Dvouletá RD a termín druhého těhotenství. Co když to nestihnu?

karlicka111
16. zář 2008

Holky prosím vás...chápu to správně, že když na dvouleté RD nestihnu otěhotnět podruhé tak, aby mi to navazovalo, budu pár měsíců nezaměstnaná, tak pak nebudu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství?? 😠

modra_slunecnice
13. kvě 2010

pokud pracuji tak pracuji na smlouvu o provedení díla, takže jak prokážu že si skutečně přividělávám zrovna v období kdy onemocním, jsou to hypotetické scénáře ale trochu se v tom ztrácím :o)

vojtisek2007
13. kvě 2010

modra slunecnice - výše nemocenské se počítá z 12ti zaplacených záloh před vznikem nemoci - když to napíšu jednoduše...takže když půjdeš marodit v srpnu 2010, bude se ti počítat co zaplatíš celkem od červenec 2010 - srpen 2010 - když budeš mít zaplaceno třeba jen ty tři měsíce - každý měsíc to nejvyšší možné pojistné cca 1000 - budou se ti peníze počítat ze základu 71.429/měsíc....71429x3=214287, z toho denní vyměřovací základ 214287 : 90 (minimální dny pojištění za ty tři měsíce) = 2380,-,to se pak redukuje třema hranicema - do 791 Kč se započítává ve výši 90 %, tj.711,90 Kč,
nad 791 Kč do 1 186 Kč redukce na 60 %, tj. 237 Kč, nad 1 186 Kč do 2 371 Kč redukce na 30 %, tj. 355,5 Kč,nad 2 371 Kč se nezohledňuje. Takže denní vyměřovací základ je 711,9+237+355,5 = 1304,4 to je denní redukovaný vyměřovací základ. Osvč od 15.tého dne nemoci obdrží 60% z 1304 = 783,-Kč na den až do skončení nemoci. Takhle by to bylo u tebe v případě, že by ses přihlásila k nemoc. pojištění po těch třech zaplacených měsících,kdy by sis zaplatila nejvyšší pojistné cca 3x1000. Dostávala by jsi 783,-Kč na den.

A k tomu prokazování jestli na PN pracuješ, pro OSSZ je důležité aby jsi za to období neměla žádné vydané faktury...

vojtisek2007
13. kvě 2010

oprava 12ti záloh zpět - červecnec 2010 - srpen 2009

kukuca
14. kvě 2010

Věděl byste někdo poradit?
Mám smlouvu na dobu určitou do 5.11.2011.Teď pobírám rodičák na 2 roky do 15.11.2011.Plánujeme za sebou 2 děti tak abych nemusela po tch dvou letech na pracák.Kdyby to úplně nevyšlo časově otěhotnět a tou dobou kdy mi bude končit smlouva bych byla např. v 5.měsíci těhu, šlo by jít na neschopenku?Je tam nějaká ochranná lhůta nebo tak něco?Jak by to bylo?Moc děkuji 🙂

vojtisek2007
14. kvě 2010

kukuca - ochranná lhůta pro neschopenku je 7dnů od zkončení prac.poměru - tzn. u tebe do 12.11.2011, pak jde o to , jak "hodně " by jsi při zkončení smlouvy byla těhu, jestli by jsi stačila nastoupit na další mateřskou v ochranné době 180dnů...kdyby jsi byla na začátku ttěhu a nestihla to , tak by ti potom nárok na další mateřskou nevznikl a rovnou ode dne porodu by jsi pobírala rodičák.

kukuca
14. kvě 2010

Vojtisku,děkuju
A poslední dotaz, kdo mě bue vyplácet tu případnou neschopenku?Práce,OSSZ podle místa práce nebo úřad práce?

kukuca
14. kvě 2010

Počkej,ale když budu 12.11 ještě další tři dny na mterřské a končí mi ochranná lhůta,tak nemůžu jít na neschopenku?Tak stejně budu muset 16.11 na pracák?Kdybych byla třeba v6.měsíci?

vojtisek2007
14. kvě 2010

můžeš mít neschpenku od 12.11 kdy ti končí smlouva -abys nepřišlo o PN ale vyplácet ti jí začnou až od 16.11 až ti skončí rodičák, protože při rodičáku ti neuniká mzda,tudíž ti PN neplatí, pak už jo a na pracák nepůjdeš, budeš na neschopence. A neschopenky vyplácí ossz podle místa zaměstnavatele, zaměstnavatel jen prvních 14dnů

kukuca
14. kvě 2010

Super, moc jsi mi pomohla.Díky 🙂

verule80
25. kvě 2010

Ahoj, muzu mit taky dotazek? Mam 2letou RD. Rada bych druhe mimco, ale uz ted vim, ze to nestihnem. RD konci na konci tohoto roku a pokud se zadari, tak bych porodila az nekdy v breznu. No a ja uz ted pracuji na polovicni uvazek u zamestnavatele. Chci se zeptat, jak se me pak bude pocit rodicovska. Z toho polovicniho prijmu nebo prijmu pred materskou?

j.a.n.i
25. kvě 2010

verule80 - pokud pracuješ u toho původního zaměstnavatele na původní smlouvu (jen s dodatkem o snížení úvazku), tak už technicky nejsi na RD ani teď - RD je omluvené volno v práci, což nečerpáš, pokud na původní smlouvu pracuješ. Ale při práci na původní smlouvu platí, že do 4 let věku dítěte se při nástupu na novou mateřskou porovná plat aktuální s platem před tou první (předchozí u třetího a dalšího dítka) mateřskou a pro výpočet se použije ten vyšší. To je právě proto, aby na tom netratily holky jako ty, které při pobírání rodičáku pracují na částečný úvazek.

verule80
25. kvě 2010

Je moc dekuji za odpoved a navic pro me priznivou 🙂

kopcik
27. kvě 2010

ahoj holky. potřebuji poradit - snad pochopíte, na co se ptám 🙂 pracovala jsem v GB, ukončila pracovní poměr,přijela sem do ČR - těhotná, půl roku byla na pracáku, kde mi dávali nějaký peníz, pak mateřská a dva roky rodičák. teď v červenci mi končí a jsme zase těhotní -4. měsíc- nestihli jsme to dříve 😉 nevíte, jestli dostanu něco z pracáku a nebo jestli bych měla nárok na nějakou nemocenskou? Sociální dávky určitě nedostanem - manžel má průměrný plat.... díky

vojtisek2007
27. kvě 2010

kopcik - když jsi bez zaměstnavatele dostaneš ode dne porodu rodičák na 4 roky.

kopcik
31. kvě 2010

vojtisek - to vím 🙂 mě ale zajímá, co dostanu - jestli dostanu - něco mezi tím, když mi zkončí rodičák na první dítě a porodem druhého dítěte.... čili za co budeme žít od srpna do prosince 🙂

j.a.n.i
31. kvě 2010

kopcik - na nemocenskou nárok nemáš, ale pokud se přihlásíš na UP, tak máš nárok na nějakou tu minimální podporu, nevím kolik to přesně dělá, ale myslím cca 3000,-

kklara
9. čer 2010

Holky zkuste mi někdo poradit, prosím.
Pobírám do 27.7.2010 rodičovskou dovolenu u které si také přivydělávám - DPČ. Čekáme druhé mimi, ale až v prosinci. Do práce nenastupuji, ale nastoupím zrovna na neschopenku (u hlavního zaměstnavatelem) u které bych i nadále chtěla dělat DPČ, což bych prý mohla. Jak se mi bude počítat PPM? A popř. může dělat i do poslední chvíle DPČ?
Díky díky moc

whiskey
16. čer 2010

ahoj holky, taky bych potřebovala poradit.
Chtěla bych volit rodičovskou dovolenou na 2 roky. Ale počítám, že bych do dvou let nemusela porodit. Stačí kdybych byla těhotná do těch dvou let , že bych ukončením toho dvouletého rodičáku nastoupila na neschopenku? Měla bych určitě rizikové těhu. Smlouvu u zaměstnavatele mám na dobu neurčitou.
A měla bych pak nárok na PPM? A bylo by to počítané stejně jako ta PPM co mám teď?
Moc děkuju,

elllenka
18. čer 2010

Ahoj, moc tomu nerozumím, něco málo jsem z předchozích odpovědí pochopila, ale něco mi stále uniká :(

Kdybych si vzala 2letou rodičovskou dovolenou s tím, že bych do 2 let chtěla druhé mimi a ono se nepodařilo a do školky by mi ve 2letech dítko nevzali tak co potom? Zaměstnání mám a budu se tam po rodičovské dovolené vracet. Někde jsem vyčetla, že není problém, že zaměstnavatel musí držet místo 3roky. Jenže co ten jeden rok? Je mi jasné, že bych nedostala rodičovskou. Ale to bych mohla doma zůstat jen tak, nebo bych si musela sama platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo se nahlásit na pracák- i když to bych asi zase přišla o zaměstnání.

j.a.n.i
18. čer 2010

@elllenka na UP se hlásit nemůžeš, to bys musela mít ukončený pracovní poměr, ale i když si zvolíš rodičák na 2 roky, tak rodičovskou dovolenou můžeš prodloužit na ty 3... takže si pak doma zadarmo, ale stát za tebe platí sociální a zdravotní úplně stejně jako za ty, co zvolili RP na 3 roky.

elllenka
18. čer 2010

@j.a.n.i : Děkuji, škoda, že se to musí rozhodnout dopředu :(

j.a.n.i
18. čer 2010

@elllenka nemusí, můžeš si zvolit obojí na 2 roky a teprve před koncem těch dvou let to v práci prodloužit, nikde není řečeno, že smíš o RD v práci žádat jen jednou... a penízky z rodičáku si taky můžeš dávat stranou a pokud se druhé mimi povede, tak si za ně koupit něco hezkého 🙂

elllenka
18. čer 2010

@j.a.n.i : Otázkou je jestli to v práci musí prodloužit o ten rok. Aby pak nechtěli, abych hned nastoupila :( U nás pracuje víc chlapů, ženské se dají na prstech spočítat :( Tak nevím jak by si s tím účetní poradila, už teď chce, abych před nástupem na mateřskou si nejdříve vybrala dovolenou. Teď jsem na neschopence- rizikové těhotenství :( Musím jen ležet :(

j.a.n.i
18. čer 2010

@elllenka Musí to prodloužit, teoreticky i pokud bys jim to prodlužovala třeba po měsíci, tak ti to vždy povolit musí... až do 3 let... ale po měsíci mi to už přijde neslušné.
A na účetní kašli... kor jestli budeš na rizikovém tak dovolenou prostě nevybereš a alespoň ji vybereš v návaznosti na mateřskou, je to výhodnější... a budeš mít ještě celou dovču za rok 2011 🙂 A jestli si ve 14tt a smíš jen ležet, tak nevidím moc reálně, že by tě doktor ještě pustil do práce...

elllenka
19. čer 2010

@j.a.n.i : Do práce mě nepustí, ale loňskou dovolenou bych si ráda vybrala, prý o ni jinak příjdu pokud si ji nevyberu letos :( Mám skoro celou dovolenou z loňska. Letošní také nemám vybranou :( Kdyby mi po mateřské dali dovolenou z roku 2009,2010 i 2011 tak bych pak skoro ani nepotřebovala rodičovskou dovolenou 😀

Stejně nejspíš až budu chtít nastoupit zpátky tak mě možná vyhodí, nejsou na to zvyklí a určitě se budu muset podřídit dítěti, když bude nemocné- na to se u nás nehraje. Chlapi toto neuznávají :( Tak jsem zvědavá jak to dopadne.

Čekám první dítko a vůbec se v tom neorientuji i v týdnech, mám v tom pěkný chaoz :(

peroli
19. čer 2010

mám podobnej problém.... už jsem se na to ptala hodně lidí (účetních) i na úřadech a každej mi říká jinou věc tak nevím co a jak... 🙄
plánujeme třetí dítko a začneme se snažit už asi tohle léto... původně jsme chtěli začít až příští rok ale to by se to další mimi narodilo tak +-3 měsíce po Filípkových 3.narozeninách a to bych prý už neměla nárok jak na PPM tak na 3-letou variantu... teda jen podle někoho.. podle jiných bych ten nárok zase měla, kdybych v den třetích narozenin ohlásila v práci (a byla v +- třeba 5-6 měsíci) že nastupuju na nemocenskou... kocourkov hadr... 😖 fakt netuším jak to teda je? poradí někdo?

vojtisek2007
20. čer 2010

peroli - to jestli budeš mít znova nárok na mateřskou záleží na tom ,jestli máš stále zaměěstnavatele, jestli ano, je jedno kdy se třetí dítko narodí. Na nemocensko můžeš nastoupit až pokud už nebdeš na rodičáku s dítetěm předchozím, když budeš ještě s Filípkem na RD, tak na nemocesnkou nárok nemáš, až po skončení RD, nenastoupíš do práce ale na neschopenku a pak plynule na mateřskou. Ovšem, jestli zaměstnavatele nemáš, nárok na mateřskou znovu mít nebudeš a od porodu dostaneš 4letý rodičák.

jaru30
20. čer 2010

ahojky, můžu se také zeptat?
jsem OSVČ, platila jsem si nemocenskou, takže dávky beru.
Doma jsem byla od začátku těhu na neschopence (jsem po IVF), pak nastoupila normáně na mateřskou, před 14 dny jsem porodila a s prckem chci být doma 2 roky. Ještě než mi rodičák skončí, ráda bych znovu otěhotněla a po rodičáku rovnou nastoupila na neschopenku. Budu mít zase nárok na dávky?
děkuju za radu 🙂

vojtisek2007
20. čer 2010

@jaru30 - po skončení mateřské si musíš znovu začít platit nemocenskou - stačí v té minimální výši 56, a až budeš těhu, tak si doplatit do maxima...jestli to mezitím zase nezmění 😉

jaru30
20. čer 2010

aha, tak to bude mazec. Platit nemocenskou z bídného rodičáku. Doufala jsem, že pokud plynule navážu, nebudu platit nic ☹ Děkuju za info!!!