Je možný výběr rodičáku? Jsem na ÚP, starám se o tetu

heliik
17. dub 2014

Dobrý den maminky. Chtěla bych se zeptat, zda je možný výběr rodicaku, nebo jestli automaticky dostanu rodicak na 4 roky. Jde o to, ze jsem teda vedena na UP ale z důvodu, ze se staram o svou nevidomou tetu která dle zákona má 3 stupeň postiženi, a já jsem úředně vedena jako její opatrovnice, je zbavena svéprávnosti. Na Up jsem z toho důvodu aby za mě odváděli zdravotní. Jinak vlastně ani do prace nemohu, protože teta potřebuje 24 hodinový dozor. Beru vlastně i příspěvek od socialky, ze se o ni staram. Nevíte někdo jak je to v tomto případě? Moc děkuji za rady a názory.

ninive211
17. dub 2014

@heliik Já si myslím, že bys teoreticky mohla mít možnost výběru výše rodičáku přes manžela, pokud má potřebně vysoký příjem (ještě před nějakou dobou to možné nebylo, teď to jde), ale je kolem toho papírování. Poptej se na ÚP, na soc. odboru (nebo tak nějak se to jmenuje) - tam si žádáš o rodičák.
Jinak pokud bys měla možnost té volby, tak nyní se již nevolí rodičák na 2,3,4 roky, ale podle výše, kolik chceš měsíčně pobírat (maximálně lze 11 500). na podrobnosti se ale poptej na tom UP.

heliik
autor
17. dub 2014

@ninive211 : A pres tu tetu by to nějak neslo? No přítel dělal bez smlouvy, takže pres něj to asi nepůjde.

ninive211
17. dub 2014

@heliik No přes tetu určitě ne 😀 Jedině přes otce dítěte...

gepe
17. dub 2014

@heliik jak psala @ninive211 a nemela jsi i materskou. Muzes mit vsak teoreticky jeste narok na pridavek na dite, prispevek na bydleni, aj. Poptej se na socialce, hlavne nerikej o priteli o te praci na cerno. Predpokladam, ze oficialne je otec ditete bez prijmu.

heliik
autor
17. dub 2014

Ale když já pravě do prace nemohu kuli tetě jsem vlastně stastem určená opatrovnice... @gepe : No teď začal podnikat ale podniká tak 0d 20.3. 🙂 a bydlení mám vlastni..

heliik
autor
17. dub 2014

Takže jako se,,normálně neflakam"...

gepe
17. dub 2014

@heliik naopak! Ja Te obdivuju 🙂 zkus se poptat na co vse bys mela narok a nenech se odbyt.

heliik
autor
17. dub 2014

@gepe : Jj zkusim..

blahova_andrea
17. dub 2014

bohužel na tetu to fakt nepůjde. jde to jen na matku nebo otce. jeden z vás musí platit sociální pojištění alespoň 270 dnů před porodem myslím. teta taky nevydělává, pobírá důchod. a ty pobíráš dávky za to, že se o ni staráš, ale to není zaměstnání, takže když nic neodvádíš, nemůžeš nic dostat 😉 nejde o to, že by ses flákala, ale prostě nesplňuješ podmínky. podle toho, cos tu napsala půjdeš automaticky na čtyřletou variantu, protože ani ty ani přítel nemáte nárok na mateřskou, tudíž ani na výběr rodičáku. je mi líto. to, že máš bydlení vlastní neznamená, že nemůžeš dostat příspěvek na bydlení. záleží kolik tedy máte v domácnosti příjem a jaké jsou na ten byt výdaje 😉

heliik
autor
18. dub 2014

@blahova_andrea : Aha no.. A bere se to zpětně? Přítel začal podnikat a bude MIT kolem 40 tis měsíčně..

blahova_andrea
18. dub 2014

@heliik bere se to zpětně. musel by být účastný na nemocenském pojištění 270dní za poslední dva roky před porodem. jestli to sama dobře chápu. no jak to tak vypadá, tak vás holt bude muset přítel živit. zvládají to muži i s horším příjmem 😉 ale chápu, že tě to trápí, že bys taky ráda něco dostávala, ale podle všeho prostě nemáš nárok. při takovém příjmu nebudeme mít nárok ani na žádné sociální dávky myslím.

heliik
autor
18. dub 2014

@blahova_andrea : Jo já vim. Tenhle stat na nás prostě seree, ze už to tak musím říct. Hele a šlo by to sečíst dohromady? Dat tam to podnikání, a práce co měl před tím? Ted si bude cos.a zdráv. Platit sám. Jinak se na to zeptam na socialce..

blahova_andrea
18. dub 2014

@heliik sčítat to jde. ale musí to pojištění prostě udělat ten danej počet dní za poslední dva roky před tím než se mimčo narodí. takže kdyby měl část placenou jako zaměstnanec z platu a další část si pak hradil dobrovolně jako osvč, tak to možné je 😉 nebo aspoň dřív bylo. kamoška měla mateřskou díky tomu, že nejdřív pracovala a pak si jako osvč sama hradila pojištění a vyšlo jí to 😉