeš nějakou novou práci.

whiskey
1. led 2014

ahojky, mohl by někdo poradit.
máme dvě holčičky a s druhou jsem teď na rodičáku do jejích 3let tedy prosinec příštího roku. zajímalo by mě kdybychom chtěli třetí a povedlo se mi otěhotnět až třeba v létě, musela bych po vyčerpání rodičáku nastoupit nemocenskou a měla bych pak nárok na PPM jako jsem měla u dvou předchozích dětí? nebo je tam těch 270 dní a tím pádem na to nemám nárok a budu muset rovnou na RD. moc děkuju

gedzitka4
8. črc 2014

Ahoj, mám dotaz ohledně druhé těhotenství které plánuji na léto 2016. Rodičovský příspěvek doberu v říjnu 2015 a pak budu bez peněz. Je možné, těsně před tím (např. v srpnu) jít na rizikové těhotenství (vzhledem k mé profesi by to asi nebyl problém) a pobírat nemocenskou než porodím? Děkuji za odpověď 🙂

paajk
28. pro 2014

Ahoj chtěla bych se zeptat v říjnu 2015 mě končí rodičák a snažíme se o druhé dítě asi to do té doby nestihnem ale kdyby to bylo jen o měsíc mužů nastoupit na rodičák o těch 6-8 týdnů nebo musím na ten měsíc na nemocenskou? A budu mít nárok na 3 letoun variantu děkuji

sandy94
16. led 2016

dobry den mela bych dotaz jsem uz 3 roky na materske dovolene a jeste rok mi zbyva a jsem znova tehotna materska mi konci v unoru 2017 a v roce 2016 mam porodit cca zari rijen jak to je s penezi lidi mi rikaaly ze od 4 mesice tehotenstvi prijdu o materskou vi nekdo jak to v tomto chodi dekuji moc

xpila
16. led 2016

@sandy94 Tak určitě nejsi na mateřské. A je otázka, jestli jsi na rodičovské dovolené nebo pobíráš rodičovský příspěvek - jsi zaměstnaná? Mohla sis zvolit výši pobírání RP, nebo máš automaticky 4letou variantu?

sandy94
16. led 2016

no ja jsem porodila kdyz jsem byla jeste na skole takze jsem nepracovala.. beru asi rodicovsky prispevek v tomto se nevyznam moc