Jak je to, když jsem na rodičovské a čekám druhé dítě?

kikina23
26. únor 2014

Kdy musim zajít na sociálku a zrušit první rodičovskou?

gosa22
26. únor 2014

jestli máte nárok na PPM, tak do doby odchodu na mateřskou pobírejte dávku od ÚP...pokud nemáte max částku 11500 Kč, tak si zažádejte (pokud na to máte nárok) o zvýšení na maximum tak, abyste buď akorát dočerpala penízky, nebo jestli to nevyjde, tak aspoň vyčerpat co to jde... 😉 zbytek propadne, měnit výši dávky rodičáku můžete každé 3 měsíce

zazulka
26. únor 2014

Souhlas s @gosa22 a jděte určitě první rodičovskou zrušit, protože já to neudělala včas a dostala jsem pokutu 😕 😝

sucettee
26. únor 2014

@zazulka muzu se zeptat jak vysoka byla ta pokuta?to me dost prekvapilo teda 😒

lv
27. únor 2014

Taky to tak plánují, nárok na ppm mít nebudu. A vůbec nevím na co mám a nemám nárok a jaké mám povinnosti.

deenyska
27. únor 2014

Holky nedostanete pokutu, pokud to oznámíte pozdě, jen musíte vrátit to, co vám vyplatili neprávem. Proto je dobré si to ohlídat. Zkrátka pokud máte v jednom měsíci nárok na PPM, nemůžete brát současně rodičák, proto, když to neoznámíte a jsou vám vyplaceny obě dávky najednou, tak je logicky musíte vrátit 😉. Teda pokud ta PPM není nižší než výše rodičáku. Pokud je, máte nárok i na rodičák, ale jen na dorovnání PPM do výše rodičáku. Alespoň tak to bývalo, tak by bylo dobré si to zjistit, nevím, jestli to tak funguje i teď, kdy si můžete výši rodičáku libovolně zvolit. Sucettee, dala jsi to jako otázku, tak ti holky tady už nemůžou odpovědět 😉.

blahova_andrea
27. únor 2014

já jsem si rodičovskou navyšovala na maximum, ale ani tak ji nestihnu do nástupu na ppm celou vybrat, takže kdy to teda pak půjdu nahlásit na sociálku? měsíc předem než nastoupím na ppm, aby to stihli včas stopnout? asi... 😅

hanny85
28. únor 2014

Pokud máš nárok na PPM, tak zruš první rodičák, jakmile na PPM nastoupíš, a pokud na PPM nárok nemáš, tak rodičák ukonči po porodu, kdy ti vzniká nárok na rodičák u druhého dítětě.

lubinkova
19. čer 2014

Mam take otazku 🙂
Budu mit deti cca 15 mesicu od sebe. Na materskou nemam coby cerstve dostudovana narok. Ted, na prvni dite mam nejkratsi moznou variantu(11 500kc), ktera vychazi bez te materske do cca 18ti mesicu prvniho ditete. Na druhe dite chci nizsi rodicovsky prispevek, chci s nim byt doma do jeho tri let(cca 6000kc). O ty tri mesice, kdy se mi obe deti 'prekryvaji' prijdu. Ale radsi bych prisla o prvni tri mesice prispevku pro druhe dite (3x6000kc), nez o posledni tri mesice na prvni dite(3x11500kc)...muzu to tak udelat? Dobrat rodicovskou na prvniho syna, pockat tri mesice(ktere se vyplaceji zpetne), a az pak pozadat o druhou rodicovskou? Nebrala bych dva prispevky najednou, jen bych zazadala o druhy prispevek az asi pul roku po porodu. Mate s tim nekdo zkusenost? 🙂

mariii
20. čer 2014

RP je na nejmladší dítě v rodině, kdyby to fungovalo jak píšeš, tak by to tak udělala každá, nemyslíš? 🙂 Za měsíc, kdy porodíš další dítě ti zanikne nárok na vyplacení RP na staršího, Jestli chceš vybrat na začátku víc peněz, tak požádej o vyšší částku a pak si ji změn, lze to každé tři měsíce.

terca617
28. lis 2014

ahoj chci se zeptat když jsem 8 mesícu pracovala a pak jsem byla necely rok na pracaku stim ze uz jsem cekala malou. malej je ted 10 mesicu a ja cekam druhy jak to je budu dostavat peníze ještě do doby nez se to narodi,.mateřskou nam vypocitavali z přítelova platu.Materskout ted pobiram 10 000kc..a ted chodim od cervna na brigádu bude se to nejak započítávat?

zdenka1810
11. dub 2016

Ahojky chci se zeptat mam syna ted 15.7 mu budou 4 roky beru na něj rodičovský příspěvek nemohla jsem si volit tudíž beru tu nejnižší částku,jenže jsem těhotná termín mám 27.7.2016 vůbec netuším jak to tedy budu mít s mateřskou či rodičákem jediný co vím že v srpnu by mi měl přijít poslední rodičák na syna ale vzhledem k tomu že na druhé mimco si budu zadat taktéž v srpnu tak vůbec nevim jestli s ni mam pocitat ci ne a zaroven se chci zeptat jestli si budu u ´druhého už moc volit nebo také ne dekuji za rady

krikrap
6. zář 2016

Zdravím vás@zdenka1810 jak jste tedy dopadla s tím rodičákem?Mam podobny problém🙂pobírám rodičák na syna,který mi končí v říjnu a v říjnu se mi má narodit druhé dítě.Dostanu rodičák na druhé dítě v listopadu?

michalka21
16. kvě 2017

Zdravím chci se zeptat sem na mateřske ted se my narodila druha dcera a nevím jak je to s mateřskou jestli budu brat na prvni a nebo na druhou dceru?

xpila
16. kvě 2017

@michalka21 Nemyslíš náhodou rodičák? Dávka se vždy bere na nejmladší dítě, ale to samozřejmě musíš oznámit na ÚP - stopnout RP na první a požádat o RP na druhé.

michalka21
16. kvě 2017

@xpila Ano myslím. Jo tak je super... Děkuji🙂🙂 wink:

terkakerka
31. kvě 2017

Holky nevím, zda mi ještě někdo odpoví... Ale... jsem na rodičovské a pobírám dávku 7600...opět jsem otěhotněla a slyšela jsem, že je lepší,aby mi nepropadla větší částka, tak si mám zažádat o zvýšení dávky na 11500. Je to tak? Co mám při tom doložit za papíry na sociálce? Díky za příp. odpoveď.

xpila
31. kvě 2017

@terkakerka Zažádat o zvýšení si můžeš, ale jde o to, jestli máš na to nárok, tj. jestli jsi měla dostatečný denní vyměřovací základ. Ten už jsi jednou dokládala, takže k tomu nic nepotřebuješ.

malanikova
4. říj 2017

Chci se zeptat .2.12.2015 sem otehotnela à Nastoupila na neschopenku pak sem mela narok na materskou.pak my skoncila pracovni slouva à zamestnavatel my ji uz neprodlouzil.
Su tet na rodicaku à chodim n'a brygadu tam kde sem pracovala ale mam ve smlouve 300 hod.do konce roku.
Ale tet sem zjistila ze su tehotna.
Nevyte co a jak mam tet udelat?

terikucerova
27. říj 2017

Zdravim dámy, vím že to tu už několikrat zaznělo ale potřebuji radu. Jsem na Rd,mam ji na 4 roky... Dceri je 22 mesicu, jenze jsem do toho vlitla a nevim co delat... Prosim poradte dekuji

kata267
27. říj 2017

@terikucerova co nejdriv zajit na urad a domluvit se aby příspěvek na RD zvedli co nejvic (at stihnete vybrat co nejvic penez), oni vam urcite poradi...kazdopadne nastupem na mateřskou s druhym dítětem automaticky zanika nárok na příspěvek RD prvního dítěte i kdyt to nestihnete vyčerpat...