Já i manžel jsme OSVČ. Jak na mateřskou, rodičák, PN?

jahodarka
14. led 2013

ahoj holky, potřebovala bych poradit ohledně nemocenské, mateřské a následně rodičáku, jak to nejlépe udělat...
jsem osvč a nemocenské si neplatím, měla jsem vymyšlené, že mateřskou a následně volbu rodičovského příspěvku budu čerpat přes manžela, který je zaměstnaný. bohužel, manžel ke konci ledna končí v práci a od února bude taky jen osvč. takže teď jsou varianty - nechám se zaměstnat a od února bych šla na nemocenskou, kterou bych brala až do 6. týdne dítěte, mateřskou bych v tom případě asi neměla, protože bych nesplnila těch 270 dní nemocenského pojištění, ale mohla bych si volit rodičák nebo taky ne? a další varianta, která nevím jestli jde, manžel by si začal od února platit nemocenské v plné výši, tzn. 12 tis/měs. až do porodu, doposud měl nejvyšší možný základ, měli bychom pak nárok na mateřskou i volbu RP?
díky moc!

mataharyy
14. led 2013

Pokud alespoň jeden z rodičů pracuje, tak máš možnost volit rodičák jak chceš, jen je strop 220000,- a podmínkou je že dostaneš měsíčně max. 70% dosavadního přijmu, pokud nepřesáhne 11500,- (víc ti měsíčně nedají) a pokud ti nevznikne nárok na mateřskou, tak dle logiky máš právo na rodičák dnem porodu a podle těch podmínek (pokud tedy jeden z vás je splní, což předpokládám že ano, když manžel bude pracovat - podnikat), můžeš volit dle ctěné libosti... 😉

No s pobíráním mateřské neporadím, v tom momentálně taky plavu 😀

mmaky
14. led 2013

já jsem neměla nárok na mateřskou, jako osvč jsem si musela 3 měsíce platit nemocenské pojištění. Po těch 3 měsících jsem nastoupila na neschopenku - a to až do konce 6nedělí a pak rovnou na rodičák. Ještě to jde ale vymyslet líp. kdyžtak přes IP.

andreaskod
15. led 2013

Ahoj, tak volbu rodičáku může dělat jen ten, kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Nárok na PPM vzniká, když v průběhu 2 let před nástupem na PPM si účastna nemocenského pojištění 270 dnů, ale z toho musí být 180 dnů těsně před nástupem na PPM. To si bohužel neplatíš, takže nebudeš mít nárok na PPM. To stejné platí pro otce dítěte, ten by to teoreticky mohl splnit, kdyby si od přechodu z pracovního poměru (kde byl určitě nemocensky pojištěn) na OSVČ začal platit nemocenské pojištění na příslušné OSSZ. Potom by si nechal potvrdit na OSSZ nárok na PPM a mohl čerpat. Nevím, jestli se ale nemusí po dobu čerpání PPM přerušit podnikání, to by jsi musela zjistit na příslušné OSSZ. Kdyby mu vznikl nárok na PPM, potom byste mohli dělat volbu rodičovského příspěvku, ono spíše volíš výši rodičovského příspěvku, takže si musíš rozvrhnout jak dlouho rodičák chceš brát a podle toho si stanovit výši. Samozřejmě platí co psala předešlá paní, že výše může být jen do 70% stanoveného vyměřovacího základu PPM. Pokud manžel bude čerpat PPM, tak nárok na rodičovský příspěvek vzniká ode dne ukončení PPM. Pokud si potvrdí jen možný nárok a čerpat PPM nebude, tak ti náleží rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte a potvrzení ti slouží jako propustka pro určení výše rodičáku. Pokud však nárok na PPM nemá žádný z rodičů, pobírá rodičovský příspěvek matka ode dne porodu ve výši 7100,- pouze po dobu 9 měsíců a potom bere cca 1600,- až do 4 let věku dítěte. Celkový nárok rodičovského příspěvku na vyčerpání u všech variant je 22000,-, víc od státu za období na rodičáku nedostaneš. Volbu výše rodičovského příspěvku můžeš dělat každé 3 měsíce. Pokud pobírá OSVČ rodičovský příspěvek, tak neplatí sociální na OSSZ a myslím si, že je to i u zdravotního, to bys musela zjistit.

krut1
27. led 2013

Mám též dotaz ,manžel je osvč já jsem před porodem byla na pracáku ale před tím jsem pracovala, dala jsem výpověd a pak jsem zjistila že jsem těhotná bohužel se semnou nikdo nebavil a daly mi rodičák na 9m 7600,. zbytek 3 800 ale pokud to dobře chápu ?Tak manžel pokud pracoval tak bych měla právo si volit rodičák na jak dlouho chci Já? Díky za odpověd.

lucylama
27. led 2013

@krut1 Ahoj,podobně jsme to měli my.Přítel byl OSVČ i zaměstaný,živnost měl na vedlejšák.Já jsem neměla před nástupem na rodičák odprac.270 dní a tak jsme zjistili,že to jde uhrát tak,abych nemusela na 4 roky.Zašli jsme na sociálku a tam nám řekli,že když přítel doloží svoje příjmy ze zaměstnání,tak bych mohla být na MD 3 roky.Tak nám to potom i schválili,beru MD 6 tisíc teda na ty 3 roky.Vlastně mateřská je jakoby psaná na přítele,ale účet chodí mě.Snad je to srozumitelné. 🙂 😉