Je možné zůstat zadarmo na RD do 4 let dítěte?

jnovakova
27. led 2010

Milé maminky, mohly byste mi prosím poradit?
Jsem na 3leté RD, která mi končí v červnu 2011. Pobírám 7600,-Kč.
Ještě malý dodatek - už nemám zaměstnavatele, který mi drží místo. ( mám podepsanou dohodu o provedení práce u konkurence, což mi moje firma zakázala, proto jsem podala výpověď během RD).
1.)Je možno zůstat tzv. zadarmo do 4 let věku dítěte? (nebo to je povoleno jen u maminek, co jim drží v práci místo)
2.)Pokud to možné je, jak a kde si to mám vyřídit - abych neměla nikde resty.Komu nahlásti, že už skončila RD a že budu rok doma navíc. Musím si platit sama pojistné nebo do 4 let věku dítěte je to pod ochranou státu?
3.) Pokud bych mohla zůstat doma tzv. zadarmo a dcera by chodila do školky jen 4 hodiny denně, mohla bych si nějaké Kč vydělat prací na dohodu o provedení práce?
4.) Vznikl by mi nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych se po těch 4 letech hlásila na úřad práce?
MOC MOC děkuji za rady.. Jarka

leonaxyt
9. pro 2011

@j.a.n.i Díky 🙂

@prezdivkos Tak jestli jsem to dobře pochopila, tak Tys to udělala tak, jak jsem to popsala já? Že jsi doteď na pracáku a teď se půjdeš nahlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě? Akorát na tom nechápu, jak to, žes na tom ÚP teda byla, když píšeš, že Ti tam paní řekla, že takhle to nejde, bejt tam, když práci nehledáš.. Nebo jsi jí doteď hledala a nenašla a budeš doma dál? Já se do toho asi pěkně zamotávam 😀

prezdivkos
9. pro 2011

@leonaxyt Myslím, že jo, jen jsem už ve fázi, kdy mi končí 5 měsíců podpory a nechce se mi tam pak být zbytečně dýl, tak bych se nahlásila na pojištovnu. Paní mi to řekla hned zkraje, aby mi bylo jasné, že jestli tam chci být nahlášená není dítě překážkou, kdyby mi našli nějakou práci... Což se stejně nestalo 😉 Tak jsem jim to odkývala 🙂 Jinak práci si nějakou najít chci, ale nechávám tomu volný průběh..a každá koruna se hodila 😉

evikk
28. čer 2012

Ahoj,obnovuji téma,chci se jen zeptat,když se jdu nahlásit na zdravotní pojištovnu,jako osoba celodenně,a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let věku ,tak potřebuji sebou nějaké potvrzení,nebo vyplněný formulář?

j.a.n.i
28. čer 2012

@evikk Ne, resp. vyplňuje se to do toho jejich změnového formuláře, ale žádné potvrzení není potřeba.

evikk
3. črc 2012

@j.a.n.i Tak děkuju za informaci,ani žádné čestné prohlášení?

jajik25
4. črc 2012

Ahoj,nechce se mi zakládat nové téma,už takhle je jich tu dost,ale chci se zeptat jestli je třeba někde hlásit konec rodičáku nebo si to úřady pohlídají sami?Díky

j.a.n.i
8. črc 2012

@evikk Povětšinou ne, může se najít horlivá úřednice, ale je to spíš vyjímka.

j.a.n.i
8. črc 2012

@jajik25 Pokud je to konec jako že rodičák končí neb dítko dovrší 3 (2) roky, tak si to pohlídají sami, pokud by to bylo dříve, například že bys nastupovala na další mateřskou, tak to hlásit musíš.

gabour
23. srp 2012

Další dotaz jedné nechápavé 😅 .
Končí mi rodičák v říjnu. V práci končím na dohodu nebo výpovědí (stále v jednání). Chci si ale zřídit živnost a taky potřebuju zůstat s malým doma, nevzali mi ho do školky (bude chodit do placené školky na tři dopoledne v týdnu, na víc nemám) a nemá se kdo postarat. I to je důvod zřízení živnosti, že bych něco přivydělala... No a jestli to dobře chápu, tak zajdu na ŽÚ, tam zřídím živnost, zajdu na zdravotní pojišťovnu, tak oznámím, že pečuju o dítě do sedmi let, pak dojdu na OSSZ, kde mi dají předpis min.záloh na soc. pojištění. Pak budu moct zůstat s malým doma a pracovat z domu? Můžu si přivydělat i prací na Dohodu? Teď jsem chodila tak na dva tři dny v měsíci vypomáhat do jedné firmy. Šlo by to všechno zkombinovat? ´Moc děkuju za rady.

j.a.n.i
24. srp 2012

@gabour Ano, můžeš, jde to kombinovat.

gabour
24. srp 2012

@j.a.n.i Strašně moc děkuju za odpověď. Je to dneska nejlepší zpráva a že těch dobrých zpráv dneska bylo hodně. 🙂

lin18
6. zář 2012

Můžu se taky zeptat? Rodičovská mi končí v listopadu, syn chodí už od září do školky, musí chodit každý den, protože jinak by ho do školky nevzali. Navíc jsem se dozvěděla, že mi zaměstnavatel dá po skončení rodičáku v listopadu výpověď. Zajímalo by mě jak se na sociálce dozvědí, že syn chodí do školky víc než 5 dnů v měsíci až teda už na rodičák nemám nárok? Mám to tam jít hlásit sama? A to pak až do listopadu nedostanu od nikoho ani korunu?

lin18
6. zář 2012

a ještě mě napadlo...kdybych teď šla na nemocenskou tak bych něco dostávala? Když už teda neberu rodičák ani podporu....

bocinka
6. zář 2012

@lin18 přojdou na to, protože školka to musí hlásit a pozor na sociálce mi bylo řečeno, že pokud poruším budu muset rodičák vracet!!! 😠 😠

vilibalda
6. zář 2012

@lin18 Bohužel to vypadá, že přijdeš o rodičovský příspěvek a zůstaneš až do listopadu bez peněz na rodičovské dovolené. Na nemocenskou nemáš nárok, protože jsi na rodičovské dovolené a neutíká ti žádný příjem. Můžeš se zkusit domluvit se zaměstnavatelem, zda Ti zkrátí rodičovskou dovolenou, že bys nastoupila hned te´d, což ti může, ale nemusí umožnit. No pak bys dřív dostala výpověď (pokud ji opravdu dostaneš) a mohla se přihlásit na úřad práce, že hledáš nové místo. Nebo pokud Ti zaměstnavatel zkrátí rod. dovolenou a nastoupila bys do práce, tak můžeš jít na neschopenku a nemocenskou dostaneš.

danteska1979
16. říj 2012

ahojte maminy..urcite sem nepisem spravne,ale mam len otazku a mozno mi budete vediet niektora poradit..som Slovenka a prestahovala som sa do CR kde poberam RP do 4 let veku maleho..uz mam vsetky papiere aj lekarov vybavene ale neda mi jedna vec...na Slovensku je to tak ze ked zena nastupuje na matersku-rodicovsku dovolenku tak sa musi nahlasit na socialnej poistovni aby tato za matku platila odvody na dochodok..bola som sa pytat tu,v CR,v Hodonine na OSSZ-Okresní sprava socialniho zabezpeceni ze kam sa mam hlasit a bolo mi povedane ze nikam,ze tu to netreba..ze pri vyavovani dochodku zena len preukaze rodny list dietata a od kedy-do kedy bola na rodicovskej dovolenke..je to tak ci sa mam ist este niekam popytat a zahlasit??neviete mi niekto poradit? aby sa mi rodicovska ratala do dochodku..

j.a.n.i
17. říj 2012

@danteska1979 Ne, tady se opravdu nic nehlásí, doba péče o dítě se řeší až zpětně při vyřizování důchodu.

danteska1979
17. říj 2012

@j.a.n.i no take divne sa mi to zda,ja som tomu nechcela verit,tak si to overujem aspon tu..ved o 30 rokov to uz zas bude iny zakon a ankoniec sa tieto roky ani nezarataju..ktovie co si este vymyslia pani politici....dakujem za odpoved..

janule8
2. lis 2012

Ahojky, nevíte náhodou, zda je možné jít na 2letou variantu rodičáku, pobírat okolo těch 11tis., ale být doma 3 roky??Jde mi o to, kdo za mě ten třetí rok bude platit zdravotní a sociální. Díky za odpověď.

j.a.n.i
2. lis 2012

@janule8 Ano, možné to je. Pokud si zaměstnaná, tak budeš normálně ten 3 rok na RD a z toho titulu platí odvody stát, pokud zaměstnaná nejsi, tak se přihlásíš na ZP jako osoba pečující o dítě do 4 let a taky ti bude zdravotní radit stát. Ještě upřesním, že sociální za tebe nikdo neplatí ani na rodičáku ani na RD, ani když si hlášená na té ZP. Pouze se doba péče o dítě do 4 let bere jako tzv. náhradní doba pro důchod, ale dokládá se to až zpětně při žádosti o důchod.

janule8
2. lis 2012

@ j.a.n.i Takže momentálně když sem ještě na MD, tak až si půjdu žádat o RD, tak si zvolím tu dvouletou variantu a až budou malému 2 roky, tak pak musim jít na jaké úřady oznámit že budu ještě rok doma?. Jinak v práci sem měla smlouvu na dobu určitou, která už příští rok končí, takže po RD budu bez práce.
Doufám, že je to srozumitelné, vůbec se v tom nevyznam, proto se ptam jak tatar 😀

janule8
2. lis 2012

@j.a.n.i Takže momentálně když sem ještě na MD, tak až si půjdu žádat o RD, tak si zvolím tu dvouletou variantu a až budou malému 2 roky, tak pak musim jít na jaké úřady oznámit že budu ještě rok doma?. Jinak v práci sem měla smlouvu na dobu určitou, která už příští rok končí, takže po RD budu bez práce.
Doufám, že je to srozumitelné, vůbec se v tom nevyznam, proto se ptam jak tatar

kalo
2. lis 2012

@leonaxyt jak tu už píšou přede mnou....když se jdeš hlásit na UP, tak nesmíš uvádět, že nemáš pro dítě školku či hlídání..to je důvod k nepřijetí na pracák. Já tam byla takto rok...

j.a.n.i
2. lis 2012

@janule8 Ano, tak v tom případě by ses pak přihlásila na zdravotní pojišťovnu a dítko by nesmělo chodit do školky na víc jak 4 nodiny denně.

janule8
2. lis 2012

@j.a.n.i děkuju za info

verusa22
4. lis 2012

ahoj holky..chci se zeptat...
omlouvám se,že se ptám znovu,ale nějak jsem o nedohledala...
14,11,2012 my končí RD... práci nemám,snažíme se o druhé zatím beu úspěchu...můžu si protáhnou rodičák na 4 roky? vím že zadarmo,platím si něco když budu doma? jde to vůbec?.. nebo je leší jít na pracák? tak budu pobírat co jsem zjistila 5měsíců cca 3 tis...

j.a.n.i
4. lis 2012

@verusa22 Ne, rodičák si protáhnout nemůžeš, když už ti nezbývají žádné finance. Můžeš se přihlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let, ale pak dítko nesmí chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně. Nebo se přihlásit na UP.

kristi
4. lis 2012

@j.a.n.i no, ja jsem doma, a na VZP jsem jen vyplnila papir, ze Mia chodi na 4h do skolky a uz je to dva roky zpet, mala tam chodi na cely den a nikdo to nekontroloval. Ale pssssst 😉

lojzina
4. lis 2012

ahoj,tak toto tema me jde zrovna na ruku:dejme tomu ze zustanu jeste ten rok doma a nahlasim s e na VZP ze pecuju o dite do 7 let-jak je to s penezma,musim si ja neco platit?@j.a.n.i

j.a.n.i
4. lis 2012

@lojzina Ne, nemusíš.