Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

ladunka
7. lis 2008

Zřejmě myslíš dvouletou rodičovskou dovolenou či rodičovský příspěvek. Je důležité si uvědomit, že jedna věc je poskytování rodičovského příspěvku (jehož si za splnění určitých podmínek můžeš volit dvouleté, tříleté nebo čtyřleté čerpání) a rodičovská dovolená, kterou Ti poskytuje Tvůj zaměstnavatel, poskytne Ti ji na libovolnou délku podle Tvé žádosti, (maximálně je povinen Ti ji poskytnout do tří let věku dítěte) a pobírání rodičovského příspěvku nesouvisí přímo s čerpáním nebo nečerpáním rodičovské dovolené, za podmínky řádné celodenní péče o dítě můžeš pobírat zároveň rodičovský příspěvek a současně pracovat pro svého zaměstnavatele.

Do práce musíš nastoupit poté, co skončí Tvá rodičovská dovolená, a to záleží na tom, na jak dlouho o ni požádáš. Zatím pořád platí, že během prvních tří let věku dítěte ůžeš o její čerpání kdykoli požádat a zaměstnavatel Ti musí vyhovět. Tedy například - máš požádáno o rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte, ale otěhotníš tak, že bys musela nastoupit například v pátém měsíci dalšího těhotenství a to nechceš, požádáš tedy o prodloužení čerpání rodičovské dovolené do tří let věku dítěte a to je vše.

Jiná věc je, že pokud čerpáš dvouletý rodičovský příspěvek, ve dvou letech věku dítěte jeho vyplácení skončí, ať už se do práce vracíš nebo ne.

lenkaaa
7. lis 2008

ladunka - asi jsem to napsala blbe - myslela jsem to tak, ze preci materska dovolena je kolem 26 tydnu, na kterou nastupuji jeste pred porodem, konci se mi tedy kdyz bude mit detatko kolem 5 mesic. kdyz po teto md nastoupim na cerpani penezite pomoci v materstvi ktere chci cerpat 2 roky, znamena to, ze bubu prakticky doma do 2,5 roku veku ditete. je to tak?

vojtisek2007
7. lis 2008

lenkaaa -není, dvouletá rodičovská znamená do dvou let věku dítěte.... 😉

ladunka
7. lis 2008

..přesně jak píše vojtíšek. Matoucí je asi formulace, kterou jsem použila - dvouleté či tříleté atd. čerpání, omlouvám se. Je to tak, že se čerpá do dvou let, tří či čtyř let věku dítěte.

vjerka
22. lis 2008

ahoj, vidím, že se skvěle orientujete🙂 Může mi někdo odpovědět - pokud si zvolím př. 3 letou variantu( po kterou mi zaměstnavatel drží mé místo) a já v této době znovu otěhotním, jak to bude s povinností mi tuto pozici držet?
A ještě prosím o dvě rady - jsem v PN, žádost o mateřskou podám svému zaměstnavateli( 6 týdnů před TP), musím také zažádat na sociálce nebo za mě toto vyřídí můj zaměstnavatel?
A kdy nejpozději musím požádat o 3 letou variantu svého zaměstnavatele a na sociálce?Díky moc, zatím v tom plavu.

mikca
22. lis 2008

vjerka..kdyz otehotnis v dobe tri let co jsi na rodicaku tak je to tak..ze pokud otehotnis ale neporodis tak v den kdy by jsi mela nastoupit do prace nastoupis na neschopenku, pokud stihnes do tri let porodit, tak pro tebe plynou stejne podminky jako u prvniho a zamestnavatel je ti povinne drzet misto dalsi tri roky..
s tou materskou by to mel vyridit zamestnavatel..teda aspon u me to tak bylo ja sla pak az zadat o rodicak.
jinak o triletou variantu musis pozadat po PPM a zadas na socialce zemestbavateli se vetsinou jen oznamuje jak si se rozhodla

vjerka
22. lis 2008

Moc děkuji za odpověď.

bulinka
22. lis 2008

ahoj, můžete mi prosím poradit? Když si vyberu dvouletou variantu čerpání rodičovského příspěvku a před vypršením se mi podaří znovu otěhotnět, ale ne porodit, orodim až na rizikovce, je zaměstnavatel povinej mi držet stále místo, nebo bych musela porodit do těch dvou let? Moc se v tom stále neorientuji. díky

mikca
23. lis 2008

kdyz dnem nastupu do prace nastoupis na neschopenku, tak te nikdo nemuze vyhodit a tim ze prejdes volne z neschopnosti na materskou, tak ti bude muset zamestnavatel drzet misto stale dalsi tri roky...

bolk
24. lis 2008

Ahoj, diky moc za skvele tema, temer vsechno jsem se dozvedela. Jen mam jeste dotaz: Kdy nejpozdeji musim na socialce nahlasit pro jakou variantu jsem se rozhodla. Materska mi konci 22. ledna. Pak mam jeste nevybranou dovolenou asi 12 dni.
Diky moc

mikca
26. lis 2008

ten mesic co ti konci materska si zazadej o rodicak..muze ti jit soucasne s dovolenou..

mikijana
27. lis 2008

AHojky,

taky v tom tak trochu plavu. od 1.12. nastupuji na mateřskou, termín porodu mám 19.1. takže cca do půl roku věku dítěte se musím rozhodnout jaký budu čerpat rodičovský příspěvek. Uvažuji o 2 leté variantě, tedy až dítě dovrší 2 let věku, chtěla bych druhé dítě opět na 2 leté čerpání. V jak pokročilém těhotenství tedy musím být, když mé 1. dítě bude mít 2 roky nebo to už musím porodit? Čistě teoreticky až bude mít 1.dítě 1 rok tak se začit snažít otěhotnět aby to +- vyšlo...zajímá mě jestli je pak postup stejný dle stupně těhotenství- nemocenská, mateřská , rodičovský příspěvek?

Děkuji moc za odpovědi.

mikca
27. lis 2008

miki důlezite je aby jsi mela stale zamestnavatele..pak je v podstate jedno kdy otehotnis..jelikoz kdyz by jsi mela nastoupit do prace po tech dvou letech a byla jsi tehu , tak nenastoupis do prace ale na nemocenskou a pak po nemocenske prejdes na materskou a tim padem budes moci ucinit volbu rodicaku....paklize stihnes porodit do dvou let veku prvniho ditete, tak 6 tydnu pred porodem nastoupis normalne na materskoua jede to jako u prvniho..jde jen o to mit toho zamestnavatele... 🙂

mikijana
27. lis 2008

jo tak to je super, zaměstnavatele mám, takže by to mělo být ok, díky za odpověď🙂

veronika15
8. led 2009

ahoj holky, jsem tu dnes poprvé a mám asi stejný dotaz jako většina z nás, ale i přesto se zeptám, ať mám 100% jistotu, 🙂
chtěla jsem se zeptat jak je to s návratem z rodičovské zpátky na mateřskou
dočetla jsem se, že mám nárok na mateřskou u druhého dítěte do 3let věku prvního dítěte od svého zaměstnavatele(mateřskou jsem si vybrala na 3roky)Chtěla jsem se zeptat zde musím porodit do 3let věku dítěte nebo zda stačí, že jen otěhotním a nastoupím na neschopenku a nebo musím aspoň nastoupit na mateřskou?jek je to prosím, moc děkuji za radu, tlačí mě taky čas a chtěla bych si být 100%jistá a trochu klidnější....

mikca
9. led 2009

veronika kuk ip 🙂

binki
12. led 2009

holky, taky mám dotaz, takže když zůstanů třetí rok doma (po dvouleté MD), stát mi platí zdravotní i sociální nebo jen zdravotní? a kdybych pak otěhotněla, tak se mi MD počítá z toho, co bych případně vydělala (což asi nula nula nic, že jo), jaký formulář a kde musím vyplnit, pokud bych se pro tohle rozhodla? díky

kacka.va
12. led 2009

lenkaaa: ty sis spletla pojmy. 🙂 peněžitou pomoc v mateřství čerpáš právě těch cca prvních půl roku od nástupu na mateřskou a jakmile skončí, tak pak už čerpáš rodičovskou dovolenou a dostáváš rodičovský příspěvek.

snezenka123
16. led 2009

ahojyk chtěla jsem se taky zeptat,i když jsem to tu už četla....Zvolila jsem si mateřskou na 2 roky,mám smlouvu na dobu neurčitou. Plánujeme druhé dítko a chtěli by jsme, abych otěhotněla než budou malé 2 roky(snad se to podaří)abych se nemusela vracet do práce ale přešla na rizikové těhu(jako u prvního). Chtěla jsem se zeptat,jestli mi i potom vznikne nárok na PPM(6 měsíců po narození) a nebo jestli musím porodit druhé dítě než mi skončí dvouletá mateřská...A když bych teda přešla z mateřské a neschopenky zase na mateřskou,tak si opět můžu vybrat variantu na 2 roky?Díky moc

susik77
16. led 2009

mne sa podarilo otehotniet na 2-letej na poslednu chvilu 😎
mna by zase zaujimalo, teraz, ked je financna kriza a bolo by velke prepustanie-organizacne vo firme, ci by ma mohli na materskej prepustit-samozr. s odstupnym. mam pocit, ze som take nieco videla v zakonniku prace, ale teraz neviem, ci to nebolo v suvislosti s uplnym zrusenim firmy...

swetlus
26. dub 2009

Ahoj
ozivuju tema 😉
jsou tu jeste nekde ty chytre hlavicky co v tom umi chodit? 😕 potrebovala bych taky jednu dobrou radu, prosim 😕 ja teda to co se tu docetla uz vim, pac to studuju z konce dokola v zakonech porad (se sockou nemam dobre zkusenosti, nechteli nam uznat narok na 2letou RD prestoze jsme narok meli) takze hledam sama kde se da.
no vsude tu je takova poznamka...ze vse plati samozrejme pokud mas zamestnavatele... ale co pokud ho nemas?? 😕

muj pripad: na zacatku cervence mi konci 2leta RD na prvni dite, na konci rijna cekame druhe (bohuzel, planovane rodicovstvi znamena ze planovat si muzete co chcete ale zadari se az priroda bude chtit 😒 ), takze jsme to nestihli a ted co ty 4 mesice???
mela jsem smlouvu na dobu urcitou, ktera mi skoncila v listopadu 2008. takze je mi jasne ze nemam narok na PPM, dostanu automaticky 4lety rodicak, ale furt nevim co ty 4 mesice? kdo mi co da? rodicak mi skonci, na pracak asi jit nemuzu kdyz uz jsem tehu ne? a co pojisteni? to si budu muset platit sama? no pocitame se vsema moznyma nejhorsima variantama ale zatim jsou to jen dohady tak bych rada nasla nekoho kdo uz s podobnou situaci ma zkusenosti? 😕 😕

susik77
26. dub 2009

swetlus: myslim ze automatiocky muzes jit na pracak-titiz nemas zamestnani-nevadi, ze ses tehu. Oni by Ti meli zpracaku platit to zdr. pojisteni. Do zadne prace Te samo nevemou, budes proste jenom chodit do nastupu na MD na pracak...

swetlus
27. dub 2009

Susik, ja si tim prave nejsem jista jestli vubec muzu, pac kdyz jsem tam byla po VS tak se me ptali jestli nahodou nejsem tehotna a nic bych za to nedala ze jsem musela nekde podepsat ze nejsem, ale to bych kecala uz si to nepamatuju.

vojtisek2007
27. dub 2009

swetlus - normálně se na pracák můžeš jít zaregisrovat i jako těhotná - budou ti platit pojištění a měla bys dostat i nějakou podporu v nezaměstnanosti - žádný že když jsi těhu, že nemůžeš být evidování na úp...rozhodně se jdi zaevidovat - hned následující den po zkončení rodičáku - tzn. 7.7.2009 - od toho data budeš v evidednci

susik77
27. dub 2009

jj, urcite jdi, aby ti navazovalo zdr. pojisteni-jinak bys musela doplatit rozdil sama.takhle to to zaplati pracak a jeste dostanes podporu 😉

swetlus
27. dub 2009

holky, diky, no ja v to ani nedoufala, myslela jsem prave ze si to budu muset zaplatit, ale rozhodne to pujdu aspon zkusit 😉 diky b

chester
28. dub 2009

Ahoj holky, tak jsem to tady všechno přečetla, ale moc chytrá z toho nejsem... 😕
Potřebuju poradit, jak to se mnou bude vypadat, jelikož zaměstnavatele nemám 🙄 , jsem na 2leté MD, snažíme se o druhé mimi, ale teď nevím, jestli budu něco dostávat první půlrok, pokud se zadaří a kolik zbývající roky??? Spadnu do 4leté varianty??? Asi je jedno, jestli stihnu porodit do 2 let věku dítěte,anebo ne, pokud nemám zaměstnavatele, že? A ještě jeden dotaz, dostávala bych nějakou nemocenskou, kdybych šla na rizikáč??? Předem děkuji za rady 😵

mikca
29. dub 2009

chester tim ze nemas zamestnavatele, tak by ti pri druhem diteti nevznikl narok na PPM a tim padem by jsi spadla do pomaleho 4 leteho cerpani rodicaku...takze jestli budes tehu po druhem roce veku prvniho ditete , tak mas smulu jak s PPM a tak i s nemocenskou, kdyz nemam zamestnavatele..by jsi jedine musela na pracak, aby jsi nejake min penize dostala..ale jinak az po porodu rodicak anebo na chvili do prace.., kdyz teda nebudes jeste tehu

chester
29. dub 2009

mikca dik, uz to zacinam chapat a kdyz bych do tech 2 let porodila, tak si muzu délku rodicaku vybirat?

mikca
29. dub 2009

ne protoze uz nemas zamestnavatele..to by jsi musel porodit resp. nastoupit na PPM v ochrane lhute coz je půl roku po skonceni prac pomeru...takze u tebe je jedina moznost jit ne chvilku nekam do prace preckat zkusebku a pak treba nastoupit na roziko nabo neschpenku pak by ti narok vzikl a mohla volit delku rodicaku..jinak bohuzel