Dvouletá X tříletá rodičovská dovolená. Poraďte

suki
11. led 2008

Ahoj holky, rozhoduju se mezi dvouletou a tříletou rodičovskou dovolenou a potřebovala bych před tím zjistit nějaké informace, tak doufám, že mi pomůžete. Pokud budu chtít čerpat mateřskou dva roky, ale zůstat doma 3 roky:
- bude mi zaměstnavatel i tak držet místo 3 roky?- tzn. zaměstanavatel bude držet místo do 3 let dítětete?
- pokud bych otěhotněla řekněme půl roku po návratu do práce mám nárok na mateřskou-tedy jak dlouho musím pracovat, než budu moci zase otěhotnět a zároveň čerpat mateřskou?
- za jakých podmínek můžu znovu čerpat mateřskou když budu znovu těhotná (jestli je topodmíněno tím, že musim zase nejakou dobu pracovat)
-co když otěhotním v době do 3 let malé, budu mít nárok pobírat mateřskou?

Doufám, že jsou moje otázky srozumitelné. Jde totiž o to, že my kvůli hypotéce potřebujeme pobírat těch 11400, ale ještě nejsme úplně rozhodnutí, tak bych chtěla získat veškeré informace. Děkuju moc a klidně mi i napište, jakou mateřskou jste si vzaly vy a proč, abych věděla co preferujete a myslíte, že je lepší. Díky
🙂

kikimaruska
14. led 2008

suki: my jsme nad tím taky uvažovali a rozhodli jsme se na 3l.variantu 😉 . Napíšu Ti co vím já:

2l varianta: na ní dosáhnou matky, které mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství (nejméně 380 Kč za kalendářní den a musí být před porodem nejméně 2 roky nemocensky pojištěny-matkám nezaměstnaným se příspěvek Neuznává, Nemají tedy nárok na zrychlenou variantu a Automaticky jdou do té nejpomalejší 4 leté...a je tam toho víc ohledně toho příspěvku. Je to tak naschvál aby "chudší" matky nežádali o 2l vyšší variantu a pak se svým platem dítě neuživili a nežádali o další státní podpory-pomoc v hmotné nouzy).

Je to výhodné pro páry plánující hned 2 děti po sobě, kdy mohou brát až 4 roky částku 11 400 Kč a samozřejmě musíš mít odpovídající výši platu. A je to tak, že pokud se rozhodněš pro 2l a třeba se vám pak otěhotnět znovu nepodaří, máš smůlu, mateřská končí. My ji zavrhli, jelikož 2 děti hned nechceme a i kdyby ano a nepovedlo se to, tak nemáme zatím babičky v důchodu ani možnosti volné školky pro 2l dítě, jesle už vůbec ne...takže bereme 3l.

Sice budeme brát ohodně méně (rozdíl mého platu a mateřské bude o 10 tis.méně a to budeme 3, navíc taktéž jako Ty asi za měsíc jdeme do hypotéky na 25 let a náš celkový příjem rodiny bude 17 700 na vše. Tedy 6000 na hypotéku, 3000 na dluhy z dřívějška,pojištění,úrazovky ap, 4000 na veškeré platby domečku (teplo,elektrika,voda,plyn aj...). Zbyde 4700 na nás 3 - jídlo, potřeby pro dítě, oblékání a to nepočítám ušetřit na pojištění auta a výdaje za dopravu. Bude to Tip 'top...kor když tenovujeme poděněný baráček a vlastně i komplet vše zařizujeme. Takže je to na vás...nejen o těch penězích, ale i o tom zda pak budete mít to HLÍDÁNÍ a tak. My ho právě nemáme. Jedna babička žije v USA a druhá jde až za 5 let do důchodu...školky rovnou říkají že skoro neberou ani 3l děti...není místo. A má práce je náročná (vstanu v 5 ráno, vracím se ve 20 hod....takže dítě by muselo být nevím kde...). Rodiče nám slíbili pomoc ohledně nějakých potřeb pro prcka a třeba i jídla pokud bychom ze začátku špatně vyšly, už si zamluvili i koupi kočárku, vaničky a nějakých věcí. Postýlky a jiné zase využijeme ještě po nás...takže snad to vše dopadne. Ono je to i jiné když už jedno mimi máš a zbyly ti po něm věci a nábytek než vše kupovat a zajišťovat nové, pokud čekáte první jako my (ale to není Tvůj případ 🙂 ). Tak snad se něco dočteš na těch stránkách a napiš jak jste se pak rozhodli 😉

anke
14. led 2008

Ahoj suki, resim ten stejny problem. Hypoteka, pujcka na kuchyn a nejake drivejsi pujcky z predmanzelskeho studentskeho zivota, kdy nad tim clovek tolik nepremyslel .... taky kvuli hypotece bychom potrebovali tu 2-letou.

V Brne jsou sice 3 jesle, ale kdo vi, jak to bude vypadat. Brno je velky mesto a nejspis bude plno. Manzel sice slibil, ze si poridime jeste jedno ditko, aby nam to navazovalo, ale s tim se neda az tak moc kalkulovat, to zalezi na prirode. Babicky jsou taky jeste mlady, tudiz nehlidaci.

Napadlo me jenom, ze zkusim presvedcit zamestnavatele, ze jesle jsou prima napad. Za 2 roky by se mohlo zadarit, i kdyz to pro ne asi bude i tak drahe. Vzhledem k tomu, ze jsme multi-narodni firma, tak by se mozna dal ziskat i nejaky grant EU, tak jsem si rikala, ze to s nima zkusim probrat. Ale stejne si od toho moc neslibuju.

kiki: 4700 na vsechno? myslis, ze se to da zvladnout? ja se trochu bojim, asi by nam to vyslo s 3-letou tak nejak podobne ... jenze se mi porad nedari spocitat, jestli se to zvladne nebo ne ... sice by nas pripadne taky podrzeli nasi, ale nerada bych je tim zatezovala ....

Maminka me presvedcila, ze to ted nemam resit - jit na 2-letou a pak se uvidi - jenze to moc jistoty nedava. Mozna zkusit najit v okoli jinou maminku, ktera ma taky male ditko a bude doma dele a byla by za uplatu ochotna hlidat i moje ditko ...

agatka77
14. led 2008

Suki: tak koukám,že jsme na tom podobně.Řeším to samé.Ale rozhodli jsme se nakonec pro tříletou variantu.Sice bude měsíčně podstatně menší příjem,ale je to podle mě jistější varianta a také můžu srovnávat podle mojí ségry,bylo by mi hrozně líto dát ve dvou letech prcka někam do jeslí,které v ústí nad labem jsou snad jen jedny.Třetí rok je úplně úžasnej,prcek byl nepřekonatelnej,hodně jsme toho spolu zažily,dělal obří pokroky.Nehledě na to,že se traduje,že v jesličkách jsou děti hodně nemocné a nerada bych nastoupila někam do práce a pak byla stále doma na paragrafu.Babičky hlídací nemám a nerada bych je i takhle prudila.Máme hypotéku na 25 let,splácíme teď 12000 a za dva roky budem splácet 7000.Teď nám zbyde na jídlo a plínky tak cca 7000,víc ani ťuk a nemáme žádnou fin.rezervu,kdyby se něco pos...,což vyloženě nesnáším,ale manžel má motorku a tu hodlá prodat pro každé případy.takže tak, já jsem pro tříletou 🙂

kikimaruska
17. led 2008

anke: no musí se to zvládnout. My nyní oba máme své výdaje na jídlo 2000 kč a 500 na dopravu, takže na dítě zbyde 2200. Moji rodiče se tedy stále hlásí o pomoc a je fakt že při každé návštěvě nás zásobují jídlem a vším možným ať chcem nebo ne (a nesmíme odmlouvat...kdyby nechtěli, tak nám to nedají 🙂 ,prý). Od přítele jsem se naučila na lecčems ušetřit a že i výrobky od méně známých firem mohou být levnější a dobré (potraviny)...ale zas víme na čem se šetřit dá a na čem by se nemělo (oblečky máme nakoupené moc hezké a levné ze sekáčků a dost kamarádek ani nepoznalo že jsou nošené, naopak do botiček až bude chodit určitě investujeme.). Projistotu jsem dala na účet do rezervy 50 tis.ze spoření s úrazovkou, kdyby bylo opravdu nutné po nich sáhnout a chcem tam dát i půlku porodného. Pokud možno chceme vše koupit a zajistit dopředu-ty velké fin.položky a pak už kupovat jen to co je třeba (pleny,příkrmy a potraviny, kosmetika a později další oblečení které nemáme... (asi od 2 let)+botičky až bude chodit.

sisstin
17. led 2008

holky..to jsem nevěděla...já jsem dělala do 29tt..a pak mě vyhodili...takže MD mi sice platí zaměstnavatel-byla jsem v ochranné lhůtě...ale zaměstnání nemám...takže musím být automaticky na 4roky? Já chtěla být doma 3 😒

kikimaruska
17. led 2008

sisstin-jukni na ten nejhořejší odkaz u mě, tam to je. Nejnižší čerpání (4 roky), nejdříve 7600kč od narození dítěte do 21 měs.věku a pak 3800kč do 48 měs.věku dítěte. Pro matky které NEMAJÍ nárok na PPM-peněžitou pomoc v mateřství. A na PPM opravdu nemají NEZAMĚSTNANÉ matky nárok... Jak je to přesně s Tebou a těma ochr. lhůtama nevím...raději se optej na úřadě přímo na tvůj případ, ale asi to tak bude.

sisstin
17. led 2008

kiki:díky..ale nějak s tím ptaním nemám dobrý zkušenosti 😒 na pracáku i na socce věděli prd...vyběhání tý mateřský byl porod číslo 2 😒

gedren
17. led 2008

sis, pokuds mela MD, muzes jit na tri roky.

sisstin
17. led 2008

gedren: fakt? To by bylo dobrý..já automaticky počítala, že půjdu na tři..navíc chci jít po skončení MD do práce na pol.úvazek... 😕

kikimaruska
17. led 2008

No vidiš, to jsem si nevšimla že si už porodila...já myslela že teprve budeš 😉 ...s mamčama co už porodili je to jiný, já si to četla a porovnávala jen na sebe-tedy matky budoucí...letošní

ria80
17. led 2008

Ja si teda dam na ctyri roky,i kdyz budeme s malou nejspis samy.Bydlet mam kde a nasi mi slibili,ze mi pomuzou,jak to pujde,jen aby mala nemusela do skolky.Tak snad to nejak zvladnu,i kdyz vyjdu tak akorat.Nechci ji trapit skolkou,u nas mame odpor ke skolce uz nekolik generaci a ja sam mam na skolku ty nejhorsi vzpominky.
No,kdyby neco,mam cas,nez ji bude 21 mesicu,abych se definitivne rozhodla.

suki
autor
18. led 2008

Ahoj holky děkuju moc za odpovědi, myslela jsem, že ani nikdo neodpoví, tak jsem si doteď nevšimla, že jsou tu příspěvky 😅 No my jsme velmi horlivě přemýšleli, vzali to kolem a kolem, bylo to celkem dlouhý rozhodování a nakonec jsme se rozhodli pro variantu na 3 roky a to za prvé proto, že je to jen do 2let věku dítěte což je rozdíl, než kdyby to bylo na 2 roky- to by byl člověk doma do 2,5 let věku dítěte, ale takhle je to strašně málo a nechci aby mi malou vychovávali babičky na to jsem si miminko nepořídila. je to hrozně málo být doma s malou jen 2 roky a pak taky kdyby se něco stalo a já se nemohla vrátit do práce zůstaneme úplně bez peněz a to pak nevím z čeho by jsme platili hypotéku. My ji máme na 20 let bideme platit 8900 + to co se musí platit služby a spol. a zbyde nám teda ještě celkem dost, podle toho jak musíte vyjít vy holky, hlavně anke-to jste dobří, že si troufáte, protže 4700 je celkem síla, ale ....určitě to máte dobře rozmyšlené 😉 No takže my teda půjdem na tři roky a radši se pokusím něco přivydělat aspoň do té částky 11400 a bude to lepší než zůstat za 1,5 roku úplně bez financí 😉 😒 😉

suki
autor
18. led 2008

promiň anke myslela jsem kikimarusku

andrealiskova
13. zář 2009

Já mám teda variantu dvouletou a ani nepočítám s ím, že bych celé 2 roky zůstala na MD

blueapple
17. dub 2011

ahoj holky, zkusím obnovit tuhle zajímavou diskusi. Jaká jsou pro vás pro a proti obou variant rodičovské..
Já sama jsem teĎ na dvouletém rodičáku a pokud vše dobře dopadne, v říjnu se mi narodí druhé mimi a zase se budu rozhodovat 😉
Je jasné, že ale asi vše bude dáno finanční otázkou, otázkou zajištěnosti hlídání, práce, atd...

veruska007
22. dub 2011

Ahoj, jsem na tom stejne, taky uvazuju, jestli s druhym ditkem 2 nebo 3 roky, podle toho, jake bude 😉. Kdyby bylo pohodove jako prvni, tak bychom sli do tretiho a sla bych na dvouletou, jinak asi triletou. Prvni jsem mela dvouletou, chteli jsme druhe miminko, ale narodilo se v 5. mesici a umrelo, takze jsem ted kratce po rodicaku na neschopence a ceka me dalsi materska 😉. Financne je to nejvyhodnejsi.

vorllinka
30. dub 2011

My jsme zvolili také dvouletou rodičovskou, protože plánujeme děti blízko od sebe a pokud by se nezadařilo, tak bych stejně zůstala doma do tří let syna a museli bychom to utáhnout z manželova platu. U druhého už ale bude s největší pravděpodobností volit tříletou rodičovskou, pokud nebude nějaká převratná změna od naši zákonodárců 😉 Třetí neplánujeme.

leni155
14. čer 2011

Ahoj, nevíte někdo, jak to je, když se rozhodnu pro dvouletou RD a budu chtít zůstat doma i třetí rok? Nejde mi o zaměstnavatele, tam to můžu prodloužit, ale o stát. Rodičovský příspěvek budu pobírat jen 2 roky a v té době platí sociální a zdravotní pojištění stát. Třetí rok nebudu tedy dostávat nic, ale co to sociální a zdravotní? Bude jej stále platit stát? Díky!

vojtisek2007
15. čer 2011

@leni155 Ano zdravotní ze tebe platí stát, ale sociální ne, z účasti na soc.pojištění jsi v tu dobu jakoby "vyloučena",ale započítává se do náhradní doby pro posuzování důchodu...ale nikdo ho fakticky nehradí jako zdravotní 🙂

leni155
15. čer 2011

@vojtisek2007 I to jsou dobré zprávy, díky moc! 🙂 Mám 4 měsíčního cvrčka a přijde mi šílené se napevno rozhodnout, že ho ve dvou letech opustím. Tak jsem ráda, že je pořád možnost volby. Holt budu šetřit a raději počítat s neplaceným 3.rokem.

anysek85
30. srp 2011

@vorllinka
@leni155
@vojtisek2007

Ahojte holky,

prosímvás, nevíte náhohdou, jak je to v současné době s tím rodičákem? Která varianta vychází nejlépe? Někdo mi říkal, že celkově je dvouletá a tříletá varianta stejná, někdo zase, že tříletá vychází nejlépe, další zas, že dvouletá je v konečném součtu o něco vyšší. A víte, co je na tom nejlepší? Že když jsem dneska bábě na sociálce položila jasnou otázku, tak mi nebyla schopná odpovědět, jak to teď je 😖 😠 😠 😠.

Mimi mám narozené 1.7. 2011 a mám možnost pracovat z domu, takže je mi vcelku jedno, jestli dvouletá nebo tříletá varianta. Chci tu finančně nejvýhodnější.

blueapple
30. srp 2011

@anysek85 zatím platí současný systém, tedy 3letá je výhodnější. Konečný součet je vyšší než u dvouleté. ALe od 1.1.2012 má začít platit nová úprava, kdy je jedno, jakou variantu zvolíš, ve všech případech dostaneš stejně ! Takže tady je těžko radit... Já osobně jdu do dvouleté. Peníze budu mít na účtě a třetí rok případně zůstanu doma "zadarmo", penízky už doma budou. Pokud Ti zaměstnavatel nebude "držet" místo ten třetí rok, pokud bys zvolila dvouletou a pak byla doma 3 roky, pak je jasná volba. ale dneska nikdo neví, jak to bude v práci za 2-3 roky, na sliby zaměstnavatele, že Tě zaměstná, se nedá spoléhat.

p.s. neberu v úvahu inflaci, která znevýhodňuje delší varianty.... 😉 Nechce se mi to počítat na reálné penízky.

anysek85
31. srp 2011

@blueapple
@vojtisek2007

Tyjo, tak to je fakt mazec, kdo se v tom má vyznat? Ta slepice na sociálce mi nebyla schopná říct:

1) Jestli můžu při mateřské pracovat
2) A taky mi tvrdila, že tříletá je nejvýhodnější, ale pak vzala kalkulačku a nacvakala tam čísla a řekla Jééééééééééééééééžiš, ono to vychází stejně... no ale stejně budou změny...

Kurnik, tak já snad fakt nezjistím, jak to je 😢 😢 😢

blueapple
31. srp 2011

@anysek85
tu výhodnost si snadno spočítáš sama ! Mateřská je 28 týdnů, takže cca půl roku (aby se to lépe počítalo, záleží kdy na ní nastupuješ), pak rodičovská do dvou let, resp. do tří let věku dítěte.
Dvouletá tedy : 24měsíců - 6 měsíců = 18 měsíců x 11 400 = 205 200 Kč
Tříletá : 36-6 měsíců = 30 x 7 600 = 228 000 Kč

Teď je v tom návrhu částka kolem 220 000 pro všechny varianty, takže si logicky při tříleté variantě pohoršíš a při dvouleté polepšíš... 😉

S prací při mateřské nevím, byly tam nějaké změny, myslím že při mateřšké pracovat nesmíš, při rodičovské už ano. 😉

p.s. neberu v úvahu inflaci, která Ti "požírá" hodnotu peněz, ale ty byla zatím celkem nízká - do 3-5 %, takže OK

vojtisek2007
31. srp 2011

@anysek85 při mateřské pracovat smíš, ale ne tam, kde mateřskou pobíráš, jinde jo, při rodičáku už je to potom jedno, částky ti spočítala blueapple, tak tam jasně vidíš, kolik za jakou, ale budou ty změny nejspíš....