Jde dobrat rodičák, když porodím 2. dítě před koncem RD?

ajuska245
8. led 2013

Maminky chtěla jsem se zeptat jestli to jde nějak udělat, mateřská n první dítě mi končí až v říjnu, ale porodím v květnu miminko. Chtěla jem se zeptat jestli to jde nějak udělat, nebo přepsat abych dobrala tu starou mateřskou a novou někdo třeba babičku nebo někoh, a pak to vím že to jde spátky na mě jen do toho půlroku to jde, ale jak to udělat. . Má už to tak někdo, nebo to tak měl, a jak to vyřešit. Nechce se mi jim nechávat ta mateřská ještě ta stará. Díky za rady 🙂

j.a.n.i
25. bře 2013

@kacikaci Mohlo se to změnit, i když si nepracovala, takže musíš znovu.

yildiz
27. srp 2013

Ahoj tady... jsem ted na RD kterou nam na 2 roky / koncit bude v cervnu/ ale do te doby se nam narodi dalsi mimi....chci jit na urad a zvysit davky / ale obavam se , ze toho asi hooodne propadne :-/ coz je desna skoda ...:-/ jaka je nejvyssi mozna castka RD ? tech 11500.- ? A neni moznost ze kdyz zbyva dovybrat preci jen hooodne penez, ze by to nejak rozpocitali do tech 220tis ? A jsou potreba na urad donest nejake dokumenty pro to navyseni ? Nebo tam staci jen zajit a rici , ze bych rada vyssi davky ? Diky vsem za odpovedi ...

hanka858
27. srp 2013

ahoj holky,cekam nyni druhe mimi a u prvniho mam rodicak na 4roky a to do cervna 2015...nemohla jsem si zvolit..sla jsem rovnou ze skoly..pritel je osvc a neplatil si nemocenskou..ted uz si ji plati a tak se chci zeptat jestli to pujde si ted zvysit rodicak abych ho dobrala nez se druhe narodi? znama to mela stejne jak ja a taky ji to zvedli na 11500kc..dekuji 🙂

michalkavarhaniku
27. srp 2013

ja kdyz sem se byla vcera ptat na socialce tak mi rekli ze to nejde a az se nam druhy narodi tak ze to musim hned nahlasit aby prej nebyl preplatek na to prvni.

j.a.n.i
27. srp 2013

@yildiz Těch 11500,- je maximum, takže už to nemáš kam navyšovat.

j.a.n.i
27. srp 2013

@hanka858 Nepůjde, protože splnění podmínek se vždy zjišťuje k datu narození dítěte bez ohledu na to, kdy o případnou změnu žádáš.

yildiz
27. srp 2013

@j.a.n.i diky 🙂 je to ale stejne sycarna co , mas narok a stejne to spolkne stat !!! Faaakt desnyyy !!! mrzi me ze tam necham teda i tak hodne penez ☹ o tech 2.500 teda nic moc ale na ulici je nenajdu no :-/ skoda !

j.a.n.i
28. srp 2013

@yildiz Jaká syčárna, jsou jasně dané podmínky, nikdo tě nenutí mít děti tak rychle za sebou, stát ti to ani nenařídil, ani ti to dítě neudělal.

yildiz
28. srp 2013

@j.a.n.i mnooo 😀 to jsem chtela slyset !!! 😀 diky ! 😀

mmaarrkkeettkkaaaa
18. zář 2013

@kacenka1987 můžu se prosím zeptat...lze ted v průběhu rodičáku přepsat ho na manžela?Já na to nedosáhnu. mám jen na 3roky, malé je 20měsíců a jsem ve 2.měsíci. i když si ted zvolím variantu 11.500,- tak i přesto jsem počítala že mi propadne 42000,- ☹ je to fakt hrozný že to nedoplatí. Jak má člověk vědět, zda se mu podaří otěhotnět. Kdybych si to dala na 2 roky a nešlo to, tak jsem 3. rok doma zadarmo, divnej systém...moc děkuji za odpověď.

j.a.n.i
18. zář 2013

@mmaarrkkeettkkaaaa Co je na tom divného, prostě jsou takhle dané podmínky a je na tobě jak si to zvolíš. Když člověk zvolí 2 roky, tak si klidně může dávat část stranou a z toho ten případný třetí rok žít.

mmaarrkkeettkkaaaa
18. zář 2013

@j.a.n.i máš pravdu, ale když jsem si to volila, tak jsem takhle neuvažovala a vůbec mě to nenapadlo ☹ když se člověk neinformuje a nikdo mu neporadí tak pak hold na tom prodělá...

merja
28. zář 2013

chci se zeptat, když jsem pracovala jako osvč a jsem už rok na RD, kterou jsem si nechala na 3roky. Je možné, že jsem otěhotněla neplánovaně. Každý má nárok na 220tis RD. Jak se to řeší, abyh dostala těch 220tis,pokud se nebere RD na každé dítě ? Díky za rady

j.a.n.i
29. zář 2013

@merja Každý nemá nárok na 220 000,- to sis chybně vylozila, ta částka je strop, kdy se rodičák přestává vyplácet, ale pokud přestane splňovat další podmínky pro jeho vyplacení dříve, tak skončí před vyčerpáním téhle částky. Ale jinak si ho můžeš zvýšit abys do porodu vybrala co nejvíc, ale zas je otázka kolik si mela ppm a kolik tedy můžeš rodičák dat.

merja
29. zář 2013

na sociálce říkala, že každý má nárok na 220tis jen záleží jakou dobu si vybereš 🙂

j.a.n.i
29. zář 2013

@merja No a když nevybereš, tak je prostě nedostaneš...

merja
30. zář 2013

No tak jsem byla dneska na sociálce. Nárok na 11500mám , jen ne na mateřskou, to bych si musela obnovit živnost a platit nemocenskou... Škoda jen, že jsme špatně pochopila nárok na bydlení, když říkala až v listopadu. To jsem si mohla prý vyžádat hned po porodu 🙄 Škoda, že člověk nedostane doplatek na 220tis 🙂 To by se hned jinak žilo ( zásoby ) na další dítko 🙂 Jen ted pořádně nevím jak to funguje, když jsem pozastavila živnost jestli těch 6týdnů budu bez peněz a pak dostanu rodičovský na další dítko

j.a.n.i
1. říj 2013

@merja Ne, do porodu budeš mít rodičák na to první dítko a od porodu na druhé.