Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

vojtisek2007
23. únor 2010

hlásti nic nemusíš, to není tvoje povinnost, ale jestli chceš, tak to do práce dojít říct můžeš, aby s tebou třeba nepočítali, že jsi těhu

lenkeena
1. bře 2010

Holky, čtu tady, že často na těch pár měsícú mezi skončením RD a nástupem na MD s dalším dítětem volíte možnost jít na neschopenku. Zajímalo by mě, jak to děláte - přesvědčujete gynekologa, že je vaše práce riziková? Nebo předstíráte, že je vám špatně? Nebo vám ji lékař prostě napíše, když ho poprosíte?

Ptám se proto, že můj gynekolog mi za celé těhotenství nenapsal neschopenku ani na jediný den, ačkoli jsem ho o to prosila - ani když ve škole řádila chřipka (jsem učitelka), ani když jsem měla bolesti v podbřišku - pořád tvrdil, že jelikož mé těhotenství není rizikové, neschopenku napsat nemůže.

blandik
1. bře 2010

Ahojte, nevíte náhodou jak to je, když:

jsem na RD do dvou let věku dítěte. Chtěli jsme mít další dítko do těch dvou let věku prvního dítěte, ale to už nestihneme. Zaměstnavateli jsme nahlásila, že zůstanu doma do tří let a do práce se dříve vrátit nechci. Co se tedy bude dít, až přestanu dostávat rodičovský příspěvek (krom toho, že nebudu mít peníze, to je jasné 😉 ). Budu muset jít na neplacené volno? A kdo za mě bude platit sociální a zdravotní? A z jakého základu se bude pak počítat nová mateřská, pokud se mi podaří otěhotnět a budu mít druhé dítě v době, kdy budu ještě doma s prvním dítětem /ale již bez rodičovské/? Nemůžu na to najít nikde pořádnou odpově'd. Děkuji moc.

blandik
2. bře 2010

Najde se někdo, kdo by poradil? Viz příspěvek výše. Děkuji, děkuji moc. Na sociálce se se mnou o tom taky nikdo nechtěl bavit..

j.a.n.i
2. bře 2010

lenkeena - asi hodně záleží na doktorovi, s rizikovým tedy osobní zkušenost nemám, ale kamarádku nedávno poslal na neschopenku defacto příkazem, sice jí bylo blbě ale měla pocit, že tak normálně a byla z toho dost vykulená... Myslím, že tvůj doktor je trochu extrém, i když osobně nesouhlasím ani s tím druhým, aby byla těhulka doma celé těhotenství i když jí nic není.

j.a.n.i
2. bře 2010

blandik - budeš normáně na rodičovské dovolené, na tu je nárok do 3 let věku dítěte, neplacené volno bys musela řešit až kdyby se to nepovedlo do těch 3 let. Sociální a zdravotní platí stát z titulu rodičovské dovolené (doporučuji zkontrolovat na ZP, zda to zaměstnavatel správně nahlásil). A mateřská se ti bude počítat ze stejného základu jako ta první.

blandik
3. bře 2010

j.a.n.j - děkuji moc. Tohole info mě moc potěšilo. Takže i když už nebudu dostávat rodičovský příspěvek, stále budu na rodičovské dovolené, jestlikož jsem to takto nahlásila zaměstnavateli? Chápu to správně? To by bylo supr. Te'd ještě otěhotnět 😉

jaannaa
14. dub 2010

ahoj, rodičovský příspěvek jsem si zvolila na 2 roky, dcerce za 4 měsíce budou 2 roky a chci se zeptat, pokud nestihnu otěhotnět, kde se má hlásit prodloužení rodičovské dovolené na 3 roky (krom zaměstnavatele) a do kdy nejpozdeji hlásit tuto zmenu. Preci jen tajně doufám že se "to" do dvou měsíců jestě může změnit a já budu těhulka, to bych pak mohla vyžádat neschopenku /jakožto bych na ni nárok měla, jelikož jsem nedávno potratila/

akdar1
14. dub 2010

Zmenu oznamujes zavcasu zamestnavateli, ktery je povinen ti do tri let veku ditete prodlouzeni umoznit!!! i on by to mel ohlasit na zdr. pojistovnu... Pak ale pri prodlouzeni nebude neschopenka mozna!!!

jaannaa
15. dub 2010

Prodloužení mi umožní, o to se nebojím, ale zavčas to znamená jak dlouho před vypršením dvou let? Stačí tak dva měsíce? Nechci nic uspěchat a naopak nic prošvihnout ☹

j.a.n.i
15. dub 2010

jaannaa - z pohledu zákona stačí den předem, ale není to vůči zaměstnavateli moc fér, záleží na jaké pozici si dělala, jestli je za tebe zástup a jaké máš vztahy v práci. Pokud dobré, tak bych oznámila (jen ústně) ať s tebou nepočítají a jen těsně před vypršením dvou let dodala buď papír na prodloužení RD nebo neschopenku.

jaannaa
15. dub 2010

j.a.n.i: tak to je príma, vztahy mám super, záskok taky 🙂 tak doufám že tam dojdu v červenci s "budoucí" neschopenkou !!!! moooc jste mi udelali radost....

klara.t
18. dub 2010

Ráda bych měla dvouletou RD a poté druhé miminko. Mohou ale nastat 2 situace (s tím, že bych neotěhotněla teď nepolemizuji).

1) otěhotním a stihnu jít z RD přímo na MD s druhým dítkem
2) otěhotním pozdě a skončí mi RD a ještě nemohu jít na MD

Řeším ale toto. K bývalému zaměstnavateli se vracet nechci a zároveň mám možnost nechat se zaměstnat klidně jen na 1 měsíc za vyšší plat,abych měla vyšší mateřskou. Teď ale nevím, zda li to tak půjde. Zejména při situaci č.2. Pokud bych otěhotněla a ještě nemohla na MD, tak bych asi šla na nemocenskou. Šlo by pak zrušit nemocenskou a dát výpověď třeba v 7 měsíci těhotenství, začít pracovat v té druhé firmě (nevadilo by jim, že jsem těhu a jsem tam jen na měsíc) a odtamtud jít na MD? Počítala by se mi nová výše mateřské jen z toho druhého platu?

j.a.n.i
19. dub 2010

Jo, jde to a počítala. Akorát není jisté, že stejná pravidla budou i za ty cca 3 roky.

tlap.ka
6. kvě 2010

ahoj,
tak nám se nezadařilo otěhotnět do 2let dítěte. Zaměstnavatel mi vyšel vstříct a v pohodě mi povolil být s ním doma do 3let. Chci se ale zeptat, pokud otěhotním, mohu nastoupit na nemocenskou?? asi ne co? a ještě dotaz, když jsem teď bez příjmu a živí nás jen můj přítel, nevíte, jeslti bychom neměli nárok na nějaký přídavky??

j.a.n.i
6. kvě 2010

Ahoj, no, zaměstnavatel je povinen ti to do 3 let umožnit, je jedno, jestli žádáš hned o 3 roky nebo to prodlužuješ. Jinak na nemocenskou nemáš nárok, protože ti v případě nemoci neuniká žádný příjem. Těžko říct, nepíšeš příjem přítele, ale pokud máte trvalé bydliště tam kde bydlíte, tak by šlo zkusit příspěvek na bydlení, ten mi přijde, že vychází nejčastěji.

medvidek
11. kvě 2010

Ahoj holky, mám takový problém a doslova mi hoří za zadkem. Možná jste to tu už řešily ale nepročítala jsem to, předem se tedy omlouvám. Končí mi dvouletá rodičovská dovolená, snažíme se o miminko, ale ještě nic. Budu tedy žádat zaměstnavatele o rok neplaceného volna, takže budu doma zadarmo. A dotaz? Když během toho roku otěhotním, třeba hned za měsíc, uvidíme, můžu nastoupit na nemocenskou abych měla nějaké peníze? Můžu zrušit to neplacené volno a odejít na tu nemocenskou? Jde mi o peníze, jsme teď v pěkné kaši, takže si nemůžeme dovolit být bez peněz.

vojtisek2007
11. kvě 2010

medvidek - když nastoupiš na neplacene volno, tak na nemocenskou nemaš narok (neuniká ti žádná mzda) a jestli jde ukončit nepl.volno a naběhnout na neschopenku netuším, ale myslím, že ne....

modra_slunecnice
11. kvě 2010

Ahoj Holky. Tak já mám problém tento. Jsem OSVČ. Soc a zdrav si platím to minimum protože na víc mi to stejně z daní nevychází, prostě krize. Lonský rok byl šílený takže jsem byla v mínusu a ani neodváděla daně, ted jsem těhotná, mimi se narodí v říjnu. Otázka : kolik mi bude dělat mateřská a kolik rodičovská ? A počítá se to asi z posledního danového příznání, že ? Takže pokud jsem byla v mínusu tak asi budu mít minimum ? A další pokud bych plánovala další mimčo jak to mám jako OSVČ s tím že musí být odpracováno 270 dní ? Znamená to že když mi skončí např. 3 letá mateřská musím začít pracovat nebo můžu nastoupit rovnou na rizikový a budu mít stále nárok na něco ?
A ještš jedna otázka, někde jsem tu četla že na mateřskou může nastoupit i přítel, pak se to počítá z jeho platu ? a pak si to po měsící můžu vzít zase já a zůstává to na výši z jeho platu ? rozumím tomu tak dobře ? Protože asi při druhém mimču určo u něj bude vyšší příjem než je momentálně u mě a druhé mimčo by se mi stejně asi počítalo z toho posledního odevzdanýho danovýho přiznání, který je rpostě tragédie. že jo ?

j.a.n.i
11. kvě 2010

Odpovím na to hlavní, na to abys měla nárok na mateřskou, musíš alespoň těch 270 dní platit zálohy na nemocenské pojištění a výše mateřské by se počítala podle výšky záloh ne podle daňového přiznání, takže nárok na mateřskou asi mít nebudeš.

medvidek
12. kvě 2010

Tak manžel volal známé mzdovce. Zrušit neplacené volno a odejít na nemocenskou nejde. Takže v pondělí jdu ukecat svojí gynekoložku, ať mě nechá doma na nemocenské, alespoň přes prázdniny, snad za ty tři měsíce splodíme mimčo a já zůstanu opět celé těhotenství doma. Tak držte palečky.

janis79
12. kvě 2010

Mám podobný problém jako Ajina. Koní mi dvouletý rodičák v červenci a cca za měsíc po skončení rodičáku nastupuji na mateřskou. V práci jsm už po porodu podepisovala papír, že nenastoupím hned ve 2 letech dítěte ale ve 2,5 letech dítěte. Tehdy měvůbec nenapadlo, že to nemusím podepisovat. Tak nevím jestli jsem udělala dobře. Ale v tom papíře se nezmiňovali o nepracovním volnu. jen že můj nástup do práce je v lednu 2011. že mateřská dovolená mi končí v listopadu a pak budu pobírat dovolenou. brala jsm to jako normální věc. Ale nevím jaké mám možnosti, nechci ten měsíc přijít o peníze, co mám teda za možnosti? Nemocenská, vybrání si dovolené v práci , jít pracovat na měsíc, což asi nemá smysl. chci si zajít do práce se poptat, ale ať jsem připravená, na co mám nárok, ať nejsem doma měsíc bez peněz. Děkuji za info.

janis79
12. kvě 2010

medvídek, ty jsi na rodičáku a chceš jít na nemocenskou? to jde?

medvidek
12. kvě 2010

Janis79, 01.06.2010 mi končí dvouletá rodičovská dovolená a bohužel těhotní ještě nejsme, takže bych druhého měla nastoupit do práce ale místo toho se hodím marod, takže když mi to doktorka napíše, tak jdu na nemocenskou.

j.a.n.i
12. kvě 2010

janis79 - myslím, že moc možností nemáš, tím papírem si požádala o RD do ledna 2011, takže prostě si dál na RD, na nemocenskou jít na RD nemůžeš a vybrat dovolenou taky ne, to by ti musel zaměstnavatel povolit dřívější nástup do práce a to může, ale nemusí.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

během RD můžeš být na nemocenské janis79 a dokonce tvuj manžel - partner má nárok v tomto období na ošetrování zdravého dítěte do 10 let. je to asi jako by jsi musele do nemocnice během RD tak otec má nárok nastoupit na ošetřování a zaměstnavatel mu to musí umožnit, a zárovně během té doby ti běží RD, nemocenská a partnerovi ošetřovní "o))) jjjj ted to docela studuju
mrkni sem na nemocenské pojištění tam se o tom dočteš http://www.mpsv.cz/cs/7
a tady o RD
http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky...

modra_slunecnice
13. kvě 2010

teda tak jsem to pochopila z toho co tu píšou ale pro jistotu bych jim zavoalala a zeptala se přímo zda na RD můžeš nastoupit na nemocenskou.....
j.a.n.i. nechci oponovat ale pochopila jsem to jiank, ale je fakt že z toho už začínám být dost zmatenáv 😅

vojtisek2007
13. kvě 2010

při RD se může pobírat nemocenská pouze v tom případě, že si na RD přivyděláváš....jestli jsi jenom doma na RD na žádnou nemocesnkou nárok není, neuniká ti žádný plat, tudíž nemůžeš čerpat nemocenkou, ovšem jestli si při RD přivyděláváš, tak potom by ti plat unikal a nárok na nemocenskou samozřejmě je....

j.a.n.i
13. kvě 2010

modra_slunecnice: ten začátek je správně, pokud si na RD nemocná, tak má manžel nárok na ošetřovné, ale ty pokud si jen na RD, tak jak píše vojtisek nemáš žádný plat a tudíž nepřicházíš o žádný příjem a není tak co nahrazovat. Je to v zákoně o nemocenském pojištění.

§ 28
(5) Nemocenské se nevyplácí zaměstnanci za dobu, po kterou mělo trvat pracovní volno bez náhrady příjmu nebo služební volno, za které nebyl poskytnut služební příjem nebo plat, pokud dočasná pracovní neschopnost vznikla nebo karanténa byla nařízena nejdříve dnem, který následuje po dni nástupu na takové volno.

modra_slunecnice
13. kvě 2010

j.a.n.i a vojtisek2007: ježiš to jsou mi zmatky 🙂 ještě že jste mi to objasnily fakt se v tom dá snadno ztratit. Taky jsem se tu dozvěděla že se nemocenská počítá z nejvyšší platby, nebo tak něco co to znamená, že když jeden měsíc platím max a pak mín počítají to z max, nebo je to tak že kkdyž platím mín a pak třeba měsíc před předpokladaným maroděním bude se mě to počítat z toho posledního měsíce ? Asi budu muset si přividělávat i na RD tak to budu muset zjistit přesně ale neočekávám to hend v prvním roce ale časem to příjde. Děkuji za rady