Jsem na ÚP. Budu mít volbu, jestli 2, 3 či 4 roky na RD?

peetta
18. bře 2014

ahoj mamče,prosím o radu,jsem rok na úp.nyní jsem ve 4.měsíci (doufám,že se nic nepos...)a mimčo úspěšně donosím,po již 4.zamlklých těho.ale to sem nepatří..... nyní k dotazu jak je to s rodičákem?budu mít volbu jestli 2,3 nebo 4 roky?nebo je to nějak automaticky dané,když sem na tom pracáku?prosím popiště mi to nějak,případně jestli se mám o něco zajímat na socce?moc díky.petra

nolies
18. bře 2014

@peetta Ahojky, pokud by si ty žádala o rodičák, tak ho budeš mít automaticky na 4 roky. Pokud by otec dítěte, který žije ve společné domácnosti a je zapsán v rodné listě dítěte doložil denní vyměřovací základ, (ten vystaví MSSZ), tak si budeš moct volit délku.

blahova_andrea
18. bře 2014

nolies to napsala správně. ty si sama volit nemůžeš, ale za určitých podmínek si můžeš volit díky příjmu otce dítěte.

anulilinkaaa
18. bře 2014

Holky to napsaly dobře. Nemáš právo volby pokud sis nepracovala těch 270 dní. Což i já jsem neměla, ale můj partner ano, tak jsem provedla volbu přes něj.

peetta
autor
19. bře 2014

tak sem byla na socce,a paní říkala,že pokud partner neplatí nemocenskou(což neplatí) tak varianta je automaticky na 4 roky.ale když si po těch 3 letech najdu práci,tak jak se toto řeší?i třeba ohledně těch peněz?

j.a.n.i
19. bře 2014

@peetta Tak budeš dostávat plat plus rodičák 🙂

ljelinkova12
24. bře 2014

Holky a když by si přítel od dubna obnovil živnost a byl by jako OSVČ. Termín mám 17. července. Můžu volit délku rodičáku?