Je možné zůstat zadarmo na RD do 4 let dítěte?

jnovakova
27. led 2010

Milé maminky, mohly byste mi prosím poradit?
Jsem na 3leté RD, která mi končí v červnu 2011. Pobírám 7600,-Kč.
Ještě malý dodatek - už nemám zaměstnavatele, který mi drží místo. ( mám podepsanou dohodu o provedení práce u konkurence, což mi moje firma zakázala, proto jsem podala výpověď během RD).
1.)Je možno zůstat tzv. zadarmo do 4 let věku dítěte? (nebo to je povoleno jen u maminek, co jim drží v práci místo)
2.)Pokud to možné je, jak a kde si to mám vyřídit - abych neměla nikde resty.Komu nahlásti, že už skončila RD a že budu rok doma navíc. Musím si platit sama pojistné nebo do 4 let věku dítěte je to pod ochranou státu?
3.) Pokud bych mohla zůstat doma tzv. zadarmo a dcera by chodila do školky jen 4 hodiny denně, mohla bych si nějaké Kč vydělat prací na dohodu o provedení práce?
4.) Vznikl by mi nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych se po těch 4 letech hlásila na úřad práce?
MOC MOC děkuji za rady.. Jarka

ria80
27. led 2010

Ahoj,ty můžeš zůstat doma do 7 let věku dítěte.Nahlásíš na pojištovně,že pečuješ o dítě do sedmi let a stát za tebe bude hradit zdravotní.I by se to mělo započítávat do důchodu.
Ale jak je to pak s docházením do školky to nevím.
A přivydělat si určitě můžeš kolik chceš,když to jde i u mateřské.

j.a.n.i
27. led 2010

No, s tím přivýdělkem to není tak jisté, v zákoně je psáno následující...

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec, nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů,16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti;

s tím, že pokud se člověk začne prokousávat tím, co je to zaměstnání, tak vyplyne (alespoň dle mého soukromého výkladu), že by neměla vadit dohoda o provedení práce a DPČ v případě že bude výdělek do 2000,- měsíčně

ria80
27. led 2010

Ano s tou docházkou do školky bych si to taky tak tipla.To je vlastně jako u mateřské.A tím přivýdělkem by to taky tak mohlo být,ne?Si myslím.Když by matka zajistila péči o dítě někým jiným,třeba ho dala hlídat babičce,ale dítě by nechodilo někam do zařízení,tak si na mateřské taky může přivydělat.Co myslíš?
Časem se mě to taky může týkat,tak se to ráda dozvím.

j.a.n.i
27. led 2010

rio - podle mě si v tomhle případě můžeš přivydělat buď na DPP, tj. do 150 hodin za rok, což není moc nebo na DPČ, ale jen maximálně 1999,-

ria80
27. led 2010

No já ti věřím,ale zdá se mi to divný.

j.a.n.i
27. led 2010

Na to si pomalu začínám zvykat, že naše zákony jsou divný... 😒

konoupek
29. led 2010

Tak přesně tohle by mě taky zajímalo 😕

blanka.k
23. lis 2011

Ahoj, obnovuji diskuzi. Mám zvolenou RD na 3 roky dítěte, tj. do května 2013. Ale chci zůstat doma 4 roky (nebo spíš 4 roky a 4 měsíce do září než ho vezmou do školky) a přemýšlím, co vyjde lépe, jeslti zůstat na 3 leté MD a 4.rok být doma "zadarmo" bez RP nebo přejít od 1.1. na 4letou variantu (ve které dostanu v součtu méně peněz, ale to mi nevadí), jde mi hlavně o to, že celou RD dělám doma na živnosťák, takže nemusím teď platit min.pojistné 😉 Pokud to správně chápu, když budu doma pečovat o dítě do 7 let věku a už mi skončí RD, tak automaticky mi živnost přejde na hlavní činnost , stát za mě přestane platit a už na tom budu se zálohama a min.platbama stejně jako "bez dítěte" jako běžný živnostník 😅
Tak je lepší přejít na 4 letou variantu, kde sice přijdu o cca 15.000 v konečné sumě, ale každý měsíc ušetřím cca 3300,- na pojistném jako živnostník. 😵 Nbeo to špatně chápu? 😔 (baba na pracáku v tom má asi větší binec než já , ještě se teda chystám na živnosťák, no uvidíme, co mi řeknou)

j.a.n.i
24. lis 2011

@blanka.k Chápeš to napůl dobře a napůl špatně 🙂 Na živnost hlavní totiž po skončení rodičáku přejdeš na osobu pečující o dítě do 7 let, tak budeš muset platit minimální zálohy na sociální, ale na zdravotní ne, to pouze podle výdělku, takže záleží zda se ti to vyplatí nebo ne, záleží kolik si vyděláš a tolik by tím pádem dělalo to ušetřené zdravotní.

j.a.n.i
24. lis 2011

@blanka.k Píšu jak tatar 😲 tak ještě jednou...

Pokud se po skončení rodičáku nahlásíš jako osoba pečující o dítě do 7 let, tak nemusíš platit zálohy na zdravotní, doplácela bys ho pouze podle výdělku. Ale zálohy na sociální platit musíš. Takže ušetříš něco do 1600,- podle toho kolik budeš mít příjmy.
Když prodloužíš rodičák, tak neplatíš žádné zálohy, ale spočítej o kolik tou změnou přijdeš.

blanka.k
26. lis 2011

@j.a.n.i V pohodě, já to pochopila (vyjímečně něco hned napoprvé) 😀 Děkuji moc.
Ještě mě napadla jiná věc, když bych byla doma 4. rok "zadarmo" po skončení RD se živnosťákem, může si mě manžel "odečíst z daní" (když nepřekročím čistý výdělek těch 68.000 nebo nějakou podobnou sumu)? nebo to je zase jen , když jsem na RD? (to je vlastně dalších 24t k dobru 😝 )

j.a.n.i
26. lis 2011

@blanka.k Může, ale v případě živnosťáku to podle výkladu není čistý výdělek, ale součet všech příjmů (bez odečtení nákladů či nákladového paušálu) sice nevím kdo tohle vymyslel... ale už jsem to četla na několika místech.

blanka.k
26. lis 2011

@j.a.n.i fakt, jo? 😔 Já jsem to právě zadala za úkol jedné účetní zjistit, a ona mi pak volala, že je to "čistý" příjem... Loni jsem to neřešila, to jsem měla ještě mateřskou, takže to jsem přetáhla 100%, ale letos jedu jen na ŽL 😔
Díky moc za rady 😉

dzej
26. lis 2011

@j.a.n.i
@blanka.k ano, není to čistý příjem, ale veškerý příjem..... ☹

blanka.k
26. lis 2011

@dzej ale rodičák se tam nepočítá, že? 😉 Aby mi to aspoň letos vyšlo 😅
V pondělí jdu na pracák se poptat, ať mi řeknou kolik bych od 1.1. dostávala rodičák při přechodu na 4letou variantu, doufám, že to bude přibližně částka,kterou jsem si spočítala sama 😀

dzej
26. lis 2011

@blanka.k nene, rodičák, nemocenská atd... ne. Pouze příjmy, který jsou do základu daně. 😉

j.a.n.i
26. lis 2011

@dzej To není pravda, pro vyživovanou manželku se jako příjem počítá i nemocenská a mateřská, i když to nejde do do základu daně. Rodičák už se nepočítá, to je sociální dávka.

j.a.n.i
26. lis 2011

@blanka.k No, na tohle by bylo ideální nechat si odpovědět přímo finančák, ale nevím jestli uzákonili to, o čem se uvažovalo, že za určitý poplatek musí finančák poskytnout závazný výklad.

blanka.k
26. lis 2011

@dzej Někde na netu je přehled co vše se tam počítá, a před tím rokem tam ty "dávky" nebyly, jak píše @j.a.n.i , bylo tam právě i jak je to s darama, dědictvím, prodejem věcí atd. Tak snad to nezměnili , mě se týká jen ten rodičák + živnost, žádnýho bohatáho strjedu jsem nepohřbila, nic pořádnýho mi taky nikdo nic nedal.... 😔
Každopádně na finančák se chystám, ale s kočárkem v té kose MHD + "bariérová" budova to bude něco 😝 Ale zase 99% ženských je "uprděných" z mýho modrookýho blond syna (jedu vlakem k našim a hned mu každá něco nabízí - průvodčí dotáhne spec.dětskou jízdenku, minule kartičku se šmoulou, co zabavila ráno synům, atd....(jo a je mu teprve 18měsíců 😝), u pokladny v Rossmanu dostal nějaký omalovánky zadarmo atd...takže pokud tam bude nějaká ženská mezi 18 a 90, tak on se na ni zasměje a určo mi ochotně poradí co a jak a zadarmo 😀 No a sebe obleču do minisukně a velký výstřih pod bundu, kdyby tam byl nějaký chlap (sice nejsem žádná sexbomba, ale při vel. prsou 75G/H na to chlapi nehledí 😀)
Jen doufám, že se teď pro něco nerozhodnu a za ty 2 roky to nebude zaseúplně jinak 😝

dzej
27. lis 2011

@blanka.k nemusíš dělat takové oběti 😀 stačí zavolat na call linku příslušné MSSZ a oni ti ochotně poradí, jsou tam zkušený operátorky.... naštestí.

blanka.k
27. lis 2011

@dzej tu RD poradí i na sociálce? S MSSZ (na Veveří) mám teda blbé zkušenosti,měli v tom na začátku mého podnikání fakt binec 😔 I po mě chtěli nějaké údaje (to zase OSSZ v BK), které mi právě paní z Prahy z call centra ochotněpár dní předtím řekla do telefonu (jen na základě mého jména a rodného čísla 😝 ), z toho jsem fakt měla pocit, že ta tam má snad i moji velikost bot...,ale tady nevěděli nic 😅 Teď jediné co mě zajímá, kolik teda dostanu měsíčně při přechodu na 4l. variantu (to předpokládám na pracáku, jak jsem si žádala o porodné, RP, atd) a na finančáku zjistit, jeslti těch 68.000 je teda fakt "hrubýho" 😔

j.a.n.i
27. lis 2011

@blanka.k Nene věci ohledně rodičáku ti na OSSZ neporadí, tam řeší pouze věci vážící se k nemocenskému pojištění.

dzej
27. lis 2011

@blanka.k
@j.a.n.i

na OSSZ ti poradí, co se započítává do přijmů pro přehled OSVČ. Myslela jsem, že mluvíme o tom....

Ohledně rodičovského příspěvku poradí na úřadu práce, ohledně peněžité pomoci v mateřství na OSSZ, a na FU ohledně daňového přiznání

leonaxyt
6. pro 2011

Ahoj holky, mám vlastně podobný dotaz jako autorka diskuse, konkrétně - bude mi končit rodičák, prckovi budou tři roky, ale uvažuju o tom, že bych s ním chtěla být doma ještě jeden rok (mmj. tak jako tak asi nebude místo ve školce).Je možný to udělat tak, že po skončení RD se přihlásím na Úřadu práce, budu těch 5 nebo kolik měsíců pobírat podporu, s tim že nenastoupim nikam do práce (na mpsv.cz uvádějí, že vážným důvodem k odmítnutí nabízeného zaměstnání je i nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let), a pak se odhlásim z pracáku a nahlásim se na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let?

j.a.n.i
6. pro 2011

@leonaxyt Možné to je, ale péče o dítě do 4 let není vážným důvodem k odmítnutí vhodného zaměstnání, ano, je to důvodem třeba pro odmítnutí 3 směnného provozu, ale ne klasického zaměstnání, to se pak na UP nemáš hlásit vůbec.

leonaxyt
6. pro 2011

@j.a.n.i No já to chápu tak, že když pečuješ o dítě do 4let věku dítěte, tak proto, že pro něj právě třeba nemáš umístění v MŠ.. - takže to je pak jedno, jestli mi nabídnou třísměnnej nebo jednosměnej provoz, když to dítě nemam kam dát.. - já to pochopila takhle, ale jelikož si nejsem jistá vůbec ničim, tak se právě ptam 🙂.

j.a.n.i
7. pro 2011

@leonaxyt Ale pokud nemůžeš nastoupit do práce, tak práci nehledáš, tudíž nemáš co dělat na pracáku a měla by ses rovnou nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let, dokonce je to v podmínkách registrace na UP. Je mi jasné, že to chceš udělat kvůli podpoře, ale prostě nemůžeš operovat tím, že nastoupit nemůžeš, jen doufat, že tě nebudou kvůli malému dítku chtít.

prezdivkos
8. pro 2011

@j.a.n.i Ahoj, ano tak přesně mi to říkala i paní na UP, kde jsem registrovaná... Já bych se chtěla zeptat, jestli někdo nevíte, kdyz mi ted vyprší doba na PÚ (5 měsíců a už tam nechci zbytečně být) zda se můžu i poté nahlásit jako osoba pečující o dítě a stát za mě bude platit ZP. A je možno pak bez problémů nastoupit do práce? Moc díky za odpověd.

j.a.n.i
8. pro 2011

@prezdivkos Jojo, možné to je. 🙂

prezdivkos
8. pro 2011

@j.a.n.i Díky moc 😉