Jde dobrat rodičák, když porodím 2. dítě před koncem RD?

ajuska245
8. led 2013

Maminky chtěla jsem se zeptat jestli to jde nějak udělat, mateřská n první dítě mi končí až v říjnu, ale porodím v květnu miminko. Chtěla jem se zeptat jestli to jde nějak udělat, nebo přepsat abych dobrala tu starou mateřskou a novou někdo třeba babičku nebo někoh, a pak to vím že to jde spátky na mě jen do toho půlroku to jde, ale jak to udělat. . Má už to tak někdo, nebo to tak měl, a jak to vyřešit. Nechce se mi jim nechávat ta mateřská ještě ta stará. Díky za rady 🙂

kacenka1987
8. led 2013

Ajusko, měla si se zeptat již dřív, protože pokud máš RD na první dítko do 3 let, tak pokud tatínek vydělá více než 16tis. hrubého lze si to zkrátit na to první dítě na max čstku 11500 Kč měsíčně, tím si dobereš co nejvíc a zbytek bohužel propadne.
pokud počítám že máš 7600 Kč - máš ještě vybírat 7600x 10 = 76000Kč a do toho května by to bylo (76000 - 16000) děleno 5 =12000Kč, ale pljde vybírat max 11500Kč. Zaběhni na sociálku a oběhej si to, aby si měla RD na prcka jen do toho porodu...

eloana
8. led 2013

@ajuska245 taky by me zajimalo...... ja prijdu o 1rok a 3 mesice..... podle me to propadne

adelkav
8. led 2013

@kacenka1987 Ahoj, asi budu řešit něco podobného a a chtěla jsem se tě zeptat co v tvém výpočtu znamená těch 16000? Je to rozdíl mezi souhrnnou částkou vyplácenou pro starou formu rodičáku a novou nebo něco jiného? Děkuju🙂

kacenka1987
8. led 2013

@adelkav ano přesně tak, ve staré variantě čerpání RP bylo na 3 roky 7600*31=235600Kč, ale nyní kdyby si to chtěla zkrátit, musíš přejít na novou variantu, kde je strop 220000Kč. Ale dle mě, proto si to běžte dle tatínkova příjmu (nebo dle svého) dát na co nejvyšší čerpání 11500Kč ať propadne co nejméně... 😅 chce si to rychle upravit ve fázi začátku těhu 🙂

adelkav
8. led 2013

@kacenka1987 super,děkuju🙂 Já bych přišla asi jen o půl roku, takže u mě to zatím nespěchá, ale tak za měsíc dva to asi budu řešit. Ještě jednou díky.

lucininuska
8. led 2013

Ahojky maminky máte už zkušenosti s novým systémem. Co a jak je nejlepčí, budu rodit v květnu, ale nemám s tím zkušenosti nevím vůbec co a jak. Tak mooc prosím o rady. Děkuji.

kacenka1987
8. led 2013

@lucininuska a jsi zaměstnaná? pokud Ti trvá pracovní poměr, nastupuješ 6-8 týdnů před porodem na mateřskou dovolenou, která na jedno dítko dtrá 28 týdnů a po té máš nárok čerpat Rodičovský příspěvěk celkem 220000 Kč. Měsíčně max 11500Kč (záleží na Tvém příjmu v práci). Záleží jak dlouho chceš být s dítkem doma. Pokud nejsi zaměstnaná, začneš od porodu rovnou brát jen RP...

kacenka1987
8. led 2013

@adelkav to záleží na Tobě, ale pokud víš, že chcete druhé, můžeš si to upravit už nyní!!!

petrusew
8. led 2013

Jde to, aspoň mě to říkala při vypsání rodičáku na pracáku.

ffiinnkkaa
8. led 2013

@ajuska245 Já to mám podobně, rodičák mám mít do října, ale od května budu brát zase mateřskou, takže jsem si RP nechala zvýšit na tu max. částku.

adelkav
8. led 2013

@kacenka1987 Já vím, že bych to mohla upravit, ale jsem asi pověrčivá a bojím se, že když upravím rodičák tak to pak neklapne ☹

ajuska245
autor
8. led 2013

@kacenka1987 , díky, takže mám zaběhnout na socnu a dát si to rychle na 2 roky. Ale já mám ještě tu strarou mateřskou tak jestli to jde. A jde to s tatínkem, aby nemusel nastupovat taky na mateřskou. Jedni to tak měli a museli to vracet, protože on nenastoupil na mateřskou minimum 2 měsíce. Pobíral práci, mateřskou a ona rodičovskou a museli toh půl roku vracet. Tak aby to tak nebylo, ale tohle je rodičovská. Tak porad díky moc

ffiinnkkaa
8. led 2013

@ajuska245 Jde se na pracák a jde to taky jsem to měla podle starého..zrovna v podnělí jsem se na vše ptala..

ajuska245
autor
8. led 2013

Aha tak já tam zajdu a přeptám se na to a dám vědět. Děkuji Alice

terunka88
8. led 2013

@adelkav No v nejhorším by sis to mohla zas po 3 měsících změnit, ale věřím, že vše bude v pořádku!

adelkav
8. led 2013

@terunka88 Děkuju🙂 Představa komunikace s úřadem práce častěji, než je nezbytně nutné mě sice děsí, ale máš pravdu, proč nechávat státu peníze🙂

adelkav
8. led 2013

@terunka88 ještě mě napadá, nevíš co vše je potřeba k té změně? Abych tam nechodila zbytečně.

terunka88
8. led 2013

@adelkav Tak to vůbec nevím, snad poradí holky, co si to měnili..já s tím osobní zkušenost nemám ☹

ffiinnkkaa
8. led 2013

@adelkav Jednak je to tento formulář https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

zvolená výše je pak ovlivněna výši denního vyměřovacího základu resp. tento formulář https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit...., ten pokud už jsi jednou dávala dávat nemusíš...

adelkav
8. led 2013

@ffiinnkkaa Děkuju, jsi zlatá. Akorát mi ani jeden ten link nefunguje☹ Předpokládám, že ten vyměřovací základ jsem dávala když jsem žádala o mateřskou ne rodičák....myslíš, že to stačí nebo musím znovu do práce pro potvrzení?

luczinek
9. led 2013

Ja mela rodicak taky na tri roky,neplanovane jsem otehotnela,propadl by mi cely rok davek,tak jsem si skocila na socialku a zmenila vysi davky,ted beru tech 11500,neco malicko stejne propadne,ale oproti tomu roku to je zanedbatelna castka.

pajushka
9. led 2013

@luczinek Prosím Tě, jak dlouho jim na sociálce trvalo, než Ti to převedli na tu vyšší částku? Od následujícího měsíce? Nebo doplatí ještě aktuální měsíc? (To už asi ne, že.... 😅 )

lucininuska
9. led 2013

@kacenka1987 zaměstnaná jsem do konce roku, ale jsem na neschopence ( samotná na benzínce to moc nejde). Pochopitelně mi smlouvu neprodlouží. No plat je tak 8 - 9 čistého. Myslím si, že je asi rozumné být s malým doma 3 roky.

luczinek
9. led 2013

@pajushka já byla nějak ve druhé polovině listopadu žádat o změnu(zpětně k 1.listopadu) a v prosinci mi už přišla za listopad ta vyšší častka 🙂

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Záleží jaký ten vyměřovací základ máš..jestli je dostačující na to aby ti dali těch 11 500 kč..já to např. měla nově od manžela..

adelkav
9. led 2013

@ffiinnkkaa já doufám, že ten vyměřovací základ se bere z platu před mateřskou, ten jsem měla dost vysoký. Ale při rodičáku pracuju a tam by to mohlo být o prsa, protože nedělám na celý úvazek.

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Ano ten základ se počítá z rozhodného období a tj. 12 měsíců před narozením dítětě 😉

adelkav
9. led 2013

@ffiinnkkaa takže kdybych vůbec nepracovala, tak to změnit nepůjde (kromě té možnosti s manželem?) Já mám teď mzdu přepočítanou podle hodin. Netušíš, jestli se ten základ počítá z toho co jsem vydělala nebo z toho co bych s tímto základem vydělala na plný úvazek?

ffiinnkkaa
9. led 2013

@adelkav Kdybys vůbec nepracovala tak by to šlo jen prostřednictví mannžela..ale to taky není velký problém 😉 Ten druhý dotaz moc nechápu 😒

adelkav
9. led 2013

@ffiinnkkaa myslím tím, že jsem měla před nástupem hrubou mzdu ze které se mi počítal plat třeba XY tisíc, teď pracuju u stejného zaměstnavatele na stejnou smlouvu, ale zaměstnavatel mi proplácí jen ty hodiny, které odpracuji, které vychází z té měsíční mzdy (částka XY děleno 160 hodin). A ten dotaz je, jestli se ten vyměřovací základ počítá z průměru mezd za posledních 12 měsíců nebo se počítá z té hodinové sazby krát 8 hodin. Nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně☹