Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

j.a.n.i
20. srp 2010

@lidus2 Není, to je právě rozšířený zmatek v tom co je RD a RP...
RP jsou penízky od úřadu, volíš na jak dlouho je chceš, ale nemají vůbec nic společného s RD, můžeš klidně brát rodičák a chodit do práce (pokud ti bude hlídat třeba babička) nebo taky můžeš po dobrání rodičáku zůstat doma zadarmo... budeš stále na RD, ale peníze ti už chodit nebudou. Takže vlastně na úřadě hlásíš na jak dlouho chceš peníze a v práci jak dlouho chceš být doma... a nárok na neschopenku se odvíjí od toho nahlášeného v práci.
Ale zase, jestli s tím v práci všichni počítají, tak je velká šance, že to tak i nahlásili na sociálku, jdu ve středu za naší účetní, zeptám se jí, jestli to rovnou hlásí i s koncovým datem, pak by to stačilo zjistit v práci. Připomeň se ve středu 🙂 Případně dodat dodatečně do práce písemnou žádost o RD, kde budou ty datumy uvedeny, pokud počítají s tvým návratem po dvou letech, tak by s tím neměli mít problém.

lidus2
20. srp 2010

@j.a.n.i Jani seš super,moc ti děkuju 😀 budeš zlatá,když se mi na to zeptáš 😀 a ve středu se ti určitě připomenu 😉
až budu mít cestu do Ústí,tak se určitě stavím i za naší účetní 🙂 ještě jednou mockrát děkuju 🙂

lidus2
20. srp 2010

@j.a.n.i Jani tak jsem to našla 😀 😀 😎 když jsem si chtěla vybrat řádnou dovolenou,tak mi řekli,že si o to musím sepsat žádost.A v té žádosti mám nápsáno,že se žádám o poskytnutí rodičovské dovolené na 2roky do 16.4.2011.Takže je jasné,že bych se měla vrátit do práce 17.4.2011...o školce,jeslích nebo hlídání mluvit nebudeme,to je věc jiná 😀 😀
jenže...já k té žádosti nemám žádné vyjádření jakože berou na vědomí,že se v ten dtaum vrátím...to musí být??Už jksem si to naskenovala,tak ti to můžu nějak poslat,ale na MK ve fotkách mi to vymažou,že se to "netýká"dítěte 😖 no jsem ráda,že jsem si na ten papír vzpoměla a uděláme si výlet za účetní 😀 😀 jo a dovolenou mi proplatili,tak to asi na vědomí vzali 😀 😀
a ještě jednou za zeptání tvé účetní 🙂

j.a.n.i
20. srp 2010

@lidus2 Tak pak je to naprosto v pohodě, vyjádření k tomu nepotřebuješ, podstatné je, že máš na papíře o co si žádala, oni to musí schválit automaticky 🙂

lidus2
22. srp 2010

@j.a.n.i jéé tak to jsi mi udělala velkou radost 😀 😀 úplně jsem na tu žádost zapoměla,ale pak mi to začalo šrotovat v hlavě a svitlo mi 😀 😎
a ty plánuješ mimi?nebo už máš mimi a taky plánujete druhé??
já doufám,že se nám brzy zadaří a budu těhu 🙂 mnoo kdybych chodila do práce,byli bychom na tom finančně líp...ale jak mimi nebude do dubna 2011,tak už asi nikdy 😅

j.a.n.i
22. srp 2010

@lidus2 Čekáme... v říjnu první 😉

lidus2
22. srp 2010

@j.a.n.i Jéé 🙂 přeju vám oběma hodně štěstíčka,zdravíčka a pak tobě rychlý a bezproblémový porod 😀 a ve středu se připomenu,co jsi vjistila od vaší účetní...sice jsem na RD,ale pořád se to všechno mění a nejsem v práci od 19.8.2008 😀 😀 jj to to utíká 🙂

lidus2
25. srp 2010

@j.a.n.i ahojky,tak copak jsi se dneska nového dozvěděla??

j.a.n.i
26. srp 2010

@lidus2 Bohužel nic, účetní byla někde pryč ☹ tak jsem jí jen nechala papír na stole...

map07
21. říj 2010

Ahoj holky, mám na vás dotázek. Jsem doma na rodičovské se svým synem - v březnu mu budou dva roky. Bohužel se mi dosud nepodařilo znovu otěhotnět ☹ Jde mi o to - co když otěhotním až třeba v únoru, zjistím to v březnu, ale od dubna už bych měla jít do práce, může už mi Dr.napsat neschopenku? A pak nemocenská se počítá z příjmů před prvním těhu? A co pak mateřská ? (když jsem doma na dva roky, ale u druhého dítěte bych chtěla 3). No a co když se to nepovede? Jesle v dohledu žádné, takže - v práci mi samozřejmě prý budou místo držet na tři roky, chtěli k tomu podepsat i nějaký papír, ale já do práce po těch dvou letech jít nemůžu (a momentálně pro mě stejně nemají asi práci) - neměla bych kam dát malého (bohužel během těch dvou let se situace změnila než jak jsme to měli vymyšlené před tím). Takže bych mohla zůstat doma, zdravotní by platil stát, sociálku já, uživit by nás musel chudák manžel, no a co kdybych pak během toho třetího roku otěhotněla? To pak budu mít neschopenku a mateřskou počítanou z čeho? Jojo, dejte lidem volbu výběru, ale už to není domyšlený se školkama, natož s jesličkama☹ Díky všem za rady!

j.a.n.i
21. říj 2010

@map07 Pokud zůstaneš ten 3 rok doma, tak si stále na rodičovské dovolené, tj. nejenom zdravotní ale i sociální by "platil" stát. Akorát na neschopenku mít nárok nebudeš - tím, že budeš doma, tak ti nebude unikat žádný plat, ale na mateřskou pak normálně jo a počítala by se ti z platu před první mateřskou.

map07
21. říj 2010

j.a.n.i. díky moc, OK, takže jestli jsem to dobře pochopila, tak např. kdybych během listopadu otěhotněla a v červenci tedy rodila - do března (kdy je narozený 1.syn) bych pobírala normálně rodičovskou jako dosud, duben květen nedostala nic, a pak by mi těch 6-8 týdnů před porodem běžela mateřská na další dítě. Díky moc za radu!

j.a.n.i
21. říj 2010

@map07 Jojo, přesně tak.

jaru30
21. říj 2010

@j.a.n.i Jani prosím tě, mám podobnej problém jako Map. Akorát já jsem OSVČ a hned jak mi skončí mateřská (teď v prosinci), tak si zase začínám platit nemocenské pojištění. To pak taky nebudu mít nárok na neschopenku? 😕
Samozřejmě až mi skončí dvouletej rodičák.......

j.a.n.i
22. říj 2010

@jaru30 Ty nárok mít budeš, protože ty nebudeš na RD, tím že budeš platit nemocenské, tak se na tebe kouká jako na "normálně pracující"... jen uvidíme co chtějí udělat za změny od nového roku, nemám to potvrzené, ale někde jsem zachytila, že při placení nemocenského by se to bralo automaticky jako hlavní činnost, ale doufám, že jsem to zachytila špatně a nebude to pravda...

andykov
25. říj 2010

Jsem na dvouletý MD, přemýšlíme o dalším miminku, ale už to nestihneme rozhodně do konce dceři 2let. Jakou bych měla mateřskou a nárok na vybrání roidčovského příspěvku, kdybych už byla v dceři 2letech těhu a zůstala bych na nemocenské. co bych brala, z čeho by se mi nemocenská počítala? Děkuji za info...

pajafra
25. říj 2010

Mám podobný problém, prosím o radu. Mám rodičák do 2 let dcery, t.j. do února. Před MD jsem byly OSVČ, nyní mám živnost přerušenou. Jsem čerstvě těhotná, termín porodu v 7/2011. Je nějaká šance, že bych mohla jít po ukončení stávajícího dvouletého rodičáku na rizikové těhu a brala nějaké slušné peníze? Budu mít potom nárok na mateřskou nebo jen na rodičák? Nebudu muset zvolit 4 roky? Děkuji všem za radu.

niikolina
1. únor 2011

Ahojky holky....tak nejak me z vasich odpovedi jde hlava kolem....
Jsem tedka na rizikovem tehotenstvi a pracovni smlouva mi uz skocila....po dohode s ucetni mam narok na PPM a pak na rodicak,ktery zvazuju na dva roky, protoze s manzelem chceme hnedka dalsi mimi. Chci se tedy zeptat, jestli to druhe stihnu pododit do vyprseni dvoulete varianty, tak jestli podminky budu mit stejne jako u prvniho nebo uz rovnou spadam na tu desivou pomalou variantu.... Predem dekuji za odpovedi

vojtisek2007
1. únor 2011

@niikolina bohužel protože už při druhém mimi nebudeš mít zaměstnavatele budeš spadat do té děsivé varianty - ale jde to obejít do 9měsíců dítěte tím, že na mateřskou nastoupí manžel (pokud na ní má nárok), udělá volbu roků on a vyhnete se tak tomu 4letému rodičáku......

niikolina
1. únor 2011

@vojtisek2007 Aha...takze...kdyz zazada manzel,budeme mit narok i na PPM to ne?Nebo jo?A to bude tak, ze nastoupim do prace ja a on bude doma.Nebo budu doma ja a on bude chodit normalne do prace?

vojtisek2007
1. únor 2011

@niikolina to bude tak, že po skočení šestinedělí si od kteréhokoliv prvního manžel zažádá o rodičák místo tebe, v průběhu měsíce bude o víkendu (aby ho to neomezilo v práci) na mateřské a udělá volbu roků k rodičáku a dalšího prvního ho zase převedete na tebe s tou jeho volbou - ta už změnit nepůjde.....🙂 a nemusíte mít tu 4letou pokud jí nechcete

bolk
1. únor 2011

Ahoj psala jsem už do mateřské-rodičovská-mateřská, ale možná to spíš patří sem
Potřebovala bych také, prosím poradit. Měla jsem dvouletý rodičák (skončil v září). Nemám hlídání, takže chodím do svého předchozího zaměstnání jen na jeden den v týdnu (úv 0,2). Jakou bych měla mateřskou v případě, že by se mi podařilo otěhotnět do tří let věku dcery. Počítala by se mi jen z toho úvazkku 0,2 nebo z předchozího -plného před narozením první dcery. Smlouvu mám na dobu neurčitou.
Cca před rokem jsem volala na sociálku a řekli mi, že do 4let věku-pokud nastoupím na MD se porovnají oba příjmy(tj před prvním a před druhým dítětem) a vezme se ten větší. Tak doufám, že je to pravda. Moc děkuji za odpovědˇ

niikolina
1. únor 2011

@vojtisek2007 Aha...no porad mi to neni nejak jasny....ale na to je jeste spoustu casu.... tak zatim moooc dekuji... 🙂

vojtisek2007
1. únor 2011

@bolk jojo, je to stále pravda, pokud ten 0,2 úvazek máš u stejného zaměstnavatele jako jsi byla na první mateřské, tak když stihneš nastoupit do 4let věku prvního dítěte obě mateřské se ti porovnají a máš nárok na tu vyšší.

bolk
1. únor 2011

@vojtisek2007 Moc děkuji za odpověď.

bolk
5. únor 2011

Vojtíšku, mohla bych ještě poprosit o rad.
Ještě jsem trochu hledala a našl jsem tohle
http://www.tehule-maminy.estranky.cz/clanky/mat...
tam se ale píše, že cituji
"Zaměstnankyně, která se chce po skončení RP vrátit na několik měsíců do zaměstnání. Je znovu těhotná. S prvním dítětem nárok na PPM měla. Musí odpracovat nějakou konkrétní dobu, aby měla nárok na PPM s druhým dítětem?

Žádná taková doba stanovena není, takže na PPM mít nárok budete. Pouze se změní výpočet výše PPM z počtu odpracovaných dní a předešlého období."
Tomu moc nerozumím, popírá to to, co mi řekli na sociálce a sice, že se poměří mateřská před první a před druhým dítětem.

A ještě je tam tohle
Obecně platí, že nárok na PPM vzniká, byl-li rodič alespoň těchto 270 dnů plátcem nepovinného Nemocenského pojištění. Výpočet se provádí s denního vyměřovacího základu za posledních cca 12 měsíců. Výjimkou je pouze tzv. řetězový porod – narodí-li se druhé dítě do 3 let věku dítěte prvního – v takovém případě se PPM vypočítává stejně jako u prvního dítěte.
Mě na sociálce řekli, že stačí nastoupit mateřskou do 4 let věku a ne porodit do 3 let věku.

vojtisek2007
5. únor 2011

@bolk - to co tam píšou je blbost
......budete-li přitom na tuto další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že tato další PPM nebude nižší než vaše předchozí PPM. Dle § 19 odst. 4 zákona o nemocenském pojištění se totiž za denní vyměřovací základ u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

jaru30
9. únor 2011

Ahoj holky,
vrátila jsem se ze sociálky a jsem na provaz. S námi, OSVČ teda pěkně vyjebali 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠
V případě že půjdeme do druhého dítěte, spláču nad vejdělkem. Budu brát na neschopence a mateřské měsíčně 2000,- Moc by mě zajímalo, jak by s tím naše "moudrá" vláda vyžila 😠 😠 😠 😠 😠

j.a.n.i
9. únor 2011

@jaru30 Proč vyjebali? Taky z toho nemám radost, ale to jak to bylo nastavené bylo tak neskutečně výhodné, že bylo jen otázkou času, kdy to zruší... Teď to prostě plus mínus odpovídá podmínkám co mají zaměstnanci.

jaru30
9. únor 2011

@j.a.n.i a zaměstnankyně berou na neschopence a mateřské cca 2.000,- měsíčně? myslim, že to ani omylem.