Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

mikca
16. zář 2008

pokud nemáš zaměstnavatele už ted , když jsi na dvouleté, tak je jedno jak otěhotníš, jelikož nárok na mateřskou ti nevznikne..neměl by ti jí kdo vyplácet..kdyby jsi měla zaměstnavtele a stihla porodit né jen otěhotnět tak by jsi nárk na PPM měla 🙂

karlicka111
autor
16. zář 2008

Mikca-zaměstnavatele mám, ale už vidím, jak by byl nadšený, kdybych nasroupila např.na 2 měsíce a pak šla opět na MD....Tak se ptám jak by to bylo, kdybych zůstala např. 2 měsíce doma "jen tak" 😉

mikca
16. zář 2008

no tak to by jsi dopadla tak jak píšeš....kdyby jsi byla na pracáku , tak by ti nárok nevznikl a pak další otěhotnění by jsi pobírala až po porodu 4letou variantu tzn do 21 měsícl 7600 a pak do 4 let 3800..takže by možná lepší jít do rpáce nějakou dobu tam vydržet a pak až těhotnět..a že by byl zaměstnavatel "nadšenej" že po dvou měsících jsi znova těhu,,tak by mohl být jen nadšenej jelikož to je jediné co by mohl 😀

karlicka111
autor
16. zář 2008

mikca -díky za info! No my jsme téměř rodinná firma....tak nechci dělat zbytečné komplikace 😀

d19
16. zář 2008

Ahoj holky, ještě by mě zajímalo… když po RD nastoupím do práce. Jak dlouho musím před další MD chodit do práce, abych měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (a tím pádem si i mohla vybrat, jak dlouho budu na RD)? Je stanovena nějaká minimální doba, kterou musím odpracovat?

kacka.va
16. zář 2008

270 dnů ne?

d19
16. zář 2008

270 dnů pracovních nebo kalendářních?

mikca
16. zář 2008

d19 pokud nastoupíš do své staré práce před prvním těhu, tak nastoupit a třeba hned druhej den jít na riziko a pak budeš mít nárok na PPM..pokud nastoupíš do nového zaměstnání, takje důležité přečkat zkušebku a pak můžeš jít opět na neschopenku a nárok ti taky vzniká...takže tím že by jsi nastoupoipla na neschopenku tak budešě mít nárok na PPM

radka.k
16. zář 2008

To Mikca: zdá se, že jsi v tomto zběhlá. Můžeš poradit i mně? Nejsem si jista, jestli to chápu dobře. Můj syn se narodil 2.7.07, zvolila jsem taky dvouletou variantu RD. Pokud chci pobírat PPM velkou jako při prvním dítěti, musím porodit před dovršením dvou let věku toho prvního dítěte, tedy nejpozději 2.7.09, nebo stačí jen nastoupit na MD, tedy těch šest týdnů před plánovaným porodem? Mám totiž šibeniční termín a furt těhotná nejsem! Kdybych nestihla porodit do těch dvou let, ale třeba s pár měsíčním zpožděním, to nebudu mít nárok na PPM? Nebo stačí 3.7.09 nastoupit na pár dní do práce, ikdyž už budu třeba v 6.měsíci těhotenství? To bych potom pobírala PPM velkou jako minule? Splácíme úvěr a je smutný, že i děti musíme naplánovat tak, aby se nám to co nejvíc vyplatilo ☹ Snažila jsem se na to zeptat na sociálce a zdá se, že buď jsou neochotný, nebo to ani nevědí! Díky za radu.

vojtisek2007
17. zář 2008

radka.k. - stačí nastoupit na MD - protože od 1.1.2008 platí zákon, když ti v období čerpání rodičovské dovolené zvnikne opětovný nárok na mateřskou dovolenou dostaneš tu variantu která je výhodnější....takže kdyby ti náhodou PPM na nové mimi vyšla níž než jsi brala na první, dostaneš automaticky tu lepší variantu - ale musíš na ni nastoupit a ještě být na rodičáku s prvním... a i kdyby jsi to nestihla a zaměstnavatel ti zůstal a šla buďto na chvíli do práce nebo na neschopenku, tak i potom samozřejmě budeš mít nárok na PPM a bude se ti počítat z platu před nástupem na první....protože za tu dobu co jsi byla doma předpokládám, že žádný příjem nemáš...

mikca
17. zář 2008

radka jak píše vojtisek..stačí na tu mateřsku nastoupit..pokud by jsi to nestihlle byla těhu třeba v 6 jak píšeš, tak vlastně dnem nástupu do do práce v tvém případě 3.7.09 nenastoupíš do práce ale na neschopenku a plynou pro tebe stejné podmínky jako u prvního..prostě je důležité mít zaměstnání pak se to dá..bud jít na chvíli pracovat a nebo když už by se zadařilo, tak jít na neschopenku 🙂

janulle22
17. zář 2008

mala vsuvka--kdyz vam nevznikne narok ppm tak budete do 21mes ditete brat 7600kc a od 21mes do 4 let 3800kc..ALE kdyz si materskou vezme na sebe manzel pritel ktery to ma odpracovano tak si zvoli variantu na 3 roky 7600kc a dalsi mes si tomuzete a nemusite prepsat na sebe a uz se to nezmeni...pokud uz to tu nekdo psal tak seomlouvam asi jsem blbe cetla...🙂...

zakonum a nesmylsnym paragrafum zdar....

d19
17. zář 2008

A co těch 270 dnů? Kdy je nutné je odpracovat? To se vztahuje k čemu? Když po RD nastoupím na chvíli do práce (ke stejnému zaměstnavateli) a pak půjdu na MD, tak je mít odpracováno nemusím? Jde mi o to, abych měla nárok na PMM a mohla si vybrat délku RD a nespadla automaticky do 4-leté.

vojtisek2007
17. zář 2008

d19 - když máš zaměstnavatele - a už jsi mělá nárok u prního mimi na PPM - tak už to máš u něj vlastně odpracováno a máš automaticky nárok i na druhou, třetí apod.- těch 270 nemusíš mít odpracování - musíš být po dobu 270 dnů účastna na nemocenském pojištění....

radka.k
17. zář 2008

Holky, moc vám všem děkuju za radu. Uklidnily jste mě.

d19
17. zář 2008

vojtisek2007: A když bych po RD nastoupila k novému zaměstnavateli, tak tam těch 270 dnů musím odpracovat (být účastna na nemocenském pojištění) nebo ne? Těch 270 dnů se vztahuje vždy k jednomu zaměstnavateli nebo k celkové odpracované době (myslím to tak, že když mám odpracováno 5 let, tak jestli se mě ještě těch 270 dnů může týkat nebo už můžu být v klidu)? díky za rady. Řeším zrovna teď na kolik let si dát RD u 1. mimi, tak potřebuju vědět, jak by to případně bylo s další MD.

vojtisek2007
17. zář 2008

d19
když nastoupíš po RD k novému zaměstnavateli tak i kdybys po třech měsících šla na mateřskou s novým mimi - tak účast 270dnů máš, protože se do toho počítá i ta mateřská předtím než jsi šla pracovat - ale zase by jsi měla mateřskou nízkou - protože by se bral plat jenom od toho posledního zaměstnavatele, ikdyž by to nebylo 12měsíců zpět....

map07
23. zář 2008

Holky - můžete mi poradit? Teď jsem těhotná s prvním mimi - mám v plánu pracovat do konce tohoto roku, možná začátek ledna (to spíš ale ne 😀 ), u tohohle zaměstnavatele jsem teď rok a půl. Chtěla bych si zvolit dvouletou rodičovskou dovolenou, no ale s tím, že bych ke konci těch dvou let chtěla znovu otěhotnět. Tak a teď - musím nastoupit po skončení těch dvou let do práce? (když budu chvilku těhu) Nebo můžu zůstat doma na neschopence a nemít odpracovaný ani jeden den? (zaměstnaná stále u toho zaměstnavatele jako jsem teď)aby mi pak byla - až by přišel čas - vyplácena mateřská jako budu mít teď u prvního mimi? Naplánovaný bych to měla hezky, jestli to vyjde, to už je jiná otázka 😀 Díky

mikca
23. zář 2008

mag pokud budeš těhu ještě před skončením té dvoulété tak samozřejmně můžeš dnem nástupu do práce po dvou letech nastoupíš na neschopenku a plynou pro tebe stejné podmínky jako u prního..ale pokud nebudeš dnem nástupu do zaměsnání těhu tak do práce nastoupit musíš..to je jasné--a anebo požádat o neplacené volno zaměstnavatele..takže to jde ..prostě základ je mít zaměstnavatele 🙂

mikca
23. zář 2008

jen malá poznámečka ta dvouletá varianta je omezená a to tak že ti msuí vyjít PPM od zaměstnavatele na 380kč na den..ale to asi víš 🙂

map07
23. zář 2008

mikca: díky 😉 jojo, o tom omezení vím, to mám spočítaný, to je v poho. Mě šlo hlavně o to, že pokud budu teda těhu, tak jestli vůbec nemusím do práce 😀 Takže fajn. Tak když ke konci 2leté rodičovské budu těhu, vůbec zpátky do práce nenastoupím, budu mít rizikový a bude to. Jo ještě z čeho se pak počítá nemocenská? To se bere s příjmů před těhu nebo se mýlím? A mateřská by se mi tedy měla počítat stejně jako teď.

vojtisek2007
23. zář 2008

map07 - nemocenská se ti bude brát z příjmů před porodem - a mateřská se ti bude počítat trochu jinak, už i toho prvního, protože od 1.1.2009 - se mění zákon, ale neboj, můžeš na tom být jen líp....a pak kdyby ti u druhého vyšla mateřská horší, máš automaticky nárok na tu lepší variantu - ale tam je podmínky, že ti nárok na tu další mateřsku musí vzniknout ještě když jsi na rodičáku s prvním mimi....

sonada
13. říj 2008

Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit? byla jsem zaměstaná na dobu určitou a vzala si mateřskou na dva roky... takže se nemám kam vrátit po skončení RD. pokud bych ted otěhotněla a nestihla porodit do konce mateřské - tak jakou pak budu mít? spadnu automaticky na čtyři roky? protože pokud bych nestihla porodit do konce první mateřské tak bych se asi musela přihlásit na ÚP a tudíž asi měla nárok jen na tu nejnižší? Nebo je to jinak? Pokud tomu někdo rozumíte - prosím odpovězte. Děkuji🙂

mikca
13. říj 2008

sonada tím že již nemáš zaměstbavatele tak je uplně jedno jestli stihneš porodit do konce dvou let tvého rodičáku...tím že nemáě už smlouvu tak ti bývalý zaměstnavatek už nebude nic platit...takže opravdu spadáš do pomalého čerpání na ty 4 roky...bude se muset po skončení RD nahlásiit na pracák...nebo může jít na RD otec dítěte pokud bude splnovat nárok na vznik PPM tak může pak učinit volbu on, ale do práce bude moci chodit klidé dál 🙂

lucinecka
14. říj 2008

Mikco jestli tomu dobře rozumím, tak i manžel může pobírat PPM? Já myslela že jen rodičák. Když při mateřské si přivydělávat nemůžeš, tak to by jako on nechodil do práce těch 28 týdnů? 😲

lucinecka
14. říj 2008

Holky a když mám zaměstnavatele (dělám v rodinné firmě takže mě nevyhodí 😉 ) a nestihnu do těch 2 let otěhotnět, tak co dál? Můžu být doma 3.rok zadara? To bych si musela vzít v práci neplacené volno nebo tak nějak? A to bych si musela platit soc. a zdravotní, že? A měla bych pak vůbec nárok na PPM? Kdybych si čistě teoreticky pár hodin ten 3.rok odpracovala, kolik by to muselo být aby za mě zaměstnavatel soc. a zdravotní platil? Kdybych si nějaké to minimum vydělala (zřejmě bych mohla pracovat z domova ale moc by to asi nebylo) tak by mi to ale ovlivnilo výši PPM, že? Asi by pak nebyla stejná jako ta u prvního dítěte 😒 No zkrátka a dobře bych měla otěhotnět do těch 2 let, to bych pak rovnou z rodičáku přešla na nemocenskou (páč i u prvního jsem byla kvůli rizikové práci), ale to jsou plány, jaká bude realita se uvidí. Malej se nám povedl na 3.pokus, tak jen musím doufat že i druhý se povede stejně rychle 🙂 Díky za rady 😵

vojtisek2007
14. říj 2008

luci -když nestihneš otěhotnět do dvou let, tak se můžeš se zaměstnavatelem dohodnou (písemně) na třetím roku neplaceného volno - ale pozor, když potom v průběhu toho třetího roku otěhotníš - nebudeš moct současně pobírat nemocenskou,kybys byla na rizikovým. Platit si musíš jenom sociální, zdravotní za tebe platí stát, protože se staráš o dítě do čtyř let věku - jenom se to musí nahlásit na pojišťovně - je na to i formulář...Kdybys ten třetí rok něco odpracovala, tak by se ti samozřejmě další mateřská počítala z toho, takže asi nic moc. No zkrátka jak píšeš, otěhotnět do dvou let a přejít rovnou z rodičáku na neschopenku a pak na další mateřskou...

mikca
15. říj 2008

luci ne chlap pobírat PPM nemůže, jemu musí jen nárokVZNIKNOUT tzn že bude mít zaplacený pojištění za dva roky...takže nebude brát mateřskou , ale bude se moci rozhodnout na délce toho rodičáku 🙂

lucinecka
15. říj 2008

Holky díky, už je mi to jasný. No ještě mám 2 měsíce abych se rozmyslela, hodně mě ta dvou letá varianta láká, nejen finančně, ale že by si i děti byly blízko 🙂 Tak buď zariskuju a budu doufat že do dvou let otěhotním a když ne, tak to prostě nějak dopadne. Díky a mějte se 🙂

lenkaaa
7. lis 2008

holky, a jak se ta dvouleta materska pocita? tedy, pokud se mi miminko ma narodit koncem ledna 2009 tak kdy je pak ten datum, kdy budu muset nejpozdeji nastoupit do prace?