Je možné rozdělit rodičovský příspěvek na 41 měsíců?

elisenika
31. říj 2013

Ahoj holky. Potřebuji poradit – pomoct. Jsem na rodičovské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek. Už jsem pochopila, že RD je jen na 3 roky. Měla jsem být doma do 3let věku dítěte, ale okolností tomu chtějí jinak a tak se chci zeptat, zda je možné si rodičovský příspěvek rozdělit na 41 měsíců ( necelých 3,5 roku). Nebo prostě rod. příspěvek musí být zakončen přesně 4 lety. Do práce se nemám kam vracet, takže se zaměstnáním není problém. Děkuji moc za rady 🙂 snad jsem to vysvětlila srozumitelně 🙂

vilibalda
31. říj 2013

@elisenika Můžeš si zvolit rodičovský příspěvek klidně na 41 měsíců. Taky tak nějak asi budu doma. Do školky mi malého vezmou (pokud vůbec) až od září a to bude mít 3 a půl 😉

elisenika
autor
31. říj 2013

Děkuji moc..já se bála, že to prostě skončí 3 lety nebo si budu muset rozdělit na 4, ale to bych brala měsíčně malou částku..🙂

amabilis
31. říj 2013

@elisenika Ještě je další varianta, že prostě necháš rodičák tak, jak je a pak budeš celodenně pečovat o dítě do sedmi let. Do čtyř let se ti to počítá do důchodu. Nedostaneš už žádný příspěvek, ale zdravotní pojištění ti bude platit stát. Stačí jen zajít na zdravotní pojišťovnu ve chvíli, kdy máš doma papír o ukončení rodičáku a jinde to vyřizovat nemusíš. Budeš vpodstatě v domácnosti a ve chvíli, kdy někde nastoupíš do práce a oni tě přihlásí, tak se ti to automaticky ukončí, takže už nikam nemusíš. Má to tedy i své nevýhody - pokud jsi v domácnosti, nesmíš podnikat ani pracovat (možná jsou nějaké vyjímky, ale mně se to nepodařillo vypátrat) a dítě nesmí na víc, jak čtyři hodiny do školky. Lepší je tedy si asi ten rodičák prodloužit, protože přitom už můžeš i normálně pracovat, kdyby se ti naskytla příležitost práce a i se třeba uvolnilo místo ve školce.

Tady je to rozepsané - část II. OSOBY CELODENNĚ OSOBNĚ A ŘÁDNĚ PEČUJÍCÍ O DĚTI

http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni...

elisenika
autor
31. říj 2013

@amabilis Jo to tom už jsem taky slyšela, ale to bych byla úplně bez příjmu, to si to radši prodloužím 🙂

amabilis
31. říj 2013

@elisenika Ale příjmově jsi na tom stejně. Stejně při rodičáku dostaneš jen určitou částku a víc ani ň, takže je jedno, jestli si to rozložíš do víc měsíců a nebo si to necháš vyplatit dřív a prostě si to dáš na spořicí účet a budeš z toho žít po ukončení rodičáku.

betysek
31. říj 2013

@elisenika Máš 220 tis. Kč. Jestli je vyčerpáš do 3 let dítěte nebo do 4 let, to je jedno...Sama počítám s tím, že budu s malou doma do 4 let, tak že mám nastaveno, že beru měsíčně 5tis. Kč....Když by jsi nastoupila do práce, tak ti rodičák půjde dál, dokud se ta částka nevyčerpá...Jediné co to čerpání zruší je, že by jsi šla na další mateřskou....

vladla
31. říj 2013

@elisenika Pokud máš dítě narozené v roce 2011 nebo i dříve,nevyplatí se ti to.
Pokud po dobu tří let pobíráš cca 7.600 Kč...za tři roky to dělá více než balíček 220 000 Kč.
Chci říct,že by ses připravila o spoustu peněz,protože by ti to rozpočítali podle těch 220 000 Kč. 😒

vladla
31. říj 2013

Jestli tedy bereš 7.600 Kč po dobu tří let,připravila by ses cca o 50.000 Kč 😒

elisenika
autor
31. říj 2013

@vladla nene, mám už novou variantu 🙂 takže rozpočítávám 220000

elisenika
autor
31. říj 2013

@amabilis jo to je taky možnost 🙂 a když si to teda rozpočítám na těch 41 měsíců, musím až bude mít malá 3 roky hlásti něco na pojištovně ?

vladla
31. říj 2013

@elisenika jo tak to by asi nemě být problém.Já to řešila nedávno,ale jedu ještě podle té staré,takže bych přišla o peníze. 😒

amabilis
31. říj 2013

@vladla Mně se taky nevyplatilo přecházet 🙂 Takže už jsem roka doma "jen tak" a přitom mi pořád ještě zbývají nějaké peníze, sice už jen trošku, ale pořád vyšší částka, než je tříletý rodičák. Ale už se to krátí. Manžel prohlásil, že jsem dobrá. Měli jsme to tak v plánu, že budu mít rodičák na dva roky, ale budu doma tři, takže jsem pobírala těch 11400 a každý měsíc si dávala část peněz na spořící účet a teď odtamtud postupně beru.

vladla
31. říj 2013

@amabilis takže teď jsi doma jako zadara,ale soc. i zdravotní tí je placeno?
Mě tedy řekli,abych přišla za rok až to bude aktuální...

amabilis
31. říj 2013

@vladla Sociální placeno není, jen zdravotní. A řešíš to, až když máš v ruce papír, kde je napsáno, že ti skončil rodičák. ten ti přijde většinou následující měsíc po skončení rodičáku. Mezitím můžeš na zdravotní pojišťovnu zavolat a předem nahlásit změnu a oni ti stejně řeknou, že máš přijít, až to budeš schopná doložit.

Úřad práce: Informace pro osoby pečující o dítě do 4 let ve vztahu k úhradě zdravotního pojištění a započtení dob pro důchodové pojištění

Praha 26. 6.

Osoby pečující o dítě do 4 let nemusí být evidovány na Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání pro to, aby jim bylo hrazeno zdravotní pojištění a započítána doba péče pro důchodové pojištění.

Zdravotní pojištění je hrazeno fyzickým osobám pokud celodenně osobně a řádně pečují alespoň o jedno dítě do sedmi let nebo nejméně o dvě děti do 15 let. Podmínkou je, aby nebyli příjemci rodičovského příspěvku nebo nebo na mateřské/rodičovské dovolené. Na hrazení zdravotního pojištění nemají nárok také osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění.

Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za pečující osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.

Pro důchodové pojištění se hodnotí jednak doby, za které je placeno pojistné, tedy doby pojištění a dále také doby, za které pojistné placeno není – tzv. náhradní doby pojištění.

Prostřednictvím institutu náhradních dob pojištění jsou účastni důchodového pojištění také osoby (§ 5 odst. 1 zákona o důchodovém pojištění) pečující o dítě ve věku do čtyř let.

Jiří Reichl
tiskový mluvčí Úřadu práce ČR – generální ředitelství

zde odkaz:
http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/ti...

j.a.n.i
31. říj 2013

@elisenika Ve 3 letech nic nehlásíš, ale píšeš, že nemáš zaměstnání, takže si měla po ukončení zaměstnání na ZP nahlásit, že pobíráš rodičák - to si udělala?

elisenika
autor
2. lis 2013

@j.a.n.i Ano,ano na ZP jsem byla 🙂

j.a.n.i
2. lis 2013

@elisenika Tak v tom případě to opět řešíš až při ukončení rodičáku 😉