Jde dobrat rodičák, když porodím 2. dítě před koncem RD?

ajuska245
8. led 2013

Maminky chtěla jsem se zeptat jestli to jde nějak udělat, mateřská n první dítě mi končí až v říjnu, ale porodím v květnu miminko. Chtěla jem se zeptat jestli to jde nějak udělat, nebo přepsat abych dobrala tu starou mateřskou a novou někdo třeba babičku nebo někoh, a pak to vím že to jde spátky na mě jen do toho půlroku to jde, ale jak to udělat. . Má už to tak někdo, nebo to tak měl, a jak to vyřešit. Nechce se mi jim nechávat ta mateřská ještě ta stará. Díky za rady 🙂

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Počítá se to z toho co sis vydělávala před tím než se dítě narodilo.čili si myslím, že z toho, co byli před tím nástupem..a pokud pracuješ i po..tak podle toho co je výhodnější..

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Ale jinak jsem taky neznala resp. nepamatovala jsme si svůj denní vyměřovací základ..ale podívala jsme se do banky..kolik mi chodilo a tam to sociálka rozepisovala..podle toho jsem to zjistila..

adelkav
9. led 2013

@ffiinnkkaa Super, děkuju moc za rady. Tak pokud jde použít ten vyměřovací základ co jsem měla před tím, co se prcek narodil, tak to by bylo super. Ten si pamatuju, že byl vysoký dost...jsem jen zvědavá, jestli mě pro něj budou hnát z pracáku znovu.

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Já tam šla a na vše se zeptala a pak to vyřídila..mě to naopak nevyšlo cca o 100 kč a tak to šlo na manžela..dneska jsem na pracáku čekala hodinu a u okýnka jsem byla minutu 🙂

adelkav
9. led 2013

@ffiinnkkaa a nepamatuješ si, kolik ten základ musí být....já jsem právě cholerik, takže se mi tam nechce hodinu čekat jen na základní informace nebo formulář. Byla jsem tam nedávno, kvůli změně trvalého bydliště a čekala jsem právě hodinu a to si s prckem neumím představit a s hlídáním jsem teď docela na štíru☹

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Mluvila něco přes 550 kč..prostě jsem věděla, že já na to nemám no..takže to bylo lehčí..tak třeba tam jen zavolat a zeptat se..

adelkav
9. led 2013

@ffiinnkkaa pošlu jim mailík. Děkuju moc za rady. Jsi zlatá.

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Dneska jsem to vyřizovala..takže poradit není problém 😉

maladama
9. led 2013

@adelkav pokud v době nástupu na mateřskou dovolenou s druhým dítětem stále trvá tvůj původní poměr na původní pracovní smlouvu (tedy nedostala jsi výpověď nebo ti nedoběhl poměr na dobu určitou) a prvnímu dítěti je méně než 4 roky, tak máš stejný vyměřovací základ, jako jsi měla pro první dítě, leda by teď ten za posledních 12 měsíců byl vyšší.
Takže pokud máš jen nižší úvazek, nastoupíš na mateřskou a staršímu je míň, než 4 roky, budeš pobírat stejnou mateřskou, jako u prvního dítěte.

adelkav
9. led 2013

@maladama Děkuju🙂

kacenka1987
10. led 2013

@ajuska245 nee neboj ty bývávalo dřív, že tatínek musel na pár dní na mateřskou 🙂 Dneska od 2011 myslím, už to tak není, prostě tam zajdi, prvně podepíšeš papír, že přecházíš na novou variantu (aby sis to mohla zkráit a upravi na měsíce) a uvidíš sama, myslím že si vyjedou z Pc parnerům příjem atd. Všechno Ti tam řeknou, vzala bych si akorár RL.

kacenka1987
10. led 2013

@lucininuska takže pokud stihneš nastoupit na PPM (mateřská na kterou se nastupuje 6-8 týdnů před TP) do lhúty 180 dní - máš nárok na Mateřskou = PPM která se bere 6-8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů. Přičemž se vypočítává z platu u Tvého zaměstnavatele (na netu jsou kalkulačky kde zadáš průměr Tvé hrubé mzdy za poslední rok pro výpočet mateřské). DR Ti dá takový papír na PPM, který Ti v práci potvrdí a pošlou kam je třeba. Jen doufám, že jsi pracovala spoň rok. Před skončením té PPM (dítko má tak 5měsíců cca) si zajdeš na příslušný úřad vyřídit Rodičovský příspěvěk. Pokud budeš chtít být doma do 3 let. Dáš si RP 220 000 na cca 31 měsíců a budeš mít měsíčně 7096 Kč.
Snad je to trochu srozumitelné 🙂

ajuska245
autor
10. led 2013

@kacenka1987 Dneska jem tam byla, a povídala mi, že je na to zákon, že mám nárok na to. Půjde to teda přes manželovu výplatu aby byla jistota. Povídala, že si mám zpočítat to co už jsem dostala a odečíst od 220 000,- a budu dostávat víc, max asi teda 11 500,- , tak se zeptám jestli to jde zpětně i aspon o měsíc, protože mi býva 5 měsícu od května do října a to bude víc jak 11 500,-. To zase musím letět na OSSZ, ale až s příjmem manžela.

ajuska245
autor
10. led 2013

Ještě jsem teda slyšela, že nemusím nastupovat 8-6 týdnu na mateřskou když jí ted beru tu na první dítě, jsem slyšela, že stačí týden před termínem zajít na socnu a nahlásit to, ale nevím jak to se musím taky prý zeptat na OSSZ, protože zase mě oškubou a vezmou mi tu mateřskou. Tak nevíte jak to je?

monivo
10. led 2013

Napíšu svůj případ. Dceři budou tři roky teď 20. ledna 2013, ale 28.8.2012 jsem nastoupila na mateřskou s druhým dítětem (narodil se 10.10.2012), takže bych taky přišla o dost peněz. Měla jsem to tedy po starém systému. Takže jsem to udělala tak, že jsem přešla na nový systém. Spočítala jsem si, že mám nárok i na max. 11500Kč. Spočítala jsem si, o jakou částku si mám měsíčně zažádat do nástupu na mateřskou s druhým dítětem a o tom jsem zažádala a taky dostala. Přišla jsem snad jen o cca 800Kč. Takže naprosto super. Cca půl roku jsem brala 11500Kč, což byla paráda oproti 7600Kč 😀

lucininuska
10. led 2013

@kacenka1987 mám odpracované 3 roky, mám se doktora na to zeptat nebo si radči dojít na sociálku?

adelkav
10. led 2013

Ahoj holky, tak jsem dnes psala na úřad práce, kde mi sdělili, že pokud budu chtít provést změnu částky rodičáku,musím doložit denní vyměřovací základ. Chci se zeptat, zda jste jej někdo v tomto případě dokládaly a z čeho se počítal. Co jsem se snažila googlit tak všude se píše, že musí být za posledních 12 měsíců (součet příjmů, vydělených kalendářními dny). Vy které nepracujete, jste jen na rodičovské dovolené jste prosím dokládaly co? Vyměřovací základ starší z doby kdy jste pracovaly? A netušíte zda se to počítá z hrubé či čisté mzdy? Začínám z toho být zmatená a moc se mi nechce trávit půl dne zařizováním toho vyměřovacího základu abych pak zjistila, že jako matka na rodičovské dovolené pracující na zkrácený úvazek nemám nárok na navýšení RP🙂 ikdyž z příjmů před mateřskou bych ten nárok měla. Děkuji všem za sdílenou zkušenost.

maladama
11. led 2013

@adelkav dokládáš Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku, což ti vystaví správa sociálního zabezpečení dle sídla tvého zaměstnavatele.
Formulář si můžeš vytisknout tady:
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....
kdyby odkaz nefungoval (mají blbě udělané dynamické linkování), tak tady:
https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/fo...
je seznam všech formulářů, zhruba v půlce stránky je odrážka "Potvrzení", tak tam si klikneš na to Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku.

Vyplníš a buď osobně zajdeš na tu sociálku, kde to udělají na počkání, nebo jim to stačí vyplněné poslat poštou, oni doplní čísla a pošlou zpátky.

Vzhledem k tomu, že se potvrzují příjmy k datu narození dítěte, tak to, že jsi mezitím nastoupila na snížený úvazek, se nebere v potaz.

adelkav
11. led 2013

@maladama Ahoj, díky moc za vyčerpávající informace. Ten formulář jsem už našla a ono z něj asi opravdu vyplývá, že nebudou potvrzovat příjmy za posledních 12 měsíců. To mi hned po ránu udělalo radost🙂 Děkuju a přeju krásný den.

maladama
11. led 2013

@adelkav rádo se stalo! Tak pevné nervy na vybojování boje s úředním šimlem 🙂

Mě to taky čeká. Jak u blbečků na dvorečku, budu přerušovat čerpání RD kvůli nástupu na druhou MD - na úřadu práce po mně chtějí potvrzení o vyměřovacím základu hned po nástupu na MD (aby mohli dopočítat, kolik mi mají poslat za poslední měsíc). Jenže, já čekám dvojčata, takže budu mít delší mateřskou, ale to mi nikdo nepotvrdí, dokud se obě dvojčata nenarodí, že, takže si to potvrzení budu muset buď vyběhat dvakrát, nebo se smířit s tím, že za ten poslední měsíc před druhou MD mi vyplatí peníze až po konci MD, až jim to teda dodám finální.

adelkav
11. led 2013

@maladama Tak myslím, že budeš potřebovat pevnější nervy🙂))Držím palce ať vše dopadne dobře.

maladama
11. led 2013

@adelkav no ono to hlavně vypadá, že nakonec stejně dřív porodím, než dostanu lísteček na mateřskou, takže si tam to datum narození můžu vyplnit rovnou 🙂

j.a.n.i
11. led 2013

@maladama Ono je to stejně houby platné, protože ani po narození ti nepotvrdí tu delší mateřskou, neb nárok na ni máš až pokud o ty 2 dítka pečuješ po ukončení těch 28 týdnů...

b) 37 týdnů u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí, přičemž po uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby peněžitá pomoc v mateřství náleží, jen jestliže pojištěnka dále pečuje alespoň o dvě z těchto dětí,

maladama
11. led 2013

@j.a.n.i tak vidíš... no ale to by mi teoreticky vlastně neměli potvrdit ani u jednoho dítěte brzo, vzhledem k tomu, že se vždycky může něco stát a přejede auto kočárek nebo mě nebo nás oba a že jo, to bych potom ty dávky dostávat neměla 🙂

j.a.n.i
11. led 2013

@maladama No, jak se to vezme, protože pokud máš jen jedno dítko, tak pokud se mu něco stane, tak už o ten další rodičák nežádáš, takže je vlastně fuk, jaký byl na tom potvrzení koncový datum.

denissekkk
16. led 2013

budu resit uplne stejny problem,jsem na rodicovske dovolene mam na 3 roky rodica mi konci pristi rok v breznu cekame druhe a termin mam ted v srpnu taky jim nechci nechavat penize,dozvedela jsem se od jedne mamci ze ja si to muzu nechat preplatit vsechno ale budou mi to potom strhavat na tom druhem ze bych brala min:( to nechci jedone jak tu pisou nejake mamci nechat si to zvisit🙂

kacikaci
25. bře 2013

ahojky, chci se zeptat, jak to vlastně je 🙂 mám RD na 2 roky, kluci se ale narodí asi o tři měsíce dřív než mi skončí rodičák, tzn, že ho nestihnu dobrat, nevadí, ale co nechápu je to, co mám teď vlastně vyřizovat? jsem stále zaměstnaná na hpp, tzn. že si mám od mudra vzít papír se žádostí na ppm, ten odnesu do práce těch 8 - 6 týdnů před termínem porodu a pak to musím jít oznámit ještě na pracák? předem díky za odpovědi!

maladama
25. bře 2013

@kacikaci 1) na 2 roky máš rodičovskou dovolenou (RD), rodičovský příspěvek (RP) pravděpodobně čerpáš v maximální výši podle nového systému, což sice vychází cca na ty 2 roky, ale neplést dohromady.

2) musíš vyřídit následující:
A) PPM: 6-8 týdnů před porodem nastupuješ na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) - ano, to znamená, že papír od doktora doručíš do práce, kde to dále zprocesují
B) protože nemůžeš současně pobírat RP a PPM, musíš uvědomit úřad práce, že a odkdy nastupuješ na PPM a že tedy ti má být pobírání RP ode dne nástupu na PPM přerušeno. Bohužel. vzhledem k tomu, že v měsíci, kdy se má současně vyplácet PPM a RP, se vyplácí RP jen do výše (požadovaný RP-PPM), tak budeš muset doložit, kolik jsi v tom daném měsíci na PPM dostala, aby věděli, kolik ti mají doplatit. Tohle potvrzení vystavuje Správa sociálního zabezpečení a vystaví ti ho (na tvou žádost) nejdříve poté, co ti prvně pošlou PPM.

kacikaci
25. bře 2013

@maladama díky za info a ten výměr je nutný, i když jsem ho tam nesla už posledně? asi se to nezměnilo, když jsem od té doby nepracovala..

maladama
25. bře 2013

@kacikaci ano, je. On si úřad práce jinak nemá jak ověřit, jestli tu PPM budeš brát nebo ne a v jaké výši.
Nebo tedy, pokud ti to vyjde tak, že jsi si jistá, že v tom měsíci, kdy nastupuješ na PPM, budeš mít PPM určitě vyšší než RP (tak to mám třeba já, protože na PPM nastupuju na začátku měsíce), můžeš poslat žádost o ukončení čerpání RP k poslednímu kalendářnímu dni předchozího měsíce (tedy, v mém případě, já nastupuju na PPM začátkem dubna, takže budu posílat žádost o ukončení čerpání RP k 31.3.). Kdyby se nedejbože něco stalo, tak jde potom zažádat na to starší dítě o RP znova.
Zrovna to se svým úřadem práce řeším, tak mám velmi aktuální informace 🙂