Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

j.a.n.i
10. únor 2011

@jaru30 A myslíš, že zaměstnankyně platí na sociální 1800,- to taky ani omylem... nehledě na to, že nemocenská 2000,- je defacto nesmysl, protože minimálnímu sociálnímu odpovídá záloha na nemocenské 140,- a pak je nemocenská cca 3300,- a mateřská 4300,- A nikdo ti nezakazuje platit vyšší odvody, pak budeš mít vyšší nemocenskou i mateřskou.

jaru30
10. únor 2011

@j.a.n.i tuhle částku, něco málo přes 2000,- mi vypočetli přímo na sociálce 🙄 Tak snad ví, co dělaj, ne?
Ty jsi zaměstnankyně, co? 😀

j.a.n.i
10. únor 2011

@jaru30 To, že něco vypočtou na sociálce ještě neznamená, že to je vždycky pravda a ne vždycky vědí co dělají... netvrdím, že se takhle malé neschopenky nedá dosáhnout, ale tvrdím, že je to blbost toho dotyčného, protože si na ní platí méně než může. A jsem jak zaměstnanec, tak OSVČ, takže vím, že OSVČ nejsou zas až takové oškubané chudinky, jak se to tu snažíš prezentovat. Obojí má své výhody a nevýhody, je to prostě o tom, že OSVČ může platit nižší odvody, ale holt pak dostane méně, ale zas ty ušetřené peníze může spořit, kdežto zaměstnanec musí platit odvody vysoké, na druhou stranu plynou mu z toho určité výhody...

jaru30
10. únor 2011

@j.a.n.i dvě úřednice mi nezávisle na sobě vypočetly, že z minima 1807 korun budu dostávat něco málo přes 2000,- Nebudu tady řešit, jestli rozumí svojí práci 😉

Oškubané chudinky...asi jsem holt neuměla využívat výhod OSVČ jako ty 😉 . Moje blbost. Byla jsem za to ráda jen jednou jedinkrát, během těhotenství. Jinak mi vždycky přišlo, že zaměstnanci jsou na tom podstatně líp. Přesně jak píšeš, mají výhody. Ať už to je např. proplacená dovolená, pitomé stravenky, nebo třeba marození. Já všechny nemoci celých 11 let přecházela, abych nesplakala nad vejplatou. A odjet na dovolenou? neexistovalo.
Bohužel bejt OSVČ jsem si sama nevybrala.
Možná že bejt pani podnikatelka, mít svojí firmu, líbilo se mi to víc. Takhle si skutečně připadám jako oškubaná.
Ale to je jedno, my dvě to tu stejně nevyřešíme 😉

mismar
22. únor 2011

ahoj holky, jsem to tak pročítala, ale asi jsem nenašla tu správnou odpověď ...

Teď v dubnu mi končí 2-letá rodičovská, druhé dítě čekáme v srpnu. Po skončení RD půjdu na neschopenku. Teď dotaz, mám vlastně nárok na nějaké peníze za nemocenskou nebo budu až do nástupu na další MD v červenci "bez peněz"?

Děkuji moc za odpověď

vojtisek2007
22. únor 2011

@mismar jestli máš stále zaměstnavatele budeš mít peníze při neschopence a nárok na další mateřskou 🙂

j.a.n.i
22. únor 2011

@mismar Z8leží jak si pořádala o RD v práci, pokud opravdu na 2 roky, tj. v žádosti máš uvedené datum, tak dostaneš neschopenku normálně zaplacenou, pokud si nežádala nebo datum neuvedla, tak přestože máš rodičák na 2 roky, tak RD v práci máš do 3 let věku dítka, takže by byla PN zbytečná a byla bys doma zadarmo.

mismar
22. únor 2011

@vojtisek2007 ano, zaměstnavatele stále mám 🙂

@j.a.n.i mám pocit, že jsem nějaký papír v práci vyplňovala, tak doufám, zjistím si to

holky, oběma moc děkuji 🙂

kvetinka7
22. únor 2011

@j.a.n.i tenhle problem,na ktery jsi odpovidala misparovi se asi bude tykat i me,ale nepochopila jsem uplne tvou odpoved.. muzes mi prosim odpovedet taky? 🙂
RD mam do 2 let veku ditete,druhe dite ale do skonceni 2 let nestihnem , chtela jsem taky po skonceni RD jit na neschopenku a pak na novou MD a pak RD,
Jsem zamestnana na dobu neurcitou, problem je,ze me zamestnavatel prinutil napsat prohlaseni ,ze do prace nenastoupim 3 roky . takze na tu neschopenku nebudu mit v tomhle pripade narok?? 😲

j.a.n.i
22. únor 2011

@kvetinka7 Přesně tak, jelikož budeš stále na RD (délka pobírání rodičáku je něco jiného) tak ti neuniká žádný plat, tudíž nemáš nárok na nemocenskou.

veruska007
23. únor 2011

@mismar Ahoj, jsem na tom stejne, rodicovskou mam na dva roky, konci mi v pulce brezna, mimco cekame v srpnu. Ptala jsem se doktorky, a mam narok na neschopenku 😉

kvetinka7
23. únor 2011

@j.a.n.i jsi si tim jista?je to naprosto desive! rodicovskou dovolenou si muzes vybrat, neni napsano,ze je 3 roky , jen po 3 roky max zamestnavatel musi drzet misto pro zamestnance.
jestli j eto jak pises,tak jsme v haji..hypoteka apod.. 😒

j.a.n.i
23. únor 2011

@kvetinka7 Pleteš si pojmy, výběr délky rodičáku není výběr rodičovské dovolené. Rodičák si můžeš vybrat do 2, 3 nebo 4 let věku dítěte. Rodičovskou dovolenou můžeš čerpat v libovolné délce v rozsahu jakém požádáš, maximálně do 3 let věku dítěte, takže pokud sis zvolila RD do 3 let věku dítěte, tak je to tvoje volba a to i přesto, žes to pravděpodobně udělala z nevědomosti... ale podle toho co píšeš, tak to tak je a zaměstnavatel nemá povinnost tě do práce dříve přijmout.

xslim03
23. únor 2011

@j.a.n.i tohle jsem taky netušila, že mě zaměstnavatel nemusí přijmout dříve, než mi vyprší nárok na čerpání RD... takže kdy neuvedu datum v žádosti, tak je to automaticky do 3 let věku dítěte... hm... to je dobré info... a co když zaměstnavateli řeknu, že chci RD na 2 roky, a pak se rozhodnu že chci zůstat doma déle, musí mi vyjít vstříc nebo nemusí? - nkde jsem četla, že do 3 let věku dítěte mi vstříc vyjít musí...

vojtisek2007
23. únor 2011

@kvetinka7
@veruska007
@xslim03
čerpání rodičovské dovolené u zaměstnavatele a čerpání rodičovského příspěvku (z úp) spolu vůbec nesouvisí, takže když v práci nepodepíšette RD na dva roky, máte u zam. automaticky tři roky, tzn, že kdyby po druhých narozkách dítěte by jste byly těhule, PN nepoběží, protože u zam. jste stále na RD a tudíž vám neuniká mzda, když by jste se ale měli po těch dvou letech vrátit do práce, tak potom ano, budete moct do další mateřské být na PN.
Když se rozhodnete být doma dva roky, tak ten třetí si u zam můžete prodloužit, musí vám vyhovět.

veruska007
23. únor 2011

@vojtisek2007 No, já myslím, že jsem v práci nepodepisovala, kdy se vrátím. Jen jsem oznámila, že si beru dvouletou rodičovskou dovolenou, ale ani nevím, zda to bylo písemně nebo zda se něco takového podepisuje... podepisuje? A teď když jsem oznámila, že jsem těhotná, tak mi hned řekli, ať zůstanu ty tři měsíce na neschopence... tož teda nevím.

xslim03
23. únor 2011

@vojtisek2007 díky moc, takže by se dalo říci, ž eje pro mě výhodnější nahlásit u zaměstnavatele nedříve 2 roky RD a když budu cca v půlce těhotenství na rizikovém, tak pobírat PN a pak PPM, v případě nahlášení 3 leté RD na PN nárok mít nebudu, když budu na rizikovém.. chápu, díky...

vojtisek2007
23. únor 2011

@veruska007 tak v tom případě s tebou po těch dvou letech počítali a dnem nástupu do práce po druhých narozeninách dítěte můžeš nastoupit na PN...a ten dvouletej rodičák v práci je lepší dát písmně, protože pak tě nemusí automaticky po těch dvou letech vzít....ale když to bude černý na bílým tak jo...jinak až po třetích narozeninách dítěte....tím pádem bys přišla o ty tři měsíce PN....a v zaměstnání za tebe už od druhých narozenin dítěte budou posílat zase přehled na OSSZ s platovým výměrem - jen bude mít všechny dny PN a to je pro socku jasné, že ti PN budou vyplácet....kdyby ti z práce na měsíčním přehledu pro socku pořád vedli jako na rodičáku, tak ti socka na PN nevyplatí nic, ikdyž si tam nemocenskou dáš.....

vojtisek2007
23. únor 2011

@xslim03 jo 🙂

veruska007
23. únor 2011

Jj, ale se mnou v praci pocitali, uz jsem dokonce zacala castecne pracovat z domova, abych se zapracovala do noveho projektu. A ted jsem byla v praci nahlasit, ze jsem tehu, tak jsme se domluvili, at zustanu doma, protoze kvuli trem mesicum by mi museli porizovat nove vybaveni kancelare a stejne by misto mne prijimali noveho cloveka... toz snad to vyjde. Jsem ani nevedela, ze se neco takoveho resi pisemne. Nicmene v prosinci jsem, myslim, pisemne nahlasovala personalistce, ze se budu v breznu vracet... nu, uvidim za mesic 😀

vojtisek2007
23. únor 2011

@veruska007 ale tak to si v práci asi ohlídají, když ti sami řekli, že máš zůstat na PN....do další mateřské - aspoň z jejich chování to tak chápu já

vojtisek2007
23. únor 2011

@veruska007 no ale jestli jsi už pracovala na částečný úvazek normálně na původní smlouvu (ne na dohodu třeba) , tak ti budou teď tu nemocenskou počítat z toho částečnýho platu - pokud sis nechodila přivydělávat "na černo" ....

veruska007
23. únor 2011

@vojtisek2007 Ne, pracuju z domova zvlast na dohodu - jen na konkretni projekt. Takze to by melo byt v pohode. No, ja jim tu neschopenku prinesu osobne na personalni, tak se jim pripomenu a snad to bude ok. Aspon jsem s nimi domluvena, ze budu mit neschopenku a vychazim jim vstric ... toz budu doufat 😎

j.a.n.i
23. únor 2011

@veruska007 Ono to v tomhle případě není až zas tak o zaměstnavateli jako o tom, co zaměstnavatel (již dříve) nahlásil na OSSZ...

mismar
23. únor 2011

@j.a.n.i psala jsem naší mzdovce a prý mluvila přímo s nějakou paní z OSSZ a ta jí řekla, že by bylo nejlepší, kdybych nastoupila na 1 den do práce a od dalšího si vzala neschopenku 🙂, tak jsem zvědavá, co z toho nakonec vyleze 🙂

@veruska007 sleduju, že ty naše děti budou stejně staré ... obě 😀

veronikaka
23. únor 2011

@j.a.n.i. Smolim zadost o uvolneni na 2 roky, abych neprisla o celou dovolenou a nespletla jsem datumy, jak se ta dovolena pocita? Pocita se na pracovni dny?
Tímto žádám o čerpání celé výměry loňské a letošní dovolené tak aby bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou tj. od 3.4.2011 do 16.5. 2011, včetně. Celkem 32 dní.
Materska mi konci 2.4.2011 coz je sobota, takze jsem navazala dovcu od nedele, nebo ji mam napsat az od pondeli? Jsem v situaci, kdy to chci mit TIP-TOP, aby mi "nekdo" nedelal naschvaly.
Dekuju.

veronikaka
24. únor 2011

Jeste mam jednu prosbu. Myslite si, ze staci mit potvrzeni o prevzeti zadosti o 2letym uvolneni? A nebo to musi byt odsouhlaseny. Myslela jsem si, ze to dam na personalni/mzdovou a at si to predaji ....

A co kdyz dostanu vypoved? Muzou mi ji dat po 2 letech a nebo az po 3? V pripade, ze bych jim zavcas(pred ukoncenim 2-let ditete) oznamila prodlouzeni na 3 roky.
Diky predem za radu.

kvetinka7
24. únor 2011

@vojtisek2007
dekuju moc za odpoved, jsem moc rada,ze te tu mame 🙂
bohuzel moc jsi me nepotesila ☹ chtela jsem byt k zamestnavateli fer,at se mnou jako dyl nepocita a on to potreboval vedet kvuli smouvam dalsich zamestnancu.. 😒 nevis,da se to nejak zvratit?to je asi na individualni dohode s nim,ze?
to bude obtiznejsi ☹

j.a.n.i
24. únor 2011

@kvetinka7 Přesně tak, je to na dohodě s ním, musela bys nastoupit do práce a z ní jít na neschopenku, ale je otázkou, zda se mu do toho bude chtít, jednak z toho může mít problémy se sociálkou (bude jim jasné, že to děláte proto abys dostala neschopenku) a jednak prvních 21 dní ti platí neschopenku ze svého.

j.a.n.i
24. únor 2011

@mismar Jo, oni to tak raději 🙂