Je možné zůstat zadarmo na RD do 4 let dítěte?

jnovakova
27. led 2010

Milé maminky, mohly byste mi prosím poradit?
Jsem na 3leté RD, která mi končí v červnu 2011. Pobírám 7600,-Kč.
Ještě malý dodatek - už nemám zaměstnavatele, který mi drží místo. ( mám podepsanou dohodu o provedení práce u konkurence, což mi moje firma zakázala, proto jsem podala výpověď během RD).
1.)Je možno zůstat tzv. zadarmo do 4 let věku dítěte? (nebo to je povoleno jen u maminek, co jim drží v práci místo)
2.)Pokud to možné je, jak a kde si to mám vyřídit - abych neměla nikde resty.Komu nahlásti, že už skončila RD a že budu rok doma navíc. Musím si platit sama pojistné nebo do 4 let věku dítěte je to pod ochranou státu?
3.) Pokud bych mohla zůstat doma tzv. zadarmo a dcera by chodila do školky jen 4 hodiny denně, mohla bych si nějaké Kč vydělat prací na dohodu o provedení práce?
4.) Vznikl by mi nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych se po těch 4 letech hlásila na úřad práce?
MOC MOC děkuji za rady.. Jarka

j.a.n.i
4. lis 2012

@kristi Tak oni to cíleně nekontrolují, ale kdyby se na to náhodou přišlo, tak bys to zdravotní doplácela tipuju, že včetně penále...

lojzina
4. lis 2012

@j.a.n.i takze bych byla jeste rok doma,zadara?a kdybych mela nejakou brigadicku,to muzu?

kristi
4. lis 2012

@j.a.n.i jasny, to chapu 😉 tak snad na me neposlou nikoho.....

j.a.n.i
4. lis 2012

@lojzina Jojo, přesně tak. Jinak pokud to bude brigáda na dohodu o provedení práce do 10 000,- za měsíc, tak tu mít můžeš. Jak je to s dohodou o pracovní činnosti přesně nevím, tedy mít ji můžeš taky, ale jestli by sis pak to zdravotní nemusela doplácet do minima ty.

evikj33
6. lis 2012

Hezký den mám dotaz momentálně jsem na Nemocenské a 10.12 mám nastoupit mateřskou,mám smlouvu na DPČ do 31.12. předtím jsem pracovala na HPP takže je totrochu složité-chtěla jsem vědět jak to budu mít a na OSSZ mně řekli že neví at volám účetní a od té jsem se dověděla stejné prd... dle ní by to mělo vyjít,ale neví jistě,mám o mateřskou požádat oni předaj podklady OSSZ a mám čekat na rozhodnutí,ale jde oto že pokud to zamítnou budu až do narození dětí(čekám dvojčata)bez peněz a navíc bych asi musela nastoupit do zaměstnáni na těch několik dnu do 31.12.ale to se dovím až zpětně-takže bych musela doplácet zdravotní poj.?Protože dnem nástupu na MD mně lékař ukončí PN.

j.a.n.i
6. lis 2012

@evikj33 Napiš přesná data jak si měla HPP a jak tu DPČ a zda si každý měsíc měla na tu DPČ 2500,-

evikj33
6. lis 2012

@j.a.n.i. Dpč od 6.2.2011 do 30.4.2011 vždy víc než 2500kč od 1.5.do 24.7.2011 UP bez nároku na podporu od 25.7 do 31.12.HPP+ od 27.12.2011 do 19.2.2012 PN od 20.2.2012 -do 29.2.2012(méně než 2500). nasledně 3měsíc 2012 více než 2500 4.měsíc Více než 2500 a 5 měsíc Více než 2500+ nástu pa PN od 11.5.2012 dosud DPČ s trváním do 31.12.2012

j.a.n.i
7. lis 2012

@evikj33 Asi takhle, pokud ta DPČ není psaná jako zaměstnání malého rozsahu, což by měla vědět účetní, jak to hlásila na OSSZ, tak taky myslím, že by to mělo vyjít a měla bys nárok na PPM mít. Nicméně zažádej v každém případě co nejdříve, ať víš případný verdikt brzo, nicméně i pokud bys nárok na PPM náhodou neměla ,tak to zas není taková tragedie, protože pak se dá zpětně obnovit ta neschopenka, akorát je s tím víc lítání, protože se to musí odnést na schválení na OSSZ, ale tam by neměl být se schválením problém a pak bys na ní byla až do konce šestinedělí.

evikj33
7. lis 2012

@j.a.n.i. Moc děkuju,právě mně zarazilo že účetní neví,tak kdo by to měl asi vědět 😖 13.11, jdu do poradny skusím se nějak domluvit s dr.

j.a.n.i
7. lis 2012

@evikj33 Jojo, zkus ji požádat, ať už ti vypíše papír na mateřskou ať to jede co nejdříve...

seb
15. lis 2012

muzete mi poradit nekdo? kdyz mi zkonci pristi rok rodicak, dítěti budou 3 a nevzali ho do skolky,ja jsem bez zamestnaneckeho poměru, ale mám příjem z pronájmu, musím si platit soc. a zdrav. poj.sama nebo taky muzu nahlasit na vzp, ze pecuju o dítě do 4 let? děkuji za rady

jaroslava777
5. únor 2013

Dobrý den,
20.3.13 budou dcerce tř roky. Měla bych nastoupit do zaměstn., V práci ale dělali reorganizaci, tak že pro nadbytečnost
dostanu výpověď. Tuto situaci vím delší dobu.Jak to mám vyřešit se zaměstnavatelem, kdybych si chtěla prodloužit dobu na 4 roky být s dcerkou doma, vím že už bez příjmu - rod. přísp. budu mít vyčerpán na tři roky. Školku nemám a ze zdr. důvodů / astmatik / nedoporučuje lékař zatím
podobné zařízení.Jak by to bylo dobré řešit oboustranně jak u firmy , tak pro mě. Mám dát výpověď já, nebo zaměstnavatel ? Poradí mi někdo??Děkuji

j.a.n.i
5. únor 2013

@jaroslava777 Tvař se, že chceš nastoupit a nech si dát výpověď pro nadbytečnost, sice musíš nějak vyřešit výpovědní dobu, ale zas když nastoupíš alespoň na chvíli, tak budeš mít podporu počítanou z platu a ještě odstupné, když bude dávat výpověď zaměstnavatel.

jaroslava777
6. únor 2013

20.3.13 budou dcerce tři roky. Kdy bych musela nastoupit před tou výpovědí. Podporu bych brala až po vyčerpání odstupného?? Jak se to počítá? Byla bych na ÚP hlášená, a za jak dlouho bych dostávala podporu?? Zdravotní bych
platit nemusela??? DocelA BY TO BYL PRO MĚ DOBRÝ NÁVRH. Ale nevím jestli to zaměstn. udělá. Domluvím se
s nim.Je to tak trochu z přízně, tak by to mohl pochopit. Ale jaké podmínky by měl zaměstn. když pro nadbytečnost
dá výpověď ZAMĚSTNANCI. Za jakou dobu může po př. vzít do zaměstnání další osobu.Ještě by mě pomohla rada, kdy bych měla nastoupit když mám tříletou dobu RP a jakou tu výpověď a kdy, aby to bylo pro obě strany tak nějak přijatelné.
Moc děkuji za odpověď. Nevím si zatím rady....

jaroslava777
6. únor 2013

Ještě něco k dotazu. Kdybych chtěla být doma s dcerkou do 4 let. Bez peněz, to vím, kde bych měla žádat o to prodloužení? Musí s ntim zam. souhlaSIT?? Na ÚP ?
A zdr.bych platit nemusela ??? To jenom až budete číst moji první část aby jste mi moihla zároveň poradit, kdyby nastala tato varianta.....Díky, díky.....................

j.a.n.i
6. únor 2013

@jaroslava777 No, nastoupit do práce bys měla 21.3. a pak je otázka co dál, pokud ti dá zaměstnavatel výpověď, tak duben a květen je výpovědní doba a ke konci května by pracovní poměr skončil, pak máš 3 platy odstupné. Pokud se hned zaregistruješ na UP, tak ti hned platí zdravotní a podporu bys dostala po 3 měsících.

jaroslava777
7. únor 2013

Děkuji za odpověď a ještě snad naposled a pak se rozhodnu. Co by jsem měla udělat pro to, abych zůstala s dítětem do 4 let věku dítěte.- bez náhr. peněz, to vím. Ale jestli by mi bylo hrazeno zd.poj....To musím zažádat na ÚP a přes zaměstnavatele??? Zaměstnavatel jakou v tom hraje roli... Vůbec o tom nic nevim....Krásný večer a ještě jednou díky.....

gepe
7. únor 2013

@jaroslava777 Pokud jsi evidovana na UP, tak Ti plati zdravotni, ale musis pocitat i s tim ze budes muset dodrzovat jejich podminky, tj. i treba pohovory kolem prace atd.
Pokud nikde evidovana nebudes, ze zakona je povinnost platit zdravotni pojisteni a to je myslim nejnizsi sazba 1080kc mesicne, kdy nikoho nezajima zda na to mas ci nemas. Na socialni ze zakona povinny odvod neni, ale take se Ti doba neplaceni nezapocitava na duchod.
Take pokud jiz nejsi zamestnana, tak zamestnavatele nezajima zda a co mas placeny.

j.a.n.i
7. únor 2013

@jaroslava777 Stačí se nahlásit na zdravotní pojišťovnu 🙂

jaroslava777
13. únor 2013

😲 😲 Dobrý den.Stále tápeme jak to udělám. Ještě bych chtěla od Vás radu.: V případě, že si prodloužím dobu s dítětem být doma ještě rok to zn. na 4 roky /zdr.důvody/, budu stále vedená u zaměstn.Musí mi po čtvrtém roku platit při výpovědi z jeho strany oddstupné když by to bylo pro nadbytečnost.Já už bych RP nebrala, neboť to budu mít vyčerpané
ale zd. poj. by za mě platil stát.
A musí mi zaměstnavatel ten čtvrtý rok držet stále místo. Snad se v té otázce vyznáte.Včera jsme volali na úřady a nikdo
Vám vlastně nic neřekne. Pouze osobní jednání a to je na dlouho.-/časově/.Děkuji, děkuji.....

jaroslava777
13. únor 2013

V případě, že se rozhodnu pro ten rok být ještě doma, budu stále vedená v zaměstnání, budu ten rok mít počítaný
taky do důchodu. A když bych byla vedena na ÚP tak jak by to bylo. To si musím platit sama ZP a do důchodu se to počítá??? Mám ještě šest neděl na rozmýšlenou. Děkuji

j.a.n.i
13. únor 2013

@jaroslava777 No, prvně se musíš domluvit se zaměstnavatelem, protože on ti ten rok navíc nemusí povolit. Jinak pokud ti neplacené volno na ten rok povolí, tak si stále zaměstnaná, ale může ti dát výpověď pro nadbytečnost s odstupným. Pokud ti to volno nepovolí, tak musíš dát výpověď, resp. ho ukecat na dohodu, protože výpověď už nestíháš a musela bys nastoupit. Ten rok se ti v každém případě na důchod počítat bude.

jaroslava777
13. únor 2013

Když mi to zaměstavatel povolí ten rok - do 4 let věku dítěte - tak nemusí on za mě platit soc. a zdr., bude to jako ty
tři roky platit stát. Když by mi to nepovolil zaměstn., tak mi ti umožní ÚP a platil by mi zdrav.poj.???? z titulu péče o dítě do 7 let věku.Jsem ráda za každou odpověď. je v tom hodně háčků.Právě nerozumím tomu, že když mi to volno nedá, že musím
dát já výpověd, dohodou, protože výp. nestíhám a musela bych nastoupit.´= To je myšleno jako ta druhá varianta??
Nezlobte se že se dotazuji snad nesrozumitelně, chápete mě. Díky .......................

j.a.n.i
13. únor 2013

@jaroslava777 Když ti to volno neschválí, tak jsou vlastně 3 možnosti:
- ukončení pracovního poměru dohodou k libovolnému datu na kterém se dohodnete
- tebou podaná výpověď, ale pokud teď podáš výpověď, tak výpovědní doba běží celý březen a duben a jelikož máš nastoupit 21.3., tak bys musela na ten měsíc a kousek normálně nastoupit
- nastoupit normálně do práce, ale to je podle to píšeš spíše teoretická možnost

Ad ten 4 rok, pokud ti to zaměstnavatel povolí, tak ty nahlásíš, že pečuješ o dítě do 7 let a z toho titulu platí zdravotní pojištění stát. Sociální neplatí nikdo (stejně jako ty 3 roky cos teď byla doma), ale na důchod se péče o dítě do 4 let počítá.

Pokud to zaměstnavatel nepovolí a ukončíte pracovní poměr, tak se buď můžeš nahlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let, zdravotní platí stát a ty nic nedostáváš. Nebo se můžeš přihlásit na UP, zde by zas zdravotní platil stát a měla bys i nárok na podporu (výše záleží kdy a jak byste ukončili ten pracovní poměr), ale zas se musíš tvářit, že hledáš práci a docházet tam.

jaroslava777
14. únor 2013

Moc děkuji. Je to už konečná fáze dotazů a teď jen se rozhodnout. Za vstřícnost děkuji.....

mabe
20. únor 2013

ahojte, prosim o radu. v breznu bych se mela vratit do prace po 3 letech. vcera jsem mluvila se sefem a praci pro me nema a ja nemam stejne skolku pro malou. tak me rekl, ze firma souhlasi s tim, abych zustala dalsiho pul roku doma. sef mi rekl, ze si mam pozadat o prodlouzeni rodicovske dovolene o pul roku. je to vubec mozne? nebo si musim zazadat o neplacene volno? a kam bych to neplacene volno mela hlasit? musim platit soc a zdrav? dekuji za odpoved, jsu z toho jakasi zmatena... 😝

hanakraft
2. kvě 2016

Mam dotaz 🙂 dcerce je 2roky a 8 mesicu.tef od kvetna bych ji chtela dat na 3dny v tydnu do skolky nebot mam zlomenou nohu a cely den se ji venovat nemohu. Rodicovsky prispevek jsem vycerpala v unoru a na pojistovne mam nahlaseno, ze pecuji o dite doma. Do zamestnani nastoupim zpet az v zari. Mohu dcerku nechat ve skolce cely kveten,v prumeru 20hod tudne. Kdyz pocitam povolene 4hod tydne tak jsem take na 20hod. Dekuji za prispevky..

katrin220
12. kvě 2016

Dobrý den , jsem sama se dvěma dětma . Chci se zeptat můžu se jít nahlásit na zdravotní pojišťovnu že budu pečovat o díte do 7let i když jsem na úřadu práce nebo musím se napřed nechat vyřadit z úřadu a pak jít na pojištovnu se nahlásit ? děkuji za odpovědi

j.a.n.i
12. kvě 2016

@katrin220 Pokud si na UP, tak nemá smysl se hlásit na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě. K čemu by ti to bylo dobré?

katrin220
12. kvě 2016

@j.a.n.i jde mi o to že nemám hlídaní. Jedna babička pracuje ještě a druhá bydlí dosti daleko a do práce si dítě vzít nemůžu . Proto jsem se ptala .