Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

j.a.n.i
24. únor 2011

@veronikaka Asi bych to napsala hned od neděle, tím nic nezkazíš, akorát pokud máš 32 dní dovolené, tak mi to vychází do 18.5. a od 19.5 žádáš o poskytnutí rodičovské dovolené. A výpověď ti nemohou (krom případu, že by se rušil celý zaměstnavatel nebo část, kde pracuješ) dát v době kdy budeš na RD, takže pokud požádáš o prodloužení, tak stále nemohou. A stačí mít papír s potvrzeným převzetím, oni ti to musí povolit ze zákona.

veronikaka
24. únor 2011

@j.a.n.i. Diky moc za radu.

mismar
24. únor 2011

@j.a.n.i sice tomu moc nerozumím, proč to tak je, ale půjdu na 1 den do práce a pak na neschopenku, budu mít prima výlet 🙂 .. mě to nevadí 🙂

imzadi
3. kvě 2011

ahoj holky, trochu se v tom ztracim, poradite nekdo? kdosi mi rekl, ze je mozne nahlasit dvoulete cerpani rodicovske a potom si to prodlouzit na tri roky...jak je to ale s proplacenim, to po tech dvou letech uz nedostanu nic, to je mi jasne 😀 ale kdo za me bude platit socialni a zdravotni?

dik moc🙂

hojda
3. kvě 2011

@imzadi Já myslím, ž e tohle nejde. Byl nějaký návrh, že by to šlo měnit, ale myslím, že ne neplatí. Co si nahlásíš, to máš.

imzadi
3. kvě 2011

@hojda ja prave nevim, rikala mi to i vedouci naseho HR kdyz jsem nastupovala na materskou, tak se ted po tom pidim... 😕

snajecka
3. kvě 2011

Ahojky, mám taky jeden dotázek .... pokud mi dvouletý rodičák končí 22.1. (je tedy do 22.1. - datum narození dítěte) a jsem těhotná s druhým dítkem a chci jít na neschopenku .... jak bych měla postupovat? Je nutné jeden den nastoupit zaměstnání a až následující den na neschopenku? Nebo mohu rovnou z rodičáku na neschopenku???

1) nastoupit 22.1. do zaměstnání + 23.1. na neschopenku
2) nastoupit 23.1. do zaměstnání + 24.1. na neschopenku
3) nastoupit 22.1. na neschopenku rovnou
4) nastoupit 23.1. na neschopenku rovnou

díky, jsem v tom hrozně zamotaná ....
Ještě mě napadlo, zda mohu na neschopenku nastoupit už při rodičáku ... akorát bych dostávala to co je výhodnější, lze to?

zanet29
3. kvě 2011

@snajecka na nemocenskou můžeš jít i když si na rodičáku a dostávala by jsi rodičák i nemocenskou.Taky jsem to tak chtěla udělat, ale bylo léto, tak jsem to nechala až na podzim tu nemocenskou. Já jsem měla nastoupit do zaměstnání 7. října a nemocenskou jsem měla už od 1října a samozřejmě máš nárok na mateřskou. Tyhle informace ti dají na sociálce.

snajecka
3. kvě 2011

@zanet29 Děkuji 🙂 pozitivní je, že to jde už při rodičáku - akorát nevím, jestli tedy sepisuju nějakej nástup do zaměstnání nebo prostě nic ... na sociálku půjdu na podzim taky, nicméně alespoň základní informace jsem si chtěla ujasnit, ať tam nevypadám jako úplné přetrhdílo 😉

imzadi
3. kvě 2011

@zanet29 chapu to tedy dobre, ze si dam rodicak na dva roky a kdyz otehotnim treba dva mesice pred vyprsenim tech dvou let a pujdu na nemocenskou, tak se mi nemocenska pocita z platu ze zamestnani a pak dostanu stejnou materskou jako jsem dostavala pri prvnim diteti? 🙂 dik moc

snajecka
3. kvě 2011

@zanet29 @imzadi Já myslím, že si to Imzadi napsala správně ... jen nevím jaké tam budou administrativní problémky v rámci nástupu do zaměstnání i při té neschopnosti .... máte nějaká maminka zkušenost, co se podepisovalo na personálním s nástupem do zaměstnání ??? Oznamuje se písemně nástup na rodičák ... je něco podobného i pro návrat?

snajecka
3. kvě 2011

Jo a také se spekulovalo že bude změna zákoníku práce - do teď se při neschopence nemohl ukončit pracovní vztah ... ale prý měla být změna, že v neschopnosti nově ho budou moci zaměstnavatelé ukončit .... došlo k tomu nakonec k té změně? Aby jsem si lážo plážo nenastoupila na neschopenku a milej zaměstnavatel mě nevylil .. :(

vojtisek2007
3. kvě 2011

@snajecka
@zanet29
@imzadi

holky pokud pobíráte u zaměstnavatele rodičovskou dovolenou (neplést si s vyplácením rodičovského příspěvku z úřadu -toje něco jiné ho), a nastoupíte na neschopenku - nikdo vám ji neproplatí - sice jí mít můžete, ale budete doma zadarmo - neschopenka je náhrada ušlé mzdy a vy když jste na rodičáku, tak vám žádná mzda neuniká....
Neschopenku dostane zaplacenou pokud při RD chodí třeba na půl úvazku nebo jste měli u zaměstnavatele zažádáno o dvouleté rod.volno ale na úřadě zvolili tříletý rodičák - tzn. že po druhých narozeninách prcka by jste měli jít do práce,ale nejdete kvůli těhu, tak potom ano - pak máte nárok na rodič.příspěvek i na neschopenku,protože už jste měli být v práci...ale jestliže u zam. čerpáte tříletý rod.volno a ve dvou letech prcka by jste chtěli na další rizikové těhu, tak vám neschopenku nikdo neproplatí.....

snajecka - takže u tebe záleží jaké volno čerpáš u svého zaměstnavatele - jesli dvouleté, tak na PN musíš nastoupit 23.1. místo nástupu do práce, klidně můžeš mít PN samozřejmě vypsanou dřív,ale zadarmo.....placenou jí budeš mít až od toho 23.1.,ale pozor pokud u svého zaměstnavatele máš třii roky, tak máš smůlu a žádnou neschopenku proplacenou nedostaneš

a stále platí že při PN tě nesmí propustit -pouze kdyby se rušil podnik

snajecka
3. kvě 2011

@vojtisek2007 Mám oboje dvouleté - i u zaměstnavatele, takže je to ok, neschopenka stačí až po rodičáku - hlavně že nebudu doma bez peněz až do Mateřské (6 týdnů před porodem) .... děkuji moc. Organizační důvody na propuštění mohou dát, to vím ... jen ODS slibovala, že zaměstnavatelům dá větší páky na rozvázání Pracovních poměrů, tak jsem se trošku bála....zaplaťbůh zbytečně 😉
Ještě jednou díky za radu 🙂 chybí mi tu pusinkovací smajlík 😀

gumidek
5. kvě 2011

Ahoj🙂

Mám dotaz asi rovnou na @vojtisek2007 🙂
9. května mi končí dvouletý rodičák, jsem znova těhotná a teď řeším v práci problém s neschopenkou - nechtějí mi ji proplatit, prý se v mém případě nejedná o ušlou mzdu, ale po 21 dnech prý předají neschopenku na sociálku a pak mi to bude platit sociálka. Což se mi zdá jako kravina.
Bohužel s dvouletým rodičákem souvisí můj problém - jsem si stoprocentně jistá, že jsem u zaměstnavatele nepodepisovala žádné čerpání rodičovské dovolené, tudíž jsem ani neuváděla dvouletou variantu (písemně, ústně jsme se o tom bavili, ale to není průkazné). A teď nevím - má účetní pravdu nebo budu bez peněz až do nástupu na mateřskou na konci srpna?

Díky moc, jsem z toho docela v háji 😖

vojtisek2007
5. kvě 2011

@gumidek mají pravdu v tom, že když jsi u svého zam.neměla písemně, že se po dvou letech vrátíš do práce, tak opravdu ti neschopenku nikdo neproplatí, protože ti drží místo tři roky a nemáš tím pádem ušlou mzdu...to že předají neschopenku sociálce a ona ti jí po 21dnech bude platit - to nevím, kouknu na to...jinak bys opradu byla bez peněz až do nástupu na další mateřskou

gumidek
5. kvě 2011

@vojtisek2007 Děkuju, takže moje blbost, že jsem v době nástupu na rodičák uvěřila účetní... chjo, za blbost se platí. Teď musíme vymyslet, jak to uděláme, abysme nebyli úplně bez peněz.

vojtisek2007
5. kvě 2011

@gumidek a nedá se s nimi domluvit, aby jsi se vrátila a pak měla placenou neschopenku a nezůstala bez peněz ???

gumidek
5. kvě 2011

@vojtisek2007 To ještě budu zkoušet, bohužel z jejich komunikace, která více než vázne, mám pocit, že se mě chtějí stejně zbavit 😖 Ale děkuju moc🙂
Musím se i uklidnit, nějak mě z toho stresu začalo tvrdnout břicho a na to je víc než hodně brzo.

zanet29
6. kvě 2011

@vojtisek2007 já jsem řešila v roce 2009 nemocenskou a rodičovská tříletá dovolená mi trvala do 6.10. 2009. Takže jsem šla na nemocenskou už od 1.10. 2009 a měla říjen jsem měla zaplacený i rodičák i nemocenskou, no jo, ale pořád dělají nějaké změny, takže teď už je to asi jiné, tento rok. A paní mi na té sociálce říkala, že bych měla proplacenou i nemocenskou i rodičák.
Tak se omlouvám některým za mylné informace.

elllenka
14. kvě 2011

nevíte jak to je s vracením mateřské a rodičáku? V papírech píší, že se to musí vracet, ale nevím kdy vznikne to, že by mi to přeplatili :( ted v květnu přesně 20.5 mi končí mateřská- dostamu mateřskou a pak část rodičovské (to nějak zpočítali) a do toho my došla vyplacená dovolená za lonský rok. Musím dovolenou někde hlásit?

vojtisek2007
14. kvě 2011

@elllenka dovolenou nikde hlásit nemusíš, tu máš jako bonus 😀 a přeplatili by ti v tom případě, že by si přestupvala z rodičáku na mateřskou - a rodičák sis ke dni mateřské neukončila....v tvým případě ti nemajíí co kde přeplatit 🙂 tak se neboj, nic vracet budeš

elllenka
14. kvě 2011

@vojtisek2007 : to je fajn 🙂 Vím, že si na mateřské nemůžu u mého zaměstnavatele přividělat a ted mi dovolenou proplatili v dubnové výplatě a měla jsem ji na účtu cca 11.4. přitom zaměstnavatele jsem žádala o její proplacení po zkončení mateřské :(

vojtisek2007
14. kvě 2011

@elllenka to by nemělo vadit, je to dovolená za minulý rok....a letošní dovolenou ti žádnou neproplatil ????

j.a.n.i
14. kvě 2011

@elllenka @vojtisek2007 To je nějaké divné, dovolenou nesmí proplatit, pokud nekončí pracovní poměr, dovolená se musí vyčerpat. Jediná výjimka je u dovolené nad rámec zákoníku práce, tak se stará proplácet smí... Mě tak napadá, není to náhodou vratka daní?

vojtisek2007
14. kvě 2011

@j.a.n.i taky holkám na mateřských v práci dovolenou proplácíme - ne že jí čerpají a máme to posvěcené úřadem práce...myslím tím "starou" dovolenou - např u elllenky tu za rok 2010, kterou pro překážky v práci nemohla vyčerpat, tak se napíše žádost o převedení do dalšího roku a pak se proplatí......, za rok 2011 ne, tu by začla čerpat po skončení mateřský....a vratka daní to může samozřejmě být taky

elllenka
14. kvě 2011

@j.a.n.i : Já to mám složitější. Takže k 1.5.2011 zkončila moje firma prodali ji a od toho data jakože pracuji pro jinou firmu. Musela jsem podepsat výpověď a nástup k nové firmě, která koupila naši společnost.
Mateřská dovolená mi končí 20.5.2011 a poté budu na rodičovské dovolené.

Původní firma mi proplatila v dubnové výplatě (peníze se platí v květnu- nevím jak to slovně popsat- když v dubnu pracuji dostanu peníze až další měsíc) a proplatili mi 20dní za rok 2010 + 8,5dní za rok 2011 o ostatní dovolenou prý mám požádat novou společnost což jsem udělala, ale zatím nemám vyjádření a tuším že mi to zamítnou, když mám u nich díky mateřské dovolené odpracované neboli omluvených 20dní. Takže asi o to příjdu :( Jenže jsem neměla na výběr i když kdo ví. jestli se tam nakonec vrátím :(

Mám to složitý :( Jinak moje původní firma dovolenou dá se říct neposkytovala, sem tam jsme si mohli vzít den, dva, občas se poštěstilo i týden a jen o zvánocích se firma zavřela. Dovolenou převáděli do dalšího roku, jak se to ze zákona smí a další rok ji proplatili (i když se to nesmí, tak účetně to prošlo bud jako prémie a nebo dovolená s tím, že ted den děláš přesčas- 1den- dovolená +8hodin přesčas

elllenka
20. kvě 2011

Jo a nevíte jak je to s daněmi? Sice je ještě brzo, ale když tento rok jsem na mateřské a dostanu zaplacenou jen dovolenou a pak rodičovskou musím podávat daňové přiznání? Nebo si mě může manžel dát do svého a mít slevu na manželku?

j.a.n.i
20. kvě 2011

@elllenka Pokud seš jen zaměstnaná, tak daňové přiznání podávat nemusíš, ale můžeš. Pokud bys měla ŽL, tak musíš. Jinak manžel si tě teoreticky uplatnit může, ale nesmíš mít vyšší příjem jak 68tis. ale do toho se krom zaplacené dovolené počítá i PPM, takže to pravděpodobně překročíš.

elllenka
22. kvě 2011

@j.a.n.i : Aha, a myslíš že se mi vyplatí požádat o přeplatek na daních? abych pak nemusela třeba doplácet. účetní jsem už musela podepsat formulář na daně